Ποιος ειναι ο συντελεστης διευθυνσης των ευθειων αυτων;

Συντονιστής: Τηλέγραφος Κώστας

HazyMan
Δημοσιεύσεις: 11
Εγγραφή: Τετ Ιαν 02, 2019 9:58 pm

Ποιος ειναι ο συντελεστης διευθυνσης των ευθειων αυτων;

#1

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από HazyMan » Κυρ Μαρ 03, 2019 1:13 pm

Έχω δύο ευθειες y=x και x+y=8. Προσπαθώ να βρώ τον συντελεστή διέυθυνσης τους αλλά έχω βγάλει δύο διαφορετικά αποτελέσματα για την κάθε ευθεία. Για την y=x βρήκα οτι ο συντελεστής διέυθυνσης είναι είτε 1, είτε -1. Τα ίδια αποτελέσματα έβγαλα και για την x+y=8, οπότε δεν είμαι σίγουρος ποιό είναι το σωστό αποτέλεσμα και ποιός ο σωστός τρόπος. Μπορεί κάποιος να μου εξηγήσει πως ακριβώς πρέπει να βρω τον συντελεστή διέυθυνσης των ευθειών αυτών;



Λέξεις Κλειδιά:
Άβαταρ μέλους
Tolaso J Kos
Δημοσιεύσεις: 5227
Εγγραφή: Κυρ Αύγ 05, 2012 10:09 pm
Τοποθεσία: Λάρισα, Βαρκελώνη
Επικοινωνία:

Re: Ποιος ειναι ο συντελεστης διευθυνσης των ευθειων αυτων;

#2

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Tolaso J Kos » Κυρ Μαρ 03, 2019 1:21 pm

HazyMan έγραψε:
Κυρ Μαρ 03, 2019 1:13 pm
Έχω δύο ευθειες y=x και x+y=8. Προσπαθώ να βρώ τον συντελεστή διέυθυνσης τους αλλά έχω βγάλει δύο διαφορετικά αποτελέσματα για την κάθε ευθεία. Για την y=x βρήκα οτι ο συντελεστής διέυθυνσης είναι είτε 1, είτε -1. Τα ίδια αποτελέσματα έβγαλα και για την x+y=8, οπότε δεν είμαι σίγουρος ποιό είναι το σωστό αποτέλεσμα και ποιός ο σωστός τρόπος. Μπορεί κάποιος να μου εξηγήσει πως ακριβώς πρέπει να βρω τον συντελεστή διέυθυνσης των ευθειών αυτών;
:shock: :shock:

Ο συντελεστής της ευθείας y=\alpha x + \beta είναι μοναδικός και είναι ο \alpha. Έτσι η ευθεία y=x \Leftrightarrow y =1 \cdot x έχει συντελεστή διεύθυνσης ...... ενώ η ευθεία x+y=8 \Leftrightarrow y=-x +8 έχει συντελεστή ...... !!

Συμπλήρωσε τα κενά.


Η φαντασία είναι σημαντικότερη από τη γνώση !
\displaystyle{{\color{blue}\mathbf{Life=\int_{birth}^{death}\frac{happiness}{time}\Delta time} }}
ΚΕΦΑΛΟΝΙΤΗΣ
Δημοσιεύσεις: 1292
Εγγραφή: Δευ Δεκ 28, 2009 11:41 pm
Τοποθεσία: Kάπου στο πιο μεγάλο νησί του Ιονίου

Re: Ποιος ειναι ο συντελεστης διευθυνσης των ευθειων αυτων;

#3

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΚΕΦΑΛΟΝΙΤΗΣ » Κυρ Μαρ 03, 2019 2:01 pm

Δες πιο καλά στο σχολικό βιβλίο σου. Δες και το βιβλίο Άλγεβρας της 1ης Λυκείου. Τα όσα ρωτάς είναι αυτονόητα...


HazyMan
Δημοσιεύσεις: 11
Εγγραφή: Τετ Ιαν 02, 2019 9:58 pm

Re: Ποιος ειναι ο συντελεστης διευθυνσης των ευθειων αυτων;

#4

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από HazyMan » Κυρ Μαρ 03, 2019 4:13 pm

Tolaso J Kos έγραψε:
Κυρ Μαρ 03, 2019 1:21 pm
HazyMan έγραψε:
Κυρ Μαρ 03, 2019 1:13 pm
Έχω δύο ευθειες y=x και x+y=8. Προσπαθώ να βρώ τον συντελεστή διέυθυνσης τους αλλά έχω βγάλει δύο διαφορετικά αποτελέσματα για την κάθε ευθεία. Για την y=x βρήκα οτι ο συντελεστής διέυθυνσης είναι είτε 1, είτε -1. Τα ίδια αποτελέσματα έβγαλα και για την x+y=8, οπότε δεν είμαι σίγουρος ποιό είναι το σωστό αποτέλεσμα και ποιός ο σωστός τρόπος. Μπορεί κάποιος να μου εξηγήσει πως ακριβώς πρέπει να βρω τον συντελεστή διέυθυνσης των ευθειών αυτών;
:shock: :shock:

Ο συντελεστής της ευθείας y=\alpha x + \beta είναι μοναδικός και είναι ο \alpha. Έτσι η ευθεία y=x \Leftrightarrow y =1 \cdot x έχει συντελεστή διεύθυνσης ...... ενώ η ευθεία x+y=8 \Leftrightarrow y=- x+8 έχει συντελεστή ...... !!

Συμπλήρωσε τα κενά.
Ευχαριστω πολυ! Η y=x εχει συντελεστη διευθυνσης 1 ενω η ευθεία x+y=8 \Leftrightarrow y=-x +8 έχει συντελεστή -1 εφοσον το y=-X+8 <=> y=-1*x+8 . Το x το εβαλα κεφαλαιο επειδη εχει καποιο προβλημα το Latex...


HazyMan
Δημοσιεύσεις: 11
Εγγραφή: Τετ Ιαν 02, 2019 9:58 pm

Re: Ποιος ειναι ο συντελεστης διευθυνσης των ευθειων αυτων;

#5

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από HazyMan » Κυρ Μαρ 03, 2019 4:14 pm

ΚΕΦΑΛΟΝΙΤΗΣ έγραψε:
Κυρ Μαρ 03, 2019 2:01 pm
Δες πιο καλά στο σχολικό βιβλίο σου. Δες και το βιβλίο Άλγεβρας της 1ης Λυκείου. Τα όσα ρωτάς είναι αυτονόητα...
Γεια σας! Το ειχα κοιταξει το βιβλιο αλλα αυτο που με ειχε μπερδεψει ηταν οτι μια συμμαθητρια μου ειχε βρει διαφορετικο αποτελεσμα χρησιμοποιωντας διαφορετικο τροπο, οποτε ηρθα εδω για να ειμαι σιγουρος.


Απάντηση

Επιστροφή σε “ΜΑΘΗΜΑΤΙΚΑ ΚΑΤΕΥΘΥΝΣΗΣ Β'”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 9 επισκέπτες