Πόσα δεκαδικά ψηφία χρειάζεσαι;

Συντονιστής: chris_gatos

Mihalis_Lambrou
Επιμελητής
Δημοσιεύσεις: 15763
Εγγραφή: Κυρ Δεκ 21, 2008 2:04 am

Πόσα δεκαδικά ψηφία χρειάζεσαι;

#1

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Mihalis_Lambrou » Δευ Μαρ 15, 2021 10:38 am

Έχω στον νου μου έναν αριθμό a\in (1,2) του οποίου το δεκαδικό ανάπτυγμα έχει την μορφή a=1,a_1a_2a_3....
Πόσα από τα δεκαδικά αυτά ψηφία πρέπει να με ρωτήσεις να σου πω για να μπορείς να απαντήσεις με βεβαιότητα στο ερώτημα αν ο a^2 είναι μικρότερος ή μεγαλύτερος του 2;

Ευκολότερη άσκηση στο ίδιο πνεύμα είναι η ακόλουθη σε hide αλλά, προσοχή, προδίδει τον τρόπο λύσης. Οπότε καλό είναι να την δείτε μόνο αφού λύσετε ή αφού προσπαθήσετε την αρχική άσκηση.

Έχω στον νου μου έναν αριθμό a\in (1,2) του οποίου το δεκαδικό ανάπτυγμα έχει την μορφή a=1,a_1a_2a_3....
Πόσα από τα δεκαδικά αυτά ψηφία πρέπει να με ρωτήσεις να σου πω για να μπορείς να απαντήσεις με βεβαιότητα στο ερώτημα αν ο 2a ειναι μικρότερος ή μεγαλύτερος του 2;



Λέξεις Κλειδιά:
Άβαταρ μέλους
stranger
Δημοσιεύσεις: 585
Εγγραφή: Δευ Ιαν 14, 2019 6:12 am
Τοποθεσία: Αθήνα
Επικοινωνία:

Re: Πόσα δεκαδικά ψηφία χρειάζεσαι;

#2

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από stranger » Δευ Μαρ 15, 2021 10:54 pm

Mihalis_Lambrou έγραψε:
Δευ Μαρ 15, 2021 10:38 am
Έχω στον νου μου έναν αριθμό a\in (1,2) του οποίου το δεκαδικό ανάπτυγμα έχει την μορφή a=1,a_1a_2a_3....
Πόσα από τα δεκαδικά αυτά ψηφία πρέπει να με ρωτήσεις να σου πω για να μπορείς να απαντήσεις με βεβαιότητα στο ερώτημα αν ο a^2 είναι μικρότερος ή μεγαλύτερος του 2;

Ευκολότερη άσκηση στο ίδιο πνεύμα είναι η ακόλουθη σε hide αλλά, προσοχή, προδίδει τον τρόπο λύσης. Οπότε καλό είναι να την δείτε μόνο αφού λύσετε ή αφού προσπαθήσετε την αρχική άσκηση.

Έχω στον νου μου έναν αριθμό a\in (1,2) του οποίου το δεκαδικό ανάπτυγμα έχει την μορφή a=1,a_1a_2a_3....
Πόσα από τα δεκαδικά αυτά ψηφία πρέπει να με ρωτήσεις να σου πω για να μπορείς να απαντήσεις με βεβαιότητα στο ερώτημα αν ο 2a ειναι μικρότερος ή μεγαλύτερος του 2;
Κάτι δεν πάει καλά με αυτήν την άσκηση εκτός αν δεν βλέπω κάτι.
Όσα ψηφία και να πεις εν γένει ποτέ δεν μπορείς να είσαι σίγουρος αν ο αριθμός είναι μεγαλύτερος του \sqrt{2}.
Μπορούμε να πούμε το εξής: Αν με N ψηφία προέκυπτε σιγουριά τότε θα ξέραμε για παράδειγμα για τον αριθμό που έχει τα ιδία δεκαδικά ψηφία με το \sqrt{2} μέχρι το N+1 ψηφίο αν είναι μεγαλύτερος η ίσος του \sqrt{2}.
Επίσης για την παρόμοια άσκηση επίσης κάτι δεν πάει καλά, αφού το 2a είναι πάντα μεγαλύτερο του 2 αφού a>1 από υπόθεση.Οπότε δεν χρειαζόμαστε καμία παραπάνω πληροφορία.


Κωνσταντίνος Σμπώκος
Mihalis_Lambrou
Επιμελητής
Δημοσιεύσεις: 15763
Εγγραφή: Κυρ Δεκ 21, 2008 2:04 am

Re: Πόσα δεκαδικά ψηφία χρειάζεσαι;

#3

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Mihalis_Lambrou » Τρί Μαρ 16, 2021 12:07 am

stranger έγραψε:
Δευ Μαρ 15, 2021 10:54 pm

Κάτι δεν πάει καλά με αυτήν την άσκηση εκτός αν δεν βλέπω κάτι.
Τι θα πει κάτι δεν πάει καλά.

Ακριβώς η απάντηση είναι ότι κανένα πλήθος δεν επαρκεί.

Δεν είναι δυνατόν να περίμενε κανείς ότι με 3 ή 13 ή 1013 δεκαδικά (και άρα μεγάλη απόσταση από το \sqrt 2) να μπορείς να βγάλεις συμπέρασμα για τα υπόλοιπα.

Μια χαρά είναι η άσκηση. Και αυτό ακριβώς είναι το συμπέρασμά της. Συγκεκριμένα, όσα δεκαδικά ψηφία του x και αν σου δώσω δεν μπορείς να βγάλεις συμπέρασμα ούτε καν για το ακέραιο μέρος του x^2. Αντιθέτως οι Μηχανικοί, Φυσικοί και λοιπά θα νόμιζαν ότι αν μου δώσεις κάμποσα δεκαδικά ψηφία, τότε μου αρκούν για να καταλάβω τον αριθμό.


Απάντηση

Επιστροφή σε “Προτεινόμενα Θέματα Μαθηματικών”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 2 επισκέπτες