Παρουσίαση εργασίας στο 34ο συνέδριο της ΕΜΕ, στην Λευκάδα, Φύλλα εργασίας σε Prezi στο Γυμνάσιο

Συντονιστής: Καρδαμίτσης Σπύρος

kostas.zig
Δημοσιεύσεις: 533
Εγγραφή: Κυρ Δεκ 21, 2008 3:29 pm

Παρουσίαση εργασίας στο 34ο συνέδριο της ΕΜΕ, στην Λευκάδα, Φύλλα εργασίας σε Prezi στο Γυμνάσιο

#1

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από kostas.zig » Παρ Νοέμ 10, 2017 12:32 pm

Στο 34ο συνέδριο της ΕΜΕ στην Λευκάδα, παρουσίασα την εργασία μου με τίτλο, "Διδασκαλία στο Γυμνάσιο με φύλλα εργασίας σε Prezi και την υποστήριξη της ηλεκτρονικής τάξης. Παραδείγματα και εμπειρικές παρατηρήσεις".

Επειδή, η παρουσίασή μου ήταν Σάββατο στις 9:00 και πολλοί συνάδελφοι δεν κατάφεραν, αν και το ήθελαν, να την παρακολουθήσουν, μπορείτε να την δείτε στο blog μου εδώ!
(τουλάχιστον το αρχείο παρουσίασης).


Ζυγούρης Κώστας

Λέξεις Κλειδιά:
Άβαταρ μέλους
Γιώργος Ρίζος
Επιμελητής
Δημοσιεύσεις: 5284
Εγγραφή: Δευ Δεκ 29, 2008 1:18 pm
Τοποθεσία: Κέρκυρα

Re: Παρουσίαση εργασίας στο 34ο συνέδριο της ΕΜΕ, στην Λευκάδα, Φύλλα εργασίας σε Prezi στο Γυμνάσιο

#2

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Γιώργος Ρίζος » Παρ Νοέμ 10, 2017 9:23 pm

Ακόμα και το καλύτερο διδακτικό υλικό να διαθέτεις, χρειάζεται και η ελκυστική παρουσίαση για να κινήσει το ενδιαφέρον του μαθητή.

Αυτό ο Κώστας το γνωρίζει καλά και χειρίζεται χρόνια τώρα με μεράκι και συνέπεια τις δυνατότητες των ηλεκτρονικών μέσων παρουσίασης και αμφίδρομης διαδραστικής διδασκαλίας, σε συνδυασμό με το εξαιρετικό υλικό διδασκαλίας που χρησιμοποιεί.

Ο μαθητής που θα αδιαφορήσει στην εντυπωσιακή μετάβαση με κίνηση των διαφανειών και δεν θα συγκεντρωθεί στην οθόνη, αποτελεί σίγουρα το ποθητό αντικείμενο μελέτης κάθε παιδοψυχολόγου.

Κώστα, αν μπορείς, δώσε και το κείμενο της εισήγησης, καθώς και περισσότερα στοιχεία για το πρόγραμμα prezi, αν και φοβάμαι ότι όταν το γνωρίσουμε θα καταλήξουμε εθισμένοι (prezikides) μ' αυτό.


Απάντηση

Επιστροφή σε “Διδακτική των Μαθηματικών”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 3 επισκέπτες