"ΑΠΕΛΘΕΤΩ ΑΠ' ΕΜΟΥ ΤΟ... ΤΡΑΠΕΖΙΟΝ ΤΟΥΤΟ"

Συντονιστής: Καρδαμίτσης Σπύρος

Άβαταρ μέλους
bilstef
Δημοσιεύσεις: 1391
Εγγραφή: Σάβ Δεκ 20, 2008 11:45 pm
Τοποθεσία: Χαλάνδρι - Κομοτηνή
Επικοινωνία:

"ΑΠΕΛΘΕΤΩ ΑΠ' ΕΜΟΥ ΤΟ... ΤΡΑΠΕΖΙΟΝ ΤΟΥΤΟ"

#1

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από bilstef » Σάβ Φεβ 04, 2012 4:57 am

Όπως πάντα ένα κείμενο, της Κατερίνας, μαθημα-τικώς λογοτεχνίζον ή λογοτεχνικώς μαθημα-τικίζον ,με πικρές αλήθειες και άλλες τόσες αγωνίες .....

http://mathandliterature.blogspot.com/2 ... l?spref=fb


Η ζωή είναι Ωραία,ας την χαρούμε.Εν οίδα ότι ουδέν οίδα!Γηράσκω αεί διδασκόμενος!
Η γη δεν μας ανήκει της ανήκουμε !
Βασίλης Στεφανίδης
STOPJOHN
Δημοσιεύσεις: 2473
Εγγραφή: Τετ Οκτ 05, 2011 7:08 pm
Τοποθεσία: Δροσιά, Αττικής

Re: "ΑΠΕΛΘΕΤΩ ΑΠ' ΕΜΟΥ ΤΟ... ΤΡΑΠΕΖΙΟΝ ΤΟΥΤΟ"

#2

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από STOPJOHN » Σάβ Φεβ 04, 2012 2:02 pm

Εξαιρετικό το κείμενο ........μπράβο....
Γιάννης


α. Η δυσκολία με κάνει δυνατότερο.
β. Όταν πέφτεις να έχεις τη δύναμη να σηκώνεσαι.
kalfokat
Δημοσιεύσεις: 100
Εγγραφή: Δευ Σεπ 20, 2010 6:32 pm

Re: "ΑΠΕΛΘΕΤΩ ΑΠ' ΕΜΟΥ ΤΟ... ΤΡΑΠΕΖΙΟΝ ΤΟΥΤΟ"

#3

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από kalfokat » Σάβ Φεβ 04, 2012 4:19 pm

Σας ευχαριστώ πολύ και τους δύο!

Τον Βασίλη που προβάλλει τα κείμενά μου και τον Γιάννη για τα καλά του λόγια.
Αν και τον Γιάννη ειδικά θα έπρεπε να τον ευχαριστήσω για έναν ακόμη λόγο.
Από τότε που σε κάποιο σχόλιο του σε άλλη δημοσίευση ευθαρσώς περιέγραψε την κατάσταση που αντιμετωπίζουμε στην τάξη μας στο μάθημα της Γεωμετρίας -και όχι μόνο στη Γεωμετρία, εννοείται- νιώθω πολύ πιο "ισχυρή", μπαίνοντας στη Β΄Λυκείου, για να διδάξω την Ευκλείδεια. Είναι σημαντικό να μαρτυρούν κι άλλοι πως υπάρχει πρόβλημα και ας είναι αυτονόητη και καθόλου αμφισβητίσημη η γενικότητα τέτοιων προβλημάτων.
Το πρώτο βήμα είναι να παραδεχτούμε την κατάσταση..

Καλό σας απόγευμα.
Κατερίνα Καλφοπούλου


Μπουμπουλής Κώστας
Δημοσιεύσεις: 59
Εγγραφή: Τρί Απρ 26, 2011 1:58 am

Re: "ΑΠΕΛΘΕΤΩ ΑΠ' ΕΜΟΥ ΤΟ... ΤΡΑΠΕΖΙΟΝ ΤΟΥΤΟ"

#4

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Μπουμπουλής Κώστας » Σάβ Φεβ 04, 2012 7:19 pm

Μήπως επί τη ευκαιρία πρέπει να επισημανθεί και να αναδειχθεί το λίγο ή πολύ γνωστό γεγονός, ότι σε πολλά ιδιωτικά δεν διδάσκονται καθόλου κάποια μαθήματα (ιδιαίτερα στη Γ΄Λυκείου ) και έτσι περισσεύει χρόνος για τα πανελλαδικώς εξεταζόμενα;


STOPJOHN
Δημοσιεύσεις: 2473
Εγγραφή: Τετ Οκτ 05, 2011 7:08 pm
Τοποθεσία: Δροσιά, Αττικής

Re: "ΑΠΕΛΘΕΤΩ ΑΠ' ΕΜΟΥ ΤΟ... ΤΡΑΠΕΖΙΟΝ ΤΟΥΤΟ"

#5

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από STOPJOHN » Σάβ Φεβ 04, 2012 10:05 pm

Καλησπέρα , δυο απαντήσεις
Πρώτα στο Κώστα είναι γεγονός ότι σε μερικά ιδιωτικά σχολεία στην Α Λυκείου οι μαθητές αδιαφορούν για τα μαθήματα που δεν θα δοθούν σε πανελλαδικές εξετάσεις με την ανοχή των καθηγητών τους δηλαδή τους λένε να μην διαβάζουνε τα μαθήματα αυτά και βαθμοί μεγάλοι σε όλα τα μαθήματα ....οι γνωστές σκοπιμότητες .
Στην Κατερίνα να εξηγήσω ότι στους μαθητές μου λέω πολλές φορές για τη Γεωμετρία ότι είναι σκεπτόμενοι άνθρωποι και η Ευκλείδεια Γεωμετρία είναι ένα μορφωτικό εργαλείο που για 2500 χρόνια περίπου ακονίζει το ανθρώπινο μυαλό .Δεν πετάμε αυτό το εργαλείο .Τι θέλουνε να είναι παπαγαλάκια η σκεπτόμενοι άνθρωποι ; Μια μαθήτρια μου απάντησε ότι το εκπαιδευτικό σύστημα δεν θέλει σκεπτόμενους μαθητές ..... Ζητείται απάντηση (από τους μαθητές μου) Το άσχημο είναι ότι μερικοί γονείς δεν μας βοηθάνε .Ένα από τα πολλά που έχω ακούσει .Στην πρόσφατη ενημέρωση του πρώτου τετραμήνου ένας πατέρας που η κόρη του θέλει να μπει στο Ε.Μ.Π μου έλεγε ότι όταν εγώ πήγαινα φροντιστήριο ,στο κέντρο της Αθήνας ,παρακολουθούσα τον Ιωαννίδη , στη Γεωμετρία και κάποια άλλα μεγάλα ονόματα ,όμως η κόρη του δεν μελετάει με τη λογική ότι δεν προλαβαίνει ,λόγο φόρτου εργασίας και γιατί στην Γ Τάξη δεν χρειάζεται η Γεωμετρία ...όμως εσύ ,πατέρας του παιδιού να πείσεις την κόρη σου να μελετήσει.Πιστεύω ότι είναι δικό μας θέμα να ΜΗΝ ΚΆΝΟΥΜΕ ΥΠΟΧΩΡΗΣΕΙΣ ΚΑΙ ΕΚΠΤΩΣΕΙΣ ΣΤΟ ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΈΝΟ ΜΆΘΗΜΑ .
Καλό βράδυ
Γιάννης


α. Η δυσκολία με κάνει δυνατότερο.
β. Όταν πέφτεις να έχεις τη δύναμη να σηκώνεσαι.
kalfokat
Δημοσιεύσεις: 100
Εγγραφή: Δευ Σεπ 20, 2010 6:32 pm

Re: "ΑΠΕΛΘΕΤΩ ΑΠ' ΕΜΟΥ ΤΟ... ΤΡΑΠΕΖΙΟΝ ΤΟΥΤΟ"

#6

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από kalfokat » Κυρ Φεβ 05, 2012 2:01 am

...Θα έλεγα πως οι περισσότεροι γονείς δεν μας βοηθάνε. Οι αντιλήψεις που επικρατούν είναι γνωστές κι αυτό που εισπράττουμε το ξέρουμε. Επειδή μέχρι τώρα είμαι κάθε χρόνο (με εξαίρεση μια διετία) σε διαφορετικό σχολείο, πρέπει κάθε Σεπτέμβρη και για κάμποσο καιρό να καταναλώνω πολλή ενέργεια προσπαθώντας να επιβάλω στη Β' και στη Γ' Λυκείου τους κανόνες που εγώ θέλω στο μάθημα. Μεγάλο βάσανο να αλλάζεις κάθε χρόνο σχολείο.. :)

Προχθές συνάντησα μια κυρία έξω από το Γραφείο των Καθηγητών να ψάχνεται. "Μπορώ να σας βοηθήσω σε κάτι;" τη ρωτάω. "Ναι", μου λέει, "είμαι η μητέρα του Χ, στο Β1". "Α, πολύ καλό παιδί. Του κάνω Μαθηματικά.", της απαντώ μες στην τρελή χαρά. "Κατεύθυνση ή Γενική;", συνεχίζει η κυρία, που δεν με είχε ξαναδεί. "Γενική", της απαντώ. "Α, εμένα με ενδιαφέρει η Κατεύθυνση" μου είπε κι απομακρύνθηκε... Έλεος. Μόλις είχα βγει από το Β1, όπου όχι μόνο δεν είχα κάνει την παραμκρή έκπτωση στο μάθημά μου, κε Σταματογιάννη, αλλά είχα καταθέσει κι ένα κομμάτι από τον εαυτό μου..
Έμεινα εμβρόντητη, να αναρωτιέμαι: "Άξιζε τον κόπο; Μπορώ να αλλάξω κάτι;" Πιθανότατα οι απαντήσεις είναι ΟΧΙ και ΟΧΙ,
αλλά εγώ θα επιμένω να κάνω το μάθημά μου, επειδή αυτό έχω επιλέξει να κάνω.


fmak65
Δημοσιεύσεις: 741
Εγγραφή: Κυρ Μαρ 01, 2009 6:59 pm
Τοποθεσία: Θεσσαλονικη

Re: "ΑΠΕΛΘΕΤΩ ΑΠ' ΕΜΟΥ ΤΟ... ΤΡΑΠΕΖΙΟΝ ΤΟΥΤΟ"

#7

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από fmak65 » Κυρ Φεβ 05, 2012 1:27 pm

Κάποια χρονιά που έκανα σε κεντρικό Λύκειο της Θεσ/νίκης κάνοντας γενική παιδεία σε Β' Λυκείου προσπάθησα να κινητοποιήσω όλους τους μαθητές να συμμετέχουν στο μάθημα, κάνοντας το πιό απλό για να καταλαβαίνουν όλοι, ρωτώντας κυρίως αυτούς που δεν ήξεραν καλά και εξηγώντας τους κ.α. Στο τέλος της χρονιάς βάζοντας τους όπως κάθε χρόνο το πως πέρασαν στο μάθημα των μαθηματικών (επώνυμα ή ανώνυμα) μιά μαθήτρια θεωρητικής μου έγραψε ότι θυμήθηκε στην αρχή πόσο πολύ της άρεσαν τα μαθηματικά αλλά λόγω κατεύθυνσης αναγκάστηκε να τα παρατήσει και μερικοί καλοί μαθητές θέλοντας πιό δύσκολα μαθηματικά θεώρησαν πολύ απλό το μάθημα. Αυτό το γεγονός μου έδωσε την πεποίθηση ότι αν θέλουμε να αγαπήσουν τα μαθηματικά οι μαθητές μας αυτό μπορεί να γίνει μόνο στο γυμνάσιο και το πολύ στην Α' Λυκείου. Έτσι αν κάποια στιγμή εξαλειφθούν τα προβλήματα που με αναγκάζουν να είμαι στο Εσπερινό θα προτιμήσω το γυμνάσιο για να κάνω μαθητές να αγαπήσουν τα μαθηματικά.
Άλλο παράδειγμα είναι ότι η κόρη μου όταν ήταν στο γυμνάσιο έκανε μαθήματα σε συμμαθητή της που έμεινε στα μαθηματικά. Αυτά τα μαθήματα τον έκαναν να του αρέσουν τα μαθηματικά και τέλος να περάσει στο μαθηματικό Θεσ/νίκης. Για να μη πάει και ο νους κανενός στο πονηρό, αυτό το έμαθε η κόρη μου φέτος όταν τον ξαναείδε στο λεωφορείο μετά από 4 χρόνια.


Μαραντιδης Φωτης
Άβαταρ μέλους
bilstef
Δημοσιεύσεις: 1391
Εγγραφή: Σάβ Δεκ 20, 2008 11:45 pm
Τοποθεσία: Χαλάνδρι - Κομοτηνή
Επικοινωνία:

Re: "ΑΠΕΛΘΕΤΩ ΑΠ' ΕΜΟΥ ΤΟ... ΤΡΑΠΕΖΙΟΝ ΤΟΥΤΟ"

#8

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από bilstef » Κυρ Φεβ 05, 2012 9:30 pm

Ιστορία......;
Καθηγητής:Γιατί παιδί μου (Β΄λυκείου) διάλεξες την τεχνολογική κατεύθυνση;(Όπου δυστυχώς δεν προσέχει,δεν διαβάζει,δεν προσπαθεί)
Μαθητής: Διότι, κύριε ,δεν τα πάω καλά με τα Αρχαία και τα Λατινικά
Καθηγητής:Τα πας καλά με τα Μαθηματικά;Μάλιστα στην κατεύθυνση που ΕΣΥ ΔΙΑΛΕΞΕΣ είναι πρωτεύον μάθημα
Μαθητής:Ε!! χμ ... όχι ,αλλά έχω επιλογές για τεχνολογικής -πολυτεχνικής κατεύθυνσης πανεπιστήμια
Καθηγητής:Ναι αλλά με την μηδενική προσπάθεια που καταβάλλεις περιμένεις να περάσεις;
Μαθητής:Τι να κάνω αφού αυτό είναι που θέλουν οι γονείς μου
Καθηγητής:Εσύ τι θέλεις;
Μαθητής:Ε! χμ δεν το έχω σκεφτεί ακόμη
Καθηγητής: Ότιδήποτε κιαν είναι πάντως χρειάζεται καλή ΠΡΟετοιμασία .Πώς νομίζεις ότι αυτή θα έρθει ;
Μαθητής:Ωχ!κύριε,πολύ μας πιέζετε

.....................................................


Η ζωή είναι Ωραία,ας την χαρούμε.Εν οίδα ότι ουδέν οίδα!Γηράσκω αεί διδασκόμενος!
Η γη δεν μας ανήκει της ανήκουμε !
Βασίλης Στεφανίδης
Απάντηση

Επιστροφή σε “Παιδαγωγικά Θέματα”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης