ΠΡΏΤΗ ΦΟΡΆ ΣΕ ΤΆΞΗ

Συντονιστής: Καρδαμίτσης Σπύρος

Γιαννα86
Δημοσιεύσεις: 6
Εγγραφή: Παρ Αύγ 23, 2013 1:43 pm

ΠΡΏΤΗ ΦΟΡΆ ΣΕ ΤΆΞΗ

#1

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Γιαννα86 » Τρί Αύγ 26, 2014 8:25 pm

Καλησπέρα σε όλους,
Είμαι λίγο αγχωμένη γιατί ενδέχεται να δουλέψω σε Ιδιωτικό Σχολειό από τώρα τον Σεπτέμβριο.
Θα παρακαλούσα όποιος έχει εμπειρία από τάξη , να μου δώσει συμβουλές που θα μου φάνουν χρήσιμες την πρώτη μου φορά σε τάξη.
Επίσης θα ήθελα να μου προτείνεται κάποιο βιβλίο να διαβάσω που ξέρετε ότι αξίζει σχετικά με την διαχείριση της τάξης ή την δημιουργική εκπαίδευση ή κάτι αντίστοιχο.
Τέλος,
Θα ήθελα κάποιος να μου προτείνει ένα βιβλίο ή δεν ξέρω τί άλλο για να εμπλουτίσω τις γνώσεις μου ως Μαθηματικός.

Ευχαριστώ,
Γιάννα Βασάλου


batmsup1
Δημοσιεύσεις: 232
Εγγραφή: Πέμ Ιουν 25, 2009 3:10 pm

Re: ΠΡΏΤΗ ΦΟΡΆ ΣΕ ΤΆΞΗ

#2

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από batmsup1 » Τρί Αύγ 26, 2014 8:57 pm

Υπάρχουν άπειρα βιβλία στα θέματα που αναζητάς. Οσο για το γνωστικό ποια τάξη θα έχεις;


Άβαταρ μέλους
nsmavrogiannis
Επιμελητής
Δημοσιεύσεις: 4455
Εγγραφή: Σάβ Δεκ 20, 2008 7:13 pm
Τοποθεσία: Αθήνα
Επικοινωνία:

Re: ΠΡΏΤΗ ΦΟΡΆ ΣΕ ΤΆΞΗ

#3

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από nsmavrogiannis » Τετ Αύγ 27, 2014 1:01 am

Αγαπητή Γιάννα ευχόμαστε καλή χρονιά και καλή επιτυχία.

Υπάρχει πάντα ένας δισταγμός για να δώσει κάποιος συμβουλές. Και πίσω από τον δισταγμό υπάρχει κάποιος βαθύτερος λόγος: Η πορεία στο δασκαλίκι είναι εν πολλοίς προσωπική και κάτι που δουλεύει στον ένα συνάδελφο δεν δουλεύει στον άλλο. Πάντως νομίζω ότι υπάρχουν κάποια κατά την γνώμη μου βασικά πράγματα που κανείς δάσκαλος δε μπορεί να παρακάμψει:
1) Χρειάζονται καθαρές εξηγήσεις με τους μαθητές. Από την αρχή πρέπει να ξέρουν τους κανόνες του παιγνιδιού. Τι περιμένει ο δάσκαλος από αυτούς και τι μπορεί να περιμένουν από εκείνον. Τι δίνει (άρα μπορούν να του το ζητούν) και τι ζητάει. Είναι σημαντικό να νοιώθουν τα παιδιά τον δάσκαλο σαν συμπαραστάτη τους στην μάθηση. Επομένως πρέπει να τονιστεί ότι είναι διαθέσιμος να συζητήσει κάθε απορία τους ανα πάσα στιγμή (συνιστώ και την δυνατότητα επικοινωνίας με mail). Και συγχρόνως οι μαθητές πρέπει να ξέρουν τις υποχρεώσεις τους (τήρηση τετραδίων, κατ΄οίκον εργασίες, διαγωνίσματα κ.α.)
2) Ο δάσκαλος είναι δάσκαλος όλων των παιδιών: Μέσα στην τάξη έχει σημασία κάθε παιδί να αντιλαμβάνεται ότι του αποδίδεται κάποια αξία και κάποιος ρόλος.
3) Το θέμα της πειθαρχίας στην τάξη είναι σοβαρό αλλά δεν πρέπει να προτάσσεται πρώτο: Έχει σημασία να αισθάνονται τα παιδιά ότι ο δάσκαλος το θεωρεί αυτονόητη προϋπόθεση διαδασκαλίας κάτι σαν τον αέρα που αναπνέουμε και επ΄ουδενί κάτι που είναι διαπραγματεύσιμο. Η πείρα δείχνει ότι πολλά ζητήματα πειθαρχίας θα εξέλιπαν αν είχαν ακολουθηθεί τα 1) 2).
4) Ο δάκαλος πρέπει να είναι διαβασμένος. Το μάθημα πρέπει να προετοιμάζεται πολύ καλά. Ειδικά αυτό για τους νέους συναδέλφους σημαίνει ώρες δουλειάς. Όσο πιο καλά "ελέγχουμε" εμείς το θέμα τόσο καλλίτερα μας αποδέχονται οι μαθητές μας και νοιώθουν ότι δεν χάνουν τον καιρό τους. Λάθη κάνουμε όλοι. Ποτέ να μην προσπαθούμε να διορθώσουμε ένα λάθος με το λάθος της μη παραδοχής του. Ειδικά έχει σημασία η περίπτωση που ο δάσκαλος "κολλάει" κάπου. Ρίχνει μία τελευταία ματιά και δηλώνει στους μαθητές του ότι θα ξαναδεί το θέμα και θα επανέλθει. Και προχωράει στο επόμενο μέρος του μαθήματος. Όσο λιγότερο δραματοποιημένο είναι ένα τέτοιο περιστατικό τόσο το καλλίτερο.
5) Το μάθημα είναι πολύ σοβαρή υπόθεση αλλά δεν χρειάζεται σοβαροφάνεια. Η διδασκαλία είναι χαρά και ως τέτοια θέλει καλή διάθεση και επιτρέπει και αστεία. Πάντα υπό τον όρο 3).
6) Χωρίς ανθρώπινη καλωσύνη δασκαλίκι δεν γίνεται.

Για βιβλίο διαχείρισης της τάξης δεν έχω κάτι υπ΄όψιν μου. Για μαθηματικό βιβλίο η ερώτηση είναι πολύ γενική.
Καλή συνέχεια.
Μαυρογιάννης


Αν κανείς δεν ελπίζει, δεν θα βρεί το ανέλπιστο, οι δρόμοι για το ανεξερεύνητο θα είναι κλειστοί.
Ηράκλειτος
Άβαταρ μέλους
KARKAR
Δημοσιεύσεις: 15019
Εγγραφή: Τετ Δεκ 08, 2010 6:18 pm

Re: ΠΡΏΤΗ ΦΟΡΆ ΣΕ ΤΆΞΗ

#4

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από KARKAR » Τετ Αύγ 27, 2014 8:26 am

Μπορείς επίσης να μελετήσεις και την τοποθέτηση :"ΣΤΡΟΓΓΥΛΟ ΤΡΑΠΕΖΙ 1" του Αντώνη Κυριακόπουλου , εδώ


Geopa
Δημοσιεύσεις: 25
Εγγραφή: Τετ Δεκ 24, 2008 8:14 pm
Τοποθεσία: Καλαμάτα

Re: ΠΡΏΤΗ ΦΟΡΆ ΣΕ ΤΆΞΗ

#5

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Geopa » Κυρ Αύγ 31, 2014 11:21 pm

Νομίζω πως αυτό που μας κρατάει «ζωντανούς» είναι να βλέπουμε την κάθε χρονιά σαν την πρώτη χρονιά. Αν και είναι η 6η χρονιά μου σε σχολείο, η ανάρτηση του κ. Μαυρογιάννης μου έδωσε κάτι…
Αν μπορούσε και κάποιος άλλος να εκφράσει τις δικές του εμπειρίες, θα ήταν πολύ χρήσιμο


Μπάμπης Στεργίου
Επιμελητής
Δημοσιεύσεις: 5561
Εγγραφή: Δευ Δεκ 22, 2008 2:16 pm
Τοποθεσία: Χαλκίδα - Καρδίτσα

Re: ΠΡΏΤΗ ΦΟΡΆ ΣΕ ΤΆΞΗ

#6

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Μπάμπης Στεργίου » Δευ Σεπ 01, 2014 12:24 am

Έχουμε και άλλο μεγάλο θέμα εδώ στο forum για τη διδασκαλία σε τάξη ! Ας τη βρει κάποιος να βοηθήσουμε τη νέα μας συνάδελφο.

Γιάννα, καλή επιτυχία !

Αυτοπεποίθηση και ηρεμία ! Ποτέ υπερβολές , ούτε στην καλοσύνη, ούτε στην αυστηρότητα !

Μην ανησυχείς, όλα θα πάνε καλά !

Μπ.


Απάντηση

Επιστροφή σε “Παιδαγωγικά Θέματα”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 3 επισκέπτες