Ο Εμποράκος

Συντονιστής: ΔΗΜΗΤΡΗΣ ΙΩΑΝΝΟΥ

ΔΗΜΗΤΡΗΣ ΙΩΑΝΝΟΥ
Επιμελητής
Δημοσιεύσεις: 4770
Εγγραφή: Τρί Αύγ 31, 2010 10:37 pm
Τοποθεσία: Ιστιαία Ευβοίας

Ο Εμποράκος

#1

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΔΗΜΗΤΡΗΣ ΙΩΑΝΝΟΥ » Τρί Δεκ 03, 2019 10:24 pm

Ένας έμπορος ξηρών καρπών πουλάει τα φιστίκια 4 ευρώ το κιλό. Αποφάσισε να τα συσκευάσει σε γυάλινα δοχεία που στοιχίζουν 35 λεπτά το καθένα και έχουν βάρος 300 γραμμάρια. Πόσα γραμμάρια φιστίκια πρέπει να βάλει σε κάθε δοχείο , ώστε να τα πουλάει με 2 ευρώ;



Λέξεις Κλειδιά:
Άβαταρ μέλους
Γιώργος Μήτσιος
Δημοσιεύσεις: 1789
Εγγραφή: Κυρ Ιούλ 01, 2012 10:14 am
Τοποθεσία: Aρτα

Re: Ο Εμποράκος

#2

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Γιώργος Μήτσιος » Πέμ Δεκ 05, 2019 12:27 am

Χαιρετώ μικρούς και μεγάλους. Μια προσπάθεια Δημήτρη εφόσον κατάλαβα καλά τα εξής:

α) Ο εμποράκος μας πουλάει κάθε δοχείο με φιστίκια για 2 ευρώ χωρίς να το ζυγίσει.

β) Όταν για παράδειγμα πουλήσει 10 κιλά φιστίκια και αφού καλύψει όσα στοιχίζουν τα δοχεία που θα δώσει
να του μένουν καθαρά 40 ευρώ.Τότε

Αφαιρούμε από τα 2 ευρώ τα 0,35 για το ίδιο το δοχείο . Τα γραμμάρια φιστίκια ( με 4 ευρώ το κιλό ή 0,004 ευρώ το γραμμάριο) πρέπει να κάνουν 1,65 ευρώ. Άρα πρέπει να βάλει σε κάθε δοχείο 1,65 : 0,004 =412,5 γραμμάρια.

Ας το επαληθεύσουμε με παράδειγμα. Ο φίλος μας όταν πουλήσει 33 κιλά φιστίκια πρέπει να του μείνουν καθαρά 33x4=132 ευρώ.

Πράγματι τότε θα 'χει πουλήσει 33 :0,4125=80 δοχεία για 160 ευρώ. Τα δοχεία στοιχίζουν 80x0,35=28 ευρώ , συνεπώς του μένουν 160-28=132 ευρώ.

Μ' αυτό το σκεπτικό το βάρος των δοχείων δεν φαίνεται να παίζει ρόλο (μάλλον πλεονάζον-αδιάφορο στοιχείο). Φιλικά, Γιώργος.


ΔΗΜΗΤΡΗΣ ΙΩΑΝΝΟΥ
Επιμελητής
Δημοσιεύσεις: 4770
Εγγραφή: Τρί Αύγ 31, 2010 10:37 pm
Τοποθεσία: Ιστιαία Ευβοίας

Re: Ο Εμποράκος

#3

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΔΗΜΗΤΡΗΣ ΙΩΑΝΝΟΥ » Πέμ Δεκ 05, 2019 11:01 pm

Καλό βράδυ Γιώργο. Επειδή το πρόβλημα ετέθη ύστερα από ερώτηση ενός γνωστού μου εμπόρου, έδωσα και το βάρος του κάθε δοχείου , ώστε τοποθετώντας το άδειο ο έμπορος πάνω στην ζυγαριά, θα πρέπει όταν βάζει μέσα τα φιστίκια, να δει την ένδειξη 712,5 gr (300+412,5) και τότε θα έχει το κέρδος που επιθυμεί. Φυσικά, όπως ετέθη το πρόβλημα από εμένα για τους μαθητές, η σωστή απάντηση είναι αυτή που έδωσες (412,5 gr)


Μπάμπης Στεργίου
Επιμελητής
Δημοσιεύσεις: 5561
Εγγραφή: Δευ Δεκ 22, 2008 2:16 pm
Τοποθεσία: Χαλκίδα - Καρδίτσα

Re: Ο Εμποράκος

#4

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Μπάμπης Στεργίου » Παρ Δεκ 06, 2019 3:07 pm

ΔΗΜΗΤΡΗΣ ΙΩΑΝΝΟΥ έγραψε:
Πέμ Δεκ 05, 2019 11:01 pm
Καλό βράδυ Γιώργο. Επειδή το πρόβλημα ετέθη ύστερα από ερώτηση ενός γνωστού μου εμπόρου, έδωσα και το βάρος του κάθε δοχείου , ώστε τοποθετώντας το άδειο ο έμπορος πάνω στην ζυγαριά, θα πρέπει όταν βάζει μέσα τα φιστίκια, να δει την ένδειξη 712,5 gr (300+412,5) και τότε θα έχει το κέρδος που επιθυμεί. Φυσικά, όπως ετέθη το πρόβλημα από εμένα για τους μαθητές, η σωστή απάντηση είναι αυτή που έδωσες (412,5 gr)
Γεια σου Δημήτρη !

Κατάλαβα ότι πρόκειται για πραγματικό πρόβλημα, αλλά έπεσα έξω για τον ...παραγωγό :D :D :

Ήμουν σίγουρος ότι ήσουνα εσύ έφτιαξες το πρόβλημα από πραγματικό περιστατικό, αλλά ... !

Ωραία η λύση του Γιώργου !
Θα αλλάξω το πρόβλημα σε αυτή τη μορφή και θα το κρατήσω για κανα βιβλίο :

ΔΗΜΗΤΡΗΣ ΙΩΑΝΝΟΥ έγραψε:
Τρί Δεκ 03, 2019 10:24 pm
Ένας έμπορος ξηρών καρπών πουλάει τα φιστίκια 4 ευρώ το κιλό. Αποφάσισε να τα συσκευάσει σε γυάλινα βαζάκια που στοιχίζουν 20 λεπτά το καθένα . Πόσα γραμμάρια φιστίκια πρέπει να βάλει σε κάθε δοχείο , ώστε να τα πουλάει με 2 ευρώ το κάθε βαζάκι ;
Εδώ βρίσκουμε 450 γραμμάρια, πιο ...στρόγγυλο νούμερο !

Καλό Μήνα και καλές γιορτές !

ΧΧΧΧΧΧΧΧΧΧΧΧΧΧΧΧΧΧΧΧΧΧΧΧΧ


Απάντηση

Επιστροφή σε “Α ΓΥΜΝΑΣΙΟΥ”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 3 επισκέπτες