Hard limit

Συντονιστής: ΔΗΜΗΤΡΗΣ ΙΩΑΝΝΟΥ

Zfn nom nom.s
Δημοσιεύσεις: 10
Εγγραφή: Τρί Νοέμ 21, 2023 7:03 pm

Hard limit

#1

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Zfn nom nom.s » Τρί Νοέμ 21, 2023 7:08 pm

The x_{n} is defined recursively for some x_{0},x_{1}of the type\displaystyle{\displaystyle{x_{n}=\frac{(n-1)c}{1+(n-1)c}x_{n-1}+\frac{1}{1+(n-1)c} x_{n-2}}}, where c>0. Find it \displaystyle{\lim_{n\to+\infty}x_{n}}.

ΔΙΕΥΚΡΙΝΗΣΗ (από τον επιμελητή του φακέλου): Η άσκηση δεν αφορά αυτόν τον φάκελο και έχει μεταφερθεί στον φάκελο "ΜΟΝΟ ΓΙΑ ΦΟΙΤΗΤΕΣ"



Λέξεις Κλειδιά:
Mihalis_Lambrou
Επιμελητής
Δημοσιεύσεις: 15768
Εγγραφή: Κυρ Δεκ 21, 2008 2:04 am

Re: Hard limit

#2

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Mihalis_Lambrou » Τρί Νοέμ 21, 2023 8:05 pm

Welcome to the forum.

Are you sure this is a genuine question that you like to share with us, or perhaps is it asked at another forum but you seek a solution here to post it there as yours? Otherwise I do not understand why you registered at a forum whose language you do not comprehend. This shows emphatically by posting a question on limits to a folder that refers to 12 year old kids!

Καλώς ήλθες στο φόρουμ.

Είσαι βέβαιος ότι αυτή είναι μία γνήσια ερώτηση που επιθυμείς να μοιραστείς μαζί μας ή μήπως προέρχεται από άλλο φόρουμ αλλά αναζητάς λύση εδώ για να τη δημοσιεύσεις εκεί ως δική σου; Διαφορετικά δεν καταλαβαίνω γιατί έκανες εγγραφή σε ένα φόρουμ του οποίου δεν κατανοείς την γλώσσα. Αυτό είναι εμφανές από το γεγονός ότι ανάρτησες μιας ερώτηση σχετικά με όρια σε έναν φάκελο που αναφέρεται σε παιδιά 12 χρονών!


ΔΗΜΗΤΡΗΣ ΙΩΑΝΝΟΥ
Επιμελητής
Δημοσιεύσεις: 4770
Εγγραφή: Τρί Αύγ 31, 2010 10:37 pm
Τοποθεσία: Ιστιαία Ευβοίας

Re: Hard limit

#3

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΔΗΜΗΤΡΗΣ ΙΩΑΝΝΟΥ » Τρί Νοέμ 21, 2023 9:17 pm

Mihalis_Lambrou έγραψε:
Τρί Νοέμ 21, 2023 8:05 pm
Welcome to the forum.

Are you sure this is a genuine question that you like to share with us, or perhaps is it asked at another forum but you seek a solution here to post it there as yours? Otherwise I do not understand why you registered at a forum whose language you do not comprehend. This shows emphatically by posting a question on limits to a folder that refers to 12 year old kids!

Καλώς ήλθες στο φόρουμ.

Είσαι βέβαιος ότι αυτή είναι μία γνήσια ερώτηση που επιθυμείς να μοιραστείς μαζί μας ή μήπως προέρχεται από άλλο φόρουμ αλλά αναζητάς λύση εδώ για να τη δημοσιεύσεις εκεί ως δική σου; Διαφορετικά δεν καταλαβαίνω γιατί έκανες εγγραφή σε ένα φόρουμ του οποίου δεν κατανοείς την γλώσσα. Αυτό είναι εμφανές από το γεγονός ότι ανάρτησες μιας ερώτηση σχετικά με όρια σε έναν φάκελο που αναφέρεται σε παιδιά 12 χρονών!
Καλό βράδυ Μιχάλη.
Λέω να αφαιρέσω την άσκηση από την Α Γυμνασίου, και να την μεταφέρω στον φάκελο για την Γ Λυκείου


Mihalis_Lambrou
Επιμελητής
Δημοσιεύσεις: 15768
Εγγραφή: Κυρ Δεκ 21, 2008 2:04 am

Re: Hard limit

#4

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Mihalis_Lambrou » Τρί Νοέμ 21, 2023 9:29 pm

ΔΗΜΗΤΡΗΣ ΙΩΑΝΝΟΥ έγραψε:
Τρί Νοέμ 21, 2023 9:17 pm
Καλό βράδυ Μιχάλη.
Λέω να αφαιρέσω την άσκηση από την Α Γυμνασίου, και να την μεταφέρω στον φάκελο για την Γ Λυκείου
Δημήτρη, νομίζω ότι ούτε για Γ' Λυκείου κάνει. Η λύση που έχω κατά νου είναι έξω από αυτή την τάξη, αλλά ταιριάζει για το α' έτος φοιτητών.


ΔΗΜΗΤΡΗΣ ΙΩΑΝΝΟΥ
Επιμελητής
Δημοσιεύσεις: 4770
Εγγραφή: Τρί Αύγ 31, 2010 10:37 pm
Τοποθεσία: Ιστιαία Ευβοίας

Re: Hard limit

#5

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΔΗΜΗΤΡΗΣ ΙΩΑΝΝΟΥ » Τρί Νοέμ 21, 2023 9:58 pm

Mihalis_Lambrou έγραψε:
Τρί Νοέμ 21, 2023 9:29 pm
ΔΗΜΗΤΡΗΣ ΙΩΑΝΝΟΥ έγραψε:
Τρί Νοέμ 21, 2023 9:17 pm
Καλό βράδυ Μιχάλη.
Λέω να αφαιρέσω την άσκηση από την Α Γυμνασίου, και να την μεταφέρω στον φάκελο για την Γ Λυκείου
Δημήτρη, νομίζω ότι ούτε για Γ' Λυκείου κάνει. Η λύση που έχω κατά νου είναι έξω από αυτή την τάξη, αλλά ταιριάζει για το α' έτος φοιτητών.
Θα την μεταφέρω τότε σε εκείνο τον φάκελο, και θα την διαγράψω από αυτόν


Mihalis_Lambrou
Επιμελητής
Δημοσιεύσεις: 15768
Εγγραφή: Κυρ Δεκ 21, 2008 2:04 am

Re: Hard limit

#6

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Mihalis_Lambrou » Τρί Νοέμ 21, 2023 10:33 pm

ΔΗΜΗΤΡΗΣ ΙΩΑΝΝΟΥ έγραψε:
Τρί Νοέμ 21, 2023 9:58 pm

Θα την μεταφέρω τότε σε εκείνο τον φάκελο, και θα την διαγράψω από αυτόν
Δημήτρη, ο Zfn nomnom.s έχει μπει στο φόρουμ μετά που έγραψα το ποστ #2 αλλά δεν αντιδρά. Πολύ φοβάμαι ότι η υποψία μου ότι θα μεταφέρει αλλού την εδώ λύση, μπορεί να αληθεύει. Στο παρελθόν έχει γινει πολλές φορές αυτό. Η πιο ακραία περίπτωση ήταν όταν ένας έθεσε εδώ τα θέματα ενός διαδικτυακού διαγωνισμού της Αυστραλίας ο οποίος ακόμη έτρεχε. Χωρίς να υποψιαστώ του απάντησα τις ερωτήσεις και παραλίγο να πάρει το πρώτο βραβείο. Πήρα είδηση τι έγινε έναν χρόνο αργότερα όταν είδα κάπου κατά τύχη μία από τις ασκήσεις του διαγωνισμού, και την γνώρισα. Έγραψα τότε στον οργανωτή του διαγωνισμού ο οποίος μου είπε ότι ο νεαρός έχασε το πρώτο βραβείο παρά τρίχα (δεν απάντησε σε ερώτηση στο προφορικό μέρος του διαδικτυακού διαγωνισμού).

Για την ώρα δεν θα γράψω λύση στο πρόβλημα, παρόλο που την ξέρω, αν δεν ακούσουμε από τον ίδιο τον Zfn nomnom.s να μας διαβεβαιώνει ότι όλα είναι καθαρά.


Zfn nom nom.s
Δημοσιεύσεις: 10
Εγγραφή: Τρί Νοέμ 21, 2023 7:03 pm

Re: Hard limit

#7

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Zfn nom nom.s » Τετ Νοέμ 22, 2023 6:24 am

Συγγνώμη σε όλους για την ανάρμοστη συμπεριφορά μου, και αυτό δεν είναι πρόβλημα διαγωνισμού και ήμουν ο αρχικός OP αυτής της ερώτησης


Απάντηση

Επιστροφή σε “Α ΓΥΜΝΑΣΙΟΥ”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης