Ωμέγα στο tex και στο pdf

Συντονιστής: grigkost

maria121289
Δημοσιεύσεις: 3
Εγγραφή: Δευ Ιουν 26, 2017 9:03 pm

Ωμέγα στο tex και στο pdf

#1

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από maria121289 » Δευ Ιουν 26, 2017 9:28 pm

Καλησπέρα! Ήθελα να προσθέσω στο αρχείο μου (1), ένα κομμάτι από άλλο αρχείο (2) το οποίο όμως μου εμφανιζόταν με κινέζικα...άλλαξα το encoding και το processing tools και κατάφερα να διαβάσω το αρχείο (2)...όταν όμως προσπάθησα να τα ξαναλλάξω για να μπορώ να διαβάσω το (1) μου χάλασαν και τα δύο...απ'όσο θυμάμαι στο (1) είχα pdftex+bibtex+ena allo kai iso-8859-7...το νέο αρχείο απ'όσο θυμάμαι ήθελε xetex...οποιαδήποτε βοήθεια ευπρόσδεκτη. Ευχαριστώ πάρα πολύ!!!
Συνημμένα
help.png
help.png (74.4 KiB) Προβλήθηκε 3484 φορές



Λέξεις Κλειδιά:
Άβαταρ μέλους
Tolaso J Kos
Δημοσιεύσεις: 5225
Εγγραφή: Κυρ Αύγ 05, 2012 10:09 pm
Τοποθεσία: Λάρισα, Βαρκελώνη
Επικοινωνία:

Re: Ωμέγα στο tex και στο pdf

#2

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Tolaso J Kos » Δευ Ιουν 26, 2017 9:41 pm

Αντικατέστησε το

Κώδικας: Επιλογή όλων

\usepackage[iso-8859-7]{inputenc}
με το εξής

Κώδικας: Επιλογή όλων

\usepackage[utf8]{inputenc}
και άλλαξε τη σειρά των πακέτων της γλώσσας ώστε να είναι έτσι:

Κώδικας: Επιλογή όλων

\usepackage[utf8]{inputenc}
\usepackage[english,greek]{babel}
και ξανά κάνε compile και πες μου. Λογικά πρέπει να σου τρέξει.

Edit: Ώπα, νόμισα πως το πρόβλημά σου ήταν στη κωδικοποίηση στο PDF ... τώρα βλέπω πως έχουν γίνει κινέζικα και στον editor. Μου είχε ξανά τύχει αυτό το θέμα αλλά δε μπόρεσα να βρω λύση οπότε αναγκάστηκα να ξανά γράψω το έγγραφο. Ευχόμαι να βρεις κάτι ώστε να μη χρειαστείς να το ( ξανά ) γράψεις.
τελευταία επεξεργασία από Tolaso J Kos σε Δευ Ιουν 26, 2017 9:43 pm, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.


Η φαντασία είναι σημαντικότερη από τη γνώση !
\displaystyle{{\color{blue}\mathbf{Life=\int_{birth}^{death}\frac{happiness}{time}\Delta time} }}
Άβαταρ μέλους
grigkost
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 3051
Εγγραφή: Πέμ Δεκ 18, 2008 12:54 pm
Τοποθεσία: Ιωάννινα
Επικοινωνία:

Re: Ωμέγα στο tex και στο pdf

#3

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από grigkost » Δευ Ιουν 26, 2017 9:43 pm

maria121289 έγραψε:Καλησπέρα! Ήθελα να προσθέσω στο αρχείο μου (1), ένα κομμάτι από άλλο αρχείο (2) το οποίο όμως μου εμφανιζόταν με κινέζικα...άλλαξα το encoding και το processing tools και κατάφερα να διαβάσω το αρχείο (2)...όταν όμως προσπάθησα να τα ξαναλλάξω για να μπορώ να διαβάσω το (1) μου χάλασαν και τα δύο...απ'όσο θυμάμαι στο (1) είχα pdftex+bibtex+ena allo kai iso-8859-7...το νέο αρχείο απ'όσο θυμάμαι ήθελε xetex...οποιαδήποτε βοήθεια ευπρόσδεκτη. Ευχαριστώ πάρα πολύ!!!
maria121289

κατ' αρχήν καλώς όρισες στο mathematica.gr.
Στο προκείμενο: Αν και είσαι συνοπτική, ελπίζω να κατάλαβα σωστά.
Το LaTeX (οποιοαδήποτε έκδοσή του) και το XeTeX δεν συνεργάζονται (κατά κανέναν τρόπο).
Πρέπει να αποφασίσεις ποιο από τα δύο θα χρησιμοποιήσεις (το LaTeX συνιστάται)
Αφού επιλέξεις, βάλε τα δυο κείμενα σε ένα έγγραφο και ενημέρωσέ μας αν συνεχίζεις να αντιμετωπίζεις πρόβλημα και ποιο..
Καλό θα ήταν να γράψεις (text) το προοίμιο που θα χρησιμοποιήσεις (αυτό στην συνημμένη εικόνα δεν φαίνεται)


{\color{dred}\Gamma\!\rho\,{\rm{H}}\gamma\varnothing\varrho{\mathscr{H}}\varsigma \ {\mathbb{K}}\,\Omega\sum{\rm{t}}{\mathscr{A}}\,{\mathbb{K}}\!\odot\varsigma
Άβαταρ μέλους
Tolaso J Kos
Δημοσιεύσεις: 5225
Εγγραφή: Κυρ Αύγ 05, 2012 10:09 pm
Τοποθεσία: Λάρισα, Βαρκελώνη
Επικοινωνία:

Re: Ωμέγα στο tex και στο pdf

#4

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Tolaso J Kos » Δευ Ιουν 26, 2017 9:49 pm

Επίσης βλέπω πως έχεις ως editor το TeXWorks. :shock: :shock: Προσπάθησε να κατεβάσεις κάποιον άλλον π.χ TeXmaker και να ανοίξεις ξανά τα αρχεία. Δες μήπως αυτό διορθώνει τα πράγματα.

Σημείωση: Το TeXWorks κατ' εμέ δεν είναι editor. Δε προσφέρει σχεδόν τίποτα από επιλογές και δεν έχει καλό interface menu.


Η φαντασία είναι σημαντικότερη από τη γνώση !
\displaystyle{{\color{blue}\mathbf{Life=\int_{birth}^{death}\frac{happiness}{time}\Delta time} }}
maria121289
Δημοσιεύσεις: 3
Εγγραφή: Δευ Ιουν 26, 2017 9:03 pm

Re: Ωμέγα στο tex και στο pdf

#5

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από maria121289 » Δευ Ιουν 26, 2017 11:21 pm

Σας ευχαριστώ πάρα πολύ, τώρα θα τα δοκιμάσω και θα σας ξαναστείλω! Ευχαριστώ και πάλι!
Υ.Γ. Το (2) βγαίνει ελληνικά...και ένα άλλο που είχα φτιάξει και είχε κινέζικα πάλι βγαίνει ελληνικά... Το (1) πάλι κινεζικα... Τι εννοείτε προοίμιο; Δοκίμασα και το utf8 (το είχα ξανακάνει) και αντί για Ω βγαίνουν ερωτηματικά.
Συνημμένα
σκατα.png
σκατα.png (69.03 KiB) Προβλήθηκε 3446 φορές


Άβαταρ μέλους
grigkost
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 3051
Εγγραφή: Πέμ Δεκ 18, 2008 12:54 pm
Τοποθεσία: Ιωάννινα
Επικοινωνία:

Re: Ωμέγα στο tex και στο pdf

#6

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από grigkost » Δευ Ιουν 26, 2017 11:51 pm

maria121289 έγραψε:Σας ευχαριστώ πάρα πολύ, τώρα θα τα δοκιμάσω και θα σας ξαναστείλω! Ευχαριστώ και πάλι!
Υ.Γ. Το (2) βγαίνει ελληνικά...και ένα άλλο που είχα φτιάξει και είχε κινέζικα πάλι βγαίνει ελληνικά... Το (1) πάλι κινεζικα... Τι εννοείτε προοίμιο;
maria121289,

στο άνοιγμα ενός αρχείου .tex στον texmaker πρέπει να εμφανίζει μια επιλογή κωδικοποίησης UTF-8 ή ISO-8859-7.
Στην περίπτωση που η επιλογή ISO-8859-7 τα δείχνει "κινέζικα" πρέπει να επιλέξεις την UTF-8 και αντιστρόφως.
Το θέμα είναι ότι κατά πάσα πιθανότητα το αρχείο (1) είναι με κωδικοποίηση ISO-8859-7 και το άλλο (2) με UTF-8 . Για αυτό εμφανίζεται το πρόβλημα.
Προσπάθησε να κάνεις το εξής:

Στο αρχείο με ISO-8859-7 (αφού εμφανίζεται και "τρέχει" σωστά), με copy-paste πρόσθεσε ΜΟΝΟ το κείμενο από το άλλο αρχείο. Κατόπιν κοοίταξε αν "τρέχει" και ενημέρωσε.

Υ.Γ. Το προοίμιο (preamble) είναι το αρχικό κομμάτι ενός αρχείου .tex όπου ορίζουμε παραμέτρους και φορτώνουμε πακέτα. (πριν το document)


{\color{dred}\Gamma\!\rho\,{\rm{H}}\gamma\varnothing\varrho{\mathscr{H}}\varsigma \ {\mathbb{K}}\,\Omega\sum{\rm{t}}{\mathscr{A}}\,{\mathbb{K}}\!\odot\varsigma
maria121289
Δημοσιεύσεις: 3
Εγγραφή: Δευ Ιουν 26, 2017 9:03 pm

Re: Ωμέγα στο tex και στο pdf

#7

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από maria121289 » Τρί Ιουν 27, 2017 1:17 am

Τις επέλεξα και τις δύο...με την iso-8859-7 μου βγάζει ωμέγα και με τη utf8 ερωτηματικά...αυτο που κάνω printscreen είναι το αρχείο (1) [χωρίς το (2)]...Δεν έβαλα ποτέ το (2) μέσα στο (1). Το θέμα είναι πως πριν κάνω την αλλαγή για το (2), το (1) έτρεχε μια χαρά...Σας ευχαριστώ και πάλι για τη βοήθεια.


Απάντηση

Επιστροφή σε “Οδηγίες για γραφή με TeX”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης