Πρόβλημα με εντολή \big(

Συντονιστής: grigkost

Άβαταρ μέλους
fotis81
Δημοσιεύσεις: 41
Εγγραφή: Πέμ Ιαν 22, 2009 1:26 pm
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Πρόβλημα με εντολή \big(

#1

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από fotis81 » Σάβ Ιουν 16, 2018 12:02 pm

Καλημέρα σας

Όταν χρησιμοποιώ τις εντολές \big( ή \big[ τις μαρκάρει ως μη αναγνωρισμένες εντολές, αλλά δεν εμφανίζει
σφάλμα και το αποτέλεσμα στο pdf είναι το επιθυμητό. Δεν κάνει το αντίστοιχο με την εντολή \big|. Aν τώρα
αφήσω κενό ανάμεσα στο \big και τα (,[ δεν την μαρκάρει. Να σημειώσω ότι χρησιμοποιώ Miktex με Texstudio
και πριν μια αναβάθμιση του Texstudio δεν είχα τέτοιο πρόβλημα. Έχω την αίσθηση ότι το πρόβλημα είναι στον
συντακτικό έλεγχο και ότι κάτι λείπει για να αναγνωρίζει την εντολή, μιας και από άποψη εκτέλεσης δεν υπάρχει
πρόβλημα ούτε στον compiler ούτε στο pdf.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων


Φώτης Χ. Κουτσουμπίδης

Λέξεις Κλειδιά:
Άβαταρ μέλους
grigkost
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 3051
Εγγραφή: Πέμ Δεκ 18, 2008 12:54 pm
Τοποθεσία: Ιωάννινα
Επικοινωνία:

Re: Πρόβλημα με εντολή \big(

#2

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από grigkost » Σάβ Ιουν 16, 2018 2:07 pm

fotis81 έγραψε:
Σάβ Ιουν 16, 2018 12:02 pm
...και πριν μια αναβάθμιση του Texstudio δεν είχα τέτοιο πρόβλημα. Έχω την αίσθηση ότι το πρόβλημα είναι στον
συντακτικό έλεγχο και ότι κάτι λείπει για να αναγνωρίζει την εντολή, μιας και από άποψη εκτέλεσης δεν υπάρχει
πρόβλημα ούτε στον compiler ούτε στο pdf....
Συμφωνώ ότι υπάρχει μεγάλη πιθανότητα να συμβαίνει ακριβώς αυτό "το πρόβλημα είναι στον συντακτικό έλεγχο". Μάλιστα αν η έκδοση του Texstudio που χρησιμοποιείτε είναι η πρόσφατη δεν αποκλείεται να πρόκειται περί "bug" (ή, λιγότερο πιθανό, ασυμβατότητας των (παλαιοτέρων) εκδόσεων MikTeX και της (νέας) TeXStudio).
Πάντως, τεχνική λύση στο πρόβλημα που περιγράφετε, δεν έχω.
Και ο ίδιος χρησιμοποιώ σαν βασικό editor τον TeXStudio (τον οποίο θεωρώ εξαιρετικό) αλλά με βάση το TeXLive (το οποίο νομίζω ότι είναι ποιο ολοκληρωμένο από το MikTeX)
Ίσως, αν έχετε την ευχέρεια να δοκιμάσετε την έκδοση του του TeXStudio που αναφέρετε και με βάση το TeXLive, να αξίζει τον κόπο.
Θα μπορούσατε, επίσης, να επικοινωνήσετε με τον δημιουργό του TeXStudio, Benito van der Zander.


{\color{dred}\Gamma\!\rho\,{\rm{H}}\gamma\varnothing\varrho{\mathscr{H}}\varsigma \ {\mathbb{K}}\,\Omega\sum{\rm{t}}{\mathscr{A}}\,{\mathbb{K}}\!\odot\varsigma
Άβαταρ μέλους
fotis81
Δημοσιεύσεις: 41
Εγγραφή: Πέμ Ιαν 22, 2009 1:26 pm
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Re: Πρόβλημα με εντολή \big(

#3

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από fotis81 » Σάβ Ιουν 16, 2018 2:30 pm

Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση. Θα περιμένω λιγάκι και βλέπουμε.
Αυτό που είδα προ ολίγου είναι ότι μου αναγνωρίζει πλέον την εντολή
\big( όχι όμως και τις \big), \bigg(, \Big( :?:


Φώτης Χ. Κουτσουμπίδης
Απάντηση

Επιστροφή σε “Οδηγίες για γραφή με TeX”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης