Δίκλαδη συνάρτηση

Εδώ μπορούν να γίνουν δοκιμές γραφής μαθηματικού περιεχομένου με τη βοήθεια του TeX
Εφη Αργ.
Δημοσιεύσεις: 7
Εγγραφή: Σάβ Σεπ 13, 2014 10:36 am
Τοποθεσία: Αθηνα

Δίκλαδη συνάρτηση

#1

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Εφη Αργ. » Παρ Φεβ 06, 2015 12:18 am

Καλησπερα, θα ηθελα να ρωτησω αν μπορω να βαλω δικλαδη συναρτηση στο Word απο το mathtype. Μονη μου δε βρήκα κατι και στο geogebra δεν εχω εξοικειωθεί ακομη με την αλγεβρα!! Ευχαριστώ!!


Άβαταρ μέλους
george visvikis
Επιμελητής
Δημοσιεύσεις: 13275
Εγγραφή: Παρ Νοέμ 01, 2013 9:35 am

Re: Δίκλαδη συνάρτηση

#2

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από george visvikis » Παρ Φεβ 06, 2015 12:44 am

Εφη Αργ. έγραψε:Καλησπερα, θα ηθελα να ρωτησω αν μπορω να βαλω δικλαδη συναρτηση στο Word απο το mathtype. Μονη μου δε βρήκα κατι και στο geogebra δεν εχω εξοικειωθεί ακομη με την αλγεβρα!! Ευχαριστώ!!
Καλησπέρα.
Πας στη δεύτερη σειρά του MathType (όπως μετράμε από πάνω προς τα κάτω) και πατάς το πρώτο εικονίδιο αριστερά. Στην πρώτη στήλη θα βρεις ένα άγκιστρο με ένα ορθογώνιο στο εσωτερικό του. Το πατάς και αρχίζεις να γράφεις, όπως παρακάτω.

\displaystyle{f(x) = \left\{ {{x^2} + 1,x < 1} \right.}

Μόλις συμπληρώσεις τον ένα κλάδο, πατάς ENTER και το άγκιστρο μεγαλώνει, οπότε συμπληρώνεις και το δεύτερο κλάδο. Με τον ίδιο τρόπο μπορείς να γράψεις και περισσότερους κλάδους.:

\displaystyle{f(x) = \left\{ \begin{array}{l} 
{x^2} + 1,x < 1\\ 
\sqrt x  + 1,x \ge 1 
\end{array} \right.}

ΥΓ. Φρόντισε η γραμμή που αναβοσβήνει όταν γράφεις να βρίσκεται μέσα στο άγκιστρο, γιτί αλλιώς με το ENTER θα σου αλλάξει γραμμή. Με λίγα λόγια όταν τελειώσεις με το πρώτο κλάδο, μην πατήσεις δεξί βελάκι.


Εφη Αργ.
Δημοσιεύσεις: 7
Εγγραφή: Σάβ Σεπ 13, 2014 10:36 am
Τοποθεσία: Αθηνα

Re: Δίκλαδη συνάρτηση

#3

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Εφη Αργ. » Παρ Φεβ 06, 2015 11:59 am

Ευχαριστω πολυ!!!!! :-)


Απάντηση

Επιστροφή σε “Δοκιμές γραφής με TeX”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 2 επισκέπτες