Βοήθεια με εξίσωση που προκύπτει από ανάπτυξη σε δυναμοσειρά

Συντονιστής: spyros

Κώστας Καρκαλέμης
Δημοσιεύσεις: 7
Εγγραφή: Τετ Απρ 12, 2023 11:42 pm

Βοήθεια με εξίσωση που προκύπτει από ανάπτυξη σε δυναμοσειρά

#1

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Κώστας Καρκαλέμης » Πέμ Απρ 13, 2023 12:32 am

Στο βιβλίο που διαβάζω ο συγγραφέας γράφει μια σημαντίκη εξίσωση και αναφέρει πως προκύπτει αν αναπτύξεις την δεξιά πλευρά μίας προηγούμενης εξίσωσης σε δυναμοσειρά της μεταβλητής e αλλά δεν μπορώ να καταλάβω πως γίνεται. Θα το εκτιμούσα αν κάποιος μπορούσε να μου το εξηγήσει.
Συνημμένα
20230412_231421.jpg
Τελική Εξίσωση
20230412_231421.jpg (981.36 KiB) Προβλήθηκε 997 φορές
20230412_231414.jpg
Αρχική Εξίσωση
20230412_231414.jpg (873.84 KiB) Προβλήθηκε 997 φορές



Λέξεις Κλειδιά:
Mihalis_Lambrou
Επιμελητής
Δημοσιεύσεις: 15777
Εγγραφή: Κυρ Δεκ 21, 2008 2:04 am

Re: Βοήθεια με εξίσωση που προκύπτει από ανάπτυξη σε δυναμοσειρά

#2

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Mihalis_Lambrou » Πέμ Απρ 13, 2023 1:06 am

Καλώ ήλθες στο φίρουμ.

Εκτενής υπόδειξη για την άσκηση: Από τον τύπο \dfrac {1} {1+a}=1-a+a^2-a^3+... έχουμε

\displaystyle{\dfrac {1-e^2} {1+e\cos (\theta -\theta _o) }=(1-e^2) ( 1- e\cos (\theta -\theta _o) + e^2\cos ^2(\theta -\theta _o)- e^3\cos ^3 (\theta -\theta _o)+...)

Πολλαπλασίασε και μάζεψε τους όρους που εμφανίζουν το e^n (είναι δύο). O συντελεστής αυτού θα είναι κάποιο πρόσημο επί \cos ^n(\theta -\theta _o) - \cos ^{n-2} (\theta -\theta _o). Βγάλε κοινό παράγοντα και μετά κάνε χρήση του  1-\cos ^2(\theta -\theta _o) = \sin  ^2(\theta -\theta _o) }.

Συνέχισε. Θα χαρούμε να δούμε εδώ την λύση σου, με συμπληρωμένες τις λεπτομέρειες που άφησα.


Κώστας Καρκαλέμης
Δημοσιεύσεις: 7
Εγγραφή: Τετ Απρ 12, 2023 11:42 pm

Re: Βοήθεια με εξίσωση που προκύπτει από ανάπτυξη σε δυναμοσειρά

#3

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Κώστας Καρκαλέμης » Πέμ Απρ 13, 2023 10:40 am

Mihalis_Lambrou έγραψε:
Πέμ Απρ 13, 2023 1:06 am
Καλώ ήλθες στο φίρουμ.

Εκτενής υπόδειξη για την άσκηση: Από τον τύπο \dfrac {1} {1+a}=1-a+a^2-a^3+... έχουμε

\displaystyle{\dfrac {1-e^2} {1+e\cos (\theta -\theta _o) }=(1-e^2) ( 1- e\cos (\theta -\theta _o) + e^2\cos ^2(\theta -\theta _o)- e^3\cos ^3 (\theta -\theta _o)+...)

Πολλαπλασίασε και μάζεψε τους όρους που εμφανίζουν το e^n (είναι δύο). O συντελεστής αυτού θα είναι κάποιο πρόσημο επί \cos ^n(\theta -\theta _o) - \cos ^{n-2} (\theta -\theta _o). Βγάλε κοινό παράγοντα και μετά κάνε χρήση του  1-\cos ^2(\theta -\theta _o) = \sin  ^2(\theta -\theta _o) }.

Συνέχισε. Θα χαρούμε να δούμε εδώ την λύση σου, με συμπληρωμένες τις λεπτομέρειες που άφησα.
Ευχαριστώ πάρα πολύ για την βοήθεια! Μετά ήταν εύκολο να λυθεί και δεν ξέρω πως δεν το είχα σκεφτεί αυτό.
Αρχικά, συνεχίζοντας την λύση \displaystyle{\dfrac{1-e^2} {1+e\cos(\theta -\theta_o)}=1-e^2-e\cos(\theta -\theta_o)+e^3\cos(\theta -\theta_o)+e^2\cos^2(\theta -\theta_o)-e^4\cos^2(\theta -\theta_o)-e^3\cos^3(\theta -\theta_o) +...
Άρα 1-e\cos(\psi)=1-e\cos(\theta -\theta_o)-e^2\sin^2(\theta -\theta_o)+e^3\cos(\theta -\theta_o)\sin^2(\theta -\theta_o) +... και τελικά προκύπτει \cos(\psi)=\cos(\theta -\theta_o)+e\sin^2(\theta -\theta_o)-e^2\cos(\theta -\theta_o)\sin^2(\theta -\theta_o) +... (1)

Τώρα όσον αφορά στην επόμενη εξίσωση ο συγγραφέας συνεχίζει λέγοντας πως η σχέση (1) ισοδυναμεί με την ακόλουθη σχέση:
\psi=(\theta -\theta_o)-e\sin(\theta -\theta_o)+\displaystyle{\dfrac {1} {4} e^2\sin2(\theta -\theta_o) +... (2)
Δεν μπορώ να καταλάβω πως βγάζει την (2) και θα το εκτιμούσα αν μου το εξηγούσατε.
τελευταία επεξεργασία από Κώστας Καρκαλέμης σε Πέμ Απρ 13, 2023 5:37 pm, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.


Mihalis_Lambrou
Επιμελητής
Δημοσιεύσεις: 15777
Εγγραφή: Κυρ Δεκ 21, 2008 2:04 am

Re: Βοήθεια με εξίσωση που προκύπτει από ανάπτυξη σε δυναμοσειρά

#4

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Mihalis_Lambrou » Πέμ Απρ 13, 2023 2:02 pm

Χμμμμ. Οι κανονισμοί μας απαγορεύουν ρητά (και ορθότατα) τα χειρόγραφα σημειώματα. Γράψε σε παρακαλώ το κείμενό σου σε latex (όπως απαιτούν οι κανονισμοί μας), και συνεχίζουμε. Υπόψη, αν τα κείμενα δεν ακολουθούν τις προδιαγραφές του φόρουμ, έχουν κίνδυνο να σβηστούν από τους Γενικούς Συντονιστές (μαζί με αυτά και οι απαντήσεις που απορρέουν). Είμαι βέβαιος ότι μέχρι τώρα έδειξαν κατανόηση επείδή είσαι καινούργιος και καλοδεχούμενος στο φόρουμ.


Κώστας Καρκαλέμης
Δημοσιεύσεις: 7
Εγγραφή: Τετ Απρ 12, 2023 11:42 pm

Re: Βοήθεια με εξίσωση που προκύπτει από ανάπτυξη σε δυναμοσειρά

#5

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Κώστας Καρκαλέμης » Πέμ Απρ 13, 2023 2:33 pm

Εντάξει, θα το διορθώσω σε λίγο καθώς δεν έχω πολύ χρόνο αυτήν την στιγμή.


Κώστας Καρκαλέμης
Δημοσιεύσεις: 7
Εγγραφή: Τετ Απρ 12, 2023 11:42 pm

Re: Βοήθεια με εξίσωση που προκύπτει από ανάπτυξη σε δυναμοσειρά

#6

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Κώστας Καρκαλέμης » Πέμ Απρ 13, 2023 5:39 pm

Διόρθωσα μόλις την απάντηση μου, που περιείχε την ερώτηση αλλά και την λύση στο προήγουμενο ερώτημα μου.


Mihalis_Lambrou
Επιμελητής
Δημοσιεύσεις: 15777
Εγγραφή: Κυρ Δεκ 21, 2008 2:04 am

Re: Βοήθεια με εξίσωση που προκύπτει από ανάπτυξη σε δυναμοσειρά

#7

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Mihalis_Lambrou » Πέμ Απρ 13, 2023 7:18 pm

Κώστας Καρκαλέμης έγραψε:
Πέμ Απρ 13, 2023 10:40 am
\cos(\psi)=\cos(\theta -\theta_o)+e\sin^2(\theta -\theta_o)-e^2\cos(\theta -\theta_o)\sin^2(\theta -\theta_o) +... (1)

Τώρα όσον αφορά στην επόμενη εξίσωση ο συγγραφέας συνεχίζει λέγοντας πως η σχέση (1) ισοδυναμεί με την ακόλουθη σχέση:
\psi=(\theta -\theta_o)-e\sin(\theta -\theta_o)+\displaystyle{\dfrac {1} {4} e^2\sin2(\theta -\theta_o) +... (2)
Δεν μπορώ να καταλάβω πως βγάζει την (2) και θα το εκτιμούσα αν μου το εξηγούσατε.
Ευχαριστώ για την μεταφορά του κειμένου από εικόνα σε latex.

Επί της ουσίας τώρα.

Δεν είμαι βέβαιος ότι μεταφέρεις απολύτως σωστά το κείμενο της πηγής σου: Όταν ήταν ακόμα σε μορφή εικόνας φαινόταν σε μία γωνίτσα (μισοσκεπασμένο) ότι παρέπεμπε σε εξισώσεις Newton. Δηλαδή φαίνεται ότι το κείμενο δεν λέει ότι η (2) είναι άμεση απόρροια της (1) αλλά βγαίνει από αντικατάστασή της σε κάποια εξίσωση. Θα σε παρακαλέσω να δεις τι ακριβώς λέει το κείμενο, και μετά θα το κοιτάξω μήπως έχω κάποια ιδέα. Επίσης δες αν υπάρχουν χαρακτηρισμοί του \psi όπως "μικρό" ή "περίπου \pi /2, που δίνουν άλλη διάσταση στο θέμα. Π.χ. το πρώτο έχει ως συνέπεια \psi \approx (2-2\cos \psi ) ^{1/2} .


Κώστας Καρκαλέμης
Δημοσιεύσεις: 7
Εγγραφή: Τετ Απρ 12, 2023 11:42 pm

Re: Βοήθεια με εξίσωση που προκύπτει από ανάπτυξη σε δυναμοσειρά

#8

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Κώστας Καρκαλέμης » Πέμ Απρ 13, 2023 10:13 pm

Mihalis_Lambrou έγραψε:
Πέμ Απρ 13, 2023 7:18 pm
Κώστας Καρκαλέμης έγραψε:
Πέμ Απρ 13, 2023 10:40 am
\cos(\psi)=\cos(\theta -\theta_o)+e\sin^2(\theta -\theta_o)-e^2\cos(\theta -\theta_o)\sin^2(\theta -\theta_o) +... (1)

Τώρα όσον αφορά στην επόμενη εξίσωση ο συγγραφέας συνεχίζει λέγοντας πως η σχέση (1) ισοδυναμεί με την ακόλουθη σχέση:
\psi=(\theta -\theta_o)-e\sin(\theta -\theta_o)+\displaystyle{\dfrac {1} {4} e^2\sin2(\theta -\theta_o) +... (2)
Δεν μπορώ να καταλάβω πως βγάζει την (2) και θα το εκτιμούσα αν μου το εξηγούσατε.
Ευχαριστώ για την μεταφορά του κειμένου από εικόνα σε latex.

Επί της ουσίας τώρα.

Δεν είμαι βέβαιος ότι μεταφέρεις απολύτως σωστά το κείμενο της πηγής σου: Όταν ήταν ακόμα σε μορφή εικόνας φαινόταν σε μία γωνίτσα (μισοσκεπασμένο) ότι παρέπεμπε σε εξισώσεις Newton. Δηλαδή φαίνεται ότι το κείμενο δεν λέει ότι η (2) είναι άμεση απόρροια της (1) αλλά βγαίνει από αντικατάστασή της σε κάποια εξίσωση. Θα σε παρακαλέσω να δεις τι ακριβώς λέει το κείμενο, και μετά θα το κοιτάξω μήπως έχω κάποια ιδέα. Επίσης δες αν υπάρχουν χαρακτηρισμοί του \psi όπως "μικρό" ή "περίπου \pi /2, που δίνουν άλλη διάσταση στο θέμα. Π.χ. το πρώτο έχει ως συνέπεια \psi \approx (2-2\cos \psi ) ^{1/2} .
Το βιβλίο γράφει την (1) και αμέσως μετά λέγοντας "which yields" γράφει την (2). Δεν πιστεύω πως χρησιμοποιεί κάποια προσέγγιση όπως είπατε και ο συγγραφεάς αναφέρει πάντοτε, από ό,τι έχω δει, ότι μία εξίσωση αποτελεί απόρροια κάποιας αντικατάστασης.


Mihalis_Lambrou
Επιμελητής
Δημοσιεύσεις: 15777
Εγγραφή: Κυρ Δεκ 21, 2008 2:04 am

Re: Βοήθεια με εξίσωση που προκύπτει από ανάπτυξη σε δυναμοσειρά

#9

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Mihalis_Lambrou » Πέμ Απρ 13, 2023 10:42 pm

Κώστας Καρκαλέμης έγραψε:
Πέμ Απρ 13, 2023 10:13 pm
Το βιβλίο γράφει την (1) και αμέσως μετά λέγοντας "which yields" γράφει την (2). Δεν πιστεύω πως χρησιμοποιεί κάποια προσέγγιση όπως είπατε και ο συγγραφεάς αναφέρει πάντοτε, από ό,τι έχω δει, ότι μία εξίσωση αποτελεί απόρροια κάποιας αντικατάστασης.
Μπορείς παρακαλώ να αναρτήσεις εδώ την εικόνα της σχετικής σελίδας από το βιβλίο; Παρακαλώ να φαίνεται π.χ. το 1/3 της σελίδας πριν από το εν λόγω σημείο και 1/3 μετά.

Το ζητώ γιατί ήδη έχεις κάνει μία μικρή "ατασθαλία" ως προς την διατύπωση. Στην αρχή ζήταγες (το κοκκίνισα στο ποστ #7) ότι οι τύποι (1) και (2) είναι ισοδύναμοι. Τώρα όμως μας λες ότι ο συγγραφέας γράφει "which yields", το οποίο δεν σημαίνει "ισοδύναμο" αλλά "έπεται".


Κώστας Καρκαλέμης
Δημοσιεύσεις: 7
Εγγραφή: Τετ Απρ 12, 2023 11:42 pm

Re: Βοήθεια με εξίσωση που προκύπτει από ανάπτυξη σε δυναμοσειρά

#10

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Κώστας Καρκαλέμης » Πέμ Απρ 13, 2023 11:10 pm

Mihalis_Lambrou έγραψε:
Πέμ Απρ 13, 2023 10:42 pm
Μπορείς παρακαλώ να αναρτήσεις εδώ την εικόνα της σχετικής σελίδας από το βιβλίο; Παρακαλώ να φαίνεται π.χ. το 1/3 της σελίδας πριν από το εν λόγω σημείο και 1/3 μετά.

Το ζητώ γιατί ήδη έχεις κάνει μία μικρή "ατασθαλία" ως προς την διατύπωση. Στην αρχή ζήταγες (το κοκκίνισα στο ποστ #7) ότι οι τύποι (1) και (2) είναι ισοδύναμοι. Τώρα όμως μας λες ότι ο συγγραφέας γράφει "which yields", το οποίο δεν σημαίνει "ισοδύναμο" αλλά "έπεται".
Εντάξει, στέλνω 3 αποσπάσματα τα οποία περιέχουν τις εξισώσεις για τις οποίες έχουμε συζητήσει.
Συνημμένα
20230413_230228.jpg
Προηγούμενη εξίσωση που είχαμε χρησιμοποιήσει
20230413_230228.jpg (1.04 MiB) Προβλήθηκε 800 φορές
20230413_230155.jpg
Εξίσωση (1)
20230413_230155.jpg (1 MiB) Προβλήθηκε 800 φορές
20230413_230211.jpg
Εξίσωση (2)
20230413_230211.jpg (1.04 MiB) Προβλήθηκε 800 φορές


Mihalis_Lambrou
Επιμελητής
Δημοσιεύσεις: 15777
Εγγραφή: Κυρ Δεκ 21, 2008 2:04 am

Re: Βοήθεια με εξίσωση που προκύπτει από ανάπτυξη σε δυναμοσειρά

#11

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Mihalis_Lambrou » Παρ Απρ 14, 2023 1:21 am

Εεεεμ, καλά το μυρίστηκα ότι κάτι δεν μας λες καλά. Ευτυχώς που επέμεινα να δω ιδίοις όμμασι το βιβλίο.

Θα δεις στο τέλος της σελίδας 16 ότι λέει πως βρίσκουμε το \psi στις περιπτώσεις ... in cases for which the eccentricity of the orbit is small'' '

Τώρα αλλάζει το πράγμα! Μπορούμε να αγνοήσουμε όρους με μεγάλες δυνάμεις του e. Ο ίδιος ο συγγραφές φαίνεται να κρατά μόνο μέχρι το e^2 (θα το δω όταν κάνω τις πράξεις: όχι τώρα γιατί πηγαίνω κουρασμένος για ύπνο).

Συγκεκριμένα, αφού ενδιαφέρεται για την περιφορά της Γης, η οποία είναι σχεδόν κυκλική (δηλαδή η εκκεντρότητά της είναι σχεδόν 0) μπορεί να υποθέσει αυτό που σημείωσα. Ως γνωστόν η Γη έχει e= 0.0167 . Το θυμάμαι γιατί μοιάζει με την τιμή της χρυσής τομής δια 100, που εντυπωσίαζε τον Kepler ο οποίος βρήκε την εξίσωση που συζητάμε και ο οποίος είχε υψηλού βαθμού δέος και μυστικοπάθεια σχετικά με την χρυσή τομή.

Λύθηκε το μυστήριο. Πράξεις αύριο αλλά μάλλον καλό είναι εν τω μεταξύ να τις κάνεις εσύ.

Και ένα τελευταίο για να εξηγήσω την ένστασή μου σε κάτι που έγραφα παραπάνω. Θυμάσαι που μίλησα για "ατασθαλία" όταν μετέφρασες το "yields" ως "ισοδύναμο"; Θα ήταν μικρή, αμελητέα, η λάθος μετάφραση αλλά είχα πονηρευτεί ότι τα δύο δεν είναι ισοδύναμα. Εδώ αγνοούμε όρους (τους υψηλόβαθμους e) οπότε χάνουμε πληροφορία αλλά εργαζόμαστε προσεγγιστικά. Γι' αυτό απόρησα με το "ισοδύναμα". Τώρα μπήκαν όλα στην θέση τους. Ώρα για ύπνο.


Κώστας Καρκαλέμης
Δημοσιεύσεις: 7
Εγγραφή: Τετ Απρ 12, 2023 11:42 pm

Re: Βοήθεια με εξίσωση που προκύπτει από ανάπτυξη σε δυναμοσειρά

#12

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Κώστας Καρκαλέμης » Παρ Απρ 14, 2023 3:13 pm

Mihalis_Lambrou έγραψε:
Παρ Απρ 14, 2023 1:21 am
Εεεεμ, καλά το μυρίστηκα ότι κάτι δεν μας λες καλά. Ευτυχώς που επέμεινα να δω ιδίοις όμμασι το βιβλίο.

Θα δεις στο τέλος της σελίδας 16 ότι λέει πως βρίσκουμε το \psi στις περιπτώσεις ... in cases for which the eccentricity of the orbit is small'' '

Τώρα αλλάζει το πράγμα! Μπορούμε να αγνοήσουμε όρους με μεγάλες δυνάμεις του e. Ο ίδιος ο συγγραφές φαίνεται να κρατά μόνο μέχρι το e^2 (θα το δω όταν κάνω τις πράξεις: όχι τώρα γιατί πηγαίνω κουρασμένος για ύπνο).

Συγκεκριμένα, αφού ενδιαφέρεται για την περιφορά της Γης, η οποία είναι σχεδόν κυκλική (δηλαδή η εκκεντρότητά της είναι σχεδόν 0) μπορεί να υποθέσει αυτό που σημείωσα. Ως γνωστόν η Γη έχει e= 0.0167 . Το θυμάμαι γιατί μοιάζει με την τιμή της χρυσής τομής δια 100, που εντυπωσίαζε τον Kepler ο οποίος βρήκε την εξίσωση που συζητάμε και ο οποίος είχε υψηλού βαθμού δέος και μυστικοπάθεια σχετικά με την χρυσή τομή.

Λύθηκε το μυστήριο. Πράξεις αύριο αλλά μάλλον καλό είναι εν τω μεταξύ να τις κάνεις εσύ.

Και ένα τελευταίο για να εξηγήσω την ένστασή μου σε κάτι που έγραφα παραπάνω. Θυμάσαι που μίλησα για "ατασθαλία" όταν μετέφρασες το "yields" ως "ισοδύναμο"; Θα ήταν μικρή, αμελητέα, η λάθος μετάφραση αλλά είχα πονηρευτεί ότι τα δύο δεν είναι ισοδύναμα. Εδώ αγνοούμε όρους (τους υψηλόβαθμους e) οπότε χάνουμε πληροφορία αλλά εργαζόμαστε προσεγγιστικά. Γι' αυτό απόρησα με το "ισοδύναμα". Τώρα μπήκαν όλα στην θέση τους. Ώρα για ύπνο.
Ευχαριστώ πάρα πολύ για την βοήθεια! Φαίνεται δεν το είχα δει καθόλου, γιατί ήμουν συγκεντρωμένος στις εξισώσεις. Θα προσπαθήσω να το λύσω σήμερα.


Απάντηση

Επιστροφή σε “ΓΕΝΙΚΑ ΘΕΜΑΤΑ”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 4 επισκέπτες