ΜΝΗΜΗ ΘΕΟΔΩΡΟΥ ΚΑΖΑΝΤΖΗ

Συντονιστής: spyros

Άβαταρ μέλους
Γιώργος Ρίζος
Επιμελητής
Δημοσιεύσεις: 5284
Εγγραφή: Δευ Δεκ 29, 2008 1:18 pm
Τοποθεσία: Κέρκυρα

ΜΝΗΜΗ ΘΕΟΔΩΡΟΥ ΚΑΖΑΝΤΖΗ

#1

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Γιώργος Ρίζος » Τετ Σεπ 08, 2010 11:02 pm

Συμπληρώνονται στις 9 Σεπτεμβρίου 11 χρόνια από τη μέρα που έφυγε ο Θόδωρος (Ρούλης για τους φίλους του) Καζαντζής, στις 9-9-1999. Μια ημερομηνία που έτσι κι αλλιώς δύσκολα ξεχνάει κανείς!
Θ. N. Καζαντζής.jpg
Θ. N. Καζαντζής.jpg (178.27 KiB) Προβλήθηκε 9540 φορές
Σίγουρα οι φίλοι μας που τον έζησαν από κοντά, ιδιαίτερα στο φιλόξενο υπόγειο στέκι της ΜΑΘΗΜΑΤΙΚΗΣ ΒΙΒΛΙΟΘΗΚΗΣ τους Χάρη Βαφειάδη, έχουν πολλά να διηγηθούν. Ελπίζουμε να τα μοιραστούν μαζί μας.

Τόσο με την εμπνευσμένη διδασκαλία του όσο και με το συγγραφικό έργο του ο Θ. Καζαντζής άφησε παρακαταθήκη για τις επόμενες γενιές και σφράγισε τις εξελίξεις στην Μαθηματική εκπαίδευση των τελευταίων δεκαετιών.

Αναρτώ από το περιοδικό ΑΠΟΛΛΩΝΙΟΣ τ. 1 του παρ. ΕΜΕ Ημαθίας, την ομιλία του Γιάννη Θωμαΐδη που αναφέρεται στο διδακτικό έργο του Θ. Καζαντζή και τη βιβλιογραφία του.

Γιώργος Ρίζος

Ευχαριστώ τον Γιάννη Θωμαΐδη, ο οποίος με χαρά μοιράζεται με την παρέα του mathematica.gr την εμπειρία της προσωπικής του γνωριμίας με τον Θ. Καζαντζή.

Στην παραπομπή (5) ο Γιάννης Θωμαΐδης αναφέρεται στο άρθρο του Θ. Καζαντζή στην Μαθηματική Παιδεία τ.2, 1996 για τα tests πολλαπλής επιλογής.

Το εξαιρετικό αυτό κείμενο αναδημοσιεύω εδώ.

edit: Αντικατέστησα τη φωτογραφία με μία ευκρινέστερη, από τη φωτογραφική μηχανή του Λεωνίδα Θαρραλίδη.
Συνημμένα
Kazantzis Thomaidis.pdf
(729.67 KiB) Μεταφορτώθηκε 918 φορές
τελευταία επεξεργασία από Γιώργος Ρίζος σε Κυρ Σεπ 12, 2010 7:29 pm, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.


Άβαταρ μέλους
nsmavrogiannis
Επιμελητής
Δημοσιεύσεις: 4455
Εγγραφή: Σάβ Δεκ 20, 2008 7:13 pm
Τοποθεσία: Αθήνα
Επικοινωνία:

Re: ΜΝΗΜΗ ΘΕΟΔΩΡΟΥ ΚΑΖΑΝΤΖΗ

#2

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από nsmavrogiannis » Τετ Σεπ 08, 2010 11:55 pm

Δεν είχα την τύχη, δηλαδή το προνόμιο, να γνωρίσω τον αείμνηστο Θεόδωρο Καζαντζή προσωπικά.
Τον "γνώρισα" στα τέλη της δεκαετίας του 70, μαθηματικός στο ξεκίνημα μου τότε, μέσα από τα βιβλία του: Πολυώνυμα, τις Συναρτήσεις την Θεωρία Αριθμών...
Για ποιόν γράφτηκαν αυτά τα βιβλία; Δεν θα αποτολμούσα να πω ότι γράφτηκαν για μαθητές. Εκτιμώ ότι γράφτηκαν για μαθητευόμενους μικρούς και μεγάλους. Γιατί όλοι, όλο και κάτι είχαν να μάθουν από αυτά. Γραμμένα με προσοχή ξετύλιγαν τις έννοιες σιγά-σιγά και κατανοητά ακόμη και στα πιο τεχνικά θέματα. Αυτή η εκτυφλωτική απλότητα έκρυβε πίσω της την μαστοριά ενός γνήσιου δασκάλου που γνώριζε άριστα το θέμα του αλλά και κάτι ακόμη: Γνώριζε ότι το διακύβευμα είναι να σταθεί ο αναγνώστης στα πόδια του να νοιώσει ασφάλεια και με τα εφόδια που πήρε να προχωρήσει.
Ο Καζαντζής διαλεγόταν με όλους εμάς που δεν είμαστε κοντά του κατά πρώτον με τα βιβλία του. Αλλά όχι μόνο: Οι συχνές, εύστοχες, και "μετά γνώσεως", παρεμβάσεις-μελέτες του σε περιοδικά, ημερίδες συνέδρια κ.α. είχαν αναδείξει τον Καζαντζή, για πολλούς από μας, σε σημείο αναφοράς. Είναι αρκετές οι περιπτώσεις που συνομιλητές μου μαθηματικοί μου μετέφεραν μια άποψη του Καζαντζή που είχαν ακούσει ή διαβάσει. 'Οταν έφυγε χάσαμε ένα ξεχωριστό Τεχνίτη και, έστω και εκ του μακρόθεν, Δάσκαλο.
Ν.Σ. Μαυρογιάννης


Αν κανείς δεν ελπίζει, δεν θα βρεί το ανέλπιστο, οι δρόμοι για το ανεξερεύνητο θα είναι κλειστοί.
Ηράκλειτος
k-ser
Δημοσιεύσεις: 870
Εγγραφή: Σάβ Δεκ 20, 2008 10:22 am
Τοποθεσία: Μουζάκι Καρδίτσας
Επικοινωνία:

Re: ΜΝΗΜΗ ΘΕΟΔΩΡΟΥ ΚΑΖΑΝΤΖΗ

#3

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από k-ser » Πέμ Σεπ 09, 2010 6:27 pm

Δυστυχώς δεν γνώριζα προσωπικά το Θ. Καζαντζή.
Ευχαριστώ το Γιώργο Ρίζο για την αναφορά του.
Οποιαδήποτε αναφορά σε ανθρώπους που βοήθησαν με το έργο τους και την παρουσία τους την μαθηματική παιδεία στην Ελλάδα είναι σημαντική - απαραίτητη.
Να εκμεταλλευτούμε την ομορφιά του έργου και του λόγου αυτών των ανθρώπων
για να γίνουμε καλύτεροι ως δάσκαλοι και ως άνθρωποι.


Κώστας Σερίφης
Άβαταρ μέλους
chris_gatos
Επιμελητής
Δημοσιεύσεις: 6962
Εγγραφή: Κυρ Δεκ 21, 2008 9:03 pm
Τοποθεσία: Ανθούπολη

Re: ΜΝΗΜΗ ΘΕΟΔΩΡΟΥ ΚΑΖΑΝΤΖΗ

#4

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από chris_gatos » Πέμ Σεπ 09, 2010 6:47 pm

Μπορώ να πώ πως ένας απο αυτούς που μου άνοιξε τους ορίζοντες και με έμαθε να σκέπτομαι

διαβάζοντας τα βιβλία του είναι ο Θ.Καζαντζής.

Για να πω τη σωστή λέξη(χωρίς ντροπή) είναι ''με ξεστράβωσε''.

Αρχής γενομένης απο το βιβλίο του ''Παράγωγοι συναρτήσεων''.

Ευχαριστούμε το Γιώργο Ρίζο για την ιδέα και το υλικό που προσφέρει.


Χρήστος Κυριαζής
alkmel
Δημοσιεύσεις: 42
Εγγραφή: Παρ Δεκ 26, 2008 9:49 pm
Τοποθεσία: Χανιά
Επικοινωνία:

Re: ΜΝΗΜΗ ΘΕΟΔΩΡΟΥ ΚΑΖΑΝΤΖΗ

#5

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από alkmel » Πέμ Σεπ 09, 2010 8:13 pm

Τον συνάντησα πρώτη φορά στην Καλαμάτα με τον αείμνηστο επίσης Χάρη Βαφειάδη και φυσικά μέσα από τα βιβλία του.
Δάσκαλος στα Μαθηματικά και αγωνιστής στη ζωή του.
Πάντα στην μνήμη μου.


1 υ και 3 γ
Άβαταρ μέλους
Α.Κυριακόπουλος
Δημοσιεύσεις: 988
Εγγραφή: Κυρ Ιαν 04, 2009 9:49 am
Τοποθεσία: ΧΟΛΑΡΓΟΣ

Re: ΜΝΗΜΗ ΘΕΟΔΩΡΟΥ ΚΑΖΑΝΤΖΗ

#6

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Α.Κυριακόπουλος » Πέμ Σεπ 09, 2010 9:06 pm

Ο Θόδωρος Καζαντζής ήταν πολύ φίλος μου από πολύ παλιά. Ήταν αδύνατον να έλθει στην Αθήνα και να μην συναντηθούμε. Η συνηθισμένη παρέα μας ήταν: εγώ, ο Θόδωρος, ο Γιώργος ο Τασσόπουλος και ο Γιώργος ο Σπηλιώτης. Πηγαίναμε στα ταβερνάκια των Εξαρχείων και καθόμαστε με τις ώρες συζητώντας, όχι μόνο μαθηματικά. Στα μαθηματικά δεν είχαμε διαφωνίες. Ο Θόδωρος έλεγε και πολύ ωραία ανέκδοτα. Επίσης έλεγε και έξυπνες ατάκες.
• Τελευταία ο Θόδωρος έπινε συνέχεια κόκα -κόλα. Θυμάμαι, ένα Σάββατο απόγευμα είχε έρθει στο φροντιστήριο που είχα τότε( Κιάφας 3 και Ακαδημίας) και του λέω τελείωσα, κλείνω και φεύγουμε. Καλά μου λέει, γυρνάω αμέσως. Περίμενα -περίμενα, αλλά ο Θόδωρος είχε εξαφανισθεί. Μετά από ώρα καταφθάνει ο Θόδωρος και του λέω τι έγινε, που είσουνα; Μου λέει ,πήγα να πάρω μια κόκα –κόλα, αλλά όλα τα περίπτερα είναι κλειστά και έφθασα μέχρι την Ομόνοια, αλλά θα μπορούσα να φθάσω και μέχρι την Κόρινθο!!!
• Ο Θόδωρος ήταν ένας από τους σπουδαιότερους μαθηματικούς που έχω γνωρίσει στην ζωή μου. Θυμάμαι που του έλεγα: « Αν τα βιβλία σου είχαν μεγαλύτερη τάξη, όχι ως προς τις έννοιες αλλά ως προς τη σειρά, τη δομή και είχαν και πίνακα περιεχομένων, για να βρίσκει κάποιος εύκολα αυτό που θέλει ( τα περισσότερα βιβλία του δεν έχουν πίνακα περιεχομένων), τότε, κατά τη γνώμη μου, θα ήταν τα καλύτερα βιβλία που έχω συναντήσει».
• Τον θυμάμαι συχνά και όταν συναντιόμαστε οι υπόλοιποι της παρέας, συζητάμε πολύ για αυτόν.


Αντώνης Κυριακόπουλος
•Ο έξυπνος παραδέχεται •Ο πονηρός δικαιολογείται •Ο βλάκας επιμένει
Άβαταρ μέλους
polysot
Επιμελητής
Δημοσιεύσεις: 2583
Εγγραφή: Δευ Οκτ 19, 2009 11:43 pm
Τοποθεσία: Όπου βρω ενδιαφέρουσες προσωπικότητες...
Επικοινωνία:

Re: ΜΝΗΜΗ ΘΕΟΔΩΡΟΥ ΚΑΖΑΝΤΖΗ

#7

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από polysot » Σάβ Σεπ 11, 2010 9:37 am

Μακάρι όλοι μας οι νεότεροι να έχουμε τα κουράγια του και τη διάθεσή του... :clap2:


Σωτήρης Δ. Χασάπης

Ζήσε τα μαθηματικά σου!
-----------------------------
"There is a scientific taste just as there is a literary or artistic one", Renan
"The journey of a thousand miles begins with one step.", Lao Tzu
ΝΙΚΟΣ
Διακεκριμένο Μέλος
Δημοσιεύσεις: 1568
Εγγραφή: Παρ Νοέμ 13, 2009 8:35 pm
Τοποθεσία: Καλαμαριά (Θεσσαλονίκη).

Re: ΜΝΗΜΗ ΘΕΟΔΩΡΟΥ ΚΑΖΑΝΤΖΗ

#8

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΝΙΚΟΣ » Σάβ Σεπ 11, 2010 6:17 pm

Αγαπητοί φίλοι,
εγώ τι να πρωτοειπώ για τον αείμνηστο Θεόδωρο Καζαντζή, καθώς τον συναντούσα μια-δύο φορές την εβδομάδα, για σειρά ετών, στο Βιβλιοπωλείο «Μαθηματική Βιβλιοθήκη» του αείμνηστου Χάρη Βαφειάδη στη Δελή (Θεσσαλονίκη), όπου εγώ και εκείνος συχνάζαμε.
Παρόλο που τα ενδιαφέροντά μας στα Μαθηματικά δε συνέπιπταν, εν τούτοις πολλές συζητήσεις είχαμε γι’ αυτά και κυρίως για θέματα γενικού ενδιαφέροντος.
Όμως έφυγε εκείνος, ακολούθησε και ο Χάρης και τώρα η «Μαθηματική Βιβλιοθήκη» δεν είναι ζεστή.
Αγαπητέ φίλε Γιώργο Ρίζο, σε ευχαριστώ που μου έδωσες αυτή την ευκαιρία για να γράψω και εγώ αυτά τα λίγα, ως ελάχιστο φόρο τιμής στο Θεόδωρο Καζαντζή.


Με αγάπη
Νίκος Κυριαζής.


Σταύρος Σταυρόπουλος
Δημοσιεύσεις: 551
Εγγραφή: Κυρ Δεκ 21, 2008 9:46 pm
Τοποθεσία: Κόρινθος

Re: ΜΝΗΜΗ ΘΕΟΔΩΡΟΥ ΚΑΖΑΝΤΖΗ

#9

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Σταύρος Σταυρόπουλος » Σάβ Σεπ 11, 2010 7:42 pm

Δυστυχώς εγώ δεν γνώριζα προσωπικά το Θόδωρο Καζαντζή. Τον γνώριζα όμως μέσα από τα βιβλία του όταν νέος μαθηματικός αναζητούσα αυτό που είπε ο Νίκος ο Μαυρογιάννης: να σταθώ στα πόδια μου και να πάρω εφόδια να προχωρήσω. Κάτι που μου το πρόσφερε απλόχερα (και πιστεύω όχι μόνο σε μένα) με τα βιβλία του ο Θόδωρος Καζαντζής.
Βέβαια τη πρώτη φορά που άκουσα το όνομά του ήταν το 1979 όταν έδινα στη Β΄ Λυκείου πανελλαδικές εξετάσεις. Οι παλιότεροι θα θυμούνται τη διαρροή των θεμάτων που είχε γίνει (υπόθεση Ράμμου) και οι εξετάσεις στα Μαθηματικά είχαν επαναληφθεί. Από ότι θυμάμαι (καποιος μεγαλύτερος θα ξέρει πιο σίγουρα) η συμβολή του Θ. Καζαντζή στην αποκάλυψη της διαρροής ήταν σημαντική.


Σ τ α ύ ρ ο ς Σ τ α υ ρ ό π ο υ λ ο ς
Άβαταρ μέλους
Γιώργος Ρίζος
Επιμελητής
Δημοσιεύσεις: 5284
Εγγραφή: Δευ Δεκ 29, 2008 1:18 pm
Τοποθεσία: Κέρκυρα

Re: ΜΝΗΜΗ ΘΕΟΔΩΡΟΥ ΚΑΖΑΝΤΖΗ

#10

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Γιώργος Ρίζος » Σάβ Σεπ 11, 2010 10:33 pm

Σταύρος Σταυρόπουλος έγραψε: ... Βέβαια τη πρώτη φορά που άκουσα το όνομά του ήταν το 1979 όταν έδινα στη Β΄ Λυκείου πανελλαδικές εξετάσεις. Οι παλιότεροι θα θυμούνται τη διαρροή των θεμάτων που είχε γίνει (υπόθεση Ράμμου) και οι εξετάσεις στα Μαθηματικά είχαν επαναληφθεί. Από ότι θυμάμαι (καποιος μεγαλύτερος θα ξέρει πιο σίγουρα) η συμβολή του Θ. Καζαντζή στην αποκάλυψη της διαρροής ήταν σημαντική.
Αγαπητέ Σταύρο, ομολογώ ότι την ιστορία αυτή την είχα ξεχάσει, αν και ήμουν και εγώ στους "παθόντες" της ακύρωσης των Πανελληνίων στη Β΄ Λυκείου στις 13 Ιουνίου 1979 (αν θυμάμαι καλά :lol: ), που επαναλήφθηκαν στις 17 Ιουνίου.

Από ότι θυμάμαι από τις διηγήσεις του Θόδωρου, μέχρι τότε τα θέματα έβγαιναν από το πρωί ή μεσημέρι της παραμονής των εξετάσεων και μεταδιδόταν ραδιοφωνικά το επόμενο πρωί. Τα θέματα των Μαθηματικών Β΄ Λυκείου διέρρευσαν προς συγκεκριμένους αποδέκτες το απόγευμα της προηγούμενης μέρας και κατόπιν άρχισαν να κυκλοφορούν χέρι-χέρι (έναντι αμοιβής), προς όλη την Ελλάδα, παρόλο που δεν υπήρχαν τα σημερινά μέσα επικοινωνίας. Όλη τη νύχτα σε πολλές πόλεις οι κάτοχοι των θεμάτων καλούσαν μαθητές (πάλι έναντι αμοιβής !) για να λύσουν τα θέματα.
Όπως είναι φυσικό, ενημερώθηκε και ο Θ. Καζαντζής, φροντιστής τότε στη Θεσσαλονίκη, αγόρασε τα θέματα και ... ξύπνησε τον εισαγγελέα. Ξημερώματα, παρουσία δύο συμβολαιογράφων ως μαρτύρων, σφράγισαν τα θέματα. Την άλλη μέρα, κι ενώ βοούσε ο τόπος, αφού πολλοί (πόσοι άραγε;) μαθητές είχαν ξενυχτήσει λύνοντας τα θέματα, αποκαλύφθηκε το σκάνδαλο με τη γνωστή συνέχεια. Το γεγονός αυτό συνέβαλε αποφασιστικά στην αλλαγή του τρόπου συνεδρίασης της ΚΕΓΕ (αποκλεισμός μέχρι το επόμενο πρωί) και της μετάδοσης των θεμάτων και της διατήρησης του αδιάβλητου μέχρι σήμερα!

Γιώργος Ρίζος


Άβαταρ μέλους
gbaloglou
Επιμελητής
Δημοσιεύσεις: 3341
Εγγραφή: Παρ Φεβ 27, 2009 10:24 pm
Τοποθεσία: Θεσσαλονικη
Επικοινωνία:

Re: ΜΝΗΜΗ ΘΕΟΔΩΡΟΥ ΚΑΖΑΝΤΖΗ

#11

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από gbaloglou » Σάβ Σεπ 11, 2010 11:44 pm

Αυτήν την ιστορία με τα θέματα την θυμάμαι, αν και δεν θα μπορούσα να καθορίσω σωστά την χρονιά (και είχα την εντύπωση ότι αφορούσε 'παλαιότερου τύπου', Αυγουστιάτικες εισαγωγικές): ο πατέρας μου ήταν ένας από αυτούς που ενημερώθηκαν από τον Καζαντζή (τον οποίο, παρεμπιπτόντως, δεν θυμάμαι να έχω συναντήσει ποτέ).

Γιώργος Μπαλόγλου


Γιώργος Μπαλόγλου -- κρυσταλλογράφω άρα υπάρχω

Ὁρᾷς, τὸ κάλλος ὅσσον ἐστὶ τῆς λίθου, ἐν ταῖς ἀτάκτοις τῶν φλεβῶν εὐταξίαις. -- Παλατινή Ανθολογία 9.695 -- Ιδού του πετραδιού η άμετρη ομορφιά, μεσ' των φλεβών τις άναρχες πειθαρχίες.
Άβαταρ μέλους
lonis
Δημοσιεύσεις: 406
Εγγραφή: Δευ Φεβ 02, 2009 12:33 am
Τοποθεσία: Σέρρες

Re: ΜΝΗΜΗ ΘΕΟΔΩΡΟΥ ΚΑΖΑΝΤΖΗ

#12

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από lonis » Δευ Οκτ 25, 2010 1:45 am

Ήταν κάπου στα τέλη του 1984 κι εγώ μαθητής τρίτης λυκείου. Ο φροντιστής μου – που είχε πάντα μια κακή κουβέντα για τους μαθηματικούς των σχολείων μας – είπε, δε θυμάμαι τώρα με ποια αφορμή, ότι «ο Καζαντζής είναι ο μεγαλύτερος αλγεβρίστας στην Ελλάδα». Πώς του ξέφυγαν τέτοια ενθουσιασμένα λόγια; αναρωτήθηκα.

Μετά από λίγες μέρες, με μια μικρή περιήγηση στα βιβλιοπωλεία των Σερρών, έπεσα στο Θ. Ν. Καζαντζή, ΣΥΝΑΡΤΗΣΕΙΣ, (Τεύχος Δεύτερο, ΤΥΠΟΕΚΔΟΤΙΚΗ, Θεσσαλονίκη 1980), το οποίο και αγόρασα.

Δεν έμοιαζε καθόλου με τα υπόλοιπα βιβλία που είχα ως υποψήφιος. Δεν περιείχε μεγάλο πλήθος ασκήσεων αλλά έδινε κυρίως έμφαση στη σοβαρή αλλά και αναλυτική διατύπωση της θεωρίας, με πολλά διαγράμματα, σχόλια κι αντιπαραδείγματα. Μπορντό εξώφυλλο, με μία έλλειψη με κατακόρυφο άξονα ως έμβλημα, να περιέχει τον τίτλο. Εικόνα που, κάποια χρόνια αργότερα, θα μου ήταν πια ιδιαίτερα οικεία.
Αυτή ήταν η πρώτη μου «γνωριμία» με τον Θεόδωρο (Νέστορος) Καζαντζή. Το πρώτο από τα δεκαεπτά βιβλία που μετράω στη βιβλιοθήκη μου.

Γύρω στο 95-96, σε μια από τις συχνές επισκέψεις μου στη «Μαθηματική Βιβλιοθήκη» του Χάρη Βαφειάδη, πρωτοσυναντήθηκα με έναν , χαμηλού αναστήματος, χαμογελαστό «παππούλη» με έξυπνα μάτια. Κατέβηκε τις σκάλες του ημιυπόγειου βιβλιοπωλείου, άλλαξαν δυο κουβέντες κι έφυγε.

Ήταν η εποχή που γινόμασταν φίλοι με το Χάρη και την Ελένη. Ένα χρόνο αργότερα προστέθηκε στους δεσμούς μας κι η μικρή βοήθειά μου στην έκδοση του περιοδικού Μαθηματική Παιδεία, που εξέδιδε ο Χάρης. Στην αρχή σε τυπογραφικές διορθώσεις, αργότερα και στην επιμέλεια των λύσεων των προτεινόμενων ασκήσεων. Έγινα από τους καθημερινούς θαμώνες της οδού Δέλλιου (κατα-νυχτερινούς, θα ‘πρεπε να λέμε, μια και οι φροντιστές εμφανιζόμασταν στο βιβλιοπωλείο μετά τις 11!). Και έμελλε να συναντήσω τον Θόδωρο Καζαντζή πολλές φορές.

.
Χειρόγραφο1.jpg
Χειρόγραφο1.jpg (129.16 KiB) Προβλήθηκε 9397 φορές
Τον γνώρισα τα τέσσερα τελευταία χρόνια της ζωής του και συναναστραφήκαμε σε συζητήσεις στο βιβλιοπωλείο και δυο-τρεις κοινές εξόδους σε ταβέρνες. Ποτέ μου δεν ένιωσα την οικειότητα του φίλου, ποτέ μου δεν τον αποκάλεσα «Ρούλη». Μέχρι το τέλος, τον έβλεπα σε ένα θρόνο, πολύ μακριά από τους κοινούς μαθηματικούς. Θαύμαζα, κι εξακολουθώ ακόμη και τώρα, τον τρόπο που είχε να παρουσιάζει τα δύσκολα ως απλά, τη γραφή του που, απαλλαγμένη από βαρύ συμβολισμό, εστιάζει στην ουσία του προβλήματος, το ότι καταφέρνει να είναι ουσιαστικός και προσιτός ταυτόχρονα. Και, φυσικά, την α γ ω ν ί α του να σε κάνει κοινωνό. Να πατήσεις στα πόδια σου και να συνεχίσεις. Όπως τα είπε ο Νίκος παραπάνω, να μην επαναλαμβάνω

Είχε βαθιά περιφρόνηση προς το χρήμα και το θάνατο. Ενώ έπασχε από ζάχαρο, τριγυρνούσε με μια κόκα-κόλα στο χέρι (το ανέφερε ήδη ο Αντώνης) και είχε ιδιαίτερη αδυναμία στις τουλούμπες (σιροπιαστά γλυκά). Μάταια τα λόγια των φίλων του να προσέχει.

Είχε, επιπλέον, την προσωπική του σχέση με το χρόνο. Θυμάμαι το Χάρη να τον ρωτάει επίμονα πότε θα τελειώσει το τάδε βιβλίο (πχ. 1000 ασκήσεις ολοκληρωμάτων, Στατιστική, Πιθανότητες, Τεστ για την Α Λυκείου) ή άρθρο. Ο κ. Ρούλης συγκατένευε πάντα ότι προχωράει. Μπορούσε να μη γράφει τίποτα για μέρες – υποψιάζομαι – και στο τέλος να βγαίνει μόνο λίγο εκπρόθεσμος! Ενδιάμεσα, ενέδιδε στις προκλήσεις δύσκολων προβλημάτων που του έδιναν τηλεφωνικά διάφοροι γνωστοί του από όλη την Ελλάδα. Παρατούσε την επαγγελματική του εργασία για τη χαρά του ερασιτέχνη…

Χειρόγραφο2.jpg
Χειρόγραφο2.jpg (119.62 KiB) Προβλήθηκε 9397 φορές
Είναι αληθές ότι, κάποιες φορές, είναι ακατάστατος στη σειρά παρουσίασης , όμως από τα 17 βιβλία του που έχω, δεν έχουν περιεχόμενα μόνο η Άλγεβρα Β Λυκείου και οι τρεις τόμοι με τις 1000 Ασκήσεις Ολοκληρωμάτων (πώς θα γινόταν άλλωστε;). Σχεδόν όλα έχουν εκτενέστατη βιβλιογραφία με αποκορύφωμα τα Ολοκληρώματα – 101 αναφορές!

Για τις παρεμβάσεις του σε συνέδρια δεν έχω προσωπική αντίληψη. Όμως οι προτάσεις του για τη μαθηματική εκπαίδευση αγνοήθηκαν εντελώς και, μετά το θάνατό του, ο αποχαιρετισμός από τη Μαθηματική Εταιρεία στον Ευκλείδη Β ήταν ένα μικρό κείμενο 5-6 σειρών όπου τονιζόταν ότι ήταν δυνατός αριθμομνήμονας! Αυτή είναι η μοίρα των "αιρετικών" και ελεύθερων ανθρώπων. Μα μόνο αυτοί αξίζει να γίνονται πρότυπα!

Από τα σχέδια της Μαθηματικής Βιβλιοθήκης που δεν πραγματοποιήθηκαν ήταν ή έκδοση μίας μεγάλης Ευκλείδειας Γεωμετρίας. Ο Χάρης πίεζε τον Καζαντζή να γράψει τη θεωρία - κάπου θα υπάρχουν (;) οι πρώτες σελίδες. Ήθελε ένα "έργο βιβλιοθήκης", που να μην επηρεάζεται από αλλαγές σε εκπαιδευτικά "συστήματα", στην ύλη κλπ. Ένα βιβλίο αναφοράς για καθηγητές, μαθητές με αυξημένες απαιτήσεις κι ενθουσιώδεις λάτρεις του αθλήματος.

Ίσως να το γράφουν τώρα μαζί...


Λεωνίδας Θαρραλίδης


Κάνε το θαύμα για να τ' αρνηθείς (Α. Μπρετόν - Π. Ελυάρ)
Γ.ΑΣΗΜΑΚΟΠΟΥΛΟΣ
Δημοσιεύσεις: 65
Εγγραφή: Σάβ Νοέμ 21, 2009 4:40 pm
Τοποθεσία: Ιλιον
Επικοινωνία:

Re: ΜΝΗΜΗ ΘΕΟΔΩΡΟΥ ΚΑΖΑΝΤΖΗ

#13

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Γ.ΑΣΗΜΑΚΟΠΟΥΛΟΣ » Τετ Νοέμ 24, 2010 11:02 am

Καζαντζής!
Με πιάνει δέος όταν ακούω αυτό το όνομα! Ζηλεύω εσάς που τον γνωρίσατε. Και το Γιώργο το Ρίζο και το Γιώργο το Μαυρίδη και τόσους άλλους τυχερούς.Εγώ τον έζησα μέσα απο τα βιβλία του.

Γιώργος Ασημακόπουλος


Αν δεν υψώσεις τα μάτια, θα νομίζεις ότι εσύ είσαι το πιο ψηλό σημείο
Αναστασιάδης Β
Δημοσιεύσεις: 3
Εγγραφή: Σάβ Δεκ 18, 2010 3:14 pm

Re: ΜΝΗΜΗ ΘΕΟΔΩΡΟΥ ΚΑΖΑΝΤΖΗ

#14

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Αναστασιάδης Β » Σάβ Δεκ 18, 2010 4:01 pm

Φίλοι μου χαίρομαι που αθανατιζουμε με τις μαρτυρίες μας τον δάσκαλο μας. Τρέμω από συγκίνηση που έχω την ευλογιά να έχω θητεύσει στην φιλοσοφική σχολή του μέγιστου κάτεχε διδασκάλου όχι μόνον των μαθηματικών αλλά και της φυσικής και της φιλοσοφιας. Βρισκομαστε στα 1977. Έχω αποφασίσει να μην πάω φροντιστηρίων και φοιτώ στην έκτη γυμνασίου. Οι γονείς μου αγωνιούν και δέχονται την προτροπή να με πάνε σηκωτό έναν τύπο που λέγεται Καζαντζής και μόλις έχει γυρίσει στη Θεσσαλονίκη από το Παρίσι οπού έχει κάνει στην περίφημη Εκολ Nορμάλ μεταπτυχιακό στην πυρηνική φυσική. Πήγα με τον πατερά μου και έπαθα ανηκέστων βλαβών........ο Καζαντζής σε μια επαφή μιας ώρας μπορούσε να διατρέξει τα συμπαντα. Οταν λίγο αργότερα βρέθηκα για στιγμές με τον Καστοριανή ένοιωσα ότι αυτοί οι δυο μαζί με τον π. Ειρηναίο Δεληδημο είναι καμωμένοι από θεϊκών ουσία.

__Αναστασιάδης Βασίλειος!!!
τελευταία επεξεργασία από Γενικοί Συντονιστές σε Σάβ Δεκ 18, 2010 4:59 pm, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
Λόγος: Προσαρμογή μηνύματος στον κανονισμό


Αναστασιάδης Β
Δημοσιεύσεις: 3
Εγγραφή: Σάβ Δεκ 18, 2010 3:14 pm

Re: ΜΝΗΜΗ ΘΕΟΔΩΡΟΥ ΚΑΖΑΝΤΖΗ

#15

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Αναστασιάδης Β » Τρί Ιαν 11, 2011 8:22 pm

καλά Χριστούγεννα σ' όλους. Λυπάμαι για τις αβλεψίες του κειμένου που έγραψα προ ημερών. Καζαντζης,Καστοριαδης, Δεληδημος ΖΑΝΤΖΗΣ, ΚΑΣΤΟΡΙΑΔΗΣ, ΔΕΛΗΔΗΜΟΣ έχουν κοινά γνωρίσματα με τους αγιορείτες πατέρες...Ταπεινοί, προσηνείς, τρυφεροί και συνάμα σκληροί, βαθύς γνώστες αγαπησιάρικα ειρωνες, με έντονη ποιητικη, δημιουργικη δυναμη, και αστείρευτη έμπνευση!!!!! Εικόνα απ τη χρονιά 1977-1978.Το μάθημα τελείωνε στις 11μ.μ. Πάντα φεύγαμε στις 12 και προλαβαίναμε το τελευταίο αστικό για Νεαπολη στις 00.10. Αν και κατάκοποι απ το σχολείο και το φροντιστηριο ΚΑΤΑΚΟΠΟΙ τον κυκλώναμε στο γραφείο του και τον βομβαρδίζαμε ερωτήσεις κάθε ειδους.. Ποτε δεν ειπε, ειμαι κουρασμενος. Με υπομονή μας αφιέρωνε αυτή την πολύτιμη ώρα.!!!! Α ι ω ν ι α τ ο υ η μ ν η μ η!!!!!!!!!!!!
τελευταία επεξεργασία από Γενικοί Συντονιστές σε Τρί Ιαν 11, 2011 9:03 pm, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
Λόγος: Προδαρμογή μηνύματος στον κανονισμό


Αναστασιάδης Β
Δημοσιεύσεις: 3
Εγγραφή: Σάβ Δεκ 18, 2010 3:14 pm

Re: ΜΝΗΜΗ ΘΕΟΔΩΡΟΥ ΚΑΖΑΝΤΖΗ

#16

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Αναστασιάδης Β » Τρί Ιαν 11, 2011 8:51 pm

Γεια!!! Επειδή είδα σχόλιο για τα θέματα του 1980.Μαρτυρια,για τα θέματα είχαν πλησιάσει τον Κοτσαηλίδη στη Λαγκάδα και αυτός ειδοποίησε το δάσκαλο Καζαντζής συνδεόταν φιλικά με τον τότε προϊστάμενο της εισαγγελίας, τον κύριο Σιδέρη ο οποίος κέρναγε κι από το φροντιστήριο. Θυμάμαι μια φορά είχαμε συστηθεί. Ο Καζαντζής τηλεφώνησε στον Σιδερά και η συνεχεία είναι γνωστή. Απ' τα παραλειπόμενα. Το φροντιστήριο στην οδό Πλουτάρχου είχε από πάνω του το Εθνικό Ωδείο. Αυτοί οι ευλογημένοι είχαν ένα βάρβαρο ηλεκτρικό κουδούνι που τσατάλια τα νεύρα του δασκαλου. Σκηνη συνηθισμενη. Ο Καζαντζής έχει μασήσει κυριολεκτικά το τσιγάρο του χωρίς να τ'οχει αναψει, παλευει με κάτι που τον ζοριζει, και ......χτυπάει το καταραμένο κουδούνι....Οποίος τον έχει γνωρίσει μπορεί να φτιάξει την εικονα. Ενας άνθρωπος με σωματικό ύψους 1.55 να εκπέμπει δύναμη γιγαντα. Η ενεργεία που εξέπεμπε ο άνθρωπος αυτός είχε ιδιότητες ωστικού κυματος. Σε καθηλωνε!!!! Ενα βραδύ ήμουν πολύ κουρασμενος. Ο Καζαντζής διδασκει, στερεα,ετσι αποκαλούσε την στερεομετρια. Ο πίνακας έχει γεμίσει με γραμμες, το μυαλό μου ταξιδεύει σ' αλλους κόσμους....Αναστασιαδη!!!!!!!! Επαθα έμφραγμα...Ακόμη σχολιάζουμε αυτή τη σκηνή με τον συμμαθητή και φίλο Γαβριήλ Χαιτιδη που ζει εδώ και 6 χρονιά στην Ξάνθη.
τελευταία επεξεργασία από Γενικοί Συντονιστές σε Τρί Ιαν 11, 2011 9:09 pm, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
Λόγος: Προσαρμογή μηνύματος στον κανονισμό


Άβαταρ μέλους
parmenides51
Δημοσιεύσεις: 6239
Εγγραφή: Πέμ Απρ 23, 2009 9:13 pm
Τοποθεσία: Πεύκη
Επικοινωνία:

Re: ΜΝΗΜΗ ΘΕΟΔΩΡΟΥ ΚΑΖΑΝΤΖΗ

#17

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από parmenides51 » Σάβ Ιουν 22, 2013 2:44 pm

για ιστορικούς λόγους
παραθέτω τα σχετικά δημοσιεύματα από την εφημερίδα ''Μακεδόνια'' την Πέμπτη 14/6/1979 από εδώ
(Τρίτη έγινε η διαρροή, Τετάρτη έγραψαν τα διάσημα θέματα, Πέμπτη το έγραψαν οι εφημερίδες)
όπου αναφέρεται ξεκάθαρα η συμβολή του Θ.Καζαντζή στην αποκάλυψη της διαρροής

(τα δυο pdf είναι η αρχή και η συνέχεια του άρθρου)

Υ.Γ. Τα ακυρωθέντα θέματα βρίσκονται εδώ
Συνημμένα
124_93391_-1.pdf
(247.04 KiB) Μεταφορτώθηκε 485 φορές
124_93403_-1.pdf
(322.05 KiB) Μεταφορτώθηκε 353 φορές


Άβαταρ μέλους
parmenides51
Δημοσιεύσεις: 6239
Εγγραφή: Πέμ Απρ 23, 2009 9:13 pm
Τοποθεσία: Πεύκη
Επικοινωνία:

Re: ΜΝΗΜΗ ΘΕΟΔΩΡΟΥ ΚΑΖΑΝΤΖΗ

#18

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από parmenides51 » Παρ Ιούλ 05, 2013 2:10 am

από δημοσίευμα της Καθημερινής (01-06-07) , για ιστορικά και μόνο λόγους
H πιο ακραία υπόθεση διαρροής

Η πολύκροτη υπόθεση διαρροής με κεντρικό πρόσωπο τον γενικό διευθυντή του υπουργείου Παιδείας Γ. Ράμμο το 1979, στιγμάτισε το σύστημα των πανελλαδικών εξετάσεων. Τότε, καθώς δεν υπήρχαν τα σημερινά τεχνολογικά μέσα, τα θέματα των εξετάσεων γράφονταν «στο χέρι» μία φορά, δύο ημέρες προ της ημέρας εξέτασης. Πήγαιναν στα σχολεία με περιπολικά και φυλάσσονταν σε χρηματοκιβώτια. Ο διευθυντής του υπουργείου, που έγραφε τα θέματα, κατάφερε να τα υποκλέπτει με τον εξής τρόπο: κατά την καταγραφή των θεμάτων πίεζε τόσο έντονα το στυλό του ώστε τα θέματα να χαράσσονται στην επόμενη λευκή κόλλα. Η απάτη αποκαλύφθηκε στο μάθημα των Μαθηματικών. Ο Γ. Ράμμος έδωσε -κατόπιν εκβιασμού- τα θέματα σε δύο πρόσωπα, τα οποία τα πούλησαν σε φροντιστήρια της εποχής, τα οποία τα έδωσαν στους μαθητές τους μία ημέρα πριν από την εξέταση. Η απάτη έγινε γνωστή όταν υποψήφιοι ανέφεραν ότι τα φροντιστήρια «έπιασαν τα θέματα»! Η εξέταση στα Μαθηματικά επαναλήφθηκε, ενώ ο διευθυντής του υπουργείου διώχθηκε ποινικά.


kkala
Δημοσιεύσεις: 226
Εγγραφή: Κυρ Μαρ 30, 2014 6:12 pm

Re: ΜΝΗΜΗ ΘΕΟΔΩΡΟΥ ΚΑΖΑΝΤΖΗ

#19

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από kkala » Σάβ Σεπ 15, 2018 9:29 am

Είχα διαβάσει την υπόθεση "Γ. Ραμμου" σε εφημερίδα (1979), η οποία έγραφε ότι παρόμοια υπόθεση διαρροής θεμάτων εξετάσεων είχε συμβεί στην Ιαπωνία. Εκεί ο αντίστοιχος "δράστης" αυτοκτόνησε.


Κώστας Καλαϊτζόγλου
Άβαταρ μέλους
gbaloglou
Επιμελητής
Δημοσιεύσεις: 3341
Εγγραφή: Παρ Φεβ 27, 2009 10:24 pm
Τοποθεσία: Θεσσαλονικη
Επικοινωνία:

Re: ΜΝΗΜΗ ΘΕΟΔΩΡΟΥ ΚΑΖΑΝΤΖΗ

#20

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από gbaloglou » Σάβ Σεπ 15, 2018 10:06 am

lonis έγραψε:
Δευ Οκτ 25, 2010 1:45 am
Για τις παρεμβάσεις του σε συνέδρια δεν έχω προσωπική αντίληψη. Όμως οι προτάσεις του για τη μαθηματική εκπαίδευση αγνοήθηκαν εντελώς και, μετά το θάνατό του, ο αποχαιρετισμός από τη Μαθηματική Εταιρεία στον Ευκλείδη Β ήταν ένα μικρό κείμενο 5-6 σειρών όπου τονιζόταν ότι ήταν δυνατός αριθμομνήμονας! Αυτή είναι η μοίρα των "αιρετικών" και ελεύθερων ανθρώπων. Μα μόνο αυτοί αξίζει να γίνονται πρότυπα!
!!!


Γιώργος Μπαλόγλου -- κρυσταλλογράφω άρα υπάρχω

Ὁρᾷς, τὸ κάλλος ὅσσον ἐστὶ τῆς λίθου, ἐν ταῖς ἀτάκτοις τῶν φλεβῶν εὐταξίαις. -- Παλατινή Ανθολογία 9.695 -- Ιδού του πετραδιού η άμετρη ομορφιά, μεσ' των φλεβών τις άναρχες πειθαρχίες.
Απάντηση

Επιστροφή σε “ΓΕΝΙΚΑ ΘΕΜΑΤΑ”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 2 επισκέπτες