Έχω πρόβλημα

Γρίφοι, Σπαζοκεφαλιές, προβλήματα λογικής, μαθηματικά παιχνίδια, αινίγματα

Συντονιστής: Γιώργος Ρίζος

mick7
Δημοσιεύσεις: 1122
Εγγραφή: Παρ Δεκ 25, 2015 4:49 am

Έχω πρόβλημα

#1

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από mick7 » Δευ Μάιος 31, 2021 4:40 pm

Έχω ένα πρόβλημα...

Έχω δυο φίλους ο ένας λέει πάντα την αλήθεια και ο άλλος λέει πάντα ψέματα.Εγώ δεν γνωρίζω όπως ποιος λέει πάντα την αλήθεια και ποιος λέει πάντα ψέματα (Φίλοι του Facebook δηλαδή... :) ). Θέλω να μάθω αν έχουν εμβολιαστεί. Ποια ερώτηση πρέπει να κάνω σε μόνο ένα από τους δυο για να μάθω αν έχουν εμβολιαστεί κατά του Covid19. 8-)



Λέξεις Κλειδιά:
Manolis Petrakis
Δημοσιεύσεις: 204
Εγγραφή: Τετ Οκτ 07, 2020 3:19 pm
Τοποθεσία: Αγρίνιο

Re: Έχω πρόβλημα

#2

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Manolis Petrakis » Δευ Μάιος 31, 2021 4:52 pm

mick7 έγραψε:
Δευ Μάιος 31, 2021 4:40 pm
Έχω ένα πρόβλημα...

Έχω δυο φίλους ο ένας λέει πάντα την αλήθεια και ο άλλος λέει πάντα ψέματα.Εγώ δεν γνωρίζω όπως ποιος λέει πάντα την αλήθεια και ποιος λέει πάντα ψέματα (Φίλοι του Facebook δηλαδή... :) ). Θέλω να μάθω αν έχουν εμβολιαστεί. Ποια ερώτηση πρέπει να κάνω σε μόνο ένα από τους δυο για να μάθω αν έχουν εμβολιαστεί κατά του Covid19. 8-)
Κάπου το' χω ξανακούσει σε μία παραλλαγή...
-Αν ρωτήσω τον άλλον, ποιοι από τους δυο σας έχουν εμβολιαστεί, τι θα μου απαντήσει;
Η απάντηση που παίρνουμε είναι ακριβώς η αντίθετη από την επιθυμητή.


Άβαταρ μέλους
Γιώργος Ρίζος
Επιμελητής
Δημοσιεύσεις: 5284
Εγγραφή: Δευ Δεκ 29, 2008 1:18 pm
Τοποθεσία: Κέρκυρα

Re: Έχω πρόβλημα

#3

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Γιώργος Ρίζος » Δευ Μάιος 31, 2021 6:02 pm

mick7 έγραψε:
Δευ Μάιος 31, 2021 4:40 pm
Έχω ένα πρόβλημα...

Έχω δυο φίλους ο ένας λέει πάντα την αλήθεια και ο άλλος λέει πάντα ψέματα.Εγώ δεν γνωρίζω όπως ποιος λέει πάντα την αλήθεια και ποιος λέει πάντα ψέματα (Φίλοι του Facebook δηλαδή... :) ). Θέλω να μάθω αν έχουν εμβολιαστεί. Ποια ερώτηση πρέπει να κάνω σε μόνο ένα από τους δυο για να μάθω αν έχουν εμβολιαστεί κατά του Covid19. 8-)
Καλησπέρα σε όλους.

Σε παρόμοια προβλήματα η απάντηση πρέπει να είναι δίτιμη. Π.χ. σε ένα σταυροδρόμι στέκονται οι δύο τύποι (ο ένας λέει αλήθεια και ο άλλος ψέματα, οπότε για να ακολουθήσω το σωστό δρόμο ρωτώ έναν από τους δύο: "Αν ρωτήσω τον άλλο, ποιος ο σωστός δρόμος, τι θα μου απαντήσει;". Έτσι παίρνω τον άλλο δρόμο από αυτόν που μού λέει.

Εδώ, όμως, η ερώτηση δεν έχει δίτιμη απάντηση. Μπορεί να έχουν εμβολιαστεί και οι δύο ή μόνο ό ένας ή κανένας τους (4 περιπτώσεις). Δεν βλέπω ποια μπορεί να είναι η κατάλληλη ερώτηση. Αν, όμως θεωρούμε ως δεδομένο ότι είτε έχουν και οι δύο εμβολιαστεί, είτε κανείς τους, τότε η απάντηση είναι αυτή του Μανώλη στην προηγούμενη απάντηση, δηλαδή: "Αν ρωτήσω τον άλλο, αν έχετε εμβολιαστεί, τι θα μου απαντήσει;".


Άβαταρ μέλους
Silver
Δημοσιεύσεις: 152
Εγγραφή: Πέμ Ιουν 25, 2009 12:22 am

Re: Έχω πρόβλημα

#4

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Silver » Τρί Ιουν 01, 2021 8:59 am

Αν κάνω την ερώτηση: " Αν ρωτήσω τον άλλον να μου δείξει όποιον έχει εμβολιαστεί, ποιους θα μου δείξει;" θεωρώ ότι καλύπτει όλες τις περιπτώσεις.


Άβαταρ μέλους
Γιώργος Ρίζος
Επιμελητής
Δημοσιεύσεις: 5284
Εγγραφή: Δευ Δεκ 29, 2008 1:18 pm
Τοποθεσία: Κέρκυρα

Re: Έχω πρόβλημα

#5

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Γιώργος Ρίζος » Τρί Ιουν 01, 2021 5:00 pm

Καλησπέρα σε όλους.

Θα εξηγήσω με ένα παράδειγμα τι εννοούσα στην προηγούμενη ανάρτησή μου.
Silver έγραψε:
Τρί Ιουν 01, 2021 8:59 am
Αν κάνω την ερώτηση: " Αν ρωτήσω τον άλλον να μου δείξει όποιον έχει εμβολιαστεί, ποιους θα μου δείξει;" θεωρώ ότι καλύπτει όλες τις περιπτώσεις.
Έστω ότι ο Α λέει αλήθεια και ο Β ψέματα. Έστω ότι έχουν και οι δύο εμβολιαστεί.

Ρωτάμε τον Β: "Αν ρωτήσω τον άλλον να μου δείξει όποιον έχει εμβολιαστεί, ποιους θα μου δείξει;"

Ο Β ξέρει ότι ο Α είναι ειλικρινής και θα θα έδειχνε και τους δύο. Επειδή είναι εκ φύσεως ψευταράκος, μου δείχνει μόνον τον Α ή μου δείχνει μόνον τον εαυτό του ή δεν δείχνει κανέναν, άρα έχει τρεις ψεύτικες επιλογές, οπότε δεν μπορώ να ξέρω ποια είναι η αληθινή περίπτωση.


Άβαταρ μέλους
Silver
Δημοσιεύσεις: 152
Εγγραφή: Πέμ Ιουν 25, 2009 12:22 am

Re: Έχω πρόβλημα

#6

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Silver » Τετ Ιουν 02, 2021 10:32 am

Ναι αποδεκτό, αν και οριακό. Γιατί ο Β λέει ψέματα αλλά δείχνει την αλήθεια με το να δείξει έναν εμβολιασμένο. Αλλά καταλαβαίνω τι εννοείται.


mick7
Δημοσιεύσεις: 1122
Εγγραφή: Παρ Δεκ 25, 2015 4:49 am

Re: Έχω πρόβλημα

#7

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από mick7 » Παρ Ιουν 04, 2021 8:13 pm

Κάπως παρόμοια συζήτηση εδώ --->https://puzzling.stackexchange.com/ques ... -the-truth


Απάντηση

Επιστροφή σε “Διασκεδαστικά Μαθηματικά”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 5 επισκέπτες