Βοήθημα Κατεύθυνσης Γ Λύκειου

Συντονιστές: m.pαpαgrigorakis, Καρδαμίτσης Σπύρος, Πρωτοπαπάς Λευτέρης, R BORIS, KAKABASBASILEIOS, Μπάμπης Στεργίου

_Μάνος_
Δημοσιεύσεις: 1
Εγγραφή: Κυρ Σεπ 15, 2019 5:47 pm

Βοήθημα Κατεύθυνσης Γ Λύκειου

#1

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από _Μάνος_ » Κυρ Σεπ 15, 2019 6:26 pm

Καλησπέρα σε όλους,

είμαι νέο μέλος στο site και πρόκειται να δώσω τον Ιουνίου Πανελλήνιες. Έχω ξεκινήσει προετοιμασία στο φροντιστήριο από τον Μάρτιο και έχουμε τελειώσει όλο το πρώτο κεφάλαιο. Σαν βοήθημα χρησιμοποιούμε του Γ. Μαυρίδη αλλά οι ασκήσεις που έχει εκεί εκτός του ότι μου φαίνονται λίγες(σε σύγκριση με τα βοηθήματα που έχω σε Φυσική και Χημεία, δεν ξέρω αν όλα τα βοηθήματα Μαθηματικών είναι έτσι) οι περισσότερες μου είναι και εύκολες (μετά από 2-3 μαθήματα που καταλαβαίνω την λογική των ασκήσεων μπορώ να λύσω ένα αρκετά μεγάλο μέρος τους). Έχω υψηλούς στόχους. Θέλω λοιπόν να ρωτήσω:
1) Ποια η γνώμη σας για το βοήθημα που προανέφερα;
2) Σκέφτομαι να πάρω κι άλλο βοήθημα, ποιο προτείνετε; Έχω ακούσει καλά λόγια για τα βοηθήματα του κ. Μπάρλα, του κ. Στεργίου και κ. Νάκη, του κ. Παπαδάκη και του κ. Μιχαηλίδη. Τι γνώμη έχετε για αυτά;

Ευχαριστώ εκ των προτέρων!



Λέξεις Κλειδιά:
Μάρκος Βασίλης
Δημοσιεύσεις: 303
Εγγραφή: Σάβ Αύγ 31, 2019 5:47 pm
Τοποθεσία: Καισαριανή
Επικοινωνία:

Re: Βοήθημα Κατεύθυνσης Γ Λύκειου

#2

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Μάρκος Βασίλης » Κυρ Σεπ 15, 2019 7:13 pm

Καλησπέρα Μάνο!

Αρχικά, καλωσήρθες στο :logo: ! Σε ό,τι αφορά τα βοηθήματα που λες, έχω την εντύπωση ότι όλα θα σε βοηθήσουν σε ένα πρώτο επίπεδο,καθώς επίσης και μία αναζήτηση στο διαδίκτυο μπορεί να σου παρέχει αρκετό υλικό για μελέτη.

Επίσης, μία ανεξάντλητη πηγή θεμάτων (και μάλιστα, πολλές φορές, απαιτητικών) μπορεί να είναι και το ίδιο το :logo: . Άποψή μου είναι, εφ' όσον στοχεύεις ψηλά, να προσπαθήσεις να καλλιεργήσεις μέσα σε αυτή τη χρονιά αρκετά τη διαίσθησή σου, έτσι ώστε να μπορείς να είσαι πιο ευέλικτος και να μην περιορίζεσαι από συγκεκριμένες «μεθοδολογίες» και «μπούσουλες/τυφλοσούρτες».

Καλή επιτυχία στην προσπάθειά σου!


\textcolor{blue}{\forall after-maths}
EmperorIoannes
Δημοσιεύσεις: 26
Εγγραφή: Δευ Αύγ 12, 2019 2:43 pm

Re: Βοήθημα Κατεύθυνσης Γ Λύκειου

#3

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από EmperorIoannes » Δευ Σεπ 16, 2019 5:37 am

Συμφωνώ με τον συνάδελφο. Κάθε βοήθημα καλό είναι για να αφομοιώσεις τα βασικά. Περαιτέρω εξάσκηση είναι στην βούληση του καθηγητή σου. Εννοείται ότι πρέπει να λύσεις και όσα Θέματα έχουν πέσει. Επίσης καλή πηγή θεμάτων που είναι και του Υπουργείου είναι το study4exams.

Καλή επιτυχία.


Summand
Δημοσιεύσεις: 43
Εγγραφή: Πέμ Σεπ 05, 2019 12:10 am

Re: Βοήθημα Κατεύθυνσης Γ Λύκειου

#4

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Summand » Δευ Σεπ 16, 2019 5:56 am

Καλησπέρα Μάνο!

Δεν ξέρω πόσο μετράει η συμβουλή ενός υποψηφίου του 2019 αλλά θα σου πρότεινα τα εξής:

1) Το πρώτο τεύχος του βοηθήματος του κ. Μπάρλα είναι πράγματι πολύ χρήσιμο για να καταλάβεις τις βασικές ιδέες στην συνέχεια και την παράγωγο.
2) Από εκεί και πέρα για το δεύτερο μέρος της ύλης (από Θ.Μ.Τ. μέχρι και Ολοκληρώματα) θα σου πρότεινα το βοήθημα του Π. Κανδύλα. Θεωρώ ότι έχει ενδιαφέρουσες ασκήσεις και ο τρόπος που εξηγείται η θεωρία έχει ακριβώς στόχο όχι μόνο να λύσεις τις συγκεκριμένες ασκήσεις, αλλά να αποκτήσεις διαίσθηση για το τι συμβαίνει "από πίσω".
3) Έχοντας τελειώσει την ύλη μπορείς αν σου αρέσουν οι προκλήσεις να δοκιμάσεις να λύσεις το "80+1 Θέματα εξετάσεων" του Ι. Ματαλών. Τα προβλήματα είναι αρκετά αυξημένης δυσκολίας, οπότε οφελεί να ασχοληθείς αν θελήσεις να δεις κάτι διαφορετικό.
4) Σίγουρα τα θέματα παρελθόντων ετών είναι ό,τι πιο κοντινό υπάρχει διαθέσιμο στα θέματα των εξετάσεων που πρόκειται να δώσεις.
5) Προσπάθησε να "ψάχνεσαι" όσο μπορείς και μόνος σου, αφού οι λύσεις των προβλημάτων στα βοηθήματα δεν είναι πάντοτε μοναδικές!


Ελπίζω να βοήθησα και σου εύχομαι κάθε επιτυχία στις εξετάσεις σου!


Γιάννης Ν.


Νάκος Ιωάννης, ΗΜΜΥ ΑΠΘ
Απάντηση

Επιστροφή σε “ΜΑΘΗΜΑΤΙΚΑ ΠΡΟΣΑΝΑΤΟΛΙΣΜΟΥ Γ'”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 7 επισκέπτες