fog

Συντονιστές: m.pαpαgrigorakis, Καρδαμίτσης Σπύρος, Πρωτοπαπάς Λευτέρης, R BORIS, KAKABASBASILEIOS, Μπάμπης Στεργίου

efi19
Δημοσιεύσεις: 31
Εγγραφή: Παρ Οκτ 02, 2020 1:00 am

fog

#1

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από efi19 » Κυρ Φεβ 27, 2022 12:15 am

Αν ορίζεται η fog τότε η f υπάρχει μόνο όταν η g είναι 1-1;



Λέξεις Κλειδιά:
Summand
Δημοσιεύσεις: 43
Εγγραφή: Πέμ Σεπ 05, 2019 12:10 am

Re: fog

#2

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Summand » Κυρ Φεβ 27, 2022 1:20 am

Νομίζω έχεις μπερδευτεί. Τι σημαίνει υπάρχει η f;
Για να ορίζεται η f(g(x)) πρέπει να ορίζεται η f(x) για κάποια x\in g(D_g), όπου g(D_g) το σύνολο τιμών της g(x).

Αυτό που μάλλον θες να ρωτήσεις είναι: αν σου δίνεται ο τύπος της f(g(x)) και της g(x),
πρέπει απαραίτητα η g(x) να είναι 1-1 για να βρεις τον τύπο της f;

Η απάντηση είναι όχι, ένα απλό αντιπαράδειγμα είναι η συνάρτηση f(g(x))=x^6 με g(x)=x^2, x\in \mathbb{R}.
Προφανώς βλέπουμε ότι \displaystyle{f(x^2)=(x^2)^3} και προφανώς εύκολα συμπεραίνουμε \displaystyle{f(x)=x^3}.

Δυο ερωτήσεις για να σιγουρευτείς ότι το έχεις καταλάβει:
  1. Για ποια x ισχύει ότι f(x)=x^3;
  2. Μπορεί η f να είναι κάποια άλλη συνάρτηση;

Ελπίζω να σε βοήθησα! Οι απαντήσεις από κάτω.

  1. x \geq 0. Αφού g(x)\geq0 \ \ \forall x \in \mathbb{R} τότε αν y=g(x) ισχύει y\geq0 και αντικαθιστώντας το y παίρνουμε f(y)=f(x^2)=(x^2)^3=y^3 \ \ \forall y \geq 0
  2. Όχι. Αν λύσεις την g(x)=y ως προς x παίρνεις x=\pm \sqrt{y} και αντικαταστήσεις το x στην f(x^2)=x^6 παίρνεις f((\pm \sqrt{y})^2)=f(y)=(\pm \sqrt{y})^6=y^3


Νάκος Ιωάννης, ΗΜΜΥ ΑΠΘ
efi19
Δημοσιεύσεις: 31
Εγγραφή: Παρ Οκτ 02, 2020 1:00 am

Re: fog

#3

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από efi19 » Τετ Μαρ 02, 2022 8:23 pm

Έχετε δίκιο, αυτό ακριβώς εννοούσα.
Το θέμα είναι ότι όταν μας δίνονται η  (fog)(x) και η  g(x) και ψάχνουμε την  f(x) στη μεθοδολογία θέτουμε  g(x)=u και λύνουμε ως προς  x ουσιαστικά βρίσκουμε την  g^{-1}(x) . Δηλαδή:

Αν  f(g(x))=h(x) \Leftrightarrow \ f(g(g^{-1}(x)))=h(g^{-1}(x)) \Leftrightarrow \ f(x)=h(g^{-1}(x)) οπότε για να ορίζεται η  g^{-1}(x) πρέπει η  g(x) να είναι 1-1.

Νομίζω ότι αν  g^2(x)=h(x) τότε δεν ισχύει  g(x)=\pm \sqrt{h(x)} εφόσον έχουμε να κάνουμε με συναρτήσεις.


Summand
Δημοσιεύσεις: 43
Εγγραφή: Πέμ Σεπ 05, 2019 12:10 am

Re: fog

#4

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Summand » Σάβ Απρ 09, 2022 7:50 pm

Αν και λίγο αργοπορημένα, γιατί χάθηκε μέσα στις ειδοποιήσεις.

Η πρόταση - κλειδί είναι αυτή εδώ:
efi19 έγραψε:
Τετ Μαρ 02, 2022 8:23 pm
για να ορίζεται η g^{-1}(x) πρέπει η g(x) να είναι 1-1
Αυτό που λες είναι ολόσωστο. Γιατί όμως να ορίζεται απαραίτητα η g^{-1}(x); Σου έδωσα ένα παράδειγμα όπου η g δεν είναι 1-1 και όλα δουλεύουν κανονικά.
efi19 έγραψε:
Τετ Μαρ 02, 2022 8:23 pm
Το θέμα είναι ότι όταν μας δίνονται η f(g(x)) και η g(x) και ψάχνουμε την f(x) στη μεθοδολογία θέτουμε g(x)=u και λύνουμε ως προς x ουσιαστικά βρίσκουμε την g^{-1}(x).
Μην κολλάς στη μεθοδολογία. Η συγκεκριμένη ιδέα καλύπτει τις περιπτώσεις όπου υπάρχει η αντίστροφη, δεν θα υπάρχει όμως πάντα.
efi19 έγραψε:
Τετ Μαρ 02, 2022 8:23 pm
Νομίζω ότι αν g^2(x)=h(x) τότε δεν ισχύει \pm \sqrt{h(x)} εφόσον έχουμε να κάνουμε με συναρτήσεις.
Έχεις δίκιο. Αν παρατηρήσεις όμως δεν σου μιλάω για αντίστροφη συνάρτηση, ακριβώς για αυτόν το λόγο, γιατί π.χ. για το x_1=+\sqrt{y_1} ενώ για το x_2=-\sqrt{y_2}. Σε κάθε σημείο όμως αναγκαστικά θα παίρνω είτε το + είτε το - της συνάρτησης, υψώνοντας στο τετράγωνο δίνουν έτσι κι αλλιώς το ίδιο, γι' αυτό παρέλειψα τις λεπτομέρειες. Ουσιαστικά για κάθε τιμή του x η g(x) μπορεί να παίρνει (αν δεν υπάρχουν άλλοι περιορισμοί) μια από τις δύο τιμές \pm \sqrt{h(x)}, όχι απαραίτητα με το ίδιο πρόσημο για κάθε x.

Εννοείται λάθη γίνονται, οπότε αν έχω κάνει καμιά πατάτα μου στέλνεις ένα μήνυμα να το διορθώσω.


Χαιρετώ


Νάκος Ιωάννης, ΗΜΜΥ ΑΠΘ
Απάντηση

Επιστροφή σε “ΜΑΘΗΜΑΤΙΚΑ ΠΡΟΣΑΝΑΤΟΛΙΣΜΟΥ Γ'”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 8 επισκέπτες