Ερώτηση Σ-Λ

Συντονιστής: KAKABASBASILEIOS

Άβαταρ μέλους
M.S.Vovos
Δημοσιεύσεις: 931
Εγγραφή: Παρ Φεβ 27, 2015 5:45 pm

Ερώτηση Σ-Λ

#1

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από M.S.Vovos » Πέμ Νοέμ 22, 2018 4:11 pm

Να εξετάσετε αν η παρακάτω πρόταση είναι αληθής ή ψευδής:

Έστω c\in \mathbb{R}^{*}. Αν για κάθε x\in \mathbb{R} ισχύει \displaystyle xe^{x}\geqslant -\frac{1}{ec} τότε c=1.

Φιλικά,
Μάριος


Υ.Γ. Η άσκηση μου έφτασε στα χέρια από μαθητή. Αισθάνομαι ότι θα έπρεπε να δώσει επιπλέον τη συνθήκη c\geqslant 1. Επίσης, δεν ξέρω πως θα μπορούσε να την χειριστεί ένας μαθητής που δεν ξέρει συνάρτηση Lambert.


Είναι αυταπάτη ότι η νεότητα είναι ευτυχισμένη, μια αυταπάτη αυτών που την έχουν χάσει. W. Somerset Maugham

Λέξεις Κλειδιά:
Τσιαλας Νικολαος
Δημοσιεύσεις: 789
Εγγραφή: Σάβ Ιαν 17, 2015 1:04 pm

Re: Ερώτηση Σ-Λ

#2

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Τσιαλας Νικολαος » Πέμ Νοέμ 22, 2018 5:00 pm

Με μελέτη μονοτονίας και εύρεση τοπικού ελαχίστου νομίζω βγαίνει εύκολα ότι ειναι ψευδής..


Mihalis_Lambrou
Επιμελητής
Δημοσιεύσεις: 15764
Εγγραφή: Κυρ Δεκ 21, 2008 2:04 am

Re: Ερώτηση Σ-Λ

#3

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Mihalis_Lambrou » Πέμ Νοέμ 22, 2018 5:17 pm

M.S.Vovos έγραψε:
Πέμ Νοέμ 22, 2018 4:11 pm
Να εξετάσετε αν η παρακάτω πρόταση είναι αληθής ή ψευδής:

Έστω c\in \mathbb{R}^{*}. Αν για κάθε x\in \mathbb{R} ισχύει \displaystyle xe^{x}\geqslant -\frac{1}{ec} τότε c=1.

Φιλικά,
Μάριος


Υ.Γ. Η άσκηση μου έφτασε στα χέρια από μαθητή. Αισθάνομαι ότι θα έπρεπε να δώσει επιπλέον τη συνθήκη c\geqslant 1. Επίσης, δεν ξέρω πως θα μπορούσε να την χειριστεί ένας μαθητής που δεν ξέρει συνάρτηση Lambert.
.
Δεν χρειάζεται η συνάρτηση Lambert. Η άσκηση είναι πολλή απλή. Αλλά και λάθος αν δεν βάλουμε στις υποθέσεις ότι c\ge 1.

Ας πάρουμε τα πράγματα από την αρχή: Για την f(x)=xe^x έχουμε f'(x) = (1+x)e^x που μηδενίζεται μόνο στο x=-1, και εύκολα βλέπουμε ότι είναι φθίνουσα αριστερά του -1 και αύξουσα δεξιά. Άρα στο -1 έχουμε ολικό ελάχιστο f(-1)= -\frac {1}{e}. Συνεπώς

α) Αν c=\frac {1}{2} σίγουρα ισχύει η \displaystyle xe^{x}\geqslant -\frac{2}{e} για κάθε x διότι είναι \displaystyle xe^{x}\geqslant -\frac{1}{e} \geqslant -\frac{2}{e} χωρίς να είναι c=1. Άρα η άσκηση είναι προβληματική.

β) Αν όμως βάλουμε στις υποθέσεις το c\ge 1 τότε μαζί με την \displaystyle xe^{x}\geqslant -\frac{1}{e} \geqslant -\frac{1}{ec} , ισοδύναμα c\le 1, έπεται το ζητούμενο.


Απάντηση

Επιστροφή σε “ΔΙΑΦΟΡΙΚΟΣ ΛΟΓΙΣΜΟΣ”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 5 επισκέπτες