ΕΥΚΛΕΙΔΗΣ 2019-2020

Συντονιστές: cretanman, ΔΗΜΗΤΡΗΣ ΙΩΑΝΝΟΥ, socrates

Άβαταρ μέλους
vittasko
Επιμελητής
Δημοσιεύσεις: 2230
Εγγραφή: Πέμ Ιαν 08, 2009 8:46 am
Τοποθεσία: Μαρούσι - Αθήνα.
Επικοινωνία:

Re: ΕΥΚΛΕΙΔΗΣ 2019-2020

#21

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από vittasko » Σάβ Ιαν 18, 2020 2:52 pm

min## έγραψε:
Σάβ Ιαν 18, 2020 12:55 pm
Βρε άνθρωποι,χαλαρά :lol: .
Λίγη κατανόηση.Κάποιοι γράφουν πιθανώς μέχρι και 12.30.(Ακόμα και αν δεν ισχύει αυτό,αφήνετε και ένα χρονικό περιθώριο-δε βλάπτει σε τίποτα) :)
Καλό! :coolspeak:

Κώστας Βήττας.



Λέξεις Κλειδιά:
ΠΑΠΑΔΟΠΟΥΛΟΣ ΣΤΑΥΡΟΣ
Δημοσιεύσεις: 3600
Εγγραφή: Πέμ Φεβ 27, 2014 9:05 am
Τοποθεσία: ΧΑΛΚΙΔΑ- ΑΘΗΝΑ-ΚΡΗΤΗ

Re: ΕΥΚΛΕΙΔΗΣ 2019-2020

#22

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΠΑΠΑΔΟΠΟΥΛΟΣ ΣΤΑΥΡΟΣ » Σάβ Ιαν 18, 2020 3:39 pm

Πρόβλημα 3 Γ-Λυκείου.
Το κάνω και για μιγαδικά.
Αν θέσω g(x)=P(x)-1
τότε g(x^{2})=(g(x))^{2}
Αν g(x) σταθερό όλα εύκολα.
Αν όχι παρατηρούμε ότι αν r ρίζα του τότε και
r^{2},r^{\frac{1}{2}}
είναι ρίζες του.
Από το τελευταίο συμπεραίνουμε (γιατί ; )
ότι μοναδική του ρίζα είναι το 0.
Αρα P(x)=cx^{n}+1
που πράγματι την επαληθεύει όταν c=1


ΠΑΠΑΔΟΠΟΥΛΟΣ ΣΤΑΥΡΟΣ
Δημοσιεύσεις: 3600
Εγγραφή: Πέμ Φεβ 27, 2014 9:05 am
Τοποθεσία: ΧΑΛΚΙΔΑ- ΑΘΗΝΑ-ΚΡΗΤΗ

Re: ΕΥΚΛΕΙΔΗΣ 2019-2020

#23

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΠΑΠΑΔΟΠΟΥΛΟΣ ΣΤΑΥΡΟΣ » Σάβ Ιαν 18, 2020 4:32 pm

πρόβλημα 2 Β-Λυκείου.
Το πολυώνυμο είναι ομογενές.
Είναι θέτοντας r=\frac{y}{x}
P(x,y)=x^{7}(1+r+...+r^{7})=x^{7}\dfrac{r^{8}-1}{r-1}=x^{7}(r^{4}+1)(r^{2}+1)(r+1)
επειδή
r^{4}+1=(r^{2}+1)^{2}-(\sqrt{2}r)^{2}=(r^{2}+1+\sqrt{2}r)(r^{2}+1-\sqrt{2}r)
τελικά έχουμε
P(x,y)=(x^{2}+y^{2}+\sqrt{2}xy)(x^{2}+y^{2}-\sqrt{2}xy)(x^{2}+y^{2})(x+y)

Όταν xy=1,x,y>0
είναι
(x^{2}+y^{2}+\sqrt{2})(x^{2}+y^{2}-\sqrt{2})(x^{2}+y^{2})(x+y)
και καθώς
x^{2}+y^{2}\geq 2xy=2,x+y\geq 2\sqrt{xy}=2
η ελάχιστη τιμή του είναι 8 και λαμβάνεται όταν
x=y=1


achilleas
Γενικός Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 3014
Εγγραφή: Τρί Σεπ 15, 2009 3:32 pm

Re: ΕΥΚΛΕΙΔΗΣ 2019-2020

#24

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από achilleas » Σάβ Ιαν 18, 2020 4:40 pm

vittasko έγραψε:
Σάβ Ιαν 18, 2020 2:52 pm
min## έγραψε:
Σάβ Ιαν 18, 2020 12:55 pm
Βρε άνθρωποι,χαλαρά :lol: .
Λίγη κατανόηση.Κάποιοι γράφουν πιθανώς μέχρι και 12.30.(Ακόμα και αν δεν ισχύει αυτό,αφήνετε και ένα χρονικό περιθώριο-δε βλάπτει σε τίποτα) :)
Καλό! :coolspeak:

Κώστας Βήττας.
Θεϊκό! Χίλια ταπεινά συγνώμη!


Pantelis.N
Δημοσιεύσεις: 26
Εγγραφή: Σάβ Απρ 20, 2019 10:00 pm

Re: ΕΥΚΛΕΙΔΗΣ 2019-2020

#25

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Pantelis.N » Σάβ Ιαν 18, 2020 4:51 pm

Θα ήθελα να ρωτήσω τα μέλη φόρουμ για το πως γίνεται η βαθμολόγηση στην παρακάτω περίπτωση:

Σήμερα έδωσα στην Α Λυκείου. Στο πρόβλημα 4 με τις ισότητες τριγώνων υποχρεώθηκα, λόγω λάθους στην αιτιολόγηση, να σβήσω μία ισότητα (η οποία όμως ήταν σωστή) και να την γράψω στο τέλος της απάντησης. Το πρόβλημα όμως είναι ότι η ισότητα αυτή είναι απαραίτητη για την συνέχεια της άσκησης. Έκανα την διόρθωση τελευταία στιγμή και από απερισκεψία δεν έβαλα κάποιο αστεράκι ή κάτι παρόμοιο.
Η άσκηση έχει λυθεί σωστά.
Θα μου κοπούν μονάδες από αυτό;
Τι γίνεται σε τέτοιες περιπτώσεις;


achilleas
Γενικός Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 3014
Εγγραφή: Τρί Σεπ 15, 2009 3:32 pm

Re: ΕΥΚΛΕΙΔΗΣ 2019-2020

#26

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από achilleas » Σάβ Ιαν 18, 2020 5:11 pm

Pantelis.N έγραψε:
Σάβ Ιαν 18, 2020 4:51 pm
Θα ήθελα να ρωτήσω τα μέλη φόρουμ για το πως γίνεται η βαθμολόγηση στην παρακάτω περίπτωση:

Σήμερα έδωσα στην Α Λυκείου. Στο πρόβλημα 4 με τις ισότητες τριγώνων υποχρεώθηκα, λόγω λάθους στην αιτιολόγηση, να σβήσω μία ισότητα (η οποία όμως ήταν σωστή) και να την γράψω στο τέλος της απάντησης. Το πρόβλημα όμως είναι ότι η ισότητα αυτή είναι απαραίτητη για την συνέχεια της άσκησης. Έκανα την διόρθωση τελευταία στιγμή και από απερισκεψία δεν έβαλα κάποιο αστεράκι ή κάτι παρόμοιο.
Η άσκηση έχει λυθεί σωστά.
Θα μου κοπούν μονάδες από αυτό;
Τι γίνεται σε τέτοιες περιπτώσεις;
Η ειλκρινής απάντηση είναι ότι δεν μπορούμε να ξέρουμε.

Θα διαβάσουν με προσοχή τι έγραψες οι βαθμολογητές και θα πράξουν αναλόγως.

Λίγη υπομονή μέχρι να βγουν τα αποτελέσματα. Έως τότε, συνέχισε να μελετάς μαθηματικά.

Φιλικά,

Αχιλλέας


ΠΑΠΑΔΟΠΟΥΛΟΣ ΣΤΑΥΡΟΣ
Δημοσιεύσεις: 3600
Εγγραφή: Πέμ Φεβ 27, 2014 9:05 am
Τοποθεσία: ΧΑΛΚΙΔΑ- ΑΘΗΝΑ-ΚΡΗΤΗ

Re: ΕΥΚΛΕΙΔΗΣ 2019-2020

#27

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΠΑΠΑΔΟΠΟΥΛΟΣ ΣΤΑΥΡΟΣ » Σάβ Ιαν 18, 2020 5:17 pm

πρόβλημα 1 Α-Λυκείου.
Αν θέσουμε t=\dfrac{a^{3}+b^{3}}{a^{2}+b^{2}}
ευκολα προκύπτει ότι
t=\frac{3}{2},t=\frac{2}{3}
Χρησιμοποιώντας ότι
a^{3}+b^{3}=(a+b)(a^{2}+b^{2}-ab)=a^{2}+b^{2}-ab
H t=\frac{3}{2}
δίνει
2(a^{2}+b^{2}-ab)=3(a^{2}+b^{2})\Rightarrow x=-2
Τότε όμως θα είναι (a+b)^2=0 και δεν θα ισχύει
η a+b=1

H t=\frac{2}{3}
δίνει
3(a^{2}+b^{2}-ab)=2(a^{2}+b^{2})\Rightarrow x=3
που είναι δεκτή και τα a,b είναι ρίζες της
x^{2}-x+\frac{1}{5}=0

Τίποτα δεν αλλάζει αν θεωρήσουμε ότι a,b\in \mathbb{C}
με την προυπόθεση να μην μηδενίζονται οι παρανομαστές.


ΠΑΠΑΔΟΠΟΥΛΟΣ ΣΤΑΥΡΟΣ
Δημοσιεύσεις: 3600
Εγγραφή: Πέμ Φεβ 27, 2014 9:05 am
Τοποθεσία: ΧΑΛΚΙΔΑ- ΑΘΗΝΑ-ΚΡΗΤΗ

Re: ΕΥΚΛΕΙΔΗΣ 2019-2020

#28

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΠΑΠΑΔΟΠΟΥΛΟΣ ΣΤΑΥΡΟΣ » Σάβ Ιαν 18, 2020 5:31 pm

cretanman έγραψε:
Σάβ Ιαν 18, 2020 8:37 am
Καλημέρα σε όλους,

Σε λίγη ώρα διεξάγεται ο Πανελλήνιος Διαγωνισμός στα Μαθηματικά "Ο ΕΥΚΛΕΙΔΗΣ". Ευχόμαστε σε όλους τους μαθητές καλή επιτυχία και σε όλους τους εμπλεκόμενους με αυτόν κάθε καλό!!

Σε αυτή τη δημοσίευση θα δοθούν τα θέματα αλλά και οι απαντήσεις του διαγωνισμού αλλά μετά το πέρας του διαγωνισμού δηλαδή μετά τις 12:30.

Αλέξανδρος
Θεωρώ ότι αν κάποιος διαβάσει τα επόμενα θα νομίζει ότι κάποιοι δεν ξέρουν τι τους γίνεται.
Θα έπρεπε τουλάχιστον να γραφεί η ώρα που τα θέματα είναι στην θέση τους.
Αν και κανονικά αυτό θα έπρεπε να φαίνεται από μόνο του.
Δεν νομίζω ότι είναι σωστό οι διαχειριστές κλπ να αλλάζουν δημοσίευση και αυτό να μην φαίνεται ,
πράγμα που σε όλους τους άλλους φαίνεται.


achilleas
Γενικός Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 3014
Εγγραφή: Τρί Σεπ 15, 2009 3:32 pm

Re: ΕΥΚΛΕΙΔΗΣ 2019-2020

#29

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από achilleas » Σάβ Ιαν 18, 2020 5:35 pm

ΠΑΠΑΔΟΠΟΥΛΟΣ ΣΤΑΥΡΟΣ έγραψε:
Σάβ Ιαν 18, 2020 5:31 pm
cretanman έγραψε:
Σάβ Ιαν 18, 2020 8:37 am
Καλημέρα σε όλους,

Σε λίγη ώρα διεξάγεται ο Πανελλήνιος Διαγωνισμός στα Μαθηματικά "Ο ΕΥΚΛΕΙΔΗΣ". Ευχόμαστε σε όλους τους μαθητές καλή επιτυχία και σε όλους τους εμπλεκόμενους με αυτόν κάθε καλό!!

Σε αυτή τη δημοσίευση θα δοθούν τα θέματα αλλά και οι απαντήσεις του διαγωνισμού αλλά μετά το πέρας του διαγωνισμού δηλαδή μετά τις 12:30.

Αλέξανδρος
Θεωρώ ότι αν κάποιος διαβάσει τα επόμενα θα νομίζει ότι κάποιοι δεν ξέρουν τι τους γίνεται.
Θα έπρεπε τουλάχιστον να γραφεί η ώρα που τα θέματα είναι στην θέση τους.
Αν και κανονικά αυτό θα έπρεπε να φαίνεται από μόνο του.
Δεν νομίζω ότι είναι σωστό οι διαχειριστές κλπ να αλλάζουν δημοσίευση και αυτό να μην φαίνεται ,
πράγμα που σε όλους τους άλλους φαίνεται.
Έλεος!


achilleas
Γενικός Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 3014
Εγγραφή: Τρί Σεπ 15, 2009 3:32 pm

Re: ΕΥΚΛΕΙΔΗΣ 2019-2020

#30

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από achilleas » Σάβ Ιαν 18, 2020 5:49 pm

Λοιπόν, το ότι θα πρέπει να απολογούμαστε κάθε φορά που ανεβάζουμε λύσεις για θέματα διαγωνισμών τα τελευταία χρόνια το θεωρώ απαράδεκτο!

Θα πρέπει να θέσουμε και χρονικό όριο από τη στιγμή που ανέβουν εδώ τα θέματα ώστε να τα δουν όλοι;

Συμμετέχουμε σε κάποιο διαγωνισμό που δεν ξέρω; Ή, ως mathematica θέλουμε να προσφέρουμε έγκυρες και σωστές λύσεις (in a timely manner)?

Δεν θα επιτρέψω σε κανένα να μου επιβάλλει να μην ανεβάζω λύσεις, αρκεί αυτές να μην παραβιάζουν την εύλογη προθεσμία που δίνεται.

Μήπως θέλετε να πάψουμε να τα ανεβάζουμε εδώ και να τα ανεβάζουμε αλλού, δηλαδή;

Το πότε θα τις ανεβάζω, γρήγορα, αργά, χαλαρά ή μη, επιτρέψτε μου να το αποφασίσω εγώ, αρκεί πάλι να μην παραβιάζουν την προθεσμία.

Το εάν έχουν δει όλοι τα θέματα δεν με απασχολεί-κάποτε θα τα δουν. Οι μαθητές που έμπαιναν στο mathematica στις 1, έμπαιναν για τις λύσεις, όχι για τα θέματα.


Άβαταρ μέλους
george visvikis
Επιμελητής
Δημοσιεύσεις: 13272
Εγγραφή: Παρ Νοέμ 01, 2013 9:35 am

Re: ΕΥΚΛΕΙΔΗΣ 2019-2020

#31

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από george visvikis » Σάβ Ιαν 18, 2020 6:08 pm

achilleas έγραψε:
Σάβ Ιαν 18, 2020 5:49 pm
Λοιπόν, το ότι θα πρέπει να απολογούμαστε κάθε φορά που ανεβάζουμε λύσεις για θέματα διαγωνισμών τα τελευταία χρόνια το θεωρώ απαράδεκτο!

Θα πρέπει να θέσουμε και χρονικό όριο από τη στιγμή που ανέβουν εδώ τα θέματα ώστε να τα δουν όλοι;

Συμμετέχουμε σε κάποιο διαγωνισμό που δεν ξέρω; Ή, ως mathematica θέλουμε να προσφέρουμε έγκυρες και σωστές λύσεις (in a timely manner)?

Δεν θα επιτρέψω σε κανένα να μου επιβάλλει να μην ανεβάζω λύσεις, αρκεί αυτές να μην παραβιάζουν την εύλογη προθεσμία που δίνεται.

Μήπως θέλετε να πάψουμε να τα ανεβάζουμε εδώ και να τα ανεβάζουμε αλλού, δηλαδή;

Το πότε θα τις ανεβάζω, γρήγορα, αργά, χαλαρά ή μη, επιτρέψτε μου να το αποφασίσω εγώ, αρκεί πάλι να μην παραβιάζουν την προθεσμία.

Το εάν έχουν δει όλοι τα θέματα δεν με απασχολεί-κάποτε θα τα δουν. Οι μαθητές που έμπαιναν στο mathematica στις 1, έμπαιναν για τις λύσεις, όχι για τα θέματα.
:coolspeak:


Μπάμπης Στεργίου
Επιμελητής
Δημοσιεύσεις: 5561
Εγγραφή: Δευ Δεκ 22, 2008 2:16 pm
Τοποθεσία: Χαλκίδα - Καρδίτσα

Re: ΕΥΚΛΕΙΔΗΣ 2019-2020

#32

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Μπάμπης Στεργίου » Σάβ Ιαν 18, 2020 6:18 pm

achilleas έγραψε:
Σάβ Ιαν 18, 2020 5:49 pm
Λοιπόν, το ότι θα πρέπει να απολογούμαστε κάθε φορά που ανεβάζουμε λύσεις για θέματα διαγωνισμών τα τελευταία χρόνια το θεωρώ απαράδεκτο!

Θα πρέπει να θέσουμε και χρονικό όριο από τη στιγμή που ανέβουν εδώ τα θέματα ώστε να τα δουν όλοι;

Συμμετέχουμε σε κάποιο διαγωνισμό που δεν ξέρω; Ή, ως mathematica θέλουμε να προσφέρουμε έγκυρες και σωστές λύσεις (in a timely manner)?

Δεν θα επιτρέψω σε κανένα να μου επιβάλλει να μην ανεβάζω λύσεις, αρκεί αυτές να μην παραβιάζουν την εύλογη προθεσμία που δίνεται.

Μήπως θέλετε να πάψουμε να τα ανεβάζουμε εδώ και να τα ανεβάζουμε αλλού, δηλαδή;

Το πότε θα τις ανεβάζω, γρήγορα, αργά, χαλαρά ή μη, επιτρέψτε μου να το αποφασίσω εγώ, αρκεί πάλι να μην παραβιάζουν την προθεσμία.

Το εάν έχουν δει όλοι τα θέματα δεν με απασχολεί-κάποτε θα τα δουν. Οι μαθητές που έμπαιναν στο mathematica στις 1, έμπαιναν για τις λύσεις, όχι για τα θέματα.
Αχιλλέα, καλή χρονιά !

Όπως έχεις δει, από χρόνια τώρα, είμαι από αυτούς που πιστεύουν ότι τα θέματα των διαγωνισμών της ΕΜΕ πρέπει μετά από παρέλευση μίας ώρας από την έναρξη του διαγωνισμού να αναρτώνται στο mathematica.

Ας συμφωνήσουμε η μία ώρα να γίνει δύο και να τελειώσουμε με αυτό το απλό ζήτημα.

Δεν νομίζω ότι έχεις κανένας αντίρρηση.

Αν κάποιος μαθητής ή κηδεμόνας θέλει να κάνει παρανομία, μπορεί να την κάνει από όπου θέλει. Ας την κάνει και πατώντας στο mathematica.Κάποια στιγμή θα ξεσκεπαστεί η απάτη.

Πρέπει στις οδηγίες που στέλνει η ΕΜΕ να δίνει στους επιτηρητές το δικαίωμα (και την ευθύνη) να μαζεύουν όλα τα κινητά την ώρα του διαγωνισμού, ώστε να απαλλαχθούμε και από αυτό το ζήτημα.
Να αποκλείεται αμέσως από την εξέταση μαθητής που δεν το έχει παραδώσει. Απλά πράγματα.

Είναι κρίμα να βάζουμε περιορισμούς εκεί που δεν χρειάζεται και να χάνουμε τη χαρά της μαζικής συμμετοχής όλων μας στους διαγωνισμούς .

Το mathematica είναι και ο χώρος των διαγωνισμών , οπότε πρέπει να δίνει τη χαρά σε μαθηματικούς και μαθητές να αναρτούν έγκαιρα (ζωντανά σχεδόν) τις λύσεις , να βλέπουν λύσεις και να μετατρέπουν το διαγωνισμό σε γιορτή των διαγωνισμών.


Άβαταρ μέλους
Al.Koutsouridis
Δημοσιεύσεις: 1797
Εγγραφή: Πέμ Ιαν 30, 2014 11:58 pm
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: ΕΥΚΛΕΙΔΗΣ 2019-2020

#33

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Al.Koutsouridis » Σάβ Ιαν 18, 2020 6:20 pm

achilleas έγραψε:
Σάβ Ιαν 18, 2020 5:49 pm
Λοιπόν, το ότι θα πρέπει να απολογούμαστε κάθε φορά που ανεβάζουμε λύσεις για θέματα διαγωνισμών τα τελευταία χρόνια το θεωρώ απαράδεκτο!

Θα πρέπει να θέσουμε και χρονικό όριο από τη στιγμή που ανέβουν εδώ τα θέματα ώστε να τα δουν όλοι;

Συμμετέχουμε σε κάποιο διαγωνισμό που δεν ξέρω; Ή, ως mathematica θέλουμε να προσφέρουμε έγκυρες και σωστές λύσεις (in a timely manner)?

Δεν θα επιτρέψω σε κανένα να μου επιβάλλει να μην ανεβάζω λύσεις, αρκεί αυτές να μην παραβιάζουν την εύλογη προθεσμία που δίνεται.

Μήπως θέλετε να πάψουμε να τα ανεβάζουμε εδώ και να τα ανεβάζουμε αλλού, δηλαδή;

Το πότε θα τις ανεβάζω, γρήγορα, αργά, χαλαρά ή μη, επιτρέψτε μου να το αποφασίσω εγώ, αρκεί πάλι να μην παραβιάζουν την προθεσμία.

Το εάν έχουν δει όλοι τα θέματα δεν με απασχολεί-κάποτε θα τα δουν. Οι μαθητές που έμπαιναν στο mathematica στις 1, έμπαιναν για τις λύσεις, όχι για τα θέματα.
Είναι θέμα αμοιβαίας κατανόησης το πως λειτουργούμε σε ένα φόρουμ. Αλλά και θέμα σεβασμού των υπόλοιπων χρηστών που πιθανόν να μην είναι ούτε μαθητές, ούτε καθηγητές και δεν έχουν δει τα θέματα και τα βλέπουν πρώτη φορά στην αντίστοιχη δημοσίευση στο :logo: . Το επιχείρημα ότι τα θέματα υπήρχαν ήδη στο ίντερνετ το θεωρώ άκυρο. Με την ίδια λογική θα μπορούσε κάποιος να πει: ας ανέβαιναν και οι λύσεις στο σύνδεσμο που υπήρχαν τα θέματα τότε.

Προσωπικά μου κακοφάνηκε ότι μπήκα στη τρέχουσα δημοσίευση και έβλεπα κάποια πράματα γραμμένα που δεν ήξερα που αναφέρονται και σε τι αντιστοιχούν. Θεωρώ το παρών χώρο αρκετά υψηλού επιπέδου και σε αυτό συμβάλει ότι οι δημοσιεύσεις και η ροή της συζήτησης, λύσεις κτλ. έχουν συνοχή.

Δε νομίζω όσοι το ανέφεραν ζητούν απολογία για τις λύσεις. Το θέμα είναι ότι δεν υπήρχε εκφώνηση για την λύση. Για κάποιους μπορεί να είναι ασήμαντο αλλά για άλλους σημαντικό, αυτή νομίζω ήταν η επισήμανση που έγινε νωρίτερα.


achilleas
Γενικός Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 3014
Εγγραφή: Τρί Σεπ 15, 2009 3:32 pm

Re: ΕΥΚΛΕΙΔΗΣ 2019-2020

#34

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από achilleas » Σάβ Ιαν 18, 2020 6:21 pm

Μπάμπης Στεργίου έγραψε:
Σάβ Ιαν 18, 2020 6:18 pm
achilleas έγραψε:
Σάβ Ιαν 18, 2020 5:49 pm
Λοιπόν, το ότι θα πρέπει να απολογούμαστε κάθε φορά που ανεβάζουμε λύσεις για θέματα διαγωνισμών τα τελευταία χρόνια το θεωρώ απαράδεκτο!

Θα πρέπει να θέσουμε και χρονικό όριο από τη στιγμή που ανέβουν εδώ τα θέματα ώστε να τα δουν όλοι;

Συμμετέχουμε σε κάποιο διαγωνισμό που δεν ξέρω; Ή, ως mathematica θέλουμε να προσφέρουμε έγκυρες και σωστές λύσεις (in a timely manner)?

Δεν θα επιτρέψω σε κανένα να μου επιβάλλει να μην ανεβάζω λύσεις, αρκεί αυτές να μην παραβιάζουν την εύλογη προθεσμία που δίνεται.

Μήπως θέλετε να πάψουμε να τα ανεβάζουμε εδώ και να τα ανεβάζουμε αλλού, δηλαδή;

Το πότε θα τις ανεβάζω, γρήγορα, αργά, χαλαρά ή μη, επιτρέψτε μου να το αποφασίσω εγώ, αρκεί πάλι να μην παραβιάζουν την προθεσμία.

Το εάν έχουν δει όλοι τα θέματα δεν με απασχολεί-κάποτε θα τα δουν. Οι μαθητές που έμπαιναν στο mathematica στις 1, έμπαιναν για τις λύσεις, όχι για τα θέματα.
Αχιλλέα, καλή χρονιά !

Όπως έχεις δει, από χρόνια τώρα, είμαι από αυτούς που πιστεύουν ότι τα θέματα των διαγωνισμών της ΕΜΕ πρέπει μετά από παρέλευση μίας ώρας από την έναρξη του διαγωνισμού να αναρτώνται στο mathematica.

Ας συμφωνήσουμε η μία ώρα να γίνει δύο και να τελειώσουμε με αυτό το απλό ζήτημα.

Δεν νομίζω ότι έχεις κανένας αντίρρηση.

Αν κάποιος μαθητής ή κηδεμόνας θέλει να κάνει παρανομία, μπορεί να την κάνει από όπου θέλει. Ας την κάνει και πατώντας στο mathematica.Κάποια στιγμή θα ξεσκεπαστεί η απάτη.

Πρέπει στις οδηγίες που στέλνει η ΕΜΕ να δίνει στους επιτηρητές το δικαίωμα (και την ευθύνη) να μαζεύουν όλα τα κινητά την ώρα του διαγωνισμού, ώστε να απαλλαχθούμε και από αυτό το ζήτημα.
Να αποκλείεται αμέσως από την εξέταση μαθητής που δεν το έχει παραδώσει. Απλά πράγματα.

Είναι κρίμα να βάζουμε περιορισμούς εκεί που δεν χρειάζεται και να χάνουμε τη χαρά της μαζικής συμμετοχής όλων μας στους διαγωνισμούς .

Το mathematica είναι και ο χώρος των διαγωνισμών , οπότε πρέπει να δίνει τη χαρά σε μαθηματικούς και μαθητές να αναρτούν έγκαιρα (ζωντανά σχεδόν) τις λύσεις , να βλέπουν λύσεις και να μετατρέπουν το διαγωνισμό σε γιορτή των διαγωνισμών.
Μπάμπη,

Ίσως τις ανεβάζω αλλού και να τελειώνει το θέμα αυτό.

Φιλικά,

Αχιλλέας


Άβαταρ μέλους
george visvikis
Επιμελητής
Δημοσιεύσεις: 13272
Εγγραφή: Παρ Νοέμ 01, 2013 9:35 am

Re: ΕΥΚΛΕΙΔΗΣ 2019-2020

#35

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από george visvikis » Σάβ Ιαν 18, 2020 6:23 pm

Πρόβλημα 4 Γ' Λυκείου
Ευκλείδης 2020 Γ Λυκείου .4.png
Ευκλείδης 2020 Γ Λυκείου .4.png (29.06 KiB) Προβλήθηκε 1360 φορές
\displaystyle BD = DZ \Rightarrow Z\widehat DC = 2Z\widehat BC = Z\widehat OC, άρα το ZDOC είναι εγγράψιμο.

\displaystyle BD = DZ,BO = OZ, άρα η OD διχοτομεί την B\widehat OZ και

\displaystyle O\widehat ZD = D\widehat OZ = B\widehat OD, οπότε η BO εφάπτεται στον περίκυκλο του ZDOC.

\displaystyle E\widehat BO = \frac{{E\widehat DO}}{2} = 90^\circ  - \frac{{E\widehat KO}}{2} = 90^\circ  - E\widehat KD \Rightarrow KD \bot BO

\displaystyle K\widehat OB = O\widehat BK = B\widehat AO, άρα η BO εφάπτεται στον περίκυκλο του AOK και το ζητούμενο έπεται.


edit: Διόρθωση τυπογραφικού.
τελευταία επεξεργασία από george visvikis σε Κυρ Ιαν 19, 2020 5:34 pm, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.


achilleas
Γενικός Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 3014
Εγγραφή: Τρί Σεπ 15, 2009 3:32 pm

Re: ΕΥΚΛΕΙΔΗΣ 2019-2020

#36

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από achilleas » Σάβ Ιαν 18, 2020 6:46 pm

Al.Koutsouridis έγραψε:
Σάβ Ιαν 18, 2020 6:20 pm
achilleas έγραψε:
Σάβ Ιαν 18, 2020 5:49 pm
Λοιπόν, το ότι θα πρέπει να απολογούμαστε κάθε φορά που ανεβάζουμε λύσεις για θέματα διαγωνισμών τα τελευταία χρόνια το θεωρώ απαράδεκτο!

Θα πρέπει να θέσουμε και χρονικό όριο από τη στιγμή που ανέβουν εδώ τα θέματα ώστε να τα δουν όλοι;

Συμμετέχουμε σε κάποιο διαγωνισμό που δεν ξέρω; Ή, ως mathematica θέλουμε να προσφέρουμε έγκυρες και σωστές λύσεις (in a timely manner)?

Δεν θα επιτρέψω σε κανένα να μου επιβάλλει να μην ανεβάζω λύσεις, αρκεί αυτές να μην παραβιάζουν την εύλογη προθεσμία που δίνεται.

Μήπως θέλετε να πάψουμε να τα ανεβάζουμε εδώ και να τα ανεβάζουμε αλλού, δηλαδή;

Το πότε θα τις ανεβάζω, γρήγορα, αργά, χαλαρά ή μη, επιτρέψτε μου να το αποφασίσω εγώ, αρκεί πάλι να μην παραβιάζουν την προθεσμία.

Το εάν έχουν δει όλοι τα θέματα δεν με απασχολεί-κάποτε θα τα δουν. Οι μαθητές που έμπαιναν στο mathematica στις 1, έμπαιναν για τις λύσεις, όχι για τα θέματα.
Είναι θέμα αμοιβαίας κατανόησης το πως λειτουργούμε σε ένα φόρουμ. Αλλά και θέμα σεβασμού των υπόλοιπων χρηστών που πιθανόν να μην είναι ούτε μαθητές, ούτε καθηγητές και δεν έχουν δει τα θέματα και τα βλέπουν πρώτη φορά στην αντίστοιχη δημοσίευση στο :logo: . Το επιχείρημα ότι τα θέματα υπήρχαν ήδη στο ίντερνετ το θεωρώ άκυρο. Με την ίδια λογική θα μπορούσε κάποιος να πει: ας ανέβαιναν και οι λύσεις στο σύνδεσμο που υπήρχαν τα θέματα τότε.

Προσωπικά μου κακοφάνηκε ότι μπήκα στη τρέχουσα δημοσίευση και έβλεπα κάποια πράματα γραμμένα που δεν ήξερα που αναφέρονται και σε τι αντιστοιχούν. Θεωρώ το παρών χώρο αρκετά υψηλού επιπέδου και σε αυτό συμβάλει ότι οι δημοσιεύσεις και η ροή της συζήτησης, λύσεις κτλ. έχουν συνοχή.

Δε νομίζω όσοι το ανέφεραν ζητούν απολογία για τις λύσεις. Το θέμα είναι ότι δεν υπήρχε εκφώνηση για την λύση. Για κάποιους μπορεί να είναι ασήμαντο αλλά για άλλους σημαντικό, αυτή νομίζω ήταν η επισήμανση που έγινε νωρίτερα.
Θα μπορούσαμε να γράφουμε και τις εκφωνήσεις με κάθε θέμα ξεχωριστά που λύνουμε.

Είναι μια λύση, αλλά και πάλι θα υπήρχαν γκρίνιες. Ίσως γι' αυτό και κανείς δεν το έχει προτείνει!

Τέλος πάντων. Το όλο ζήτημα είναι θλιβερό.


Άβαταρ μέλους
george visvikis
Επιμελητής
Δημοσιεύσεις: 13272
Εγγραφή: Παρ Νοέμ 01, 2013 9:35 am

Re: ΕΥΚΛΕΙΔΗΣ 2019-2020

#37

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από george visvikis » Σάβ Ιαν 18, 2020 7:12 pm

achilleas έγραψε:
Σάβ Ιαν 18, 2020 6:46 pm
Al.Koutsouridis έγραψε:
Σάβ Ιαν 18, 2020 6:20 pm
achilleas έγραψε:
Σάβ Ιαν 18, 2020 5:49 pm
Λοιπόν, το ότι θα πρέπει να απολογούμαστε κάθε φορά που ανεβάζουμε λύσεις για θέματα διαγωνισμών τα τελευταία χρόνια το θεωρώ απαράδεκτο!

Θα πρέπει να θέσουμε και χρονικό όριο από τη στιγμή που ανέβουν εδώ τα θέματα ώστε να τα δουν όλοι;

Συμμετέχουμε σε κάποιο διαγωνισμό που δεν ξέρω; Ή, ως mathematica θέλουμε να προσφέρουμε έγκυρες και σωστές λύσεις (in a timely manner)?

Δεν θα επιτρέψω σε κανένα να μου επιβάλλει να μην ανεβάζω λύσεις, αρκεί αυτές να μην παραβιάζουν την εύλογη προθεσμία που δίνεται.

Μήπως θέλετε να πάψουμε να τα ανεβάζουμε εδώ και να τα ανεβάζουμε αλλού, δηλαδή;

Το πότε θα τις ανεβάζω, γρήγορα, αργά, χαλαρά ή μη, επιτρέψτε μου να το αποφασίσω εγώ, αρκεί πάλι να μην παραβιάζουν την προθεσμία.

Το εάν έχουν δει όλοι τα θέματα δεν με απασχολεί-κάποτε θα τα δουν. Οι μαθητές που έμπαιναν στο mathematica στις 1, έμπαιναν για τις λύσεις, όχι για τα θέματα.
Είναι θέμα αμοιβαίας κατανόησης το πως λειτουργούμε σε ένα φόρουμ. Αλλά και θέμα σεβασμού των υπόλοιπων χρηστών που πιθανόν να μην είναι ούτε μαθητές, ούτε καθηγητές και δεν έχουν δει τα θέματα και τα βλέπουν πρώτη φορά στην αντίστοιχη δημοσίευση στο :logo: . Το επιχείρημα ότι τα θέματα υπήρχαν ήδη στο ίντερνετ το θεωρώ άκυρο. Με την ίδια λογική θα μπορούσε κάποιος να πει: ας ανέβαιναν και οι λύσεις στο σύνδεσμο που υπήρχαν τα θέματα τότε.

Προσωπικά μου κακοφάνηκε ότι μπήκα στη τρέχουσα δημοσίευση και έβλεπα κάποια πράματα γραμμένα που δεν ήξερα που αναφέρονται και σε τι αντιστοιχούν. Θεωρώ το παρών χώρο αρκετά υψηλού επιπέδου και σε αυτό συμβάλει ότι οι δημοσιεύσεις και η ροή της συζήτησης, λύσεις κτλ. έχουν συνοχή.

Δε νομίζω όσοι το ανέφεραν ζητούν απολογία για τις λύσεις. Το θέμα είναι ότι δεν υπήρχε εκφώνηση για την λύση. Για κάποιους μπορεί να είναι ασήμαντο αλλά για άλλους σημαντικό, αυτή νομίζω ήταν η επισήμανση που έγινε νωρίτερα.
Θα μπορούσαμε να γράφουμε και τις εκφωνήσεις με κάθε θέμα ξεχωριστά που λύνουμε.

Είναι μια λύση, αλλά και πάλι θα υπήρχαν γκρίνιες. Ίσως γι' αυτό και κανείς δεν το έχει προτείνει!

Τέλος πάντων. Το όλο ζήτημα είναι θλιβερό.

Να υπενθυμίσω ότι στις Πανελλαδικές Εξετάσεις οι λύσεις βγαίνουν πολύ νωρίτερα από τη λήξη των εξετάσεων. Δεν είδα

όμως εκεί να υπάρχει η ίδια ευαισθησία για τους μαθητές που διαγωνίζονται και ενδεχομένως κρίνεται το μέλλον τους από

αυτή την εξέταση. Μήπως ο διαγωνισμός της ΕΜΕ κρίνεται μείζονος σημασίας;

Να υπενθυμίσω ακόμα ότι ούτε και τότε γράφουμε την εκφώνηση. Δεν είναι ο ρόλος μας να γράφουμε τις εκφωνήσεις που

είναι ιδιαίτερα χρονοβόρα διαδικασία. Τις εκφωνήσεις μπορεί να τις βρει ο καθένας οπουδήποτε. Οι μαθητές που μπαίνουν

στο :logo: ενδιαφέρονται να δουν τις λύσεις για να τις συγκρίνουν με αυτές που έχουν γράψει.


Άβαταρ μέλους
Γιώργος Ρίζος
Επιμελητής
Δημοσιεύσεις: 5283
Εγγραφή: Δευ Δεκ 29, 2008 1:18 pm
Τοποθεσία: Κέρκυρα

Re: ΕΥΚΛΕΙΔΗΣ 2019-2020

#38

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Γιώργος Ρίζος » Σάβ Ιαν 18, 2020 7:31 pm

ΠΑΠΑΔΟΠΟΥΛΟΣ ΣΤΑΥΡΟΣ έγραψε:
Σάβ Ιαν 18, 2020 5:31 pm

Θεωρώ ότι αν κάποιος διαβάσει τα επόμενα θα νομίζει ότι κάποιοι δεν ξέρουν τι τους γίνεται.
Θα έπρεπε τουλάχιστον να γραφεί η ώρα που τα θέματα είναι στην θέση τους.
Αν και κανονικά αυτό θα έπρεπε να φαίνεται από μόνο του.
Δεν νομίζω ότι είναι σωστό οι διαχειριστές κλπ να αλλάζουν δημοσίευση και αυτό να μην φαίνεται ,
πράγμα που σε όλους τους άλλους φαίνεται.
Καλησπέρα σε όλους!
Επειδή, όντως στις παρεμβάσεις των επιμελητών ενός φακέλου, δεν αναφέρεται η ώρα παρέμβασης, προτείνω το εξής, που θα απαλείψει οποιαδήποτε δυσλειτουργία στο μέλλον:

Να ΜΗΝ αναρτώνται τα θέματα στην αρχική ανακοίνωση, αλλά σε επόμενη, όπου θα φαίνεται η ώρα ανάρτησης. Το θέμα να μένει κλειδωμένο μέχρι την ανάρτηση αυτή και κατόπιν να δίνεται το ελεύθερο σε όλους να συμμετέχουν.
Έτσι θα αποφύγουμε να διατυπώνονται εύλογα παράπονα όσων δεν μπορούν να επισκεφθούν εξεταστικό κέντρο για να έχουν πρόσβαση στα θέματα εκ των προτέρων. Κι απ' την άλλη, βεβαίως, είναι θεμιτή η διάθεση των μελών μας να αναρτήσουν λύσεις, ιδέες, προτάσεις, σχόλια, βελτιώσεις και μάλιστα ΠΡΙΝ αναρτηθούν οι "επίσημες" λύσεις. Παρατηρήστε ότι κάποιες λύσεις που αναρτήθηκαν εδώ είναι διαφορετικές από τις επίσημες. Αυτό πιστεύω ότι βοηθά τους μελλοντικούς αναγνώστες που θα έχουν πρόσβαση και σε άλλες μεθόδους και ιδέες.

Χαίρομαι όταν βλέπω μαζική συμμετοχή κι ενδιαφέρον για τη διαδικασία του διαγωνισμού. (Κρίμα που άλλα σπουδαία θέματα περνούν απαρατήρητα ή με μικρή συμμετοχή ... )

Πιστεύω ότι ΔΕΝ υπάρχει κανένας λόγος ανησυχίας για διαρροή, λόγω της ανάρτησης λύσεων στο :logo:
Οι εξετάσεις γίνονται με την επιτήρηση μελών της ΕΜΕ (ανάμεσά τους και πολλοί από εμάς), με πλήρη υπευθυνότητα και συνέπεια στο καθήκον αυτό, καθώς και με σεβασμό στην προσπάθεια των μαθητών. Άρα το αδιάβλητο του διαγωνισμού, είμαι βέβαιος ότι, περιφρουρείται.

Ευχόμενος επιτυχία και καλή συνέχεια στους μαθητές μας που αγαπούν τα Μαθηματικά, ας επικεντρωθούμε στο να τους προσφέρουμε ότι μπορούμε μέσω του :logo: στη προετοιμασία τους για το επόμενο βήμα.


ΚΕΦΑΛΟΝΙΤΗΣ
Δημοσιεύσεις: 1290
Εγγραφή: Δευ Δεκ 28, 2009 11:41 pm
Τοποθεσία: Kάπου στο πιο μεγάλο νησί του Ιονίου

Re: ΕΥΚΛΕΙΔΗΣ 2019-2020

#39

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΚΕΦΑΛΟΝΙΤΗΣ » Σάβ Ιαν 18, 2020 8:03 pm

Συνάδελφοι και φίλοι

Όλοι έχουμε σοβαρά θέματα να σκεφτούμε και να ασχοληθούμε , ας μην αναλωνόμαστε σε επουσιώδη πράγματα...
Η δημοσίευση λύσεων μετά τις 12;30 είναι απολύτως θεμιτή και δεν αδικεί κάποιον...
Και κάτι ακόμα , σήμερα το πρωί στο εξεταστικό κέντρο του διαγωνισμού στο 1ο Γυμνάσιο Αργοστολίου τα κινητά των παιδιών ήταν στην έδρα. Αυτό το ξεκαθαρίζω...
Όλα έγιναν καλώς . Σας διαβεβαιώνω ως τοπικός υπεύθυνος.
Ας κλείσουμε εδώ το ζήτημα που ανέκυψε.
Αν θέλει κάποιος , ας δημοσιεύσει λύσεις...


Μπάμπης Στεργίου
Επιμελητής
Δημοσιεύσεις: 5561
Εγγραφή: Δευ Δεκ 22, 2008 2:16 pm
Τοποθεσία: Χαλκίδα - Καρδίτσα

Re: ΕΥΚΛΕΙΔΗΣ 2019-2020

#40

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Μπάμπης Στεργίου » Σάβ Ιαν 18, 2020 9:16 pm

achilleas έγραψε:
Σάβ Ιαν 18, 2020 6:21 pm
.......................

Μπάμπη,

Ίσως τις ανεβάζω αλλού και να τελειώνει το θέμα αυτό.

Φιλικά,

Αχιλλέας
Αχιλλέα ΟΧΙ !

Προς Θεού ! Δεν υπάρχει απολύτως κανένας λόγος .

Να ανοίξουμε ένα διάλογο στο φάκελο των επιμελητών να λύσουμε οριστικά το θέμα. Προσωπικά, από τώρα θα πρότεινα τα θέματα να αναρτώνται στις 11, πλην του Αρχιμήδη που καλό να αναρτώνται στις 12.

Είναι μια μεσαία λύση και θα ικανοποιεί όλους !

Από τη στιγμή που βγαίνει ο πρώτος μαθητής, δεν έχει κανένα νόημα εμείς να έχουμε επιφυλάξεις.Δεν ευνοούμε κανέναν ούτε προσβάλλουμε την εγκυρότητα του διαγωνισμού. Ούτε η ΕΜΕ θα εγείρει αντιρρήσεις κατά την άποψή μου .

Καλή Χρονιά και με το καλό στον Αρχιμήδη !

ΧΧΧΧΧΧΧΧΧΧΧΧΧΧΧΧΧΧ


Απάντηση

Επιστροφή σε “Θέματα διαγωνισμών (ΕΜΕ, ΚΥΜΕ, BMO, JBMO, IMO, Kangaroo κλπ)”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 2 επισκέπτες