Ένα νέο βιβλίο εκδόθηκε για τους μαθητές της Γ΄ Λυκείου

Συντονιστής: spyros

s.kap
Επιμελητής
Δημοσιεύσεις: 2455
Εγγραφή: Τρί Δεκ 08, 2009 6:11 pm
Τοποθεσία: Ιωάννινα

Re: Ένα νέο βιβλίο εκδόθηκε για τους μαθητές της Γ΄ Λυκείου

#41

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από s.kap » Δευ Φεβ 17, 2014 7:50 am

Είχα την τύχη να το διαβάσω πριν δει το φως της δημοσιότητας.
Σε καιρούς ξηρασίας, λίγη δροσιά, που και που, μας είναι απαραίτητη.


Σπύρος Καπελλίδης
hsiodos
Διευθύνον Μέλος
Δημοσιεύσεις: 1236
Εγγραφή: Σάβ Απρ 18, 2009 1:12 am

Re: Ένα νέο βιβλίο εκδόθηκε για τους μαθητές της Γ΄ Λυκείου

#42

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hsiodos » Δευ Φεβ 17, 2014 11:45 am

Το μεράκι και το ταλέντο των συγγραφέων (ΖΑ-ΜΑ-ΡΑ) έχει δώσει σπουδαίο αποτέλεσμα.

Έχοντας γνώση του περιεχομένου του , το συνιστώ ανεπιφύλακτα.

Γιώργος


Γιώργος Ροδόπουλος
Άβαταρ μέλους
Ραϊκόφτσαλης Θωμάς
Δημοσιεύσεις: 1112
Εγγραφή: Κυρ Δεκ 21, 2008 12:01 am
Τοποθεσία: Άλιμος, Αθήνα
Επικοινωνία:

Re: Ένα νέο βιβλίο εκδόθηκε για τους μαθητές της Γ΄ Λυκείου

#43

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ραϊκόφτσαλης Θωμάς » Τετ Φεβ 19, 2014 2:48 pm

Ταξιδεύει από σήμερα.
Mathematica σε (σας) ευχαριστούμε.


Η γνώση μας κάνει περήφανους, η σοφία ταπεινούς.
Παύλος Μαραγκουδάκης
Επιμελητής
Δημοσιεύσεις: 1513
Εγγραφή: Παρ Ιαν 30, 2009 1:45 pm
Τοποθεσία: Πειραιάς
Επικοινωνία:

Re: Ένα νέο βιβλίο εκδόθηκε για τους μαθητές της Γ΄ Λυκείου

#44

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Παύλος Μαραγκουδάκης » Παρ Φεβ 21, 2014 9:02 pm

Χθες το πήρα στα χέρια μου. Πρόκειται για ένα εξαιρετικό βιβλίο, εργαλείο για μαθητές και καθηγητές.


Στάλα τη στάλα το νερό το μάρμαρο τρυπά το,
εκείνο που μισεί κανείς γυρίζει κι αγαπά το.
STOPJOHN
Δημοσιεύσεις: 2476
Εγγραφή: Τετ Οκτ 05, 2011 7:08 pm
Τοποθεσία: Δροσιά, Αττικής

Re: Ένα νέο βιβλίο εκδόθηκε για τους μαθητές της Γ΄ Λυκείου

#45

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από STOPJOHN » Σάβ Φεβ 22, 2014 8:52 am

Καλημέρα
Χθές πήρα το βιβλίο και έχω μελετήσει αρκετά θέματα, πιστεύω ότι είναι χρήσιμο σε καθηγητές και μαθητές
ΚΑΛΟΤΑΞΙΔΟ

Καλό Σαββατοκύριακο σε όλους και καλή επιτυχία στους μαθητές που μετέχουν στο Διαγωνισμο της Ε.Μ.Ε ΑΡΧΙΜΗΔΗΣ

Γιάννης


α. Η δυσκολία με κάνει δυνατότερο.
β. Όταν πέφτεις να έχεις τη δύναμη να σηκώνεσαι.
Ηλίας Θ.
Δημοσιεύσεις: 104
Εγγραφή: Τετ Μάιος 19, 2010 9:23 am
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Ένα νέο βιβλίο εκδόθηκε για τους μαθητές της Γ΄ Λυκείου

#46

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ηλίας Θ. » Σάβ Φεβ 22, 2014 10:18 am

Το βιβλίο το αγόρασα προχθές και έχω δει κάποια - λίγα, θέματα. Δείχνει εξαιρετικό. Σίγουρα είναι ένα πολύ καλό βοήθημα.

Υ.Γ. Το σκυλάκι στον 2ο όροφο της Ελληνοεκδοτικής, είναι υπέροχο !! Κάθεται πάνω στις παλέτες βιβλίων και αγναντεύει την κίνηση στην Ιπποκράτους!


Άβαταρ μέλους
Γιώργος Απόκης
Διευθύνον Μέλος
Δημοσιεύσεις: 5092
Εγγραφή: Δευ Μάιος 16, 2011 7:56 pm
Τοποθεσία: Πάτρα
Επικοινωνία:

Re: Ένα νέο βιβλίο εκδόθηκε για τους μαθητές της Γ΄ Λυκείου

#47

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Γιώργος Απόκης » Σάβ Φεβ 22, 2014 3:16 pm

Εδώ και λίγες ώρες το έχω στα χέρια μου και το βρίσκω (αναμενόμενα) εξαιρετικό! Συγχαρητήρια και πάλι!


Γιώργος
Apostolos Siwros
Δημοσιεύσεις: 1
Εγγραφή: Τρί Ιουν 18, 2013 1:55 pm

Re: Ένα νέο βιβλίο εκδόθηκε για τους μαθητές της Γ΄ Λυκείου

#48

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Apostolos Siwros » Πέμ Φεβ 27, 2014 1:19 am

Συγχαρητήρια για την έκδοση του βιβλίου :winner_first_h4h: ....Είμαι ιδιαίτερα εντυπωσιασμένος από μια ματιά που έριξα σε ορισμένα θέματα,σκέφτομαι να οδηγηθώ στην αγορά του το συντομότερο δυνατό ..Πιστεύω πως θα αποτελέσει σημαντικό εργαλείο για την πορεία μου στην γ λυκείου,έτσι δεν είναι?Ζητώ με όλο τον σεβασμό την συμβουλή σας..Σας ευχαριστώ πολύ!

Φιλικά,
Απόστολος..


The surest way not to fail is to determine to succeed. - Richard B. Sheridan
If the facts don't fit the theory, change the facts.
Albert Einstein
nikolaos p.
Δημοσιεύσεις: 277
Εγγραφή: Δευ Φεβ 14, 2011 11:44 pm

Re: Ένα νέο βιβλίο εκδόθηκε για τους μαθητές της Γ΄ Λυκείου

#49

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από nikolaos p. » Πέμ Φεβ 27, 2014 12:18 pm

Πολύ καλό το βιβλίο! Συγχαρητήρια και από μένα! :winner_first_h4h:


ΕικόναΕικόνα
KDORTSI
Διακεκριμένο Μέλος
Δημοσιεύσεις: 2347
Εγγραφή: Τετ Μαρ 11, 2009 9:26 pm

Re: Ένα νέο βιβλίο εκδόθηκε για τους μαθητές της Γ΄ Λυκείου

#50

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από KDORTSI » Παρ Φεβ 28, 2014 11:45 am

Μόλις ο ταχυδρόμος χτύπησε την πόρτα και μού 'φερε το βιβλίο αυτό.
Αφιέρωση:
"Στον καλό φίλο μου Κώστα με απεριόριστη εκτίμηση"
Νίκος Ζανταρίδης.


Ευχαριστώ το Νίκο Ζανταρίδη καθώς και τους αγαπητούς Βασίλη Μαυροφρύδη και Θωμά Ραϊκόφτσαλη.
Το βιβλίο ανοίγει δρόμους για παραπέρα δουλειά και για παραπέρα γνώση.

Ας μου επιτραπούν να καταθέσω τα ακόλουθα που αξίζουν...

Αντιγράφω τους στίχους του Βαγγέλη Γκιβίση που προτάσσονται στην αρχή του βιβλίου
και οι οποίοι είναι γεμάτοι από αλληγορία και συμβολισμό. Αξίζουν...

Μεταβολή

Τραβούσα προς την Ανατολή
ήρεμος, χαρούμενος, γεμάτος σιγουριά,

Ξαφνικά,
ακούστηκε ένας πυροβολισμός
και ένα πρόσταγμα "ΜΕΤΑΒΟΛΗ"

Τρόμαξα,
γύρισα προς τον ουρανό,
είδα στο θόλο μια ρωγμή
κι όλα αλλάξαν στη στιγμή.


Ακόμα το βιβλίο τελειώνει με τους στίχους του Θωμά Ραϊκόφτσαλη
στην τελευταία του σελίδα. Αντιγράφω κάποιους...

Αναγκαία Συνθήκη(Α.Σ.)
...............
Για ό,τι έφυγε,
για ό,τι έχασα,
επιστροφή δεν έχει.

Για ό,τι έμεινε,
όσα μου έδωσες,
αυτά που μ' έμαθες,
είναι το μόνο που έχω.
Πρέπει
σαν τα μάτια μου να το προσέχω.
........................


Εύχομαι καλό διαβασμα...., καλό ταξίδι στον κόσμο του ορθολογισμού και της
ανθρώπινης αναζήτησης....

Κώστας Δόρτσιος


ykerasar
Δημοσιεύσεις: 489
Εγγραφή: Δευ Δεκ 22, 2008 9:37 pm

Re: Ένα νέο βιβλίο εκδόθηκε για τους μαθητές της Γ΄ Λυκείου

#51

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ykerasar » Σάβ Μαρ 01, 2014 6:51 am

Κώστα, συμφωνώ μαζί σου, Άλλωστε και μόνες οι τρεις υπογραφές εγγυώνται για το περιεχόμενο. Ήμουν βέβαιος γι αυτό και δεν έπεσα έξω
Γιάννης Κερασαρίδης


Μπάμπης Στεργίου
Επιμελητής
Δημοσιεύσεις: 5561
Εγγραφή: Δευ Δεκ 22, 2008 2:16 pm
Τοποθεσία: Χαλκίδα - Καρδίτσα

Νέο Βιβλίο : 3ο και 4ο ΘΕΜΑ( Ζ-Μ-Ρ)- ΜΑΘΗΜΑΤΙΚΑ Γ' ΛΥΚΕΙΟΥ

#52

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Μπάμπης Στεργίου » Τετ Απρ 02, 2014 9:57 pm

Επιτέλους έχω στα χέρια μου το εξαιρετικό πόνημα των φίλων και συναδελφων : Νίκου Ζανταρίδη, Βασίλη Μαυροφρύδη και Θωμά Ραϊκόφτσαλη .

Το βιβλίο έχει τίτλο :

Μαθηματικά Γ' Λυκείου(θετικής και τεχνολογικής κατεύθυνσης), 3ο και 4ο θέμα, Εκδόσεις Ελληνοεκδοτική.

Η επανάληψη είναι ίσως το πιο δύσκολο μέρος για την προετοιμασία ενός μαθητή για τις εξετάσεις. Ο μαθητής είναι αναμφισβήτητο ότι πρέπει να μελετήσει μεθοδικά όλη τη χρονιά, όμως χωρίς την οργάνωση της επανάληψης και την απαραίτητη εμβάθυνση ή συστηματοποίηση, είναι δύσκολο να αντεπεξέλθει στις εξετάσεις.

Στο βιβλίο που έχω μπροστά μου ο μαθητής θα μπορέσει να μελετήσει μόνος του ή με υπόδειξη του μαθηματικού του έναν ικανοποιητικό αριθμό λυμένων θεμάτων,ώστε:

- Να θυμηθεί τα πιο βασικά θεωρήματα και να ξαναδεί τον τρόπο εφαρμογής τους,

- Να εξασκηθεί στην αντιμετώπιση ασκήσεων από όλη την ύλη, πηγαίνοντας ταυτόχρονα από μια ενότητα σε μια άλλη.

- Να δοκιμάσει αλλά και να αυξήσει τις δυνατότητές του στη λύση ωραίων και σύνθετων ασκήσεων που καλύπτουν τα πιο σπουδαία κεφάλαια της ύλης .

- Να δει νέες ιδέες και να εμπλουτίσει την εμπειρία του στην αντιμετώπιση πρωτότυπων ερωτημάτων.

Συγχρόνως ο συνάδελφος έχει τη δυνατότητα να επιλέξει , να προτείνει ή να λύσει με τους μαθητές του μεγάλο πλήθος θεμάτων και να εστιάσει όπου εκείνος θεωρεί σκόπιμο. Το βιβλίο είναι όλο αξιοποιήσιμο. Τα θέματα, απαιτητικά όπως και οι εξετάσεις, στοχεύουν στην τελική προσπάθεια και στην επιτυχία. Όλες οι κλασικές ιδέες αλλά και πολλές νέες βρίσκονται όμορφα και δόκιμα συνταιριασμένες σε πλούσια και ευχάριστα θέματα, ώστε να αποτυπωθούν γρήγορα και ανεξίτηλα στη μνήμη του(καλού όμως ) μαθητή.

Συνιστώ λοιπόν το βιβλίο σε κάθε φιλόδοξο μαθητή που έχει ανεβάσει ψηλά τον πήχυ αλλά και σε κάθε συνάδελφο που επωμίζεται την υπεύθυνη και σκληρή προετοιμασία των μαθητών του.Με την έκδοση αυτή η πατρίδα δείχνει ότι αντέχει, ότι συνεχίζει να δημιουργεί και να πρωτοτυπεί στον πνευματικό στίβο.Το βιβλίο , ως θεσμός , συνεχίζει να ζει και θα συνεχίσει, διότι είναι ο πιο ασφαλής δρόμος για τη γνώση και την πρόοδο.Αξίζει να κρατήσουμε ζωντανή αυτή την προοπτική με κάθε μέσο που διαθέτουμε.

Εύχομαι στους συγγραφείς να είναι γεροί και να χαρούν το εξαιρετικό αυτό αποτέλεσμα.Από μένα παρακαλώ να δεχθούν τα θερμά μου συγχαρητήρια !

Μπάμπης Στεργίου


Άβαταρ μέλους
Doloros
Επιμελητής
Δημοσιεύσεις: 9855
Εγγραφή: Τρί Αύγ 07, 2012 4:09 am
Τοποθεσία: Ιεράπετρα Κρήτης

Re: Ένα νέο βιβλίο εκδόθηκε για τους μαθητές της Γ΄ Λυκείου

#53

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Doloros » Τετ Απρ 02, 2014 11:21 pm

Μπάμπη καλησπέρα . Εδώ και δυο εβδομάδες το έχω και είναι πράγματι ωραίο . Συγχαρητήρια στους συγγραφείς .

Νίκος


Άβαταρ μέλους
Ραϊκόφτσαλης Θωμάς
Δημοσιεύσεις: 1112
Εγγραφή: Κυρ Δεκ 21, 2008 12:01 am
Τοποθεσία: Άλιμος, Αθήνα
Επικοινωνία:

Re: Ένα νέο βιβλίο εκδόθηκε για τους μαθητές της Γ΄ Λυκείου

#54

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ραϊκόφτσαλης Θωμάς » Πέμ Απρ 03, 2014 12:36 am

Με ευχαριστίες προς όλα τα τα μέλη
και επειδή μας ταλαιπωρούν πολλά, δεν χρειάζεται να ταλαιπωρηθούμε με όσα ... πήγαν λάθος... στο βιβλίο.
Όσοι το (ή θα το) έχετε, διορθώστε τα ακόλουθα:

1. Θέμα 9 σελίδα 36: Η άσκηση τελειώνει να αποδειχθεί ότι \left| {{w_1} + {w_2}} \right| = 2\sqrt 5 (τα υπόλοιπα να διαγραφούν).
2. Θέμα 37 σελίδα 114:
5η γραμμή από το τέλος, να γίνει x,y \in f\left( R \right)
Τελευταία γραμμή να γίνει: 2f\left( {{x^2}} \right) < f\left( {3x - 1} \right) + \alpha .
3. Θέμα 41 σελίδα 116: Να γίνει \left| {f\left( x \right) - f\left( y \right)} \right| \le \left| {x - y} \right| για κάθε …
4. Θέμα 42 σελίδα 116: Να συμπληρωθεί στην εκφώνηση: \lambda  \in R .
5. Θέμα 46 σελίδα 118: στο τέλος της άσκησης να γίνει m \in \left( { - \infty ,\;\left. 0 \right)} \right. .
6. Θέμα 48 σελίδα 119: το i ερώτημα να γίνει: Να αποδειχθεί ότι η f είναι γνησίως φθίνουσα στο R.
7. Θέμα 53 σελίδα 121:
ερώτημα ii να γίνει: Να αποδείξετε ότι υπάρχει ακριβώς ένα \xi  \in \left( {0,\;\alpha  - 1} \right) τέτοιο, ώστε f\left( \xi  \right) = 0
ερώτημα iii να γίνει: Να υπολογισθεί το όριο \mathop {\ell im}\limits_{x \to {\xi ^ - }} \left[ {{e^{\eta \mu f\left( x \right)}}\ell n\left( {\eta \mu f\left( x \right) + f\left( x \right)} \right) - \ell nf\left( x \right)} \right].
8. Θέμα 94 σελίδα 221:
ερώτημα ii να γίνει: Να υπολογισθεί το όριο: \displaystyle{\mathop {\ell im}\limits_{x \to 0} \frac{{\int\limits_0^x {f\left( t \right)\;dt\; - x} }}{{{x^2}}}} .
ερώτημα iii να γίνει: Να δειχθεί ότι f\left( x \right) \le {e^x} , για κάθε x \ge 0.
9. Θέμα 98 σελίδα 223 εκφώνηση: να γίνει:  \displaystyle{f\left( 0 \right) = f'\left( 0 \right) - 1 = 0} .
10. Θέμα 99 σελίδα 224 εκφώνηση: να γίνει: f\left( x \right) = \frac{{{x^2}}}{2} + 1 - \int\limits_0^x {\left( {\int\limits_0^y {f\left( t \right)\;dt} } \right)} \;dy , για κάθε x \in R.
11. Θέμα 105 σελίδα 226: B2 να γίνει: Να λυθεί στο R , η εξίσωση: \eta {\mu ^2}\left( {\alpha x} \right) + \eta {\mu ^2}\left( {\beta x} \right) = \left( {{\alpha ^2} + {\beta ^2}} \right){x^2}.
12. Θέμα 136 σελίδα 302:
ερώτημα γ να γίνει: Να αποδειχθεί ότι \left| {w - {z_1}} \right| + \left| {w - {z_2}} \right| \ge 1.
ερώτημα δ να γίνει: Να βρεθεί ο γεωμετρικός τόπος των w , για τους οποίους ισχύει: \left| {w - {z_1}} \right| + \left| {w - {z_2}} \right| = 1.
13. Θέμα 137 σελίδα 303:
ερώτημα ii να γίνει: Να βρεθεί το όριο \displaystyle{\mathop {\ell im}\limits_{x \to  + \infty } \frac{{f\left( x \right)}}{{2x}}.}
ερώτημα iii να διατυπωθεί: Να αποδειχθεί ότι υπάρχει μοναδικό \xi  \in \left( {0,\;1} \right) τέτοιο ώστε: {e^\xi } + \xi  = 2 .

Να είστε όλοι καλά και καλή επιτυχία σε όλους όσους:
ή προετοιμάζονται (υποψήφιοι)
ή προετοιμάζουν (μάχιμοι καθηγητές - προπαρασκευαστές)


Η γνώση μας κάνει περήφανους, η σοφία ταπεινούς.
orestisgotsis
Δημοσιεύσεις: 1753
Εγγραφή: Σάβ Φεβ 25, 2012 10:19 pm

Re: Ένα νέο βιβλίο εκδόθηκε για τους μαθητές της Γ΄ Λυκείου

#55

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από orestisgotsis » Πέμ Απρ 03, 2014 1:11 pm

Περιττό
τελευταία επεξεργασία από orestisgotsis σε Παρ Φεβ 09, 2024 11:34 pm, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.


batmsup1
Δημοσιεύσεις: 232
Εγγραφή: Πέμ Ιουν 25, 2009 3:10 pm

Re: Ένα νέο βιβλίο εκδόθηκε για τους μαθητές της Γ΄ Λυκείου

#56

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από batmsup1 » Πέμ Απρ 03, 2014 2:05 pm

Kαι επιτέλους ας σταματήσει η κατακρεούργηση με τις φωτοτυπίες των καινούργιων βιβλίων. Δε φαντάζεστε τι γίνεται στα σχολεία και στα φροντιστήρια. Καθηγητές που δίνουν φωτοτυπίες απο τα βιβλία και λένε μάλιστα εγώ τις έχω φτιάξει! Τουλάχιστον ας κάνουν μια αναφορά στην πηγή, είναι και το μήνυμα που παίρνει το παιδί.


marinosmanol
Δημοσιεύσεις: 11
Εγγραφή: Πέμ Μάιος 24, 2012 6:34 pm

Re: Ένα νέο βιβλίο εκδόθηκε για τους μαθητές της Γ΄ Λυκείου

#57

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από marinosmanol » Δευ Απρ 21, 2014 11:45 am

Θα ήθελα να παρακαλέσω τους συγγραφείς αν υπάρχει δυνατότητα να μας δώσουν τις λύσεις κυρίως των θεμάτων 121-141 γιατί πιστεύω ότι όλοι πρέπει να κάνουμε μια αντιπαραβολή των λύσεων μας με τις λύσεις που έχουν σκεφτεί οι δημιουργοί των θεμάτων. Άλλωστε κάποιες από τις λύσεις που εγώ έχω βρει φαίνονται αρκετά δύστροπες και σύνθετες. Ευχαριστώ εκ των προτέρων.


Άβαταρ μέλους
Μάκης Χατζόπουλος
Δημοσιεύσεις: 2456
Εγγραφή: Δευ Δεκ 22, 2008 4:13 pm
Τοποθεσία: Αθήνα
Επικοινωνία:

Re: Ένα νέο βιβλίο εκδόθηκε για τους μαθητές της Γ΄ Λυκείου

#58

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Μάκης Χατζόπουλος » Δευ Απρ 21, 2014 12:04 pm

marinosmanol έγραψε:Θα ήθελα να παρακαλέσω τους συγγραφείς αν υπάρχει δυνατότητα να μας δώσουν τις λύσεις κυρίως των θεμάτων 121-141 γιατί πιστεύω ότι όλοι πρέπει να κάνουμε μια αντιπαραβολή των λύσεων μας με τις λύσεις που έχουν σκεφτεί οι δημιουργοί των θεμάτων. Άλλωστε κάποιες από τις λύσεις που εγώ έχω βρει φαίνονται αρκετά δύστροπες και σύνθετες. Ευχαριστώ εκ των προτέρων.
Όσο αφορά το Θέμα 141 (το τελευταίο από τα άλυτα του βιβλίου), ήταν θέμα "Μαρτίου" του Νίκου Ζανταρίδη (δες εδώ).

Η λύση είναι του συναδέλφου Χρήστου Σίσκα. Είναι αναλυτικότατη και πολύ κατατοπιστική, δεν θα έχεις πρόβλημα.

Για το άλλο θέμα το 121, ας μην κάνω κατάχρηση του χώρου αν και έχω την λύση, θα διευκόλυνε αν την έθετες ως άσκηση για να δούμε και άλλες λύσεις από τις προτεινόμενες των συγγραφέων. Στο πρόσφατο διαγωνισμό που έγινε στο lisari οι υποψήφιοι είχαν ευφάνταστες λύσεις σε πολλές ασκήσεις που ούτε οι ίδιοι συγγραφείς δεν θα είχαν σκεφτεί!

Υ.Γ: Δεν μπορώ να επισυνάψω το εν λόγω αρχείο αφού ξεπερνάει τα όρια μεγέθους. Αν θες δώσε μου το προσωπικό σου email να στη στείλω.

Χριστός Ανέστη και Χρόνια πολλά σε όλους τους φίλους


(1) verba volant, scripta manent = τα λόγια πετούν, τα γραπτά μένουν
Εικόνα
marinosmanol
Δημοσιεύσεις: 11
Εγγραφή: Πέμ Μάιος 24, 2012 6:34 pm

Re: Ένα νέο βιβλίο εκδόθηκε για τους μαθητές της Γ΄ Λυκείου

#59

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από marinosmanol » Παρ Ιούλ 11, 2014 11:19 am

Συγνώμη αλλά το θέμα 121 Α δεν έχω καταφέρει να το λύσω. Μήπως υπάρχει κάποια υπόδειξη ή κάποιο λάθος. Τί δεν βλέπω?


Άβαταρ μέλους
Λάμπρος Μπαλός
Δημοσιεύσεις: 984
Εγγραφή: Τρί Αύγ 13, 2013 12:21 pm
Τοποθεσία: Τρίκαλα

Re: Ένα νέο βιβλίο εκδόθηκε για τους μαθητές της Γ΄ Λυκείου

#60

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Λάμπρος Μπαλός » Παρ Ιούλ 11, 2014 7:21 pm

marinosmanol έγραψε:Συγνώμη αλλά το θέμα 121 Α δεν έχω καταφέρει να το λύσω. Μήπως υπάρχει κάποια υπόδειξη ή κάποιο λάθος. Τί δεν βλέπω?
Πράγματι κάποιες ασκήσεις είναι πολύ δύσκολες. Και εγώ δυσκολεύομαι σε αρκετές. Για την 121 θα δούλευα με όρια. Θα καταπιανόμουν με το όριο " εφ προς τζε" αφού είναι συνεχεις και θετικές εύκολα γίνονται κάποιες δικαιολογήσεις. Νομίζω θα προκύψει ένα dlh. Το άλλο ερώτημα όπως δίνεται με μπερδεύει πολύ. Θα προτιμούσα να αποδείξω ότι η εφ προς τζε είναι σταθερή έτσι απλά. Το δεύτερο σκέλος της ισότητας σταθερό είναι. Δεν ξέρω βέβαια. Δοκιμάστε το αν έχετε χρόνο..


Λάμπρος Μπαλός
lamprosbalos81@gmail.com
Απάντηση

Επιστροφή σε “Γενικά Μηνύματα”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 30 επισκέπτες