Β Ανάθεση

Συντονιστής: spyros

Άβαταρ μέλους
Κώστας Μαλλιάκας

Re: Β Ανάθεση

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Κώστας Μαλλιάκας » Δευ Σεπ 15, 2014 5:59 pm

Σενάριο - Ενδεχόμενο: Το χ παιδί ξεκινά το δημοτικό τα μαθηματικά με δάσκαλο από Θεωρητική ή τρίτη δέσμη, συνεχίζει στο γυμνάσιο με ΠΕ19-20.
Ερώτημα: Πώς θα είναι στην Α λυκείου στα μαθηματικά και πως θα μας αξιολογήσουν μετά με βάση την απόδοση του στο Λύκειο;
Άσκηση: Ποια η πιθανότητα να πετύχουμε (με αυτό το νόμο) τα επόμενα χρόνια τέτοιο μαθητή;

stevepat66

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από stevepat66 » Τρί Σεπ 16, 2014 2:40 am

Καλημέρα . Είναι η πρώτη φορά που συμμετέχω σε μια συζήτηση αν και παρακολουθώ όσες περισσότερες μπορώ και η αλήθεια είναι ότι τις βρίσκω αρκετά ενδιαφέρουσες.
Μπορεί να έχει ειπωθεί και να μου διέφυγε , αλλά τα κατά τόπους ΠΥΣΔΕ ανακοίνωσαν στις Διευθύνσεις να μην κάνουν καμία Β ανάθεση μαθήματος και ότι θα αναλάβουν αυτοί την πρωτοβουλία μετά την τοποθέτηση των Καθηγητών που βρίσκονται στην διάθεσή τους . Πιστεύω ότι δεν συμβαίνει μόνο στην περιφέρειά μου να είμαστε ακόμη αρκετοί καθηγητές χωρίς να έχουμε τοποθετηθεί ! Ειδικά στους Μαθηματικούς η τοποθέτηση είναι σταυρόλεξο για δυνατούς λύτες !
Για το Γυμνάσιο ειδικότερα που το μάθημα είναι ενιαίο (4 ώρες) σε κάθε τάξη τα κενά και τα πλεονάσματα είναι απίθανα . Σαν παράδειγμα αναφέρω σε περιφερειακό Γυμνάσιο με 5 τμήματα (20 ώρες) δόθηκε οργανική σε συνάδελφο με 23 χρόνια υπηρεσίας , άρα 18 ώρες εβδομαδιαίο ωράριο , μπορεί να καλύψει τις 16 σε τμήματα του Γυμνασίου και τις άλλες 2 να μετακινηθεί σε Λύκειο για την κάλυψή τους , ενώ για τις υπόλοιπες 4 θα πρέπει να μετακινηθεί συνάδελφος απο άλλο συγκρότημα για να τις καλύψει ! Αν υποθέσω (που μπορεί να συμβεί) στείλουν εμένα θα πρέπει να κάνω 50 Km για κάθε ημέρα που θα πηγαίνω . Αν λάβει κανείς υπ ΄όψιν ότι θα είμαι σε τουλάχιστον άλλα δύο σχολεία για την πλήρωση ακόμη 17 ωρών , αντιλαμβάνεται την δυσκολία κατάρτησης προγράμματος και τις συγκρούσεις στον σύλλογο καθηγητών για το εβδομαδιαίο πρόγραμμα ! Το οποίο συνεχώς θα βρίσκω μπροστά μου φτιαγμένο για μένα χωρίς εμένα ! Και σκέφτομαι ... μήπως να πάρω Φυσική ή Γεωγραφία σαν Β ανάθεση σε κάποιο απο τα άλλα δύο σχολεία και ο της Πληροφορικής τις 4 ώρες Μαθηματικά στο περιφερειακό ; Μήπως είναι καλύτερα έτσι για την ηρεμία μου (που θα βγαίνει και στην τάξη) απο το να τρέχω αλαφιασμένος απο Σχολείο σε Σχολείο για 4 ή 5 ώρες την εβδομάδα ;
Εγωιστική η σκέψη θα μου πείτε ! Ίσως να είναι και έτσι ! Απλά όσο βλέπω να περνά ο καιρός και να τοποθετούνται οι συνάδελφοι με περισσότερα μόρια ,κοιτώντας τι απομένει ( 5 εδώ, 7 εκεί , 4 αλλού.. ) σκέφτομαι μήπως είναι καλύτερα έτσι που τα έχουν κάνει , όταν η εκπαίδευση έχει περάσει σε δεύτερη και τρίτη μοίρα, όταν κοιτώντας δίπλα σου βλέπεις ο καθένας να σκέφτεται τον εαυτό του , να πάρουμε και μια δεύτερη ανάθεση μήπως σώσουμε κάτι απο τον εαυτό μας !

Άβαταρ μέλους
Γιώργος Ρίζος
Συντονιστής

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Γιώργος Ρίζος » Πέμ Οκτ 01, 2015 4:09 pm

Καλησπέρα σε όλους.

Αν διαβάζω καλά και αν καταλαβαίνω τι διαβάζω ΕΔΩ, καταργήθηκε σιωπηρά η επίμαχη διάταξη, εφόσον απαιτείται πτυχίο μαθηματικών από τους εκπαιδευτικούς ΠΕ19, ΠΕ20 για να αναλάβουν τη διδασκαλία των Μαθηματικών Γυμνασίου.

Είναι έτσι;

Άβαταρ μέλους
apotin

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από apotin » Πέμ Οκτ 01, 2015 7:13 pm

Γιώργος Ρίζος έγραψε:Καλησπέρα σε όλους.

Αν διαβάζω καλά και αν καταλαβαίνω τι διαβάζω ΕΔΩ, καταργήθηκε σιωπηρά η επίμαχη διάταξη, εφόσον απαιτείται πτυχίο μαθηματικών από τους εκπαιδευτικούς ΠΕ19, ΠΕ20 για να αναλάβουν τη διδασκαλία των Μαθηματικών Γυμνασίου.

Είναι έτσι;
Και εγώ το ίδιο καταλαβαίνω Γιώργο. Το θέμα είναι ότι ήδη έχουν γίνει αποσπάσεις ΠΕ19-20 για συμπλήρωση ωραρίου με το προηγούμενο καθεστώς

Αποστόλης
kostas.zig

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από kostas.zig » Πέμ Οκτ 01, 2015 10:38 pm

Γιώργος Ρίζος έγραψε:Καλησπέρα σε όλους.

Είναι έτσι;
Έτσι είναι Γιώργο...
Νομίζω ότι κάποιο ρόλο έπαιξε η ανακοίνωση και συζήτηση που υπήρξε μέσα στο :logo: , όπως και της ΕΜΕ. Ευτυχώς!

Ζυγούρης Κώστας
Σταύρος Σταυρόπουλος

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Σταύρος Σταυρόπουλος » Σάβ Οκτ 03, 2015 2:00 pm

Διαβάζοντας αυτό: http://www.esos.gr/arthra/40071/dieykri ... kai-lykeio
δεν μπορώ να καταλάβω τι γίνεται. Ισχύει ή δεν ισχύει η νέα εγκύκλιος με τις αναθέσεις; Και αν δεν ισχύει για ποιό λόγο την έβγαλαν;

Σ τ α ύ ρ ο ς Σ τ α υ ρ ό π ο υ λ ο ς
kostas.zig

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από kostas.zig » Παρ Μάιος 11, 2018 5:18 pm

Κατά ένα "παράξενο" λόγο άλλαξε και πάλι η ανάθεση μαθηματικών Γυμνασίου. Πριν τρεις ημέρες ήρθε Υπουργική απόφαση στα Σχολεία που όριζε ότι Β ανάθεση θα τα έχουν ΜΟΝΟ ΠΕ04.01 και εμφανίζεται ξαφνικά σήμερα νέα, όπου έχουμε και ΠΕ86 (με πτυχίο Μαθηματικών ή Πληροφορικής). Τι να πούμε πάλι!!!

Είπα και εγώ ότι βρέθηκε κάποιος νοήμων εκεί στο Υπουργείο...

Ζυγούρης Κώστας
nikolaos p.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από nikolaos p. » Σάβ Μάιος 12, 2018 1:06 am

Που τέτοια τύχη... :D

ΕικόναΕικόνα
Απάντηση

Επιστροφή σε “Γενικά Μηνύματα”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 2 επισκέπτες