Ο διαγωνισμός του Μικρού Ευκλείδη 2010

Συντονιστής: spyros

Άβαταρ μέλους
Μάκης Χατζόπουλος
Επικοινωνία:

Re: Ο διαγωνισμός του Μικρού Ευκλείδη 2010

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Μάκης Χατζόπουλος » Κυρ Μαρ 14, 2010 11:52 pm

Γιώργο νομίζω ότι το θέμα έπρεπε να συζητηθεί, έπρεπε να μιλήσουμε και κάνω την αυτοκριτική μου λέγοντας ότι έπρεπε να είχα μιλήσει πολύ νωρίτερα, αλλά φοβήθηκα μήπως δημιουργούσα προβλήματα στην ομαλή έκβαση του διαγωνισμού, οπότε δίστασα...

Θα μπορούσα να είχα δώσει τα τηλέφωνα αυτόν που έδωσαν αρνητική εισήγηση στην υφυπουργό Χριστοφιλοπούλου, να τηλεφωνούσαμε και να ρωτούσαμε ευγενικά πάντα, να μας εξηγήσουν με απλά λόγια για ποιον λόγο δεν έδωσαν την έγκρισή τους στον διαγωνισμό, έτσι να αντιληφθούμε όλοι από το στόμα των ιθυνόντων ποιες είναι οι προτεραιότητες του Υπουργείου, ποιοι είναι οι φόβοι τους και τα σχετικά, αλλά δε το έπραξα, όπως και άλλα που είχα σκεφτεί, γιατί πίστευα ότι τελικά θα υπάρχει σύνεση και λογική, αφήστε που δεν ήθελα να το τραβήξω και τόσο...
Rigio έγραψε:Αγαπητοί φίλοι,
θυμηθείτε το κείμενο του Μιχάλη εδώ.
Γιώργο δυστυχώς τα μηνύματα είχαν έρθει πολύ νωρίτερα από τότε που τελικά έσπασε και είπε την κεντρική ιδέα ο Μιχάλης...

Νομίζω τώρα δεν υπάρχει τρόπος αντίδρασης, μας μένει η δυσαρέσκεια, έπρεπε να υπήρχε αντίδραση και κινητοποίηση από την αρχή φίλε Ανδρέα (όλους εδώ μέσα τους νιώθω φίλους, αφού επικοινωνούμε κάθε μέρα) όταν είχαμε ακούσει την επιλογή ημερομηνίας της ΕΜΕ μια ημέρα πριν τον διαγωνισμό του Καγκουρό... Όταν μίλησα τότε με κάποια άτομα της ΕΜΕ μου έλεγαν κατά λέξη, ποιος είναι αυτός ο διαγωνισμός Καγκουρό; Κάτσε πρώτα να γίνει ο διαγωνισμός και μετά βλέπουμε, εμάς δεν μας απασχολεί ο διαγωνισμός του Καγκουρό, δεν θα κρίνουμε την ημέρα την διεξαγωγή του διαγωνισμού μας σε σχέση με τους άλλους διαγωνισμούς και άλλα συναφή και απαξιωτικά, που δεν τιμάμε την ΕΜΕ.

Υ.Γ: Γιώργο αν και δεν έχω όρεξη για χιούμορ, μετά από την τριγωνομετρία, έχεις εμμονή με τα εδώ!! Είχα μετρήσει σε ένα μήνυμά σου 3 εδώ που μας παρέπεμπαν σε 3 άλλα διαδοχικά εδώ! Τι το πέρασες για αλγόριθμο;; Φοβάμαι την απάντησή σου, σε πόσα εδώ θα πρέπει να κλικάρω ο καημένος;;

(1) verba volant, scripta manent = τα λόγια πετούν, τα γραπτά μένουν
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
Γιώργος Ρίζος
Επιμελητής

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Γιώργος Ρίζος » Δευ Μαρ 15, 2010 12:28 am

Μάκης Χατζόπουλος έγραψε:Γιώργο νομίζω ότι το θέμα έπρεπε να συζητηθεί, έπρεπε να μιλήσουμε και κάνω την αυτοκριτική μου λέγοντας ότι έπρεπε να είχα μιλήσει πολύ νωρίτερα, αλλά φοβήθηκα μήπως δημιουργούσα προβλήματα στην ομαλή έκβαση του διαγωνισμού, οπότε δίστασα...
Μάκη, έχεις δίκιο. Όμως η ευθύνη και ο πρώτος λόγος είναι των υπευθύνων του Διαγωνισμού.
Είμαι βέβαιος ότι χειρίζονται όσο καλύτερα γίνεται το θέμα. Από τις 21 Μαρτίου και μετά θα δούμε τι θα κάνουμε.
Μάκης Χατζόπουλος έγραψε: Υ.Γ: Γιώργο αν και δεν έχω όρεξη για χιούμορ, μετά από την τριγωνομετρία, έχεις εμμονή με τα εδώ!! Είχα μετρήσει σε ένα μήνυμά σου 3 εδώ που μας παρέπεμπαν σε 3 άλλα διαδοχικά εδώ! Τι το πέρασες για αλγόριθμο;; Φοβάμαι την απάντησή σου, σε πόσα εδώ θα πρέπει να κλικάρω ο καημένος;;
Μάκη, να έχεις όρεξη για χιούμορ. Αυτό δε θα μας το στερήσουν. Όταν γελάμε, τρομάζουν.
Εγώ εμμονές; :roll: απλά εκμεταλλεύομαι τις δυνατότητες της νέας τεχνολογίας....

Νομίζω πρέπει να δεις εκεί και
τούτο ή αν βαριέσαι να μεταφράσεις, δες αυτό :lol:
Είδες; σου απάντησα δίχως ούτε ένα εδώ!

Γ.Ρ.

Άβαταρ μέλους
nkatsipis
Επιμελητής
Επικοινωνία:

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από nkatsipis » Δευ Μαρ 15, 2010 12:28 am

Πριν από λίγες μέρες, ύστερα από τηλεφωνική επικοινωνία με τον κ. Λάμπρου,
έμαθα και εγώ την αρνητική εξέλιξη των πραγμάτων!
Πραγματικά προσπαθώ και εγώ να καταλάβω τον λόγο.
ΚΡΙΜΑ!

Κύριε Λάμπρου, εμείς θα σας στηρίζουμε, να συνεχίσετε τον δύσκολο αγώνα!

Νίκος Κατσίπης

fmak65

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από fmak65 » Δευ Μαρ 15, 2010 12:57 am

εγω σημερα το εμαθα απο το μηνυμα του Μακη. Συμφωνω με τα περισσοτερα των παραπανω λεγομενων και στεναχωρεθηκα για την στενομυαλια ολων των ηθυνοντων ανεξαρτητα χρωματος. θελω να μαθω που θα γινει στην Θεσ/νικη για να παρουν μερος οι κορες μου.
κ Λαμπρου υπομονη και ελπιζω να μην το βαλετε κατω και εγω θα στηριζω τον διαγωνισμο με συμμετεχοντες -παιδια μου.

Μαραντιδης Φωτης
xr.tsif
Επιμελητής

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από xr.tsif » Δευ Μαρ 15, 2010 11:10 am

Αν μπορεί ο Μιχάλης να μας γράψει τα κέντρα (σε κάθε περιοχή) που θα διεξαχθεί ο Διαγωνισμός.

Χρήστος Τσιφάκης

Γιατί πάντα αριθμόν έχοντι. Άνευ τούτου ουδέν νοητόν και γνωστόν.
Άβαταρ μέλους
Πρωτοπαπάς Λευτέρης
Επιμελητής
Επικοινωνία:

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Πρωτοπαπάς Λευτέρης » Δευ Μαρ 15, 2010 11:15 am

xr.tsif έγραψε:Αν μπορεί ο Μιχάλης να μας γράψει τα κέντρα (σε κάθε περιοχή) που θα διεξαχθεί ο Διαγωνισμός.

Χρήστος Τσιφάκης

Χρήστο,

δοκίμασε τη διεύθυνση: http://www.kangaroo.gr/subscribe.html .

Κάθε πρόβλημα έχει μία τουλάχιστον λύση!!!
xr.tsif
Επιμελητής

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από xr.tsif » Δευ Μαρ 15, 2010 11:26 am

ΛΕΥΤΕΡΗ σε ευχαριστώ

Χρήστος

Άβαταρ μέλους
Gerasimos92
Επικοινωνία:

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Gerasimos92 » Δευ Μαρ 15, 2010 3:21 pm

Εγω δεν μπορω να καταλαβω την δομη του καγκουρο... ειδαι καποια θεματα .. ειναι περιπου 30 ερωτησεις...

ειναι σαν της ΕΜΕ με φασεις η απλα βγαζεις ενα βαθμο... και απο ποιο βαθμο και πανω διακρινεσαι??
αν μπορουσε καποιος να με βοηθησει θα το εκτιμουσα πολυ.

Άβαταρ μέλους
lonis

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από lonis » Δευ Μαρ 15, 2010 4:19 pm

Γεράσιμε, στη διεύθυνση http://www.kangaroo.gr, μπορείς να βρεις όλες τις πληροφορίες που ζητάς. Ειδικά στις ενότητες "Ο Διαγωνισμός" και "Δείγμα Θεμάτων", όπου θα βρεις τα θέματα του 2007 και κάποια από τα θέματα του 2006.

Απαντάω σύντομα, στα δύο ερωτήματα που διατύπωσες:
α) Δεν υπάρχουν φάσεις, ο διαγωνισμός διεξάγεται μία φορά ανά έτος.
β) Οι διακριθέντες προκύπτουν από την αναλογία 1:6 , μεταξύ όσων πήραν μέρος - αναφέρομαι στην Ελλάδα, δεν ξέρω τι γίνεται σε άλλες χώρες.

Λεωνίδας Θαρραλίδης

Κάνε το θαύμα για να τ' αρνηθείς (Α. Μπρετόν - Π. Ελυάρ)
Άβαταρ μέλους
mar-kio

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από mar-kio » Δευ Μαρ 15, 2010 7:35 pm

Απλά αναφέρω ότι και ο 2ος γύρος στο μαθητικό σκάκι στην Κρήτη έχει τοποθετηθεί, δεν ξέρω από ποιους, το ίδιο Σαββατοκύριακο!!!!

Αεί ο Θεός ο Μέγας γεωμετρεί, το κύκλου μήκος ίνα ορίση διαμέτρω,
παρήγαγεν αριθμόν απέραντον, καί όν, φεύ, ουδέποτε όλον θνητοί θα εύρωσι.
Άβαταρ μέλους
Ανδρέας Πούλος
Επικοινωνία:

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ανδρέας Πούλος » Τετ Μαρ 17, 2010 3:04 am

Αγαπητοί συνάδελφοι,
γνώριζα τις εξελίξεις σχετικά με το διαγωνισμό Καγκουρό από την προηγούμενη εβδομάδα από την επικοινωνία με το φίλο Μιχάλη,
αλλά δεν πήρα χαμπάρι για τη δημόσια συζήτηση μέσω του Φόρουμ, διότι νόμιζα - κρίνοντας από τον τίτλο - ότι ήταν η παλιά συζήτηση πριν ένα μήνα.
Σίγουρα, δυσαρεστήθηκα πολύ για τα νέα δεδομένα.
Αναγκάστηκα να στείλω πίσω τις αιτήσεις από ογδόντα μαθητές που γράφτηκαν στο εξεταστικό κέντρο που είμαι υπεύθυνος.
Και τι απαντήσεις στα παιδιά; Επιμένω ότι τη ζημιά την έκαναν πέρσυ οι Ταλιμπάν και τα φετεινά γεγονότα είναι απόηχος των περσυνών.
Ελπίζω να εξεταστεί σωστά από νομική άποψη το θέμα ενός τέτοιου διαγωνισμού εκ μέρους του Υπουργείου και να λυθεί σωστά το πρόβλημα,
εννοώ να διεξάγεται μόνιμα και νόμιμα ο διαγωνισμός Καγκουρό και στη χώρα μας, όπως και στις υπόλοιπες 45 χώρες.
Βεβαίως, έχω καταπιεί τη γλώσσα μου και το ομολογώ δημόσια, αλλά έχω βάσιμες ελπίδες ότι με το επόμενο σχολικό έτος θα διαμορφωθεί το νομικό πλαίσιο διεξαγωγής διαγωνισμών που δεν διεξάγονται από Κρατικούς φορείς ή Νομικά Πρόσωπα Δημοσίου Δικαίου.
Φιλικά,
Ανδρέας Πούλος

xr.tsif
Επιμελητής

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από xr.tsif » Πέμ Μαρ 18, 2010 12:08 pm

http://www.thalescyprus.com/index.php?id=19

Παλιά θέματα του διαγωνισμου

Απάντηση

Επιστροφή σε “Γενικά Μηνύματα”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 5 επισκέπτες