ISOMETRICA

Συντονιστής: spyros

Άβαταρ μέλους
gbaloglou
Επιμελητής
Δημοσιεύσεις: 3341
Εγγραφή: Παρ Φεβ 27, 2009 10:24 pm
Τοποθεσία: Θεσσαλονικη
Επικοινωνία:

ISOMETRICA

#1

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από gbaloglou » Τρί Ιουν 20, 2017 7:05 pm

Εδώ και τρεις μήνες το βιβλίο μου "ISOMETRICA -- a geometrical introduction to planar crystallographic groups" διατίθεται ΚΑΙ από την amazon.com ως αυτοέκδοση με κατά παραγγελία εκτύπωση (print-on-demand). (To "KAI" υπονοεί ότι το βιβλίο εξακολουθεί να υπάρχει δωρεάν στο διαδίκτυο^ για όποιον επιθυμεί παρ' όλα αυτά να το παραγγείλει, είτε από ΗΠΑ είτε από Αγγλία είτε από Γερμανία, το κόστος μαζί με τα ταχυδρομικά είναι γύρω στα 24 ευρώ.)

Σύντομη περιγραφή του βιβλίου υπάρχει στην σελίδα του στην amazon.com, εκτενέστερη στην 25-σέλιδη εισαγωγή. Κεντρικό του θέμα τα επαναλαμβανόμενα συμμετρικά υποσύνολα του επιπέδου, γνωστά και ως επίπεδες κρυσταλλογραφικές ομάδες, οι 7 ζωφόροι (border patterns) και οι 17 ειρμοί (wallpaper patterns) δηλαδή. Η όλη προσέγγιση είναι στοιχειώδης και γεωμετρική, και η ταξινόμηση των 7 ζωφόρων και, κυρίως, των 17 ειρμών επιτυγχάνεται μέσω της μελέτης των μετασχηματισμών του επιπέδου που διατηρούν αποστάσεις (ισομετριών, εξ ου και ο τίτλος).


Γιώργος Μπαλόγλου -- κρυσταλλογράφω άρα υπάρχω

Ὁρᾷς, τὸ κάλλος ὅσσον ἐστὶ τῆς λίθου, ἐν ταῖς ἀτάκτοις τῶν φλεβῶν εὐταξίαις. -- Παλατινή Ανθολογία 9.695 -- Ιδού του πετραδιού η άμετρη ομορφιά, μεσ' των φλεβών τις άναρχες πειθαρχίες.

Λέξεις Κλειδιά:
ΝΙΚΟΣ
Διακεκριμένο Μέλος
Δημοσιεύσεις: 1568
Εγγραφή: Παρ Νοέμ 13, 2009 8:35 pm
Τοποθεσία: Καλαμαριά (Θεσσαλονίκη).

Re: ISOMETRICA

#2

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΝΙΚΟΣ » Παρ Ιουν 23, 2017 7:50 am

Γιώργο Καλημέρα.
Όταν πρόσφατα συναντηθήκαμε, δεν είχαμε τον χρόνο να δω λεπτομερώς το βιβλίο σου «ISOMETRICA”.
Τώρα μου έδωσες την ευκαιρία και την δυνατότητα, και σε ευχαριστώ γι’ αυτό, να το περιεργασθώ με άνεση και με βάση τα σχήματα που περιέχει (καθώς δε γνωρίζω Αγγλικά), να διαπιστώσω, όσο είναι δυνατό, ότι πρόκειται για πολύ μεγάλο και πρωτόγνωρο έργο. Είναι κρίμα όμως που δεν είναι γραμμένο στα Ελληνικά, ώστε να μπορούμε να το απολαύσουμε.

Θεωρώ ότι είναι αποτέλεσμα έρευνας και θέλω να πιστεύω ότι έπιασαν τόπο οι συχνές παροτρύνσεις μου για έρευνα.

Πάντως σε συγχαίρω και πιστεύω ότι όταν θα σου δοθεί η ευκαιρία, θα το εκδόσεις και στα Ελληνικά.

Σε παρακαλώ, όταν σου δοθεί η ευκαιρία και με προσωπικό σου μήνυμα, να με πληροφορήσεις αν εσύ στη πράξη, είσαι ευχαριστημένος με την έως τώρα συνεργασία σου, με την «ΑΜΑΖΟN», ή αν αντιμετώπισες κάποια προβλήματα, καθώς όπως γνωρίζεις, αυτό με ενδιαφέρει.

Ευχές για υγεία, πολλές άλλες και μεγάλες επιτυχίες. Καλοτάξιδο το βιβλίο σου, που πιστεύω ότι προβάλλει τη χώρα μας στον κόσμο.


Φιλικά
Νίκος Κυριαζής


Άβαταρ μέλους
gbaloglou
Επιμελητής
Δημοσιεύσεις: 3341
Εγγραφή: Παρ Φεβ 27, 2009 10:24 pm
Τοποθεσία: Θεσσαλονικη
Επικοινωνία:

Re: ISOMETRICA

#3

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από gbaloglou » Παρ Ιουν 23, 2017 6:28 pm

Νίκο σ' ευχαριστώ πολύ για τις ευχές και τα καλά λόγια. Σε αντίθεση με τα δικά σου βιβλία, το ISOMETRICA δεν εισάγει νέες αλήθειες, απλώς προσεγγίζει παλιές αλήθειες με καινούργιες μεθόδους. Σκοπός του δεν ήταν η έρευνα αλλά η διδασκαλία, το έγραψα όχι για μαθηματικούς αλλά για τους φοιτητές μου, ειδικά όταν το βιβλίο που χρησιμοποιούσα, SYMMETRIES OF CULTURE, εξαντλήθηκε προσωρινά. Βεβαίως στην πορεία προέκυψαν άλλα πράγματα, και νομίζω ότι η γεωμετρική μου ταξινόμηση των 17 τύπων συμμετρίας του επιπέδου είναι τελικά μία σημαντική συμβολή -- άσχετα αν έμεινε προς το παρόν απαρατήρητη από τους περισσότερους ειδικούς -- στην μελέτη ενός πεδίου ενστικτωδώς γνωστού στην ανθρωπότητα εδώ και πολλούς αιώνες. Αλλά, και πάλι, καμία σχέση με την δυσκολία και πολυπλοκότητα των δικών σου συνθέσεων!

Από την amazon, αλλά και από την Mediterra Books που 'μεσολάβησε', είμαι πολύ ευχαριστημένος, και η ποιότητα και αναγνωσιμότητα του βιβλίου εξαιρετική: θα ενθάρρυνα όσους έχουν ιδιαίτερο ενδιαφέρον -- ή έστω ιδιαίτερη περιέργεια ;) -- για το θέμα και, βεβαίως, σχετικά καλή γνώση της Αγγλικής, να το αγοράσουν ... παρά το ότι είναι απολύτως ελεύθερο στο διαδίκτυο.

Για ότι τυχόν χρειαστείς θα είμαι στην διάθεση σου, γεωμέτρες στην ίδια πόλη είμαστε ;)


Γιώργος Μπαλόγλου -- κρυσταλλογράφω άρα υπάρχω

Ὁρᾷς, τὸ κάλλος ὅσσον ἐστὶ τῆς λίθου, ἐν ταῖς ἀτάκτοις τῶν φλεβῶν εὐταξίαις. -- Παλατινή Ανθολογία 9.695 -- Ιδού του πετραδιού η άμετρη ομορφιά, μεσ' των φλεβών τις άναρχες πειθαρχίες.
ΝΙΚΟΣ
Διακεκριμένο Μέλος
Δημοσιεύσεις: 1568
Εγγραφή: Παρ Νοέμ 13, 2009 8:35 pm
Τοποθεσία: Καλαμαριά (Θεσσαλονίκη).

Re: ISOMETRICA

#4

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΝΙΚΟΣ » Δευ Ιουν 26, 2017 8:26 am

Γιώργο για μένα, αυτά που περιέχονται στο βιβλίο σου, είναι πρωτόγνωρα. Ίσως να φταίνε τα Αγγλικά μου.
Αντιλαμβάνομαι ότι όλο το έργο, δεν είναι αποτέλεσμα έρευνας, όμως έχεις κάνει πολλές και σημαντικές βελτιώσεις, που προέκυψαν μετά από πολύ ψάξιμο (έρευνα). Πραγματικά, στα παραπάνω:

• Κάπου αναφέρεις ότι: «στην πορεία προέκυψαν και άλλα πράγματα». Συνήθως όταν λέμε ότι «προέκυψε κάτι» προφανώς δεν προέκυψε μόνο του, αλλά μετά από δικό μας ψάξιμο, μελέτη, σκέψη, σε συνδυασμό και με άλλα γνωστά στοιχεία. Όμως αυτή η διαδικασία δεν αποτελεί έρευνα;

• Επίσης γράφεις ότι «προσεγγίζεις παλιές αλήθειες με καινούργιες μεθόδους». Αλλά και οι νέες μέθοδοι πως προέκυψαν; Προφανώς μετά από ψάξιμο (έρευνα).

• Ακόμη γράφεις πως «νομίζεις ότι η γεωμετρική σου ταξινόμηση των 17 τύπων συμμετρίας του επιπέδου είναι τελικά μία σημαντική συμβολή -- άσχετα αν έμεινε προς το παρόν απαρατήρητη από τους περισσότερους ειδικούς -- στην μελέτη ενός πεδίου ενστικτωδώς γνωστού στην ανθρωπότητα εδώ και πολλούς αιώνες». Και αυτή η σημαντική συμβολή σου, πως προέκυψε; Προφανώς μετά από έρευνα.

Από τα παραπάνω γίνεται φανερό, ότι χρησιμοποίησες την έρευνα αρκετά. Όμως η μετριοφροσύνη σου, δε σου επιτρέπει να το δεχθείς.

Γιώργο σε ευχαριστώ, για τις σχετικές με την amazon πληροφορίες, για την οποία φυσικά για λεπτομέρειες, θα τα πούμε από κοντά, καθώς έχω πολλά να σε ρωτήσω.


Φιλικά
Νίκος Κυριαζής.


Απάντηση

Επιστροφή σε “Γενικά Μηνύματα”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 27 επισκέπτες