Προετοιμασία για Διαγωνισμούς

Συντονιστής: spyros

rozt9
Δημοσιεύσεις: 1
Εγγραφή: Παρ Σεπ 01, 2017 11:59 pm

Προετοιμασία για Διαγωνισμούς

#1

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από rozt9 » Σάβ Σεπ 02, 2017 2:12 pm

Καλησπέρα στα μέλη του :logo: .
Θα πάω β λυκείου. Σκοπέυω να δώσω (όπως και πέρυσι) στον διαγωνισμό της ΕΜΕ. Πέρυσι, λοιπόν, προκρίθηκα στον Αρχιμήδη χωρίς όμως περαιτέρω επιτυχία.
Στόχος μου είναι για τα δυο επόμενα χρόνια να επιτύχω την πρόκριση στον Προκριματικό Γύρο και την συμμετοχή στη Βαλκανιάδα ή την Ολυμπιάδα.
Για να σας δώσω μια εικόνα για τις γνώσεις μου έχω εξοικείωση με κάποια εργαλεία (ανισότητες, βασικά θεωρήματα θεωρίας αριθμών και γεωμετρίας) που ξεπερνούν τις σχολικές γνώσεις, όμως καταλαβαίνω πως δεν είναι αρκετά καθώς πολλές φορές, στην προσπάθεία μου να εμπλουτίσω τις γνώσεις μου, δυσκολεύομαι να παρακολουθήσω βιβλία ή λύσεις που αφορούν θέματα υψηλών απαιτήσεων καθώς χρησιμοποιηποιούν εργαλεία/θεωρήματα με τα οποία δεν έχω εξοικειωθεί.
Επομένως τι βιβλία (σε ελληνικά ή αγγλικά) ή άλλες πηγές θα μου προτείνατε να μελετήσω έτσι ώστε να μεταβώ από το επίπεδό μου που καλύπτει μάλλον μέχρι και τον Ευκλείδη (και ίσως αρκεί για μια μέτρια επίδοση στον Αρχιμήδη) ώστε να μεταβώ στο επιθυμητό επίπεδο; Υπάρχει κάποια συγκεκριμένη ύλη για τους διαγωνισμούς αυτούς;
Κάθε βοήθεια θα ήταν πολύτιμη. Ελπίζω να μην κούρασα.
edit:διόρθωση κειμένου



Λέξεις Κλειδιά:
ΑΝΔΡΕΑΣ ΛΑΜΠΡΟΥ
Δημοσιεύσεις: 34
Εγγραφή: Τετ Μάιος 03, 2017 12:37 am

Re: Προετοιμασία για Διαγωνισμούς

#2

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΑΝΔΡΕΑΣ ΛΑΜΠΡΟΥ » Κυρ Σεπ 03, 2017 3:53 am

Αρχικά ,Καλωσήρθες στην παρέα :welcomeani: Σου προτείνω να κοιτάξεις εδώ νομίζω είναι αρκετά χρήσιμο: viewtopic.php?f=132&t=31691


Απάντηση

Επιστροφή σε “Γενικά Μηνύματα”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 7 επισκέπτες