Αρχιμήδης - ολυμπιάδες: σωστή προετοιμασία

Συντονιστής: spyros

billydot982002

Αρχιμήδης - ολυμπιάδες: σωστή προετοιμασία

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από billydot982002 » Τρί Μαρ 27, 2018 8:09 pm

Καλησπέρα σας, με λένε Βασίλη, είμαι΄Α λυκείου, και έπειτα από 3 χρόνια πολύ εντατικής ενασχόλησης με διαγωνιστικά ζητήματα (για τα μαθηματικά έχω ιδιαίτερο ενδιαφέρον εδώ και 4 χρόνια) παρά το ότι έφτασα 2 φορές Αρχιμήδη (φέτος και πέρυσι) δεν πέτυχα κάποια διάκριση στον Αρχιμήδη (για αυτό ίσος φταίει ότι δεν έχω κατανοήσει την εξωσχολική θεωρία σε βάθος και μπερδεύω τα εξωσχολικά θεωρήματα ) και θα ήθελα να σας ρωτήσω τι μπορώ να κάνω ώστε να καταφέρω μία διάκριση στον Αρχιμήδη του χρόνου. Ευχαριστώ για το χρόνο σας, θα το εκτιμήσω πολύ αν μου απαντήσετε.

Λέξεις Κλειδιά:
Άβαταρ μέλους
matha
Γενικός Συντονιστής

Re: Αρχιμήδης - ολυμπιάδες: σωστή προετοιμασία

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από matha » Τετ Μαρ 28, 2018 6:31 am

billydot982002 έγραψε:
Τρί Μαρ 27, 2018 8:09 pm
...και θα ήθελα να σας ρωτήσω τι μπορώ να κάνω ώστε να καταφέρω μία διάκριση στον Αρχιμήδη του χρόνου.
Καλώς δείχνεις ενδιαφέρον για τα μαθηματικά, αλλά νομίζω θέτεις λάθος ερώτημα.
Η διάκριση στον Αρχιμήδη δεν θα έπρεπε να είναι αυτοσκοπός.
Κατά τη γνώμη μου αυτό που προέχει είναι η ενασχόληση με τα μαθηματικά. Άλλωστε η πορεία προς τη διάκριση δεν είναι γραμμική. Πολλές φορές έχουμε δει μαθητές τη μια χρονιά να πετυχαίνουν διάκριση και την επόμενη όχι. Όπως επίσης, η αποτυχία διάκρισης δεν σημαίνει σε καμία περίπτωση γενικότερη αποτυχία στα μαθηματικά.
Πάντως, αυτό που μπορούμε είναι να σου κάνουμε μερικές προτάσεις βιβλίων και υλικού που υπάρχει άφθονο και εδώ στο :logo: .

Μάγκος Θάνος
ΚΕΦΑΛΟΝΙΤΗΣ

Re: Αρχιμήδης - ολυμπιάδες: σωστή προετοιμασία

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΚΕΦΑΛΟΝΙΤΗΣ » Τετ Μαρ 28, 2018 11:16 am

Πάντως τα όσα έχεις πετύχει μέχρι τώρα είναι πολύ μα πολύ σημαντικά.
Εφάρμοσε τα όσα σου γράφει ο κύριος Μάγκος και ίσως πετύχεις ακόμα πιο καλά αποτελέσματα.
Θα χαρούμε πάντως να δημοσιεύεις κι εσύ λύσεις στα προβλήματα που υπάρχουν στο mathematica.
Ο πλούτος που υπάρχει εδώ ασφαλώς μπορεί να σε βοηθήσει και να σε καλύψει...

Απάντηση

Επιστροφή σε “Γενικά Μηνύματα”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 4 επισκέπτες