Coterminal angles

Συντονιστής: spyros

csar
Δημοσιεύσεις: 35
Εγγραφή: Κυρ Απρ 24, 2011 5:48 pm
Τοποθεσία: Thuwal, Σαουδική Αραβία
Επικοινωνία:

Coterminal angles

#1

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από csar » Δευ Αύγ 20, 2018 10:25 am

Μεταφράζω υπότιτλους για κάποια courses και συνάντησα τον όρο coterminal angles, που δεν είχα συναντήσει ποτέ ξανά. Ουσιαστικά πρόκειται για γωνίες στις οποίες βάλουμε τις αρχικές πλευρές των γωνιών τη μία πάνω στην άλλη, τότε και οι τελικές πλευρές ταυτίζονται. Πρόκειται δηλαδή για όλες τις γωνίες που διαφέρουν κατά ακέραια πολλαπλάσια του 2π. Γνωρίζει κανείς αν υπάρχει ελληνικός όρος; Αν όχι, σκέφτομαι να το μεταφράσω ως "συντερματικές γωνίες" (βρήκα μία μετάφραση του όρου coterminal ως συντερματικός, αλλά σε άσχετο context). Κάποιο feedback, για αυτό;

Στο ίδιο αλλά και παρόμοια κείμενα υπάρχει και ο όρος "standard position" γωνίας (η αρχική πλευρά της γωνίας βρίσκεται στον θετικό ημιάξονα των x). Πάλι δεν το είχα ξανασυναντήσει. Υπάρχει κάποιος αντίστοιχος ελληνικός όρος αλλιώς θα ήταν "τυπική θέση" θα ήταν μία καλή μετάφραση;

Ευχαριστώ.

ΥΓ Υπάρχει κάποιο θέμα ή εργασία με μεταφράσεις μαθηματικών όρων στο forum; Θα ήταν ενδιαφέρον, νομίζω.


Έχω βρει μία πραγματικά υπέροχη απόδειξη αλλά το quota μου σε αυτό το forum είναι πολύ μικρό για να τη χωρέσει.

Χρήστος Σαραγιώτης

Λέξεις Κλειδιά:
Απάντηση

Επιστροφή σε “Γενικά Μηνύματα”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 27 επισκέπτες