Νέο Τμήμα Μαθηματικών στην Λαμία, Πανεπιστήμιο Θεσσαλίας

Συντονιστής: spyros

Mihalis_Lambrou
Επιμελητής
Δημοσιεύσεις: 15763
Εγγραφή: Κυρ Δεκ 21, 2008 2:04 am

Νέο Τμήμα Μαθηματικών στην Λαμία, Πανεπιστήμιο Θεσσαλίας

#1

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Mihalis_Lambrou » Σάβ Σεπ 29, 2018 6:56 pm

Στο υπό ίδρυση νέο γιγάντιο Πανεπιστήμιο Θεσσαλίας προγραμματίζεται
μεταξύ άλλων να δημιουργηθεί Τμήμα Μαθηματικών και επίσης Τμήμα Φυσικής,
με έδρα στην Λαμία.

Η είδηση εδώ.

Δεν φτάνει αυτό, το Πανεπιστήμιο Θεσσαλίας κατακερματίζεται σε πέντε (5) πόλεις. Από κει και μόνο
φαίνεται η αδεξιότητα των ιθυνόντων. (Το Πανεπιστήμιο Κρήτης είναι σε δύο πόλεις και ήδη
είναι δυσλειτουργικό).

Φαίνεται ότι κάποιοι που βλέπουν πιο μακρυά από εμένα τον κοντόφθαλμο
έκριναν ότι η χώρα έχει έλλειψη Τμημάτων Μαθηματικών, οπότε ας ιδρύσουμε κι άλλο.
Και μάλιστα στην Λαμία.

Τι να πει κανείς. Προχειρότητα ΟΠΩΣ ΠΑΝΤΑ.

Και ένα νούμερο: Στο Μαθηματικό Κρήτης το 2010 ενεγράφησαν 223 άτομα.
Από αυτούς έχουν διαγραφεί 80 άτομα είτε για να δώσουν ξανά Πανελλήνιες
είτε φεύγουν με το 10%. Λίγοι σχετικά πήγαν σε άλλο Τμήμα Μαθηματικών. Οι διαγραφές
πραγματοποιούνται κυρίως στα δύο πρώτα χρόνια μετά την πρώτη εγγραφή.
Από τους εναπομείναντες 143, οι 43 δεν έχουν ακόμη πάρει πτυχίο, οκτώ χρόνια αργότερα.



Λέξεις Κλειδιά:
Άβαταρ μέλους
grigkost
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 3053
Εγγραφή: Πέμ Δεκ 18, 2008 12:54 pm
Τοποθεσία: Ιωάννινα
Επικοινωνία:

Re: Νέο Τμήμα Μαθηματικών στην Λαμία, Πανεπιστήμιο Θεσσαλίας

#2

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από grigkost » Σάβ Σεπ 29, 2018 7:46 pm

Mihalis_Lambrou έγραψε:
Σάβ Σεπ 29, 2018 6:56 pm
Στο υπό ίδρυση νέο γιγάντιο Πανεπιστήμιο Θεσσαλίας προγραμματίζεται
μεταξύ άλλων να δημιουργηθεί Τμήμα Μαθηματικών και επίσης Τμήμα Φυσικής,
με έδρα στην Λαμία.

Η είδηση εδώ.

Δεν φτάνει αυτό, το Πανεπιστήμιο Θεσσαλίας κατακερματίζεται σε πέντε (5) πόλεις. Από κει και μόνο
φαίνεται η αδεξιότητα των ιθυνόντων. (Το Πανεπιστήμιο Κρήτης είναι σε δύο πόλεις και ήδη
είναι δυσλειτουργικό).

Φαίνεται ότι κάποιοι που βλέπουν πιο μακρυά από εμένα τον κοντόφθαλμο
έκριναν ότι η χώρα έχει έλλειψη Τμημάτων Μαθηματικών, οπότε ας ιδρύσουμε κι άλλο.
Και μάλιστα στην Λαμία.

Τι να πει κανείς. Προχειρότητα ΟΠΩΣ ΠΑΝΤΑ.
Για να μείνω μόνο στην τοποθέτηση του κ. Λάμπρου, θα συμφωνήσω απόλυτα σε όσα παρατηρεί
(μιας και είμαι, παρόμοια, κοντόφθαλμος).

Mihalis_Lambrou έγραψε:
Σάβ Σεπ 29, 2018 6:56 pm
Και ένα νούμερο: Στο Μαθηματικό Κρήτης το 2010 ενεγράφησαν 223 άτομα.
Από αυτούς έχουν διαγραφεί 80 άτομα είτε για να δώσουν ξανά Πανελλήνιες
είτε φεύγουν με το 10%. Λίγοι σχετικά πήγαν σε άλλο Τμήμα Μαθηματικών. Οι διαγραφές
πραγματοποιούνται κυρίως στα δύο πρώτα χρόνια μετά την πρώτη εγγραφή.
Από τους εναπομείναντες 143, οι 43 δεν έχουν ακόμη πάρει πτυχίο, οκτώ χρόνια αργότερα.
Η ίδια και χειρότερη κατάσταση επικρατεί και στα άλλα Μαθηματικά τμήματα της χώρας.
Αφού ο περιορισμός διάρκειας φοίτησης (ν+2 έτη) ρίχτηκε στα τάρταρα...


{\color{dred}\Gamma\!\rho\,{\rm{H}}\gamma\varnothing\varrho{\mathscr{H}}\varsigma \ {\mathbb{K}}\,\Omega\sum{\rm{t}}{\mathscr{A}}\,{\mathbb{K}}\!\odot\varsigma
ΚΕΦΑΛΟΝΙΤΗΣ
Δημοσιεύσεις: 1291
Εγγραφή: Δευ Δεκ 28, 2009 11:41 pm
Τοποθεσία: Kάπου στο πιο μεγάλο νησί του Ιονίου

Re: Νέο Τμήμα Μαθηματικών στην Λαμία, Πανεπιστήμιο Θεσσαλίας

#3

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΚΕΦΑΛΟΝΙΤΗΣ » Σάβ Σεπ 29, 2018 10:52 pm

Aναρωτήθηκε κάποιος πού θα βρουν δουλειά όσοι αποφοιτήσουν από τα υπάρχοντα μαθηματικά τμήματα;
Αυτό μόνο να σκεφτούμε και θα μας πιάσει απελπισία....
Εύχομαι να το σκεφτούν λίγο πιο σοβαρά αυτοί που υλοποιούν σχέδια...
Η Ελλάδα δεν έχει ανάγκη άλλο ένα μαθηματικό τμήμα ...


Άβαταρ μέλους
spege
Δημοσιεύσεις: 259
Εγγραφή: Δευ Απρ 27, 2009 10:24 pm

Re: Νέο Τμήμα Μαθηματικών στην Λαμία, Πανεπιστήμιο Θεσσαλίας

#4

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από spege » Κυρ Σεπ 30, 2018 7:09 am

Mihalis_Lambrou έγραψε:
Σάβ Σεπ 29, 2018 6:56 pm
Στο υπό ίδρυση νέο γιγάντιο Πανεπιστήμιο Θεσσαλίας προγραμματίζεται
μεταξύ άλλων να δημιουργηθεί Τμήμα Μαθηματικών και επίσης Τμήμα Φυσικής,
με έδρα στην Λαμία.

Η είδηση εδώ.

Δεν φτάνει αυτό, το Πανεπιστήμιο Θεσσαλίας κατακερματίζεται σε πέντε (5) πόλεις. Από κει και μόνο
φαίνεται η αδεξιότητα των ιθυνόντων. (Το Πανεπιστήμιο Κρήτης είναι σε δύο πόλεις και ήδη
είναι δυσλειτουργικό).

Φαίνεται ότι κάποιοι που βλέπουν πιο μακρυά από εμένα τον κοντόφθαλμο
έκριναν ότι η χώρα έχει έλλειψη Τμημάτων Μαθηματικών, οπότε ας ιδρύσουμε κι άλλο.
Και μάλιστα στην Λαμία.

Τι να πει κανείς. Προχειρότητα ΟΠΩΣ ΠΑΝΤΑ.

Και ένα νούμερο: Στο Μαθηματικό Κρήτης το 2010 ενεγράφησαν 223 άτομα.
Από αυτούς έχουν διαγραφεί 80 άτομα είτε για να δώσουν ξανά Πανελλήνιες
είτε φεύγουν με το 10%. Λίγοι σχετικά πήγαν σε άλλο Τμήμα Μαθηματικών. Οι διαγραφές
πραγματοποιούνται κυρίως στα δύο πρώτα χρόνια μετά την πρώτη εγγραφή.
Από τους εναπομείναντες 143, οι 43 δεν έχουν ακόμη πάρει πτυχίο, οκτώ χρόνια αργότερα.

Θα διαφωνήσω κ. Λάμπρου μαζί σας οχι ως Λαμιώτης .
Γιατί να είναι στην Αθήνα πχ το Μαθηματικό ; Γιατί να μην μπορεί να λειτουργήσει αυτοδύναμα και να αξιολογήσουμε την προσπάθειά του ; Λειτουργούν τόσο καλά όλα στα πανεπιστήμια μας ; Δεν νομίζω , χωρίς να θέλω να πω κάτι για εσάς , που νομίζω απο τα λίγα που βλέπω οτι είστε η εξαίρεση .
Μπορεί να ήταν μέτρια τα πανεπιστήμιά μας κάποτε πριν 40 χρόνια που θυμάμαι αλλά τώρα δεν είναι καλύτερα απο όσα τουλάχιστον γνώρισα απο τα παιδιά μου .
Το ζητούμενο είναι πως θα γίνουν καλύτερα και οχι αν θα είναι στη Λαμία.
Το βρίσκετε λογικό ένας φοιτητής που παρακολουθεί να μην μπορεί να πάρει πτυχίο στα 8 χρόνια που λέτε; Κάτι δεν φταίει ;
Οχι βέβαια μόνο ο φοιτητής


Άβαταρ μέλους
grigkost
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 3053
Εγγραφή: Πέμ Δεκ 18, 2008 12:54 pm
Τοποθεσία: Ιωάννινα
Επικοινωνία:

Re: Νέο Τμήμα Μαθηματικών στην Λαμία, Πανεπιστήμιο Θεσσαλίας

#5

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από grigkost » Κυρ Σεπ 30, 2018 9:07 am

Mihalis_Lambrou έγραψε:
Σάβ Σεπ 29, 2018 6:56 pm
Στο υπό ίδρυση νέο γιγάντιο Πανεπιστήμιο Θεσσαλίας προγραμματίζεται
μεταξύ άλλων να δημιουργηθεί Τμήμα Μαθηματικών και επίσης Τμήμα Φυσικής,
με έδρα στην Λαμία.
..και μια λεπτομέρεια: Το πόσο καλά σχεδιασμένο είναι το όλο εγχείρημα φαίνεται και από το ότι το Μαθηματικό τμήμα του Θεσσαλικού πανεπιστημίου θα έχει έδρα την Λαμία!
(Εκτός κι αν η Λαμία θεωρείται, πλέον, Θεσσαλική πόλη και μου διαφεύγει!)


{\color{dred}\Gamma\!\rho\,{\rm{H}}\gamma\varnothing\varrho{\mathscr{H}}\varsigma \ {\mathbb{K}}\,\Omega\sum{\rm{t}}{\mathscr{A}}\,{\mathbb{K}}\!\odot\varsigma
russel
Δημοσιεύσεις: 1
Εγγραφή: Κυρ Σεπ 30, 2018 3:43 pm

Re: Νέο Τμήμα Μαθηματικών στην Λαμία, Πανεπιστήμιο Θεσσαλίας

#6

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από russel » Κυρ Σεπ 30, 2018 3:50 pm

Επειδή κι εγώ είμαι ένας ακόμα "κοντόφθαλμος" όπως και οι προηγούμενοι αναρωτιέμαι το ίδιο ακριβώς. Το πρόβλημα δεν είναι μόνο το Μαθηματικό Τμήμα στην Λαμία αλλά τα τόσα καινούργια Πανεπιστήμια και ΤΕΙ που έχουν φτιαχτεί τις τελευταίες δεκαετίες.

Επειδή είναι ένα θέμα που με πονάει ιδιαίτερα να πω ότι δεν έχω καμιά σχέση με το επάγγελμα του Μαθηματικού (άσχετα αν στην ηλικία που έδινα πανελλήνιες ήταν αυτό που επιθυμούσα). Τελικά φοίτησα στους Ηλεκτρολόγους του ΕΜΠ με την αγάπη για τα Μαθηματικά μεγάλη ως τώρα.

Επειδή έχω όρεξη να αναφερθώ γενικά για την τριτοβάθμια στην Ελλάδα και επειδή έχω υπάρξει και διδάσκων σε κάποια από αυτά (όχι ως κύρια και μόνιμη ασχολία) θα ήθελα να επισημάνω κάποια πράγματα. Το πρόβλημα που έχουμε δεν είναι να δημιουργήσουμε νέα Τμήματα και Πανεπιστήμια, αλλά να συμμαζέψουμε και να οργανώσουμε τα ήδη υπάρχοντα. Αναφέρω μερικά (από τα πολλά που πρέπει να αναφερθούν εδώ) :

1) Στην Ελλάδα χρειαζόμαστε το πολύ 5 Πανεπιστήμια (Αθήνα, Θεσσαλονίκη, Πάτρα, Κρήτη και Θράκη) με χρηματοδότηση επαρκή και με προσωπικό που θα πρέπει να είναι ιδιαίτερα υψηλής κατάρτισης και αξίας. Γνωρίζετε άλλωστε το πόσο αναξιοκρατικά γίνονται καθηγητές στα ελληνικά πανεπιστήμια και πώς επιδεινώνεται έτσι το brain drain.

2) Τα υπόλοιπα πρέπει να συγχωνευθούν (κλείσουν για να το θέσω πιο άκομψα) και οι διδάσκοντες να απορροφηθούν (άλλωστε στα Πανεπιστήμια που προανέφερα ήδη έχουν έλλειψη διδασκόντων μετά τις συνταξιοδοτήσεις των τελευταίων ετών και την μη πρόσληψη νέων)

3) Οι πιστώσεις των ιδρυμάτων που θα κλείσουν πρέπει να μεταφερθούν στα 5 κεντρικά πανεπιστήμια. (Παρεμπιπτόντως να πω εδώ ότι στα περιφερειακά πανεπιστήμια πολλοί είναι οι φοιτητές που μετεγγράφονται χωρίς να μεταφέρεται η αντίστοιχη πίστωσή τους. Κλασσικό παράδειγμα οι Ηλεκτρολόγοι του ΕΜΠ που αντί να έχουν περί τους 300 φοιτητές (στην εποχή μου ήταν 160) όπως πρέπει έχουν λόγω μετεγγραφών 500 χωρίς οι πλεονάζοντες 200 να μεταφέρουν τις πιστώσεις στο ΕΜΠ. Φανταστείτε επίσης πόσο πέφτει το επίπεδο όσον αφορά στα μέσα και τον τρόπο διδασκαλίας και εκπαίδευσης των φοιτητών μιας από τις «κορυφαίες» σε επιλογή σχολής).

4) Σπουδές με χρονικό περιορισμό (ν+2)

5) Αξιολόγηση των διδασκόντων στα ΑΕΙ (και ας φωνάζουν οι διδάσκοντες ότι δεν πρέπει ). Εδώ αξίζει να δείτε το τι λέει ο Νανόπουλος (ο κορυφαίος) και πώς αυτός αξιολογείται ανά τακτά χρονικά διαστήματα.

6) Τα Πανεπιστήμια χρειάζονται κέντρα αριστείας για να μπορέσει επιτέλους να πάει μπροστά αυτός ο τόπος και όχι κέντρα μετριότητας. (Δείτε δηλώσεις Κ. Δασκαλάκη του ΜΙΤ πάνω σε αυτό).

Θα μπορούσα να αναφέρω άλλα 100 πράγματα αλλά αν θέλετε να ανοίξουμε ένα νέο θέμα για το τι πρέπει να αλλάξει στην τριτοβάθμια εκπαίδευση. Άλλωστε το site αυτό απευθύνεται σε παιδιά (πολλά από τα οποία χαρισματικά) τα οποία και πρέπει να ξέρουν, αλλά και να αλλάξουν αυτόν τον τόπο προς το καλύτερο. Δυστυχώς αυτό που γίνεται (και το καταλαβαίνω απόλυτα) είναι να φεύγουν και να διαπρέπουν στο εξωτερικό μην αντέχοντας την μετριότητα που τους περιβάλλει γύρω τους στην Ελλάδα.


Mihalis_Lambrou
Επιμελητής
Δημοσιεύσεις: 15763
Εγγραφή: Κυρ Δεκ 21, 2008 2:04 am

Re: Νέο Τμήμα Μαθηματικών στην Λαμία, Πανεπιστήμιο Θεσσαλίας

#7

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Mihalis_Lambrou » Κυρ Σεπ 30, 2018 4:11 pm

Φίλε spege, μάλλον δεν έγιναν κατανοητά αυτά που γράφω, οπότε ας κάνω άλλη μία προσπάθεια.
spege έγραψε:
Κυρ Σεπ 30, 2018 7:09 am
Γιατί να είναι στην Αθήνα πχ το Μαθηματικό ; Γιατί να μην μπορεί να λειτουργήσει αυτοδύναμα και να αξιολογήσουμε την προσπάθειά του ;
Η ένστασή μου δεν είναι αν θα γίνει στη Λαμία ή όχι το Τμήμα Μαθηματικών. Αυτό που έγραψα είναι

- έχουμε αρκετά Τμήματα Μαθηματικών που δεν χωράει νέο πέρα από τα υπάρχοντα,
- είναι τραγικό σφάλμα ένα Πανεπιστήμιο να διασκορπίζεται σε πέντε πόλεις.

Μπορεί να βλέπεις πιο μακρυά από εμένα τον κοντόφθαλμο, αλλά ας αναπτύξω λίγο το αμέσως προηγούμενο.

Ένα Τμήμα Μαθηματικών δεν μπορεί να είναι ξεκάρφωτο σε μία πόλη, ξεκομμένο από τον ενιαίο και συμπαγή κορμό που απαιτεί
η γνώση. Πρώτον, ένα Τμήμα Μαθηματικών οφείλει να συνεπικουρεί στις απαιτήσεις άλλων Τμημάτων, π.χ. να διδάσκει Μαθηματικά
σε Μηχανικούς, Φυσικούς, Χημικούς, Οικονομολόγους και λοιπά. Δεύτερον, έχει ανάγκη της παρουσίας άλλων Τμημάτων για την
εύρυθμη ολοκλήρωση του δικού της προγράμματος. Για παράδειγμα πρέπει να έχει κοντά του Τμήμα Παιδαγωγικών, για ευνόητους λόγους.
Επίσης πρέπει να έχει κοντά του Φυσικό, Χημικό, Βιολογικό για να μπορεί ο φοιτητής να έχει την επιλογή να πάρει μαθήματα από
τα αντίστοιχα Τμήματα. Το ίδιο για μαθήματα π.χ. Χρηματοοικονομίας, από Οικονομικό Τμήμα, και πάει λέγοντας.
Επίσης πρέπει να έχει Βιβλιοθήκη με πλούτο βιβλίων μέσα ΚΑΙ ΕΞΩ από το στενό αντικείμενο των Μαθηματικών. Όχι μόνο για τα τυχόν
μαθήματα που θα πάρει ένας φοιτητής πέρα από τα Μαθηματικά αλλά, σημαντικότερο, για την γενική του κουλτούρα: Να διαβάσει Ιστορία, Φιλολογία, Φιλοσοφία και λοιπά, που δεν μπορεί να τα προσφέρει ένα μικρό, μόνο και έρμο Τμήμα ενός ειδικού κλάδου όπως τα Μαθηματικά.

Με λίγα λόγια φίλε Σπύρο από Λαμία, πρέπει πια να ξεφύγουμε από την προχειρότητα που μας χαρακτηρίζει ως λαό. Στην προκείμενη
περίπτωση, την νοοτροπία που λέει φτιάξε ένα Τμήμα όπου να 'ναι, στην πόλη δηλαδή που μένω, και βλέπουμε στον δρόμο πώς θα το χειριστούμε. Φτιάξε ένα Πανεπιστήμιο χωρίς προδιαγραφές, ξεκομμένο από την κοινωνία και ξεκομμένο από τα συναφή πεδία, και δεν βαριέσαι.

Το Πανεπιστήμιο είναι σοβαρή υπόθεση για να ιδρύεται με γνώμονα τι συμφέρει την πόλη μου.

Μου θυμίζει την περίπτωση που πριν από δύο χρόνια έκλεισαν σε μικρές πόλεις (ας μην αναφέρω ποιες) κάποια Τμήματα, κυρίως των ΤΕΙ, που είχαν
ιδρυθεί απρογραμμάτισμα. Ήσαν από την αρχή θνησιγενή και μοιραία έκλεισαν. Το λέω αυτό γιατί τότε οι μόνοι που
διαμαρτυρήθηκαν ήσαν οι καφετζήδες και εστιάτορες των πόλεων αυτών, που έχαναν την δουλειά τους. Αμ, ένα Πανεπιστήμιο δεν ιδρύεται με γνώμονα τα συμφέροντα μιας πόλης, αλλά το γενικότερο συμφέρον της Πατρίδας. Και η ίδρυσή του πρέπει να γίνει με ΥΨΗΛΕΣ ΠΡΟΔΙΑΓΑΦΕΣ, ώστε να συμβάλει ουσιαστικά στην γνώση, στην έρευνα, και λοιπά.
spege έγραψε:
Κυρ Σεπ 30, 2018 7:09 am
Το βρίσκετε λογικό ένας φοιτητής που παρακολουθεί να μην μπορεί να πάρει πτυχίο στα 8 χρόνια που λέτε; Κάτι δεν φταίει ;
Οχι βέβαια μόνο ο φοιτητής
Στην Ελλάδα είμαστε πρώτοι να ρίχνουμε το βάρος στους άλλους. Ατομική ευθύνη δεν υπάρχει.

Πρώτα απ' όλα, από που βγαίνει το συμπέρασμα ότι "παρακολουθεί" ο οκταετής φοιτητής ώστε να μπορούμε, ίσως, να επιρρίψουμε ευθύνες στους άλλους; Η δική μου εμπειρία είναι ότι τέτοιοι φοιτητές έρχονται μόνο στις εξεταστικές περιόδους, δεν τους έχω δει ποτέ στα μαθήματα, και δίνουν λευκή κόλλα. Άσε που συνήθως μπήκαν στο Μαθηματικό γράφοντας Μαθηματικά με βαθμό 8 στις Πανελλαδικές.

Θέλουμε Πανεπιστήμιο για αυτούς; Δηλαδή με βαθμό κάτω από 8 στις Πανελλαδικές (αφού οι παραπάνω θέσεις ακριβώς προστίθενται μετά τον τελευταίο εισακτέο).

Εγώ ο κοντόφθαλμος λέω ΟΧΙ.


Απάντηση

Επιστροφή σε “Γενικά Μηνύματα”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 28 επισκέπτες