Αναζήτηση βιβλίου

Συντονιστής: spyros

batmsup1
Δημοσιεύσεις: 232
Εγγραφή: Πέμ Ιουν 25, 2009 3:10 pm

Αναζήτηση βιβλίου

#1

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από batmsup1 » Πέμ Ιουν 24, 2021 9:30 pm

Καλησπέρα στους συναδέλφους και στα μέλη του φόρουμ, ψάχνω καποια βιβλία παλιότερης εποχής πανω στις ακολουθίες, αν καποιος τα εχει μπορώ να τα αγοράσω ή να του δώσω αλλα βιβλία, εχω αρκετά και σε ευρύ φάσμα. Επισης αν μπορεί καποιος να προτείνει και αλλους τίτλους πανω στις ακολουθίες που κυκλοφορούσαν τοτε την παλιά εποχή απο δέσμες και πριν, θα μου είναι χρήσιμο μηπως δεν τα εχω, ευχαριστώ πολυ.

Εικόνα
Εικόνα



Λέξεις Κλειδιά:
Άβαταρ μέλους
nsmavrogiannis
Επιμελητής
Δημοσιεύσεις: 4455
Εγγραφή: Σάβ Δεκ 20, 2008 7:13 pm
Τοποθεσία: Αθήνα
Επικοινωνία:

Re: Αναζήτηση βιβλίου

#2

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από nsmavrogiannis » Πέμ Ιουν 24, 2021 9:51 pm

Ενδιαφέροντα κατά την γνώμη μου:
Β. Σαββαΐδης Ακολουθίαι Πραγματικών Αριθμών 1971
Ν. Βουκούτης Ακολουθίες χ.χ (πιθανόν αρχές δεκαετίας του '70)


Αν κανείς δεν ελπίζει, δεν θα βρεί το ανέλπιστο, οι δρόμοι για το ανεξερεύνητο θα είναι κλειστοί.
Ηράκλειτος
batmsup1
Δημοσιεύσεις: 232
Εγγραφή: Πέμ Ιουν 25, 2009 3:10 pm

Re: Αναζήτηση βιβλίου

#3

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από batmsup1 » Πέμ Ιουν 24, 2021 11:12 pm

Σας ευχαριστώ για τις προτάσεις, τα συγκεκριμένα τα εχω.


ΚΕΦΑΛΟΝΙΤΗΣ
Δημοσιεύσεις: 1292
Εγγραφή: Δευ Δεκ 28, 2009 11:41 pm
Τοποθεσία: Kάπου στο πιο μεγάλο νησί του Ιονίου

Re: Αναζήτηση βιβλίου

#4

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΚΕΦΑΛΟΝΙΤΗΣ » Παρ Ιουν 25, 2021 8:04 am

Προτείνω, αν δεν το έχεις ήδη, το βιβλίο ΄΄Περί Ακολουθιών΄΄ του Γεράσιμου Κακλαμάνη. Εκδόθηκε στην Αθήνα το 1972.


batmsup1
Δημοσιεύσεις: 232
Εγγραφή: Πέμ Ιουν 25, 2009 3:10 pm

Re: Αναζήτηση βιβλίου

#5

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από batmsup1 » Πέμ Απρ 14, 2022 3:00 am

ΚΕΦΑΛΟΝΙΤΗΣ έγραψε:
Παρ Ιουν 25, 2021 8:04 am
Προτείνω, αν δεν το έχεις ήδη, το βιβλίο ΄΄Περί Ακολουθιών΄΄ του Γεράσιμου Κακλαμάνη. Εκδόθηκε στην Αθήνα το 1972.
Σας ευχαριστώ για την πρόταση, το έχω το συγκεκριμένο, αν θυμηθείτε κατι αλλο ευπρόσδεκτο.


Mihalis_Lambrou
Επιμελητής
Δημοσιεύσεις: 15764
Εγγραφή: Κυρ Δεκ 21, 2008 2:04 am

Re: Αναζήτηση βιβλίου

#6

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Mihalis_Lambrou » Παρ Απρ 15, 2022 12:33 pm

Μερικά ακόμα βιβλία στο θέμα των ακολουθιών, με πλούσιο υλικό, που απευθυνόντουσαν στα Μαθηματικά της εποχής Δεσμών:

α) Αντώνη Κυριακόπουλου, Ακολουθίες πραγματικών αριθμών.

Χωρίς χρονολογία έκδοσης. Είναι 168 σελίδες με θεωρία και με ένα σύνολο από 561 λυμένες και άλυτες ασκήσεις.

β) Γιάννη Μπαϊλάκη, Ακολουθίες, Βασική Θεωρία, Μεθοδολογία, λυμένες ασκήσεις.

Έκδοση 1992. Είναι 272 σελίδες, με πλούτο ασκήσεων, όλες λυμένες.

γ) Παραπάνω αναφέρθηκε από τον Νίκο Μαυρογιάννη το βιβλίο του Βάσου Σαββαΐδη. Προσθέτω ότι το δικό μου αντίτυπο είναι μάλλον επανέκδοση του 1984 με παρεμφερή τίτλο, Ακολουθίες Πραγματικών Αριθμών. (Ο αρχικός τίτλος ήταν ο ίδιος αλλά στην καθαρεύουσα, όπως θα ταίριαζε σε έκδοση του 1971). Είναι 98 σελίδες με 93 λυμένες και 93 άλυτες ασκήσεις)

Τα πέντε βιβλία που σημείωσαν οι προλαλήσαντες στα προηγούμενα ποστ, δεν τα έχω υπόψη.

Και δύο σχόλια.

α) Το κύριο μέρος των παραπάνω βιβλίων είναι η σύγκλιση ακολουθιών, η οποία εισάγεται αυστηρά με τον εψιλοντικό ορισμό. Επίσης και τα τρία βιβλία χρησιμοποιούν ως δεδομένο, εκεί που πρέπει, ότι οι μονότονες και φραγμένες ακολουθίες συγκλίνουν.

β) Το αντίτυπό μου του πρώτου παραπάνω, του Αντώνη, έχει κάποιες σελίδες λευκές, προφανώς από ατυχία μου. Θα παρακαλούσα κάποιον που έχει αντίτυπο του βιβλίου, να σκανάρει τις αντικρυστές σελίδες 130-131, 134-135, 138-139 και 142-143 και να μου τις στείλει. Ευχαριστώ εκ των προτέρων.


Απάντηση

Επιστροφή σε “Γενικά Μηνύματα”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 24 επισκέπτες