ΠΡΟΤΕΙΝΟΜΕΝΗ ΒΙΒΛΙΟΓΡΑΦΙΑ?

Συντονιστής: spyros

Obsidian
Δημοσιεύσεις: 2
Εγγραφή: Σάβ Σεπ 25, 2010 12:24 am

ΠΡΟΤΕΙΝΟΜΕΝΗ ΒΙΒΛΙΟΓΡΑΦΙΑ?

#1

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Obsidian » Σάβ Σεπ 25, 2010 12:37 am

ΓΕΙΑ ΣΑΣ.
ΕΙΜΑΙ ΠΡΩΤΟΕΤΗΣ ΦΟΙΤΗΤΗΣ ΣΤΟ ΜΑΘΗΜΑΤΙΚΟ ΤΗΣ ΠΑΤΡΑΣ ΚΑΙ ΕΠΕΙΔΗ ΣΚΟΠΕΥΟΥΝ ΝΑ ΜΑΣ ΔΩΣΟΥΝ ΤΑ ΒΙΒΛΙΑ ΜΑΣ ΛΙΓΕΣ ΜΕΡΕΣ ΠΡΙΝ ΤΗΝ ΕΞΕΤΑΣΤΙΚΗ ΣΚΕΦΤΗΚΑ ΜΗΠΩΣ ΜΠΟΡΕΙΤΕ ΝΑ ΜΟΥ ΠΡΟΤΕΙΝΕΤΕ ΚΑΠΟΙΑ ΒΙΒΛΙΟΓΡΑΦΙΑ ΓΙΑ ΝΑ ΚΑΝΩ ΚΑΙ ΜΟΝΟΣ ΜΟΥ ΔΟΥΛΕΙΑ.ΤΑ ΜΑΘΗΜΑΤΑ ΚΑΙ ΚΑΠΟΙΑ ΣΧΟΛΙΑ ΓΙΑ ΤΟ ΚΑΘΕΝΑ ΤΑ ΠΑΡΑΘΕΤΩ ΑΠΟ ΚΑΤΩ.ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ.

- Αναλυτική Γεωμετρία

Στ. Ηλιάδης, Σ. Ζαφειρίδου, Δ. Γεωργίου

Διανύσματα. Πράξεις διανυσμάτων. Γραμμικώς εξηρτημένα και γραμμικώς aνεξάρτητα συστήματα διανυσμάτων. Προσανατολισμός του επιπέδου και του χώρου. Συστήματα συντεταγμένων στο επίπεδο και στο χώρο (γενικό, ορθοκανονικό και πολικό). Μετασχηματισμοί συστημάτων συντεταγμένων. Διανυσματική Άλγεβρα (εσωτερικό, εξωτερικό και μικτό γινόμενο).Ευθεία και επίπεδο στο χώρο. Διάφοροι τύποι καμπυλών και επιφανειών. Καμπύλες δευτέρου βαθμού επί του επιπέδου. Αναλλοίωτοι καμπυλών δευτέρου βαθμού. Γενική θεωρία καμπυλών δευτέρου βαθμού. Επιφάνειες δευτέρου βαθμού. Κανονικές εξισώσεις. Ιδιότητες επιφανειών δευτέρου βαθμού. Γενική θεωρία επιφανειών δευτέρου βαθμού.

- Εισαγωγή στην Άλγεβρα και Θεωρία Συνόλων
Π. Καραζέρης, Π. Λεντούδης, Ν. Κασιμάτης

Εισαγωγικά-υπομνήσεις (ομάδες, υποομάδες, ομομορφισμοί, κανονικές ποομάδες). Ταξινόμηση κυκλικών ομάδων. Ομάδες μεταθέσεων. Θεώρημα Cayley. Κυκλικές ομάδες, γεννήτορες κυκλικών ομάδων. Ομάδες-πηλίκα, Θεωρήματα ισομορφισμών ομάδων. Δακτύλιοι και σώματα, ακέραιες περιοχές, ομομορφισμοί-ισομορφισμοί δακτυλίων. Το σώμα-πηλίκο μιας ακέραιας περιοχής. Δακτύλιοι πολυωνύμων. Ανάλυση πολυωνύμων πάνω σε σώμα, ανάγωγα πολυώνυμα. Πρώτα, maximal καικύρια ιδεώδη. Δακτύλιοι-πηλίκα. Κύριοι δακτύλιοι, περιοχές κυρίων ιδεωδών. Δακτύλιοι μονοσήμαντης ανάλυσης. Ευκλείδειοι δακτύλιοι. Ακέραιοι του Gauss και στάθμες.

- Εισαγωγή στην Επιστήμη των Υπολογιστών

Π. Καζαντζής, Θ. Γράψα

Ιστορική αναδρομή της εξέλιξης των υπολογιστών. Περιγραφή συστατικών στοιχείων υπολογιστή. Αριθμητικά συστήματα. Η μνήμη, μονάδες αποθήκευσης. Μονάδες εισόδου-εξόδου. Μεταφορά δεδομένων-στοιχεία δικτύων. Η αριθμητική στον υπολογιστή-πράξεις. Αποθήκευση και ανάκληση πληροφορίας. Στοιχεία άλγεβρας Boole. Λογικά κυκλώματα. Η λειτουργία του υπολογιστή, λογισμικό συστήματος (λειτουργικό σύστημα, μεταφραστές, κ.λπ). Συμβολική γλώσσα μηχανής. Στοιχεία αρχείων δεδομένων.

- Πραγματική Ανάλυση Ι

Δ. Ηλιόπουλος, Ν. Σάμαρης
Αξιωματική θεμελίωση πραγματικών αριθμών (πράξεις, διάταξη, πληρότητα, μέθοδος μαθηματικής επαγωγής). Όριο συνάρτησης, συνέχεια συνάρτησης (απόσταση στο \mathbbR, ανοικτά υποσύνολα, συνοριακά σημεία, όριο, ιδιότητες, συνέχεια σε σημείο, θεωρήματα ενδιαμέσων τιμών, ακροτάτων τιμών, συνέχεια αντίστροφης και μονότονης συνάρτησης, ομαλή συνέχεια). Παράγωγοι και διαφορικά (παράγωγος συνάρτησης, γεωμετρική σημασία, κανόνες διαφόρισης, διαφορικό συνάρτησης, παράγωγοι και διαφορικά ανώτερης τάξης, συνθήκες διαφορισιμότητας, θεωρήματα Rolle, Μέσης Τιμής, Taylor, Mac-Laurin). Μελέτη πραγματικών συναρτήσεων μιας μεταβλητής: ακρότατα, σημεία καμπής, ασύμπτωτες και γραφική παράσταση της συνάρτησης y = f(x), καμπύλες δοσμένες παραμετρικά. Ορισμένο ολοκλήρωμα (Ορισμός, ιδιότητες, Κριτήρια ολοκληρωσιμότητας, Θεώρημα μέσης τιμής, Εφαρμογές των ορισμένων ολοκληρωμάτων).


dimplak
Δημοσιεύσεις: 588
Εγγραφή: Τρί Ιαν 27, 2009 5:24 pm

Re: ΠΡΟΤΕΙΝΟΜΕΝΗ ΒΙΒΛΙΟΓΡΑΦΙΑ?

#2

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από dimplak » Σάβ Σεπ 25, 2010 12:56 am

Αγαπητέ φοιτητή,

Σύμφωνα πάντα με τη δική μου εμπειρία στο ίδιο τμήμα, πιστεύω ότι αν παρακολουθείς σε καθημερινή βάση τα μαθήματα, κρατάς αναλυτικές σημειώσεις ή τις αναπληρώνεις όταν τις χάνεις έχοντας ουσιαστική επαφή με τους συμφοιτητές σου, δε θα έχεις πρόβλημα στις εξετάσεις. Επιπλέον σίγουρα θα βρεις καθαρογραμμένες σημειώσεις από παλιότερα έτη του ίδιου καθηγητη.

Αν, όμως, είσαι κ συ ρομαντικός απέναντι στην επιστήμη, θα πρέπει να νιώθεις τυχερός εκεί στην Πάτρα γιατί στην κεντρική βιβλιοθήκη μπορείς να βρεις όλα αυτά τα βιβλία και χιλιάδες άλλα, να διαβάσεις με την ησυχία σου από το πρωί μέχρι το βράδυ.

Καλή συνέχεια.


Boogie
Δημοσιεύσεις: 26
Εγγραφή: Τετ Σεπ 22, 2010 12:22 pm
Τοποθεσία: Μαρούσι

Re: ΠΡΟΤΕΙΝΟΜΕΝΗ ΒΙΒΛΙΟΓΡΑΦΙΑ?

#3

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Boogie » Σάβ Σεπ 25, 2010 12:40 pm

Καλημέρα,καλή αρχή.Πολύ σωστά όσα είπε ο dimplak,νομίζω πάντως ότι ένα σημαντικό θέμα είναι η περίοδος προσαρμογής που χρειάζεται για να μεταβείς από τη λογική των μαθηματικών του σχολείου σε αυτή του πανεπιστημίου.
Δουλειά θέλει και να μη χάνεις επαφή.Αν τα αφήσεις σε αφήνουν.

Κοίταξε αν θες και αυτά τα e-book:
Άλγεβρα : http://www.free-ebooks.gr/gr/e-rafi.php?id=7
Πραγματική Ανάλυση : http://www.free-ebooks.gr/gr/e-rafi.php?id=3
ή και αυτό http://www.free-ebooks.gr/gr/e-rafi.php?id=1
Αν θες να αγοράσεις βιβλία προτείνω το εξής : http://www.cup.gr/ViewShopProduct.aspx? ... 2&LangId=1


Άβαταρ μέλους
lna
Δημοσιεύσεις: 47
Εγγραφή: Πέμ Δεκ 25, 2008 12:38 pm
Τοποθεσία: Ηράκλειο

Re: ΠΡΟΤΕΙΝΟΜΕΝΗ ΒΙΒΛΙΟΓΡΑΦΙΑ?

#4

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από lna » Σάβ Σεπ 25, 2010 3:09 pm

Και εγώ στο μαθηματικό της Πάτρας έχω τελειώσει. Λοιπόν έχουμε και λέμε:
Αναλυτική Γεωμετρία (εγώ είχα Ζαφειρίδου) μόνο από σημειώσεις είναι στάνταρ 10ράκι. Το βιβλίο που δίνανε εμένα δεν μου άρεσε καθόλου.
Πραγματική αναλύση Ι όταν ήμουνα δίνανε το βιβλίο του Στρατηγόπουλο, αλλά πολύ καλό βιβλίο είναι και το Απειροστικός λογισμός Ι από πανεπιστημιακές εκδόσεις Κρήτης.
Η/Υ Αν έχεις Καζαντζή, κάνει Fortan του 77, ενώ το βιβλίο που δίνεται είναι Fortran του 90. Πολύ καλό διάβασμα στις σημειώσεις (αυτός βάζει και ασκήσεις για το σπίτι- να τις κάνεις και να συμμετέχεις στο μάθημα).
Εισαγωγή στην Άλγεβρα και θεωρία συνόλων είναι αρκετά καλό το βιβλίο, αλλά και πάλι εστίασε στις σημειώσεις. Άσχετο αλλά ο Τζάννες έφυγε από το μαθηματικό; Έκανε αυτό το μάθημα μαζί με το Σάμαρη και ήταν τελείως μορφή.
Γενικά να παρακολουθείς τα μαθήματα, και πάντα στις εξετάσεις τα θέματα κυμαίνονται στο επίπεδο που διδάσκονται.
Και ότι άλλη απορία έχεις για τη σχολή, εδώ είμαστε ;)
Καλή αρχή και να το πάρεις ζεστά!


Q: What is normed, complete, and yellow?
A: A Bananach space...
Απάντηση

Επιστροφή σε “Γενικά Μηνύματα”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 10 επισκέπτες