Μέγιστη τιμή συνάρτησης

Συντονιστής: emouroukos

lefsk
Δημοσιεύσεις: 134
Εγγραφή: Τετ Μαρ 02, 2016 9:17 pm

Μέγιστη τιμή συνάρτησης

#1

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από lefsk » Παρ Αύγ 28, 2020 5:02 pm

Βρείτε το a>0 για το οποίο η μέγιστη τιμή της συνάρτησης \displaystyle{y= a\ln(x) + 2a - x^{2}} στο (0, +\infty ) παίρνει τη μικρότερη δυνατή τιμή.

Θα μπορούσε κάποιος να μου εξηγήσει τι ζητάει η άσκηση; Δεν νομίζω πως έχω καταλάβει.



Λέξεις Κλειδιά:
Άβαταρ μέλους
exdx
Επιμελητής
Δημοσιεύσεις: 1739
Εγγραφή: Κυρ Δεκ 21, 2008 6:00 pm
Τοποθεσία: Ηράκλειο Κρήτης
Επικοινωνία:

Re: Μέγιστη τιμή συνάρτησης

#2

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από exdx » Παρ Αύγ 28, 2020 5:32 pm

Βρες το ακρότατο κατά τα γνωστά , το οποίο θα είναι συνάρτηση του \displaystyle a
Κατόπιν μελετάς τη νέα συνάρτηση .
Πιο καλό παράδειγμα είναι η \displaystyle f(x) = a\ln x - {x^2} + 2

Γιατί όμως σ΄αυτό το φάκελλο; Αν ψάξεις στο διαφορικό λογισμό Γ Λυκείου υπάρχουν πολλές τέτοιες .


Kαλαθάκης Γιώργης
ILIOPOULOS PANAGIOTIS
Δημοσιεύσεις: 32
Εγγραφή: Πέμ Αύγ 27, 2020 9:00 pm

Re: Μέγιστη τιμή συνάρτησης

#3

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ILIOPOULOS PANAGIOTIS » Παρ Αύγ 28, 2020 5:52 pm

Νομίζω ότι κάνει και για Γ' Λυκείου Μαθηματικά Προσανατολισμού. Είναι f'(x)=\frac{a}{x}-2x=\frac{a-2x^{2}}{x}.

Είναι προφανές ότι η συνάρτηση παίρνει ολικό μέγιστο στο x_{0}=\sqrt{\frac{a}{2}} το f(x_{0})=aln(\frac{a}{2})^{\frac{1}{2}}+2a-\frac{a}{2}=\frac{a}{2}ln(\frac{a}{2})+\frac{3a}{2}=\frac{1}{2}*(aln(\frac{a}{2})+3a.)

Στη συνέχεια θεωρώ τη συνάρτηση g(a)=\frac{1}{2}*(aln(\frac{a}{2})+3a).

Η παράγωγός της είναι g'(a)=\frac{1}{2}*(ln(\frac{a}{2})+a*\frac{2}{a}*\frac{1}{2}+3)=\frac{1}{2}*(ln(\frac{a}{2})+4).

Είναι προφανές ότι η g' είναι συνάρτηση γνησίως αύξουσα και ότι μηδενίζεται στο a_{1}=2e^{-4}.

Επομένως η συνάρτηση g παρουσιάζει ελάχιστο όταν a=a_{1}\Rightarrow a=2e^{-4}.

Στην ουσία το ζητούμενο της άσκησης ήταν να βρεις το μέγιστο της συνάρτησης συναρτήσει του α και μετά αυτήν την παράσταση( το μέγιστο) να τη μελετήσεις ως συνάρτηση και να βρεις για ποιά τιμή του α ελαχιστοποιείται.


Παναγιώτης Ηλιόπουλος
Απάντηση

Επιστροφή σε “Ανάλυση”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 7 επισκέπτες