Εύρεση αριθμών βαμπίρ

Συντονιστής: nkatsipis

pierro zachareas
Δημοσιεύσεις: 6
Εγγραφή: Πέμ Δεκ 03, 2020 10:37 am

Εύρεση αριθμών βαμπίρ

#1

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από pierro zachareas » Τετ Μάιος 05, 2021 4:58 pm

Ορισμός αριθμών βαμπίρ: https://en.wikipedia.org/wiki/Vampire_number
Γ είναι ένας πιθανός αριθμός βαμπίρ και Α, Β είναι οι κυνόδοντες του. Όλα τα παρακάτω είναι δεδομένα:
1) Α*Β=Γ
2) Τα Α και Β έχουν ίδιο πλήθος ψηφίων. Το Γ έχει διπλάσιο πλήθος ψηφίων απο το Α.
3) Γ είναι της μορφής 9n ή 9n + 4
4) (Α+Β) mod 9 = (Α*Β) mod 9
5) (Α mod 10) + (B mod 10) \neq 0

Θέλουμε να δείξουμε αν ο Γ είναι αριθμός βαμπίρ. Μένει να κάνουμε καταμέτρηση τών ψηφίων των (Α & Β) και τών ψηφίων του Γ, και να τις συγκρίνουμε.
Επείδη και οι δυο πλευρές έχουν ίδιο πλήθος ψηφίων, μπορούμε να επιλέξουμε κάποιο ψηφίο (πχ τα μηδενικά) και να μην τα έλεγξουμε.

Έχω παρατηρήσει πως κατα τον έλεγχο των ψηφίων, αν αγνοήσω τα μηδενικά και ένα ακόμα ψηφίο απο τα {1,2,4,5,7,8}, ο κώδικας μου δεν παράγει σφάλματα στο εύρος [1, 999999999999].
Μπορεί να ισχύει κάτι τέτοιο για όλα τα Α,Β,Γ ή απλά έτυχε;
τελευταία επεξεργασία από pierro zachareas σε Πέμ Μάιος 06, 2021 9:28 pm, έχει επεξεργασθεί 2 φορές συνολικά.



Λέξεις Κλειδιά:
Mihalis_Lambrou
Επιμελητής
Δημοσιεύσεις: 15763
Εγγραφή: Κυρ Δεκ 21, 2008 2:04 am

Re: Εύρεση αριθμών βαμπίρ

#2

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Mihalis_Lambrou » Πέμ Μάιος 06, 2021 5:34 pm

pierro zachareas έγραψε:
Τετ Μάιος 05, 2021 4:58 pm
Ορισμός αριθμών βαμπίρ: https://en.wikipedia.org/wiki/Vampire_number
Γ είναι ένας πιθανός αριθμός βαμπίρ και Α, Β είναι οι κυνόδοντες του. Όλα τα παρακάτω είναι δεδομένα:
1) Α*Β=Γ
2) Τα Α και Β έχουν ίδιο πλήθος ψηφείων. Το Γ έχει διπλάσιο πλήθος ψηφείων απο το Α.
3) Γ είναι της μορφής 9n ή 9n + 4
4) (Α+Β) mod 9 = (Α*Β) mod 9
5) (Α mod 10) + (B mod 10) \neq 0

Θέλουμε να δείξουμε αν ο Γ είναι αριθμός βαμπίρ. Μένει να κάνουμε καταμέτρηση τών ψηφείων των (Α & Β) και τών ψηφείων του Γ, και να τις συγκρίνουμε.
Επείδη και οι δυο πλευρές έχουν ίδιο πλήθος ψηφείων, μπορούμε να επιλέξουμε κάποιο ψηφείο (πχ τα μηδενικά) και να μην τα έλεγξουμε.

Έχω παρατηρήσει πως κατα τον έλεγχο των ψηφείων, αν αγνοήσω τα μηδενικά και ένα ακόμα ψηφείο απο τα {1,2,4,5,7,8}, δεν παράγονται σφάλματα στο εύρος [1, 999999999999].
Μπορεί να ισχύει κάτι τέτοιο για όλα τα Α,Β,Γ ή απλά έτυχε;
Δεν μπορώ να πω ότι καταλαβαίνω την ερώτηση λόγω των ασυνταξιών και ασαφειών. Για παράδειγμα τι ακριβώς θα πει "δεν παράγονται σφάλματα"; (βλέπε στο σημείο που έχω υπογραμμίσει). Μπορείς σε παρακαλώ να μας διευκολύνεις;

Και κάτι άσχετο: Αφού το κύριο στοιχείο στους αριθμούς βαμπίρ είναι τα ψηφία τους, καλό είναι να τα ... γράφουμε σωστά.


pierro zachareas
Δημοσιεύσεις: 6
Εγγραφή: Πέμ Δεκ 03, 2020 10:37 am

Re: Εύρεση αριθμών βαμπίρ

#3

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από pierro zachareas » Πέμ Μάιος 06, 2021 9:27 pm

Διόρθωσα τα ορθογραφικά, είμαι φοιτητής πληροφορικής και γράφω ένα πρόγραμμα που ελέγχει αν κάποιος αριθμός είναι βαμπίρ.
Εννοούσα πως με αυτή την αλλαγή ο κώδικας επιστρέφει τους σωστούς αριθμούς, πως τα αποτελέσματα είναι σωστά.
Έχω μια λίστα με όλους τους αριθμούς βαμπίρ σε αυτο το εύρος και με βάση αυτή κατέληξα σε αυτο το συμπέρασμα.


pierro zachareas
Δημοσιεύσεις: 6
Εγγραφή: Πέμ Δεκ 03, 2020 10:37 am

Re: Εύρεση αριθμών βαμπίρ

#4

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από pierro zachareas » Σάβ Μάιος 22, 2021 11:37 am

Συνάπτω την εικασία σε pdf.
Συνημμένα
eikasia.pdf
(22.36 KiB) Μεταφορτώθηκε 43 φορές


pierro zachareas
Δημοσιεύσεις: 6
Εγγραφή: Πέμ Δεκ 03, 2020 10:37 am

Re: Εύρεση αριθμών βαμπίρ

#5

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από pierro zachareas » Σάβ Ιουν 05, 2021 12:22 am

Δέν ισχύει για α = 91512171, β = 33111117.


Απάντηση

Επιστροφή σε “ΘΕΩΡΙΑ ΑΡΙΘΜΩΝ”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 5 επισκέπτες