Ποια τα κριτήρια επιλογής;

Στόν φάκελλο υποβάλονται άρθρα επί παντός Μαθηματικού αντικειμένου, τά οποία, αφού συζητηθούν καί ενδεχομένως συμπληρωθούν θά δημοσιεύονται, γιά ένα χρονικό διάστημα, στήν αρχική σελίδα τού mathematica.
Νίκος Παπαγεωργίου
Δημοσιεύσεις: 51
Εγγραφή: Κυρ Φεβ 16, 2014 1:55 pm
Επικοινωνία:

Ποια τα κριτήρια επιλογής;

#1

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Νίκος Παπαγεωργίου » Σάβ Φεβ 22, 2014 1:42 pm

Την πρόταση: Στόν φάκελλο υποβάλονται άρθρα επί παντός Μαθηματικού αντικειμένου, τά οποία, αφού συζητηθούν καί ενδεχομένως συμπληρωθούν θά δημοσιεύονται, γιά ένα χρονικό διάστημα, στήν αρχική σελίδα τού mathematica. την θεωρώ ασαφή και γι αυτό ρωτώ:

Με ποια κριτήρια επιλέγονται ή πρέπει να επιλέγονται τα θέματα που τελικά δημοσιεύονται στην αρχική σελίδα;

Αρκεί π.χ. η πρόταση να είναι μια νέα και αξιοποιήσιμη λύση ενός προβλήματος;


Μαθηματικά της Μεταβολής
Άβαταρ μέλους
gbaloglou
Επιμελητής
Δημοσιεύσεις: 3342
Εγγραφή: Παρ Φεβ 27, 2009 10:24 pm
Τοποθεσία: Θεσσαλονικη
Επικοινωνία:

Re: Ποια τα κριτήρια επιλογής;

#2

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από gbaloglou » Σάβ Φεβ 22, 2014 2:13 pm

Νίκος Παπαγεωργίου έγραψε:Την πρόταση: Στόν φάκελλο υποβάλονται άρθρα επί παντός Μαθηματικού αντικειμένου, τά οποία, αφού συζητηθούν καί ενδεχομένως συμπληρωθούν θά δημοσιεύονται, γιά ένα χρονικό διάστημα, στήν αρχική σελίδα τού mathematica. την θεωρώ ασαφή και γι αυτό ρωτώ:

Με ποια κριτήρια επιλέγονται ή πρέπει να επιλέγονται τα θέματα που τελικά δημοσιεύονται στην αρχική σελίδα;

Αρκεί π.χ. η πρόταση να είναι μια νέα και αξιοποιήσιμη λύση ενός προβλήματος;
Πέντε χρόνια στο :logo: (συμπληρώνω σε πέντε μέρες) ... και δεν γνώριζα καν την ύπαρξη "αρχικής σελίδας" σ' αυτό! :) :)

Όντως υπάρχει αρχική σελίδα, με ελάχιστα περιεχόμενα, το μόνο αξιόλογο των οποίων είχε συζητηθεί και εδώ (στον φάκελλο τον οποίο επιμελούμαι). Επειδή πολλά αξιόλογα θέματα, ακόμη και ενδεχομένως πρωτότυπα, δημοσιεύονται συνεχώς στο :logo: , η ύπαρξη της εν λόγω σελίδας μάλλον αμφιβόλου σκοπού είναι, χώρια που, όπως βλέπουμε, μπορεί να δημιουργήσει και αντιζηλίες του τύπου "γιατί να είναι του Μπαλόγλου το άρθρο εκεί και όχι το δικό μου" :)

Γιώργος Μπαλόγλου


Γιώργος Μπαλόγλου -- κρυσταλλογράφω άρα υπάρχω

Ὁρᾷς, τὸ κάλλος ὅσσον ἐστὶ τῆς λίθου, ἐν ταῖς ἀτάκτοις τῶν φλεβῶν εὐταξίαις. -- Παλατινή Ανθολογία 9.695 -- Ιδού του πετραδιού η άμετρη ομορφιά, μεσ' των φλεβών τις άναρχες πειθαρχίες.
Νίκος Παπαγεωργίου
Δημοσιεύσεις: 51
Εγγραφή: Κυρ Φεβ 16, 2014 1:55 pm
Επικοινωνία:

Re: Ποια τα κριτήρια επιλογής;

#3

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Νίκος Παπαγεωργίου » Σάβ Φεβ 22, 2014 2:20 pm

κύριε Μπαλόγλου νομίζω ότι στη δημοκρατία οι αντιζηλίες λύνονται δια ψηφοφορίας. Μια σχετική ψηφοφορία μπορεί να καθορίζει ποια πρόταση και για ποιο χρονικό διάστημα θα αναρτάται και στην αρχική σελίδα.


Μαθηματικά της Μεταβολής
Άβαταρ μέλους
gbaloglou
Επιμελητής
Δημοσιεύσεις: 3342
Εγγραφή: Παρ Φεβ 27, 2009 10:24 pm
Τοποθεσία: Θεσσαλονικη
Επικοινωνία:

Re: Ποια τα κριτήρια επιλογής;

#4

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από gbaloglou » Σάβ Φεβ 22, 2014 2:29 pm

Νίκος Παπαγεωργίου έγραψε:κύριε Μπαλόγλου νομίζω ότι στη δημοκρατία οι αντιζηλίες λύνονται δια ψηφοφορίας. Μια σχετική ψηφοφορία μπορεί να καθορίζει ποια πρόταση και για ποιο χρονικό διάστημα θα αναρτάται και στην αρχική σελίδα.
Χαμένος χρόνος, κατά την γνώμη μου -- βεβαίως οι γενικοί συντονιστές του :logo: έχουν τον πρώτο λόγο, αλλά προσωπική μου άποψη είναι ότι η "αρχική σελίδα" του :logo: δεν έχει λόγο ύπαρξης. (Ίσως να δημιουργήθηκε με κάτι άλλο κατά νου, το οποίο η ίδια η δυναμική του :logo: βαθμιαία αχρήστευσε.)

Γενικά, εδώ στο :logo: δεν έχουμε ανταγωνισμό για το ποια άρθρα είναι τα καλύτερα ή σπουδαιότερα: ο καθένας στέλνει ότι θέλει, και όποιος θέλει το διαβάζει ή και απαντά. Αν κάποιος έχει κάτι που θεωρεί εξαιρετικό ... μπορεί, αν δεν του φτάνουν τα σχόλια άλλων μελών του :logo: , να το στείλει σε κάποιο περιοδικό για δημοσίευση, να το αναρτήσει σε κάποιο ιστολόγιο, κλπ

Γιώργος Μπαλόγλου


Γιώργος Μπαλόγλου -- κρυσταλλογράφω άρα υπάρχω

Ὁρᾷς, τὸ κάλλος ὅσσον ἐστὶ τῆς λίθου, ἐν ταῖς ἀτάκτοις τῶν φλεβῶν εὐταξίαις. -- Παλατινή Ανθολογία 9.695 -- Ιδού του πετραδιού η άμετρη ομορφιά, μεσ' των φλεβών τις άναρχες πειθαρχίες.
Νίκος Παπαγεωργίου
Δημοσιεύσεις: 51
Εγγραφή: Κυρ Φεβ 16, 2014 1:55 pm
Επικοινωνία:

Re: Ποια τα κριτήρια επιλογής;

#5

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Νίκος Παπαγεωργίου » Σάβ Φεβ 22, 2014 2:41 pm

παρόλο ότι ξεφύγαμε από το θέμα, θα σας απαντήσω με τα δικά σας λόγια, που πολύ μου άρεσαν και αφορούν όχι στον ανταγωνισμό αλλά στην άμιλλα
viewtopic.php?f=29&t=33800#p156456


Μαθηματικά της Μεταβολής
Άβαταρ μέλους
gbaloglou
Επιμελητής
Δημοσιεύσεις: 3342
Εγγραφή: Παρ Φεβ 27, 2009 10:24 pm
Τοποθεσία: Θεσσαλονικη
Επικοινωνία:

Re: Ποια τα κριτήρια επιλογής;

#6

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από gbaloglou » Σάβ Φεβ 22, 2014 2:50 pm

Νίκος Παπαγεωργίου έγραψε:παρόλο ότι ξεφύγαμε από το θέμα, θα σας απαντήσω με τα δικά σας λόγια, που πολύ μου άρεσαν και αφορούν όχι στον ανταγωνισμό αλλά στην άμιλλα
viewtopic.php?f=29&t=33800#p156456
Ωραία ανάμνηση (αν και τα λόγια δεν είναι δικά μου αλλά του πατέρα μου), αλλά ... όντως ξεφύγαμε από το θέμα της αρχικής σελίδας του :logo: ;)

Γιώργος Μπαλόγλου


Γιώργος Μπαλόγλου -- κρυσταλλογράφω άρα υπάρχω

Ὁρᾷς, τὸ κάλλος ὅσσον ἐστὶ τῆς λίθου, ἐν ταῖς ἀτάκτοις τῶν φλεβῶν εὐταξίαις. -- Παλατινή Ανθολογία 9.695 -- Ιδού του πετραδιού η άμετρη ομορφιά, μεσ' των φλεβών τις άναρχες πειθαρχίες.
Απάντηση

Επιστροφή σε “Άρθρα αρχικής σελίδας”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης