Τα Μαθηματικά την Εποχή της Τουρκοκρατίας

Συντονιστής: swsto

Mihalis_Lambrou
Επιμελητής
Δημοσιεύσεις: 15768
Εγγραφή: Κυρ Δεκ 21, 2008 2:04 am

Τα Μαθηματικά την Εποχή της Τουρκοκρατίας

#1

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Mihalis_Lambrou » Παρ Φεβ 04, 2022 5:48 pm

.
Είμαι στην ευχάριστη θέση να σας ανακοινώσω ότι βγήκε σε δημόσια θέα ένα έργο που είχα αναλάβει στο Τμήμα Μαθηματικών και Εφαρμοσμένων Μαθηματικών του Πανεπιστημίου Κρήτης, υπό την αιγίδα της Επιτροπής «Ελλάδα 2021» για τα 200 χρόνια από την Επανάσταση, και με την ευγενική χορηγία της «Παγκρήτιας Τράπεζας». Αφορά την καταγραφή και συγκέντρωση πηγών της Ιστορίας των Μαθηματικών την εποχή της Τουρκοκρατίας.

Μπορείτε να δείτε το υλικό στην ιστοσελίδα

http://history.math.uoc.gr

Το σχετικό Δελτίο Τύπου είναι εδώ:
.
Δελτίο_τύπου_Σπουδαστήριο.pdf
(224.18 KiB) Μεταφορτώθηκε 53 φορές
.
Πρόκειται για πολλών μηνών εργασία με τους συνεργάτες μου, νυν ή πρώην φοιτητές στο Πανεπιστήμιο Κρήτης Μαρία Δρακάκη, Νίκο Αγγουρίδη και Δημήτρη Καλοψικάκη. Και οι τρεις, αλλά ιδίως η Μαρία που τράβηξε πολύ κουπί στην διαρδομή αυτή, ήσαν εξαιρετικοί. Επιλεγμένοι ένας και ένας. Δεν έχω λόγια να τους ευχαριστήσω.

Η ιστοσελίδα θα εμπλουτίζεται συνεχώς.

Θα ήμουν ευγνώμων αν έχετε πρόσθετο υλικό για ανάρτηση ή υποδείξεις.



Λέξεις Κλειδιά:
Άβαταρ μέλους
cretanman
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 4098
Εγγραφή: Πέμ Δεκ 18, 2008 12:35 pm
Τοποθεσία: Ηράκλειο Κρήτης
Επικοινωνία:

Re: Τα Μαθηματικά την Εποχή της Τουρκοκρατίας

#2

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από cretanman » Παρ Φεβ 04, 2022 6:09 pm

Πολλά συγχαρητήρια!! Γνωρίζω για την δουλειά σας, γνωρίζω τον κόπο που βάλατε (ιδίως της Μαρίας) και τον πολύ χρόνο που αφιερώσατε, αλλά άξιζε τον κόπο!!

Αλέξανδρος


Αλέξανδρος Συγκελάκης
ΚΕΦΑΛΟΝΙΤΗΣ
Δημοσιεύσεις: 1292
Εγγραφή: Δευ Δεκ 28, 2009 11:41 pm
Τοποθεσία: Kάπου στο πιο μεγάλο νησί του Ιονίου

Re: Τα Μαθηματικά την Εποχή της Τουρκοκρατίας

#3

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΚΕΦΑΛΟΝΙΤΗΣ » Παρ Φεβ 04, 2022 9:16 pm

Πρέπει να πρόκειται για εξαιρετικά προσεγμένη δουλειά...
Σε αυτό το συμπέρασμα έχω καταλήξει από τα λίγες βιογραφίες που διάβασα.
Τις επόμενες μέρες σκοπεύω να διαβάσω κι άλλες.

Συγχαρητήρια στους συντελεστές του εγχειρήματος.


Άβαταρ μέλους
nsmavrogiannis
Επιμελητής
Δημοσιεύσεις: 4456
Εγγραφή: Σάβ Δεκ 20, 2008 7:13 pm
Τοποθεσία: Αθήνα
Επικοινωνία:

Re: Τα Μαθηματικά την Εποχή της Τουρκοκρατίας

#4

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από nsmavrogiannis » Παρ Φεβ 04, 2022 9:44 pm

Μιχάλη εύγε. Εύγε και στους άλλους συντελεστές.
Είμαι βέβαιο ότι ως αποθετήριο θα είναι χρήσιμο για όλους μας.
Εύχομαι δε να αποτελέσει κίνητρο για εκπόνηση νέων μελετών για την συγκεκριμένη περίοδο και τις συνδέσεις της με την οικοδόμηση της νεώτερης Ελλάδας.


Αν κανείς δεν ελπίζει, δεν θα βρεί το ανέλπιστο, οι δρόμοι για το ανεξερεύνητο θα είναι κλειστοί.
Ηράκλειτος
KDORTSI
Διακεκριμένο Μέλος
Δημοσιεύσεις: 2352
Εγγραφή: Τετ Μαρ 11, 2009 9:26 pm

Re: Τα Μαθηματικά την Εποχή της Τουρκοκρατίας

#5

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από KDORTSI » Παρ Φεβ 04, 2022 11:11 pm

Μιχάλη συγχαρητήρια σε σένα και τους συνεργάτες σου!!!

Στην εργασία αυτή, ανοιχτή στον καθένα μας, ξεδιπλώνεται η σκέψη όλων εκείνων των
ανθρώπων από τον 15ο αιώνα μέχρι και τον 19ο αιώνα, οι οποίοι δόμησαν τις ιδέες του
Νεολληνικού Διαφωτισμού και επηρέασαν την παραπέρα μέχρι και σήμερα ελληνική σκέψη.

Είχαν οι άνθρωποι αυτοί μια αντίληψη του homo universalis, επηρεασμένοι από το γενικότερο
κλίμα της Ευρώπης, ζώντας, άλλοι εκτός κι άλλοι εντός του ελληνικού χώρου.

Αξίζει να μελετήσουμε σήμερα το έργο τους. Και η δουλειά αυτή θα μας διευκολύνει!

Προσωπικά, ζώντας στα Γρεβενά, είχα την τύχη να βρίσκομαι κοντά στις Βιβλιοθήκες της
γειτονικής Σιάτιστας και της Κοζάνης όπου γνώρισα τα βιβλία πολλών από αυτούς που
περιλαμβάνονται στην εργασία σας!

Το νήμα των σημερινών Μαθηματικών ξεκινάει από τους ανθρώπους αυτούς!!! Έτσι αν δεν
γνωρίσουμε το έργο τους και τις ιδέες τους θα χάσουμε το δρόμο.

Και πάλι συγχαρητήρια και ευχαριστούμε!

Κώστας Δόρτσιος


Άβαταρ μέλους
george visvikis
Επιμελητής
Δημοσιεύσεις: 13301
Εγγραφή: Παρ Νοέμ 01, 2013 9:35 am

Re: Τα Μαθηματικά την Εποχή της Τουρκοκρατίας

#6

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από george visvikis » Σάβ Φεβ 05, 2022 1:23 pm

Πολύ ενδιαφέρουσα δουλειά, Μιχάλη.

Συγχαρητήρια σε σένα και σε όλη την ομάδα!!!


Σταύρος Σταυρόπουλος
Δημοσιεύσεις: 551
Εγγραφή: Κυρ Δεκ 21, 2008 9:46 pm
Τοποθεσία: Κόρινθος

Re: Τα Μαθηματικά την Εποχή της Τουρκοκρατίας

#7

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Σταύρος Σταυρόπουλος » Κυρ Φεβ 06, 2022 11:15 pm

Θερμά Συγχαρητήρια!!!


Σ τ α ύ ρ ο ς Σ τ α υ ρ ό π ο υ λ ο ς
Mihalis_Lambrou
Επιμελητής
Δημοσιεύσεις: 15768
Εγγραφή: Κυρ Δεκ 21, 2008 2:04 am

Re: Τα Μαθηματικά την Εποχή της Τουρκοκρατίας

#8

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Mihalis_Lambrou » Τρί Φεβ 15, 2022 1:08 am

Ευχαριστώ όλους σας για τα καλά και ενθαρρυντικά σας λόγια.
nsmavrogiannis έγραψε:
Παρ Φεβ 04, 2022 9:44 pm
Εύχομαι δε να αποτελέσει κίνητρο για εκπόνηση νέων μελετών για την συγκεκριμένη περίοδο και τις συνδέσεις της με την οικοδόμηση της νεώτερης Ελλάδας.
Το ελπίζω.

Μία μέριμνά μας ήταν η ανεύρεση ΟΛΩΝ (έστω, σχεδόν όλων) των Διδακτορικών Διατριβών στο θέμα, τα τελευταία 35+ χρόνια.

Αυτές τις βρήκαμε όλες και μπορέσαμε να τις αναρτήσαμε καθώς είναι δημόσια έγγραφα. Αν εντοπίσεται καμία που μας διέφυγε, παρακαλώ ειδοποιήστε με.

Δυστυχώς ένα σημείο που προσκρούουμε συχνά στις αναρτήσεις που επιθυμούμε να κάνουμε είναι ότι για λόγους κοπυράιτ, δεν μπορούμε να αναρτήσουμε οτιδήποτε έχουμε στα χέρια μας. Και έχουμε πολλά ακόμη, που δεν φαίνονται και μάλλον ποτέ δεν θα φανούν. Για παράδειγμα, φανταστείτε ότι υπάρχουν ακόμα και δικά μου άρθρα σε συλλογικό τόμο που δεν μου δίνει ο εκδότης την άδεια να τα συμπεριλάβω. Λογικό μεν, αλλά μου δένει τα χέρια.
KDORTSI έγραψε:
Παρ Φεβ 04, 2022 11:11 pm
Το νήμα των σημερινών Μαθηματικών ξεκινάει από τους ανθρώπους αυτούς!!! Έτσι αν δεν
γνωρίσουμε το έργο τους και τις ιδέες τους θα χάσουμε το δρόμο.
Ακριβώς.

Όταν ξεκίνησε το Καποδιστριακό Πανεπιστήμιο, υπήρχε το προσωπικό να το επανδρώσει και υπήρχε η βιβλιογραφία για την μεταλαμπάδευση της γνώσης.

Οι άνθρωποι εκείνοι είχαν υψηλή ιδεολογία για το Έθνος και θυσίασαν τα πάντα για να φέρουν τόσο την ελευθερία στην Επαναστατημένη Ελλάδα όσο και την γνώση.

Κρατώ μία φράση του Νεόφυτου Δούκα (1760-1845) που δάκρυσα όταν την πρωτοδιάβασα:

"Και τούτων απάντων κυβερνήτης ως άριστος και εύβουλος ηγεμών εγένετο ο κάλαμος μάλιστα, δια τον οποίον εγώ ο γεννηθείς εν κλαυθμώ και αυξηθείς εν δουλεία και πλανηθείς πανταχού εις την αλλοδαπήν τελευτών ήδη μεθ' ηδονής εν χαρά και ελευθερία εις τας σεβασμίας Αθήνας, ω της των πραγμάτων αύθις μεταβολής..."

Πόσο δυνατά τα λόγια του. Επαναλαμβάνω στη Δημοτική το τελευταίο τμήμα της, για να το κατανοήσουν οι πιο νέοι: "Γεννήθηκα κλαίγοντας, μεγάλωσα σκλάβος, περιηγήθηκα παντού στα ξένα αλλά τώρα πεθαίνω με την χαρά να βλέπω ελεύθερη την σεβαστή μου Αθήνα..."


Απάντηση

Επιστροφή σε “Χρήσιμες Μαθηματικές Ιστοσελίδες”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 10 επισκέπτες