Cesaro Stolz 0/0 ισχυρή μορφή

Συντονιστές: grigkost, Κοτρώνης Αναστάσιος

Άβαταρ μέλους
Κοτρώνης Αναστάσιος
Επιμελητής
Δημοσιεύσεις: 3203
Εγγραφή: Κυρ Φεβ 22, 2009 11:11 pm
Τοποθεσία: Μπροστά στο πισί...
Επικοινωνία:

Cesaro Stolz 0/0 ισχυρή μορφή

#1

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Κοτρώνης Αναστάσιος » Πέμ Φεβ 21, 2013 5:13 pm

Καλησπέρα. Έχει κανείς κάποια παραπομπή (με απόδειξη κατά προτίμηση) για την ακόλουθη ισχυρή μορφή του Cezaro Stolz;

Αν

1) \displaystyle{\lim_{n\to+\infty}a_n=\lim_{n\to+\infty}b_n=0},

2) Η b_n είναι γνησίως φθίνουσα,

3) \displaystyle{\lim_{n\to+\infty}\frac{a_{n+1}-a_n}{b_{n+1}-b_n}=\ell\in\mathbb R\cup\{\pm\infty\}},

τότε \displaystyle{\lim_{n\to+\infty}\frac{a_n}{b_n}=\ell}.

Αυτή την εκδοχή δεν την είχα υπόψη μου. Η πιο ισχυρή εκδοχή που είχα συναντήσει απαιτούσε και η a_n να φθίνει στο 0, μέχρι που είδα σε ένα άρθρο να χρησιμοποιούν την παραπάνω και βρήκα αυτό (σελ 10) αλλά τις παραπομπές που δίνει δεν τις βρίσκω στο δίκτυο..


Εσύ....; Θα γίνεις κανίβαλος....;
Άβαταρ μέλους
nsmavrogiannis
Επιμελητής
Δημοσιεύσεις: 4455
Εγγραφή: Σάβ Δεκ 20, 2008 7:13 pm
Τοποθεσία: Αθήνα
Επικοινωνία:

Re: Cesaro Stolz 0/0 ισχυρή μορφή

#2

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από nsmavrogiannis » Κυρ Φεβ 24, 2013 1:11 am

Αναστάση πρωτοείδα το θέμα στο βιβλίο:
Ilyin, Poznyak, Fundamentals of Mathematical Analysis, Part 1, Mir, 1982
όπου υπάρχει (σελίδα 86) η ακόλουθη εκδοχή που νομίζω ότι με μία μικρή τροποποίηση δίνει κάτι παραπάνω από αυτό που ζητάς:
Θεώρημα Stolz Έστω \left\{ y_{n}\right\} μία απειριζόμενη αύξουσα ακολουθία και έστω ότι η ακολουθία \left\{ \frac{x_{n}-x_{n-1}}{y_{n}-y_{n-1}}\right\} συγκλίνει στο a. Τότε και η ακολουθία \left\{ \frac{x_{n}}{y_{n}}\right\} συγκλίνει και έχει όριο το a. Επομένως
\lim\limits_{n\rightarrow +\infty }\frac{x_{n}}{y_{n}}=\lim\limits_{n\rightarrow +\infty }\frac{x_{n}-x_{n-1}}{y_{n}-y_{n-1}}.

Η απόδειξη πιάνει 3 1/2 σελίδες. Αν σε ενδιαφέρει μου λες.

Ίσως είναι χρήσιμα
α) το άρθρο της wikipedia:
https://en.wikipedia.org/wiki/Stolz%E2% ... ro_theorem
β) το άρθρο
A.G.Ramm, Discrete L'Hospital's rule
στο http://arxiv.org/abs/math/0504034

Μαυρογιάννης


Αν κανείς δεν ελπίζει, δεν θα βρεί το ανέλπιστο, οι δρόμοι για το ανεξερεύνητο θα είναι κλειστοί.
Ηράκλειτος
Άβαταρ μέλους
Κοτρώνης Αναστάσιος
Επιμελητής
Δημοσιεύσεις: 3203
Εγγραφή: Κυρ Φεβ 22, 2009 11:11 pm
Τοποθεσία: Μπροστά στο πισί...
Επικοινωνία:

Re: Cesaro Stolz 0/0 ισχυρή μορφή

#3

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Κοτρώνης Αναστάσιος » Κυρ Φεβ 24, 2013 1:38 am

Νίκο καλησπέρα. Την εκδοχή που αναφέρεις την έχω υπόψη μου αλλά επειδή, για την περίπτωση 0/0, όποια εκδοχή έχω δει ζητάει αριθμητή και παρονομαστή να φθίνει στο 0, δεν σκέφτηκα ότι μπορεί η παραπάνω εκδοχή να τροποποιηθεί δίνοντας τη 0/0 με ασθενείς υποθέσεις (μόνο ο παρονομαστής να φθίνει στο 0). Δεν ξέρω αν η τροποποίηση που λες είναι άμεση. Δεν το έχω σκεφτεί. Θα το κοιτάξω.


Εσύ....; Θα γίνεις κανίβαλος....;
Μπάμπης Στεργίου
Επιμελητής
Δημοσιεύσεις: 5561
Εγγραφή: Δευ Δεκ 22, 2008 2:16 pm
Τοποθεσία: Χαλκίδα - Καρδίτσα

Re: Cesaro Stolz 0/0 ισχυρή μορφή

#4

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Μπάμπης Στεργίου » Κυρ Φεβ 24, 2013 2:13 pm

Κοτρώνης Αναστάσιος έγραψε:Καλησπέρα. Έχει κανείς κάποια παραπομπή (με απόδειξη κατά προτίμηση) για την ακόλουθη ισχυρή μορφή του Cezaro Stolz;

Αν

1) \displaystyle{\lim_{n\to+\infty}a_n=\lim_{n\to+\infty}b_n=0},

2) Η b_n είναι γνησίως φθίνουσα,

3) \displaystyle{\lim_{n\to+\infty}\frac{a_{n+1}-a_n}{b_{n+1}-b_n}=\ell\in\mathbb R\cup\{\pm\infty\}},

τότε \displaystyle{\lim_{n\to+\infty}\frac{a_n}{b_n}=\ell}.

Αυτή την εκδοχή δεν την είχα υπόψη μου. Η πιο ισχυρή εκδοχή που είχα συναντήσει απαιτούσε και η a_n να φθίνει στο 0, μέχρι που είδα σε ένα άρθρο να χρησιμοποιούν την παραπάνω και βρήκα αυτό (σελ 10) αλλά τις παραπομπές που δίνει δεν τις βρίσκω στο δίκτυο..
Αναστάση,
όταν ξαναβρεθούμε να θυμηθούμε να σου φέρω το βιβλίο του Κώστα Μπροχούτα, Άλγεβρα.
Όταν έδινα για τη ΦΜΣ το 1977 ήταν το βιβλίο από το οποίο έμαθα ακολουθίες. Είναι καταπληκτικό. ΕΚεί θα δει κανένας πόσες σπουδαίες προτάσεις αποδεικνύονται με αυτή την εξαιρετική πρόταση.
Τώρα, για την απόδειξη, δε θυμάμαι που την έχω δει.Νομίζω ότι κάποια φορά είχα δει μία με τον κανόνα de L'Hospital.
Θα κοιτάξω και θα σου πω , αν βρώ κάτι άλλο.

***Α! Πήγα βιβλιοθήκη και είδα το βιβλίο. Έχει μέσα και την απόδειξη(με τον ορισμό του ορίου ακολουθίας), μια σελίδα και κάτι, αλλά κατανοητή.

Μπάμπης


Ilias_Zad
Δημοσιεύσεις: 418
Εγγραφή: Δευ Ιαν 26, 2009 11:44 pm

Re: Cesaro Stolz 0/0 ισχυρή μορφή

#5

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ilias_Zad » Κυρ Φεβ 24, 2013 3:44 pm

Δεν ξέρω τι αποδείξεις έχουν μέσα τα παραπάνω βιβλία αλλά μπορούμε να το δούμε ως εξής:
Για l πραγματικό,
Έστω e>0.

Tότε υπάρχει n_0 τέτοιο ώστε για κάθε n\geq n_0 να ισχύει :

l-e<\frac{a_n-a_{n-1}}{b_n-b_{n-1}}< l+e και άρα (l+e )(b_n-b_{n-1})< a_n-a_{n-1} <(l-e)(b_n-b_{n-1}) αν n\geq n_0.

Αν τώρα παρόυμε ένα m \geq n_0 τότε για N >m αθροίζοντας την τελευταία σχέση
για n=m+1,..,N παίρνουμε ότι ισχύει (l+e)(b_N-b_m)<a_N-a_m<(l-e)(b_N-b_m).

Αυτή η σχέση όμως με N στο άπειρο δίνει -(l+e)b_m \leq -a_m \leq-(l-e)b_m \rightarrow l-e \leq \frac{a_m}{b_m} \leq l+e, και άρα το ζητούμενο.

Για l άπειρο η αντιμετώπιση είναι όμοια με ένα σωστό πείραγμα στην πρώτη σχέση.


Απάντηση

Επιστροφή σε “ΑΝΑΛΥΣΗ”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 15 επισκέπτες