Ολοκλήρωμα - Πλήθος Ριζών.

Συντονιστές: grigkost, Κοτρώνης Αναστάσιος

Ωmega Man
Δημοσιεύσεις: 1264
Εγγραφή: Παρ Ιουν 05, 2009 8:17 am

Ολοκλήρωμα - Πλήθος Ριζών.

#1

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ωmega Man » Κυρ Μάιος 23, 2010 4:40 am

.
pap.png
pap.png (10.93 KiB) Προβλήθηκε 654 φορές


What's wrong with a Greek in Hamburg?

Λέξεις Κλειδιά:
achilleas
Γενικός Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 3014
Εγγραφή: Τρί Σεπ 15, 2009 3:32 pm

Re: Ολοκλήρωμα - Πλήθος Ριζών.

#2

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από achilleas » Κυρ Μάιος 23, 2010 4:32 pm

Το (1) έχει ξανασυζητηθεί στο forum, αλλά έψαξα και δε μπόρεσα να το βρω.

Φαντάζομαι ο Γιώργος προσδοκά μια λύση με μιγαδική ανάλυση...δε θυμάμαι ποιες λύσεις είχαν δοθεί...Ίσως, όσοι συμμετείχαν στη συζήτηση να θυμούνται καλύτερα.

Το (2) είναι μια κλασσική εφαρμογή του θεωρήματος Rouche, αφού αρκεί να παρατηρήσουμε ότι το 9 είναι μεγαλύτερο από το άθροισμα 1+1+2+4=8 των υπόλοιπων συντελεστών, οπότε

|9z^2|=9>8\geq |z^6+z^3+2z+4|

για |z|=1.

Άρα το ζητούμενο πλήθος ριζών είναι: 2.

Φιλικά,

Αχιλλέας


Ωmega Man
Δημοσιεύσεις: 1264
Εγγραφή: Παρ Ιουν 05, 2009 8:17 am

Re: Ολοκλήρωμα - Πλήθος Ριζών.

#3

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ωmega Man » Κυρ Μάιος 23, 2010 4:38 pm

Πολύ ωραία Αχιλλέα, όσον αφορά το 1ο και εγώ έχω την ίδια εντύπωση με σένα........


What's wrong with a Greek in Hamburg?
Άβαταρ μέλους
mathxl
Δημοσιεύσεις: 6736
Εγγραφή: Τρί Δεκ 23, 2008 3:49 pm
Τοποθεσία: Σιδηρόκαστρο
Επικοινωνία:

Re: Ολοκλήρωμα - Πλήθος Ριζών.

#4

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από mathxl » Κυρ Μάιος 23, 2010 4:49 pm

Το έχω δώσει εγώ στον ΑΕΙ, για την ώρα δεν ψάχνω γιατί πληκτρολογώ την λύση της επαναληπτικής που πρόκειται να ανεβάσω. όποιος θέλει ας ψάξει στις δημοσιεύσεις μου για ολοκληρώματα στον φάκελο ΑΕΙ

ΠΡΟΣΘΗΚΗ:Βρήκα την διεύθυνση viewtopic.php?f=9&t=2891
τελευταία επεξεργασία από mathxl σε Κυρ Μάιος 23, 2010 6:53 pm, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.


Ποτε δεν κάνω λάθος! Μια φορά νομιζα πως είχα κάνει, αλλά τελικά έκανα λάθος!
Απ' τα τσακάλια δεν γλυτώνεις μ' ευχές η παρακάλια. Κ. Βάρναλης
Aπέναντι στις αξίες σου να είσαι ανυποχώρητος

Ενεργό μέλος από 23-12-2008 ως και 17-8-2014 (δεν θα απαντήσω σε πμ)
Άβαταρ μέλους
Κοτρώνης Αναστάσιος
Επιμελητής
Δημοσιεύσεις: 3203
Εγγραφή: Κυρ Φεβ 22, 2009 11:11 pm
Τοποθεσία: Μπροστά στο πισί...
Επικοινωνία:

Re: Ολοκλήρωμα - Πλήθος Ριζών.

#5

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Κοτρώνης Αναστάσιος » Κυρ Μάιος 23, 2010 6:37 pm

Μια πολύ όμορφη λύση για το πρώτο που έχω υπόψη μου, η οποία δεν κάνει χρήση μιγαδικής ανάλυσης και είναι από την μεταπτυχιακή εργασία του Παντερή με επιβλέποντα το Μιχάλη, είναι η εξής :

Κατ' αρχάς, ολοκλήρωμα συγκλίνει για κάθε \displaystyle{a\in\mathbb{R}}, αφού η ολοκληρωτέα είναι άρτια και \displaystyle{\Big|\frac{\cos(ax)}{x^{2}+1}\Big|\leq\frac{1}{x^{2}+1}} με \displaystyle{\int_{0}^{+\infty}\frac{1}{x^{2}+1}\,dx=\pi/2}.

Έστω ότι \displaystyle{a\in[-M,M]} με \displaystyle{M>0}. Έχουμε ότι \displaystyle{I(a):=\int_{0}^{+\infty}\frac{\cos(ax)}{x^{2}+1}\,dx\stackrel{ax=y}{=}\int_{0}^{+\infty}\cos y\frac{a}{y^{2}+a^{2}}\,dy:=\int_{0}^{+\infty}\cos y f(a,y)\,dy}.

Επίσης είναι \displaystyle{\frac{\partial f(a,y)}{\partial y}=\frac{-2ay}{(a^{2}+y^{2})^{2}}} και \displaystyle{\frac{\partial f(a,y)}{\partial a}=\frac{y^{2}-a^{2}}{(a^{2}+y^{2})^{2}}}, αλλά και

\displaystyle{\frac{\partial^{2}f(a,y)}{\partial y^{2}}=\cdots=\frac{2a^{5}-6ay^{4}-4a^{3}y^{2}}{(a^{2}+y^{2})^{4}}=\cdots=-\frac{\partial^{2}f(a,y)}{\partial a^{2}}}. \displaystyle{\boxed{*}}

Επειδή \displaystyle{\int_{0}^{+\infty}\Big|\frac{\partial(\cos y f(a,y))}{\partial a}\Big|\,dy<+\infty,\,\,\,\,\,\,\int_{0}^{+\infty}\Big|\frac{\partial^{2}(\cos y f(a,y))}{\partial a^{2}}\Big|\,dy<+\infty} ομοιόμορφα ως προς \displaystyle{a\in[-M,M]}, από το θεώρημα του Leibnitz έχουμε

\displaystyle{I{''}(a)=\int_{0}^{+\infty}\cos y \frac{\partial^{2}f(a,y)}{\partial a^{2}}\,dy}. \displaystyle{\boxed{**}}

Όμως με διπλή κατά παράγοντες ολοκλήρωση είναι \displaystyle{I(a)=-\int_{0}^{+\infty}\cos y\frac{\partial^{2}f(a,y)}{\partial y^{2}}\,dy\stackrel{\boxed{*}}{=}\int_{0}^{+\infty}\cos y\frac{\partial^{2}f(a,y)}{\partial a^{2}}\,dy\stackrel{\boxed{**}}{=}I{''}(a)}.

Η λύση όμως της διαφορικής εξίσωσης \displaystyle{I{''}(a)=I(a)} είναι η \displaystyle{I(a)=\frac{\pi e^{-a}}{2}} και επειδή \displaystyle{\int_{-\infty}^{+\infty}\frac{\cos(ax)}{x^{2}+1}\,dx=2 I(a)}, έπεται το ζητούμενο.


Εσύ....; Θα γίνεις κανίβαλος....;
Απάντηση

Επιστροφή σε “ΑΝΑΛΥΣΗ”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 9 επισκέπτες