Διαχείριση χρημάτων

pro
Δημοσιεύσεις: 16
Εγγραφή: Δευ Μάιος 27, 2013 3:00 pm

Διαχείριση χρημάτων

#1

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από pro » Δευ Νοέμ 26, 2018 3:48 pm

Καλημέρα σας

Θα ήθελα να σας θέσω ένα προβληματισμό μου και αν μπορείτε να με βοήθησετε να βρω το ιδανικότερο πλάνο διαχείρισης χρημάτων. Ύστερα από ενδελεχή έρευνα του ιστορικού στοιχημάτων μου διαπίστωσα πως το ποσοστό επιτυχίας μου ανα ποδοσφαιρική σεζόν κυμαίνεται μεταξύ 85% και 89,5% σε σταθερή τιμή απόδοσης 1,30. Εδώ θα ήθελα να αναφέρω πως τα στοιχήματα που τοποθετώ είναι κατά την ώρα που διεξάγονται οι αγώνες και ο λόγος που το αναφέρω, είναι διότι παρακολουθώντας τις τιμές που δίνουν οι εταιρίες στοιχηματισμού με γκανιότα 5%, είναι ακριβώς οι ίδιες με τις τιμές που προσφέρουν προς στοιχηματισμό τα ανταλλακτήρια στοιχημάτων, τα οποία δεν περιέχουν γκανιότα στις τιμές τους. Στην ουσία λοιπόν η τιμή η συγκεκριμένη αντικατοπτρίζει την πραγματική πιθανότητα επαλήθευσης.

Από τα δεδομένα που ανέφερα παραπάνω προκύπτουν τα εξής:

Σε ένα αριθμό 350 στοιχηματικών γεγονότων με θεωρητικό ποσοστό επαλήθευσης 85%, προκύπτει πως η ελάχιστη απόδοση που θα έπρεπε να στοιχηματίζω είναι περίπου 1,18 οπότε στην ουσία ποντάροντας ένα ευρώ το κάθε ματς σε απόδοση του 1,30 θα έβγαινα κερδισμένος καθαρά 36,1 ευρώ το οποίο είναι ένα πολύ καλό κέρδος. Επειδή όμως θα χρειαζόταν ένα αρκετά μεγάλο χρονικό διάστημα τουλάχιστον πενταετίας, για να αποδίδει ένα ικανοποιητικό κέρδος το οποίο θα μπορεί να συμβάλλει στην καθημερινότητα, το σταθερό ποντάρισμα δεν ενδείκνυται για την παραπάνω περίπτωση, συνεπώς θα πρέπει να δημιουργηθεί ένα πλάνο διαχείρισης μπάνκας το οποίο θα μπορέσει με γεωμετρική πρόοδο (και με το ανάλογο ρίσκο φυσικά) να καταφέρω να μειώσω αυτό το χρονικό διάστημα.

Η αλήθεια είναι πως όλη την νύχτα δεν κοιμήθηκα χθες (εκμεταλλευόμενος και το σημερινό ρεπό μου), σκεπτόμενος ποιος θα ήταν ο ιδανικότερος τρόπος στοιχηματισμού. Έτσι λοιπόν κατέληξα στο εξής συμπέρασμα, το οποίο όμως σε κάποιο σημείο κολλάει και εκεί χρειάζομαι την βοήθεια σας.

Έστω ότι έχουμε 1000 ευρώ μπάνκα. Για όλους ασφαλείας σκέπτομαι να την χωρίσω σε 10 μέρη (και εδώ σαν μαθηματικοί θα μου πείτε γιατί σε 10 μέρη και όχι σε 5 ή 15 σωστή η απορία και η αλήθεια είναι πως δεν έχω απάντηση απλώς το θεωρώ νορμάλ νούμερο για το ποσοστό επιτυχίας που έχω) και ξεκινάω το ποντάρισμά.

Τώρα σκέφτομαι το εξής:

Τα 100 ευρώ να τα ποντάρω 3 φορές για να πλησιάσω κατά κάποιο τρόπο το ποσό που πόνταρα. Μετά από 3 στοιχήματα του 1,30 θα έχω μαζέψει 90 ευρώ. Τα 100 ευρώ που "δανείστηκα" από την μπάνκα να τα επιστρέψω σε αυτή και να συνεχίσω τον στοιχηματισμό με το κέρδος. Το κέρδος όμως το επαναποντάρω στο 1,30 δηλαδή 90 x 1,30^3=107,73 καθαρό κέρδος. Αρα η μπάνκα αν ολοκληρωθεί η εξάδα των στοιχημάτων, θα έχει φτάσει στα 1197,73 ευρώ. Πάμε λοιπόν στην επόμενη τριάδα στοιχημάτων και κάνουμε το ίδιο με ποσό στοιχηματισμού 119,77 κοκ. Όλο αυτό όμως το θεωρητικό μοντέλο ισχύει για 100% επιτυχία την οποία δεν την έχω αφού θεωρώ δεδομένη ότι είναι 85%.

Όταν λοιπόν θα προκύψει το πρώτο χαμένο στοίχημα πως το αντιμετωπίσουμε;

Εδώ σκέφτομαι πως το ιδανικότερο είναι να πάρω το μέρος που αντιστοιχεί στη μπάνκα και αν για παράδειγμα είμαι στην τριάδα του επαναπονταρίσματος να συνεχίσω στο ίδιο μοτίβο, διαφορετικά αν είμαι στην τριάδα του σταθερού πονταρίσματος η επόμενη τριάδα να είναι τριάδα επαναπονταρίσματος για να καλύψω το χαμένο έδαφος.

Το γνωρίζω πως το 1,30 δεν καλύπτει στο απόλυτο το χαμένο στοίχημα, αλλά στον ζωντανό στοιχηματισμό έχει μεγάλη διαφορά σε χρόνο το 1,30 με το 1,33 ή το ιδανικότερο 1,34 και σε βάθος χρόνου δεν με συμφέρει να κυνηγήσω το 1,33 ή το 1,34.

Λοιπόν αυτό που έχω σαν απορία σύμφωνα με το ποσοστό επιτυχίας 85% αυτό το σύστημα λειτουργεί στην κατά προσέγγιση πράξη; Υπάρχει κάποιος τρόπος να το επιβεβαιώσω ή μπορείτε εσείς να το επιβεβαιώσετε ή να το διαψεύσετε;

Σας ευχαριστώ πολύ!



Λέξεις Κλειδιά:
Mihalis_Lambrou
Επιμελητής
Δημοσιεύσεις: 15762
Εγγραφή: Κυρ Δεκ 21, 2008 2:04 am

Re: Διαχείριση χρημάτων

#2

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Mihalis_Lambrou » Δευ Νοέμ 26, 2018 6:16 pm

pro έγραψε:
Δευ Νοέμ 26, 2018 3:48 pm
Η αλήθεια είναι πως όλη την νύχτα δεν κοιμήθηκα χθες (εκμεταλλευόμενος και το σημερινό ρεπό μου), σκεπτόμενος ποιος θα ήταν ο ιδανικότερος τρόπος στοιχηματισμού. Έτσι λοιπόν κατέληξα στο εξής συμπέρασμα, το οποίο όμως σε κάποιο σημείο κολλάει και εκεί χρειάζομαι την βοήθεια σας.
Αφού η Μπάνκα κρατά 5%, ό,τι μα ό,τι και να κάνεις δεν υπάρχει ασφαλής τρόπος κέρδους.

Πάρε το έτσι: Αν υπήρχε τρόπος να κερδίσεις και τον εφάρμοζαν όλοι, τότε το άθροισμα όλων των κερδών θα ήταν θετικό. Να όμως που είναι αρνητικό (ίσον όσο κράτησε η Μπάνκα).

Δυστυχώς είναι πολύ δύσκολο να πεισθεί ένας τζογαδόρος αλλά χωρίς γνώσεις Μαθηματικών ότι δεν έχει τρόπος εξασφάλισης κέρδους. Η εμμονή του τζογαδόρου για εύκολο κέρδος είναι αρκετή για να μην ακούει την συμβουλή του επαγγελματία Μαθηματικού. Όπως και να είναι, δεν θα βρεις σε επιστημονικό φόρουμ κάποιον ασφαλή τρόπο κέρδους. Δεν υπάρχει τέτοιος. Αν επιμένεις ότι υπάρχει, συνιστώ να αποταθείς σε μη επιστημονικό φόρουμ.


pro
Δημοσιεύσεις: 16
Εγγραφή: Δευ Μάιος 27, 2013 3:00 pm

Re: Διαχείριση χρημάτων

#3

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από pro » Δευ Νοέμ 26, 2018 6:43 pm

Οταν το ποσοστό επιτυχίας είναι 85% και το μίνιμουμ ποσοστό επιτυχίας που απαιτείται για το 1,30 είναι 76,1% ο κόσμος να χαλάσει έχεις κέρδος. Το θέμα είναι αν το παραπάνω σενάριο μπορεί να το μεγιστοποιήσει ή τελικώς θα πρέπει να παίζω με σταθερό ποντάρισμα. Εντάξει μαθηματικός δεν είμαι, αλλά έχω τελειώσει πανεπιστήμιο θετικών επιστημών, κατέχω κάποια πράγματα στα μαθηματικά.


Mihalis_Lambrou
Επιμελητής
Δημοσιεύσεις: 15762
Εγγραφή: Κυρ Δεκ 21, 2008 2:04 am

Re: Διαχείριση χρημάτων

#4

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Mihalis_Lambrou » Δευ Νοέμ 26, 2018 6:51 pm

Ξαναδιάβασε τις τρεις τελευταίες προτάσεις του προηγούμενου ποστ μου.


Λάμπρος Κατσάπας
Δημοσιεύσεις: 838
Εγγραφή: Σάβ Ιουν 17, 2017 10:17 pm
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Διαχείριση χρημάτων

#5

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Λάμπρος Κατσάπας » Δευ Νοέμ 26, 2018 6:59 pm

pro έγραψε:
Δευ Νοέμ 26, 2018 6:43 pm
Οταν το ποσοστό επιτυχίας είναι 85% και το μίνιμουμ ποσοστό επιτυχίας που απαιτείται για το 1,30 είναι 76,1% ο κόσμος να χαλάσει έχεις κέρδος. Το θέμα είναι αν το παραπάνω σενάριο μπορεί να το μεγιστοποιήσει ή τελικώς θα πρέπει να παίζω με σταθερό ποντάρισμα. Εντάξει μαθηματικός δεν είμαι, αλλά έχω τελειώσει πανεπιστήμιο θετικών επιστημών, κατέχω κάποια πράγματα στα μαθηματικά.
Γεια σου.

Απάντηση στο πρόβλημά σου δίνει το Kelly Criterion. Πρώτα δες εδώ

viewtopic.php?f=12&t=59224&p=286707#p286707

ένα προβληματάκι που είχα βάλει βασισμένο στο κριτήριο. Μετά δες στο συνημμένο και Wikipedia.

Τα μαθηματικά που έχει δεν είναι δύσκολα. Μπορείς να βρεις και πολλές πληροφορίες στο google.
Συνημμένα
kelly.pdf
(100.07 KiB) Μεταφορτώθηκε 86 φορές


Απάντηση

Επιστροφή σε “Στατιστική-Πιθανότητες”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 5 επισκέπτες