ΠΙΘΑΝΟΤΗΤΕΣ-ΔΙΑΤΑΞΕΙΣ

Petrosl2
Δημοσιεύσεις: 4
Εγγραφή: Τετ Μάιος 12, 2021 8:22 pm

ΠΙΘΑΝΟΤΗΤΕΣ-ΔΙΑΤΑΞΕΙΣ

#1

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Petrosl2 » Τετ Μάιος 12, 2021 8:30 pm

Καλησπέρα σας :)
Σε μία παρέα υπάρχουν 10 αγόρια και 5 κορίτσια και πρόκειται να τοποθετηθούν σε μία σειρά:
Α. Πόσες διατάξεις έχουν τα κορίτσια Κ1 και Κ2 σε γειτονικές θέσεις (δίπλα-δίπλα);
Β. Ποια η πιθανότητα όλα τα αγόρια να είναι τοποθετημένα σε διαδοχικές θέσεις; (να μην τα
χωρίζει κανένα κορίτσι)
Γ. Ποια η πιθανότητα τουλάχιστον ένα κορίτσι να βρίσκεται δίπλα σε άλλο κορίτσι;



Λέξεις Κλειδιά:
Mihalis_Lambrou
Επιμελητής
Δημοσιεύσεις: 15762
Εγγραφή: Κυρ Δεκ 21, 2008 2:04 am

Re: ΠΙΘΑΝΟΤΗΤΕΣ-ΔΙΑΤΑΞΕΙΣ

#2

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Mihalis_Lambrou » Πέμ Μάιος 13, 2021 12:55 am

Petrosl2 έγραψε:
Τετ Μάιος 12, 2021 8:30 pm
Καλησπέρα σας :)
Σε μία παρέα υπάρχουν 10 αγόρια και 5 κορίτσια και πρόκειται να τοποθετηθούν σε μία σειρά:
Α. Πόσες διατάξεις έχουν τα κορίτσια Κ1 και Κ2 σε γειτονικές θέσεις (δίπλα-δίπλα);
Β. Ποια η πιθανότητα όλα τα αγόρια να είναι τοποθετημένα σε διαδοχικές θέσεις; (να μην τα
χωρίζει κανένα κορίτσι)
Γ. Ποια η πιθανότητα τουλάχιστον ένα κορίτσι να βρίσκεται δίπλα σε άλλο κορίτσι;
Καλώς ήλθες στο mathematica.

Επειδή πρόκειται για τύπο ασκήσεων που υπάρχουν πάμπολλες παρόμοιες σε όλα τα βιβλία Πιθανοτήτων, θα δώσω μόνο υπόδειξη. Θα χαρούμε να δούμε εδώ τις λύσεις σου. Υπόψη ότι η άσκηση αυτή "μυρίζει" ως ερώτηση που έθεσε κάποιος Δάσκαλός σου σε μαθήματα που παρακολουθείς, οπότε δεν σκοπεύουμε να τον παρακάμψουμε.

Α) Θεώρησε τα K1,\, K2 κολλημένα ως ένα άτομο. Έχουμε βέβαια δύο τρόπους, τον (K1K2) και τον (K2K1). Aς πάρουμε την πρώτη περίπτωση. Τώρα ο πληθυσμός που έχεις είναι τα 10 αγόρια και 4 κορίτσια, από τα οποία το ένα είναι διπλό. Συνέχισε.

Β) Κάνε κάτι παρόμοιο αλλά τώρα όλα τα αγόρια είναι κολλημένα ως ένα άτομο.

Γ) Βρες πρώτα την πιθανότητα τα κορίτσια να είναι χωριστά.


Petrosl2
Δημοσιεύσεις: 4
Εγγραφή: Τετ Μάιος 12, 2021 8:22 pm

Re: ΠΙΘΑΝΟΤΗΤΕΣ-ΔΙΑΤΑΞΕΙΣ

#3

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Petrosl2 » Πέμ Μάιος 13, 2021 9:45 am

Mihalis_Lambrou έγραψε:
Πέμ Μάιος 13, 2021 12:55 am
Petrosl2 έγραψε:
Τετ Μάιος 12, 2021 8:30 pm
Καλησπέρα σας :)
Σε μία παρέα υπάρχουν 10 αγόρια και 5 κορίτσια και πρόκειται να τοποθετηθούν σε μία σειρά:
Α. Πόσες διατάξεις έχουν τα κορίτσια Κ1 και Κ2 σε γειτονικές θέσεις (δίπλα-δίπλα);
Β. Ποια η πιθανότητα όλα τα αγόρια να είναι τοποθετημένα σε διαδοχικές θέσεις; (να μην τα
χωρίζει κανένα κορίτσι)
Γ. Ποια η πιθανότητα τουλάχιστον ένα κορίτσι να βρίσκεται δίπλα σε άλλο κορίτσι;
Καλώς ήλθες στο mathematica.

Επειδή πρόκειται για τύπο ασκήσεων που υπάρχουν πάμπολλες παρόμοιες σε όλα τα βιβλία Πιθανοτήτων, θα δώσω μόνο υπόδειξη. Θα χαρούμε να δούμε εδώ τις λύσεις σου. Υπόψη ότι η άσκηση αυτή "μυρίζει" ως ερώτηση που έθεσε κάποιος Δάσκαλός σου σε μαθήματα που παρακολουθείς, οπότε δεν σκοπεύουμε να τον παρακάμψουμε.

Α) Θεώρησε τα K1,\, K2 κολλημένα ως ένα άτομο. Έχουμε βέβαια δύο τρόπους, τον (K1K2) και τον (K2K1). Aς πάρουμε την πρώτη περίπτωση. Τώρα ο πληθυσμός που έχεις είναι τα 10 αγόρια και 4 κορίτσια, από τα οποία το ένα είναι διπλό. Συνέχισε.

Β) Κάνε κάτι παρόμοιο αλλά τώρα όλα τα αγόρια είναι κολλημένα ως ένα άτομο.

Γ) Βρες πρώτα την πιθανότητα τα κορίτσια να είναι χωριστά.
Ευχαριστώ πολύ για την απάντησή σας.
Όπως σωστά υποθέσατε είναι θέμα από την εργασία που μας έβαλε ένας καθηγητής.
Προσπάθησα και έβγαλα τα παρακάτω αλλά ακόμα δεν είμαι σίγουρος.
Α) Θεωρώντας τα 2 κορίτσια ως ένα, έχω 10 αγόρια και 4 κορίτσια
Επομένως οι διατάξεις είναι 4!\cdot 2!\cdot 10!
Β)Θωρώ τα αγόρια ως μία ομάδα οπότε έχω 5 κορίτσια και 1 αγόρι
Τα κορίτσια έχουν 6 επιλογές άρα 6!
Μεταθέτω και τα αγόρια μεταξύ τους άρα 10!
Οι συνολικές διατάξεις των 15 ατόμων είναι 15!
Άρα P(E)=6!\cdot10!/15!
Γ)Έστω ότι τα κορίτσια κάθονται χωριστά
Εδώ έχω μπερδευτεί για τον αριθμητή του κλάσματος
Ξεκινάω με τα αγόρια και πολλαπλασιάζω τα κορίτσια εναλλάξ
2\cdot(15\cdot5\cdot9\cdot4\cdot8\cdot3\cdot7\cdot2\cdot6\cdot1\cdot5\cdot4\cdot3\cdot2\cdot1) ή θα είναι 2\cdot(5!\cdot5!)\cdot10! ;
Ο παρονομαστής είναι 15!
Για να βρίσκεται τουλάχιστον ένα κορίτσι δίπλα σε άλλο κορίτσι 1-πιθανότητα να κάθονται εναλλάξ.
τελευταία επεξεργασία από Demetres σε Πέμ Μάιος 13, 2021 10:44 am, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
Λόγος: Γραφή σε LaTeX


Άβαταρ μέλους
Demetres
Γενικός Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 8989
Εγγραφή: Δευ Ιαν 19, 2009 5:16 pm
Τοποθεσία: Λεμεσός/Πύλα
Επικοινωνία:

Re: ΠΙΘΑΝΟΤΗΤΕΣ-ΔΙΑΤΑΞΕΙΣ

#4

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Demetres » Πέμ Μάιος 13, 2021 10:50 am

Καλημέρα. Παρακαλώ να γράφεις τις αναρτήσεις στο σε Latex όπως απαιτεί ο κανονισμός μας. Διόρθωσα την προηγούμενη ανάρτησή σου απλώς βάζοντας τους μαθηματικούς τύπους ανάμεσα σε δολλάρια. Επίσης αντί για το αστεράκι χρησιμοποιούμε τον κωδικό \cdot για να εμφανιστεί η τελεία του πολλαπλασιασμού.

Petrosl2 έγραψε:
Πέμ Μάιος 13, 2021 9:45 am
Α) Θεωρώντας τα 2 κορίτσια ως ένα, έχω 10 αγόρια και 4 κορίτσια
Επομένως οι διατάξεις είναι 4!\cdot 2!\cdot 10!

Εδώ έχεις λάθος. Σκέψου ότι έχεις 1 αγόρι και 2 κορίτσια. Ουσιαστικά λες ότι έχεις 2! \cdot 1! τρόπους να μπουν στη σειρά. Αυτό όμως είναι λάθος. Μπορείς να μου πεις πόσοι είναι η τρόποι εδώ πριν πας στο πιο δύσκολο παράδειγμα. (Μπορείς και να τους καταγράψεις όλους.)


Petrosl2
Δημοσιεύσεις: 4
Εγγραφή: Τετ Μάιος 12, 2021 8:22 pm

Re: ΠΙΘΑΝΟΤΗΤΕΣ-ΔΙΑΤΑΞΕΙΣ

#5

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Petrosl2 » Πέμ Μάιος 13, 2021 1:13 pm

Demetres έγραψε:
Πέμ Μάιος 13, 2021 10:50 am
Καλημέρα. Παρακαλώ να γράφεις τις αναρτήσεις στο σε Latex όπως απαιτεί ο κανονισμός μας. Διόρθωσα την προηγούμενη ανάρτησή σου απλώς βάζοντας τους μαθηματικούς τύπους ανάμεσα σε δολλάρια. Επίσης αντί για το αστεράκι χρησιμοποιούμε τον κωδικό \cdot για να εμφανιστεί η τελεία του πολλαπλασιασμού.

Petrosl2 έγραψε:
Πέμ Μάιος 13, 2021 9:45 am
Α) Θεωρώντας τα 2 κορίτσια ως ένα, έχω 10 αγόρια και 4 κορίτσια
Επομένως οι διατάξεις είναι 4!\cdot 2!\cdot 10!

Εδώ έχεις λάθος. Σκέψου ότι έχεις 1 αγόρι και 2 κορίτσια. Ουσιαστικά λες ότι έχεις 2! \cdot 1! τρόπους να μπουν στη σειρά. Αυτό όμως είναι λάθος. Μπορείς να μου πεις πόσοι είναι η τρόποι εδώ πριν πας στο πιο δύσκολο παράδειγμα. (Μπορείς και να τους καταγράψεις όλους.)

Καλησπέρα χρησιμοποίησα τώρα latex, το κείμενο δεν μπορώ να το γράψω εκεί δεν μετατρέπει τα ελληνικά.
Α) Οι τρόποι θα είναι 3\cdot 2\cdot1=3!
K1,\,K2,\,A
A,\,K1,\,K2
K1,\,A,\,K2
K2,\,K1,\,A
A,\,K2,\,K1
K2,\,A,\,K1
Μήπως στην άσκηση θα είναι 2\cdot 14! ;


Άβαταρ μέλους
Demetres
Γενικός Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 8989
Εγγραφή: Δευ Ιαν 19, 2009 5:16 pm
Τοποθεσία: Λεμεσός/Πύλα
Επικοινωνία:

Re: ΠΙΘΑΝΟΤΗΤΕΣ-ΔΙΑΤΑΞΕΙΣ

#6

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Demetres » Πέμ Μάιος 13, 2021 11:51 pm

Σωστά!


Petrosl2
Δημοσιεύσεις: 4
Εγγραφή: Τετ Μάιος 12, 2021 8:22 pm

Re: ΠΙΘΑΝΟΤΗΤΕΣ-ΔΙΑΤΑΞΕΙΣ

#7

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Petrosl2 » Παρ Μάιος 14, 2021 12:12 am

Ευχαριστώ πολύ για την βοήθεια! Μπορείτε να δείτε και το \Gamma ερώτημα επειδή έχω προβληματιστεί;


Απάντηση

Επιστροφή σε “Στατιστική-Πιθανότητες”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 3 επισκέπτες