Διαίρεση πολυωνύμων σε LaTex

Συντονιστής: grigkost

Άβαταρ μέλους
ansdimou
Δημοσιεύσεις: 19
Εγγραφή: Κυρ Απρ 15, 2012 11:17 am

Διαίρεση πολυωνύμων σε LaTex

#1

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ansdimou » Παρ Οκτ 27, 2017 8:45 am

Υπάρχει άλλο πακέτο (εκτός του polynom) που να επιτρέπει να γράφουμε τις διαιρέσεις πολυωνύμων με τον δικό μας τρόπο; Ευχαριστώ



Λέξεις Κλειδιά:
Άβαταρ μέλους
Tolaso J Kos
Δημοσιεύσεις: 5225
Εγγραφή: Κυρ Αύγ 05, 2012 10:09 pm
Τοποθεσία: Λάρισα, Βαρκελώνη
Επικοινωνία:

Re: Διαίρεση πολυωνύμων σε LaTex

#2

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Tolaso J Kos » Παρ Οκτ 27, 2017 9:08 am

Καλημέρα,

καταρχάς δε συνιστώ το πακέτο polynom ... το θεωρώ άκρως κακαίσθητο . Μία λύση είναι η εξής:

\documentclass{article}
\newcommand{\dropsign}[1]{\smash{\llap{\raisebox{-.5\normalbaselineskip}{#1\hspace{2\arraycolsep}}}}}%
\begin{document}

\begin{array}{r|r}
\dropsign{-} 6x^3 - 2x^2 + \phantom{6}x + 3 & x^2 - \phantom{6}x + 1 \\ \cline{2-2}
6x^3 - 6x^2 + 6x \phantom{{}+3} & 6x + 4 \\ \cline{1-1} \\[\dimexpr-\normalbaselineskip+\jot]
\dropsign{-} 4x^2 - 5x + 3 \\
4x^2 - 4x + 4 \\ \cline{1-1} \\[\dimexpr-\normalbaselineskip+\jot]
- x - 1
\end{array}
\end{document}



και δίδει
FtWFn.png
FtWFn.png (7.39 KiB) Προβλήθηκε 3305 φορές
Απλά εσώκλεισε το \begin{array} ... \end{array} μέσα σε δολλάρια. Βασικά αυτό που κάνεις είναι να φτιάξεις ένα array και στη συνέχεια να καλέσεις τη μακροεντολή η οποία παίρνει ένα όρισμα για να σου κάνει σωστή στοίχιση του προσήμου. Αν χρειαστεί εσώκλεισε το #1 μέσα σε δολλάριο.


Η φαντασία είναι σημαντικότερη από τη γνώση !
\displaystyle{{\color{blue}\mathbf{Life=\int_{birth}^{death}\frac{happiness}{time}\Delta time} }}
Άβαταρ μέλους
ansdimou
Δημοσιεύσεις: 19
Εγγραφή: Κυρ Απρ 15, 2012 11:17 am

Re: Διαίρεση πολυωνύμων σε LaTex

#3

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ansdimou » Παρ Οκτ 27, 2017 9:58 am

Ευχαριστώ :clap2:


Άβαταρ μέλους
ansdimou
Δημοσιεύσεις: 19
Εγγραφή: Κυρ Απρ 15, 2012 11:17 am

Re: Διαίρεση πολυωνύμων σε LaTex

#4

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ansdimou » Παρ Οκτ 27, 2017 12:14 pm

Θα μου επιτρέψεις να μην θεωρώ το polynom ακαλαίσθητο. Αντίθετα δίνοντας μια απλή εντολή (τόσο απλή)
\polylongdiv[style=C]{6x^3-2x^2+x+3}{x^2-x+1} σου βγάζει έτοιμη την διαίρεση, με ανεπτυγμένο πλήρως τον αλγόριθμο. Σε παραπέμπω http://ftp.math.purdue.edu/mirrors/ctan ... lydemo.pdf Σε κάποια έκδοση του πακέτου, έχει και το style=D, που δίνει την διαίρεση με τη "δική" μας διάταξη, αλλά δεν μου τη βγάζει το QuickLatex. Πάντως αυτό που μου έδειξες, μου έλυσε το πρόβλημα.


Απάντηση

Επιστροφή σε “Οδηγίες για γραφή με TeX”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες