Δύο διαλέξεις στην Νάουσα την Κυριακή

Συντονιστής: spyros

Mihalis_Lambrou
Επιμελητής
Δημοσιεύσεις: 15764
Εγγραφή: Κυρ Δεκ 21, 2008 2:04 am

Δύο διαλέξεις στην Νάουσα την Κυριακή

#1

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Mihalis_Lambrou » Τετ Νοέμ 29, 2017 6:19 pm

Την Κυριακή που μας έρχεται, 3 Δεκεμβρίου 2017, θα κάνω δύο ομιλίες στην Νάουσα, υπό την αιγίδα της ΕΜΕ.

Η πρώτη απευθύνεται σε μαθητές αλλά και οι μεγάλοι θα ακούσουν ενδιαφέροντα θέματα, κυρίως άγνωστα.
Ώρα 9:30-11:00

Τίτλος: Μαθηματικά μαγικά τρικ.

Η δεύτερη είναι 11:30-13:00 και απευθύνεται σε συναδέλφους, εραστές της Γεωμετρίας.

Τίτλος:

Τα ύψη τριγώνου συγκλίνουν: Η ενδιαφέρουσα και πολύπλοκη ιστορία ενός θεωρήματος της Γεωμετρίας από την αρχαιότητα μέχρι την σύγχρονη εποχή.

Πρόκειται επανάληψη της ομιλίας που έκανα τον περασμένο Ιούλιο στην Αθήνα. Βλέπε

εδώ

Αφορά την ιστορία του θεωρήματος περί σύγκλισης των υψών τριγώνου, που είχα υποσχεθεί ότι θα επαναλάμβανα στα βόρεια.

Περίληψη:

Το γνωστό θεώρημα της Γεωμετρίας ότι τα ύψη τριγώνου συγκλίνουν δεν υπάρχει στα Στοιχεία του Ευκλείδη αλλά κατά ρητή την μαρτυρία του Πρόκλου, ήταν γνωστό στον Ευκλείδη. Αν και στην αρχαία ελληνική γραμματεία δεν σώζεται καμία απόδειξη του θεωρήματος, θα δούμε ότι όχι μόνο ήταν ευρέως γνωστό αλλά ότι μπορούμε να κάνουμε ανασύσταση τουλάχιστον 4 κομψών αρχαίων αποδείξεων οι οποίες υπάρχουν στα συμφραζόμενα σε αρχαίες πηγές όπως στα έργα των Αρχιμήδη, Απολλωνίου, Μενελάου και Πάππου. Μετά την αρχαιότητα το θεώρημα χάνεται μέχρι να επανεμφανιστεί την Αναγέννηση αλλά και πάλι σπάνια συμπεριλαμβανόταν στα βιβλία Γεωμετρίας, ακόμη και τα κορυφαία. Αντίθετα από το περίπου 1880 και μετά εμφανίζεται σε όλα τα βιβλία Γεωμετρίας. Στην ομιλία θα δούμε την ιστορική πορεία του θεωρήματος καθώς και μερικές ενδιαφέρουσες αποδείξεις του, κυρίως από Γεωμετρίες πριν το 1700.
.
Συνημμένα
ΤΡΙΓΩΝΑ ΗΜΕΡΙΔΑ.jpg
ΤΡΙΓΩΝΑ ΗΜΕΡΙΔΑ.jpg (1.45 MiB) Προβλήθηκε 1143 φορές



Λέξεις Κλειδιά:
ΝΙΚΟΣ
Διακεκριμένο Μέλος
Δημοσιεύσεις: 1568
Εγγραφή: Παρ Νοέμ 13, 2009 8:35 pm
Τοποθεσία: Καλαμαριά (Θεσσαλονίκη).

Re: Δύο διαλέξεις στην Νάουσα την Κυριακή

#2

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΝΙΚΟΣ » Σάβ Δεκ 02, 2017 9:43 am

Παρά την μεγάλη απόσταση και τις πολλές δυσκολίες που θα αντιμετωπίσω, θα είμαι στη πολύ ενδιαφέρουσα και σημαντική, από πάσης πλευράς, δεύτερη από τις ομιλίες αυτές, καθώς πιστεύω ότι από βίντεο δεν είναι σίγουρο ότι θα μπορέσω να την απολαύσω, αρκεί στη Νάουσα να λειτουργούν σωστά οι μεγαφωνικές συσκευές, πράγμα το οποίο θεωρώ δεδομένο, λόγω των ικανών διοργανωτών της ομιλίας αυτής.

Πιστεύω ότι στην ιστορική, ωραία και αγαπημένη Νάουσα, που πρώτο –υπηρέτησα, ακριβώς προ 60 ετών, θα συναντηθώ και με πολλούς παλιούς καλούς φίλους.

Στον ομιλητή εύχομαι καλή επιτυχία, την οποία βέβαια θεωρώ σίγουρη.


Φιλικά
Νίκος Κυριαζής


ΝΙΚΟΣ
Διακεκριμένο Μέλος
Δημοσιεύσεις: 1568
Εγγραφή: Παρ Νοέμ 13, 2009 8:35 pm
Τοποθεσία: Καλαμαριά (Θεσσαλονίκη).

Re: Δύο διαλέξεις στην Νάουσα την Κυριακή

#3

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΝΙΚΟΣ » Τετ Δεκ 06, 2017 5:19 pm

Τελικά εκπληρώθηκε η επιθυμία μου να ακούσω την ομιλία του καλού φίλου Μαθηματικού Μιχάλη Λάμπρου στη Νάουσα και η οποία ήταν πραγματικά θαυμάσια και εντυπωσιακή, σε σημείο που ξέχασα και την μεγάλη μου ταλαιπωρία που υπέστην.

Πιστεύω ότι η ομιλία αυτή προέκυψε μετά από μεγάλη, επίπονη και μακροχρόνια έρευνα.

Πλούτισα τις γνώσεις μου, σχετικά με το Θεώρημα της σύγκλισης των υψών τριγώνου και μου γεννήθηκαν νέες ιδέες για το θέμα αυτό.

Μία από τις ιδέες αυτές θα αναπτύξω εδώ και ΕΔΩ, όταν μου δοθεί η ευκαιρία.

Στο Μιχάλη εύχομαι να είναι γερός και δυνατός, για να μας διδάσκει.

Όσο για τους διοργανωτές, των δύο ομιλιών, ευχαριστούμε πολύ, για την ωραία πόλη και τον θαυμάσιο πολύ-χώρο που επέλεξαν. Ακόμη τους ευχαριστούμε και για την άψογη λειτουργία των μεγαφωνικών συσκευών. Αν έχει γραφεί και ένα καλό βίντεο, τότε θα τους ευχαριστούσαμε τριπλά.

[Με το Θεώρημα της σύγκλισης των υψών τριγώνου, του οποίου το ιστορικό αναπτύχθηκε στη Νάουσα, έχω και εγώ ασχοληθεί για πολλά χρόνια (από το 1989), αλλά όχι με την ιστορία του.
Εγώ έχω ασχοληθεί με την απόδειξη του ίδιου Θεωρήματος και έχω επινοήσει 50 νέους τρόπους απόδειξής του, τους οποίους θεωρώ δικούς μου, μέχρις αποδείξεως του αντιθέτου και τους έχω δημοσιεύσει στα βιβλία μου (Νέα Στοιχεία Γεωμετρίας, κτλ), σε περιοδικά (Ευκλείδη Β′, Διάσταση, κτλ) και στον ιστότοπο mathematica ΕΔΩ. Στον ίδιο ιστότοπο, έχω δημοσιεύσει συνολικά 74 τρόπους και τώρα αναζητούμε τον 75ο, από τους οποίους 74 τρόπους, τους 24 έχουν επινοήσει φίλοι, ή τους έχουμε βρει στη βιβλιογραφία.
Σήμερα έχω διακόψει την απασχόλησή μου με το Θεώρημα αυτό, καθώς ασχολούμαι με την μετάφραση στα Αγγλικά του νέου μου βιβλίου με τίτλο Αρμονική Γεωμετρία ΕΔΩ με την κυκλοφορία του στο εξωτερικό και με τελική επιδίωξη τη διεθνή βράβευσή του].

Φιλικά
Νίκος Κυριαζής


Mihalis_Lambrou
Επιμελητής
Δημοσιεύσεις: 15764
Εγγραφή: Κυρ Δεκ 21, 2008 2:04 am

Re: Δύο διαλέξεις στην Νάουσα την Κυριακή

#4

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Mihalis_Lambrou » Πέμ Δεκ 28, 2017 6:55 pm

Οι οργανωτές ανάρτησαν τα δύο βίντεο με τις ομιλίες εδώ

Το πρώτο απευθύνεται σε παιδιά. Το δεύτερο είναι η έρευνά μου για την ιστορία του θεωρήματος περί υψών (το οποίο έχει αναρτηθεί σε άλλη παρεμφερή αλλά όχι ολόιδια μορφή, σε άλλο ιστοτόπο).

Δεν τα έχω δει για να κρίνω αν "βλέπονται", αλλά μέχρι τώρα δεν μου παραπονέθηκε κανείς...


Απάντηση

Επιστροφή σε “Γενικά Μηνύματα”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 3 επισκέπτες