Συνέδριο Λογικής και Θεμελίων των Μαθηματικών, Αθήνα 27-28 Ιουνίου 2018

Συντονιστής: spyros

Mihalis_Lambrou
Επιμελητής
Δημοσιεύσεις: 15762
Εγγραφή: Κυρ Δεκ 21, 2008 2:04 am

Συνέδριο Λογικής και Θεμελίων των Μαθηματικών, Αθήνα 27-28 Ιουνίου 2018

#1

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Mihalis_Lambrou » Τρί Μάιος 08, 2018 3:07 pm

Διεθνές Συνέδριο Λογικής και Θεμελίων των Μαθηματικών στην Αθήνα 27-28 Ιουνίου 2018, στα πλαίσια των 100 χρόνων της ΕΜΕ.

Πληροφορίες εδώ.

Γίνεται παράλληλα (ως υποσύνολο) με το 1ο Διεθνές Συνέδριο Ελλήνων Μαθηματικών το οποίο είναι 25-30 Ιουνίου. Βλέπε εδώ.

Άλλο παράλληλο συνέδριο, αυτό της Ανάλυσης, αναφέρθηκε εδώ.



Λέξεις Κλειδιά:
kalafatis_kon
Δημοσιεύσεις: 135
Εγγραφή: Πέμ Μαρ 19, 2009 8:49 pm

Re: Συνέδριο Λογικής και Θεμελίων των Μαθηματικών, Αθήνα 27-28 Ιουνίου 2018

#2

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από kalafatis_kon » Τετ Μάιος 09, 2018 12:35 am

Mιχάλη από ότι έχω δει σε διεθνή συνέδρια που πραγματοποιούνται σε άλλες χώρες εκτός από τα αγγλικά (που έχει επικρατήσει ως "διεθνής" γλώσσα) υπάρχει και η δυνατότητα εισηγήσεων στην γλώσσα της χώρας που πραγματοποιείται το συνέδριο. Στην περίπτωση του συνεδρίου που διοργανώνεται από την ΕΜΕ αυτό δεν προβλέπεται, μια και απ΄ ότι είδα, στην ανακοίνωση του συνεδρίου "The language to be used is English". Πραγματικά μου κάνει εντύπωση και δεν μπορώ να καταλάβω το λόγο που συμβαίνει αυτό. Επίσης δεν καταλαβαίνω όταν η ΕΜΕ στήνει την ιστοσελίδα του συνεδρίου γιατί δεν προβλέπει και μια εκδοχή για του Έλληνες που δεν κατέχουν την αγγλική γλώσσα και θα ήθελαν να ενημερωθούν για τα τεκταίνομενα. Αλήθεια αυτή η κατηγορία των Ελλήνων δεν τους ενδιαφέρει; Ή μήπως πλέον στην Ελλάδα είμαστε όλοι αγγλομαθείς και δεν το έχω καταλάβει; Μπορεί βέβαια να υπάρχει τόσο μεγάλο κόστος στο να γίνει αυτό οπότε το αποφεύγει. Τι να πω πραγματικά για μια ακόμη φορά δεν μπορώ να παρακολουθήσω την "λογική" της ΕΜΕ.


Άβαταρ μέλους
S.E.Louridas
Δημοσιεύσεις: 5956
Εγγραφή: Σάβ Μαρ 21, 2009 10:53 am
Τοποθεσία: Aegaleo.
Επικοινωνία:

Re: Συνέδριο Λογικής και Θεμελίων των Μαθηματικών, Αθήνα 27-28 Ιουνίου 2018

#3

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από S.E.Louridas » Τετ Μάιος 09, 2018 8:09 am

kalafatis_kon έγραψε:
Τετ Μάιος 09, 2018 12:35 am
Mιχάλη από ότι έχω δει σε διεθνή συνέδρια που πραγματοποιούνται σε άλλες χώρες εκτός από τα αγγλικά (που έχει επικρατήσει ως "διεθνής" γλώσσα) υπάρχει και η δυνατότητα εισηγήσεων στην γλώσσα της χώρας που πραγματοποιείται το συνέδριο. Στην περίπτωση του συνεδρίου που διοργανώνεται από την ΕΜΕ αυτό δεν προβλέπεται, μια και απ΄ ότι είδα, στην ανακοίνωση του συνεδρίου "The language to be used is English". Πραγματικά μου κάνει εντύπωση και δεν μπορώ να καταλάβω το λόγο που συμβαίνει αυτό. Επίσης δεν καταλαβαίνω όταν η ΕΜΕ στήνει την ιστοσελίδα του συνεδρίου γιατί δεν προβλέπει και μια εκδοχή για του Έλληνες που δεν κατέχουν την αγγλική γλώσσα και θα ήθελαν να ενημερωθούν για τα τεκταίνομενα.
... Φαντάσου δε να δούμε ανθρώπους που δεν γνωρίζουν Αγγλικά (αυτοί επί της ουσίας αποκλείονται), να παρακολουθούν και κουνούν καταφατικά το κεφάλι τους ...συμφωνώντας κατά τα άλλα με αυτά που ... ακούν (Θα μου πείς: Νοῦς ὁρᾷ καί Νοῦς ἀκούει τἆλλα κωφά καί τυφλά) και να πάρουν και βεβαίωση παρακολούθησης. Παραμένει βέβαια ενεργή η ελπίδα να υπάρχουν αυτόματοι μεταφραστές, ώστε να αποφευχθούν τέτοια φαινόμενα υποβάθμισης, αφού αν αυτό δεν συμβεί δεν θα μπορέσουν να παρακολουθήσουν ακόμα και άτομα που είναι φίλοι και Άριστοι Μαθηματικοί από το Δ.Σ. της ίδιας της Ε.Μ.Ε., άρα επί της ουσίας να αποκλειστούν και αυτοί. Και αυτό το λέω μετά πλήρους λόγου γνώσης .....

Τελικά πιστεύω ότι το Δ.Σ. της Ε.Μ.Ε. θα το ρυθμίσει.


S.E.Louridas

1.Μιλώ, μόνο όταν έχω να πώ κάτι καλύτερο από την σιωπή (Πυθαγόρας).
2.Οι αξίες αντανακλώνται, Δεν επιβάλλονται.
3.Είναι Κορυφαία η κάθε στιγμή επίλυσης ενός Μαθηματικού προβλήματος.
kalafatis_kon
Δημοσιεύσεις: 135
Εγγραφή: Πέμ Μαρ 19, 2009 8:49 pm

Re: Συνέδριο Λογικής και Θεμελίων των Μαθηματικών, Αθήνα 27-28 Ιουνίου 2018

#4

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από kalafatis_kon » Τετ Μάιος 09, 2018 3:37 pm

Σωτήρη θα συμφωνήσω μαζί σου αλλά αν μπορεί να ρυθμίσει το θέμα της μετάφρασης (και γίνει τελικά) γιατί να αποκλείσει από τις γλώσσες του συνεδρίου την ελληνική; Δεν το σκέφτηκαν εγκαίρως ή μήπως θεωρούν ασήμαντο να υπάρχει αξιόλογος εισηγητής στο συνέδριο που θέλει να κάνει την εισήγησή του στην ελληνική; Όπως και να έχει το θέμα η υποβάθμιση της γλώσσας που ανέδειξε την Μαθηματική σκέψη δεν τους τιμά καθόλου.


nikolaos p.
Δημοσιεύσεις: 277
Εγγραφή: Δευ Φεβ 14, 2011 11:44 pm

Re: Συνέδριο Λογικής και Θεμελίων των Μαθηματικών, Αθήνα 27-28 Ιουνίου 2018

#5

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από nikolaos p. » Τετ Μάιος 09, 2018 5:18 pm

Πιστεύω οτι οι έλληνες εισηγητές, θα έπρεπε να κάνουν την εισήγησή τους στα ελληνικά.


ΕικόναΕικόνα
ΠΑΠΑΔΟΠΟΥΛΟΣ ΣΤΑΥΡΟΣ
Δημοσιεύσεις: 3600
Εγγραφή: Πέμ Φεβ 27, 2014 9:05 am
Τοποθεσία: ΧΑΛΚΙΔΑ- ΑΘΗΝΑ-ΚΡΗΤΗ

Re: Συνέδριο Λογικής και Θεμελίων των Μαθηματικών, Αθήνα 27-28 Ιουνίου 2018

#6

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΠΑΠΑΔΟΠΟΥΛΟΣ ΣΤΑΥΡΟΣ » Τετ Μάιος 09, 2018 8:08 pm

Διαβάζοντας τα παραπάνω εκτός της πρώτης ανάρτησης μένω έκπληκτος.


fmak65
Δημοσιεύσεις: 741
Εγγραφή: Κυρ Μαρ 01, 2009 6:59 pm
Τοποθεσία: Θεσσαλονικη

Re: Συνέδριο Λογικής και Θεμελίων των Μαθηματικών, Αθήνα 27-28 Ιουνίου 2018

#7

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από fmak65 » Δευ Μάιος 14, 2018 11:32 pm

Ένας από τους ομιλητές του υποσυνεδρίου της Λογικής μου έγραψε σε mail τα παρακάτω:
<<Όσον αφορά τα σχόλια στο ποστ στο mathematica https://www.mathematica.gr/forum/viewto ... =6&t=61725 , έκανα μερικές σκέψεις. Συγκεκριμένα, αν κάποιος είναι σε θέση να καταλάβει αυτά που θα ειπωθούν στις εισηγήσεις, τότε οπωσδήποτε θα είναι σε θέση να καταλάβει αγγλικά. Αυτό το λέω χωρίς κάποια αλαζονεία ή ελιτιστική διάθεση. Επίσης, ίσως να ακούγεται παράλογο, αλλά για κάποιον ερευνητή (ακόμα Έλληνα!) είναι πιο εύκολο να δώσει μια διάλεξη σχετικά με την έρευνά του στα Αγγλικά, παρά στη μητρική του γλώσσα! Όλη η έρευνα γίνεται πλέον στα Αγγλικά. Υπάρχουν έννοιες για τις οποίες δεν υπάρχουν αντίστοιχες λέξεις στα Ελληνικά, ή τουλάχιστον, αν κάποιος χρησιμοποιήσει έναν ελληνικό όρο για να περιγράψει μια έννοια, το πιθανότερο είναι όσοι τον ακούνε να μην έχουν ιδέα σε τι αναφέρεται, παρά μόνο αν μεταφράσουν τον όρο στα αγγλικά. Υπάρχει πλήθος τέτοιων παραδειγμάτων στα προπτυχιακά μαθήματα, όπου κάθε καθηγητής μεταφράζει μια έννοια όπως αυτός νομίζει ότι θα έπρεπε να είναι στα ελληνικά, με αποτέλεσμα οι φοιτητές να συναντούν την ίδια έννοια πολλές φορές (σε διαφορετικά μαθήματα) χωρίς να συνειδητοποιούν ότι πρόκειται για το ίδιο αντικείμενο, γιατί σε κάθε περίπτωση τους το λένε με διαφορετικό όνομα.

Καλώς ή κακώς, είναι ένα συνέδριο πανεπιστημιακών, οπότε για κάποιον που δεν είναι του κλάδου, θα είναι εξαιρετικά δύσκολο να παρακολουθήσει τα λεγόμενα, σε οποιαδήποτε γλώσσα και αν ακούγονται. Για παράδειγμα, δες το αντίστοιχο συνέδριο της Ανάλυσης http://fourier.math.uoc.gr/hms100analysis/ Τους μισούς ομιλητές τους έχω ακούσει να δίνουν ομιλίες (πολλούς όχι μόνο μία φορά), και η αλήθεια είναι ότι τους περισσότερους δεν μπόρεσα να τους ακολουθήσω για παραπάνω από 5 λεπτά. Χωρίς αυτό να σημαίνει ότι είναι κακοί ομιλητές. Θα πάω να παρακολουθήσω κάποιες ομιλίες εκεί, αλλά περισσότερο επειδή μιλάνε φίλοι και γνωστοί μου, παρά για να καταλάβω τις διαλέξεις τους. Ακόμα και στο "δικό μου" συνέδριο http://lfm.di.uoa.gr φαντάζομαι ότι στις μισές και παραπάνω ομιλίες θα καταλάβω λιγότερο από το 50% του περιεχομένου τους.>>.


Μαραντιδης Φωτης
Άβαταρ μέλους
S.E.Louridas
Δημοσιεύσεις: 5956
Εγγραφή: Σάβ Μαρ 21, 2009 10:53 am
Τοποθεσία: Aegaleo.
Επικοινωνία:

Re: Συνέδριο Λογικής και Θεμελίων των Μαθηματικών, Αθήνα 27-28 Ιουνίου 2018

#8

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από S.E.Louridas » Τρί Μάιος 15, 2018 12:44 am

Έτσι απλά ως άποψη που διδάσκει και πρέπει να ακουστεί και μάλλιστα προσεκτικά:
fmak65 έγραψε:
Δευ Μάιος 14, 2018 11:32 pm
Ένας από τους ομιλητές του υποσυνεδρίου της Λογικής μου έγραψε σε mail τα παρακάτω:
...Τους μισούς ομιλητές τους έχω ακούσει να δίνουν ομιλίες (πολλούς όχι μόνο μία φορά), και η αλήθεια είναι ότι τους περισσότερους δεν μπόρεσα να τους ακολουθήσω για παραπάνω από 5 λεπτά. Χωρίς αυτό να σημαίνει ότι είναι κακοί ομιλητές. Θα πάω να παρακολουθήσω κάποιες ομιλίες εκεί, αλλά περισσότερο επειδή μιλάνε φίλοι και γνωστοί μου, παρά για να καταλάβω τις διαλέξεις τους. Ακόμα και στο "δικό μου" συνέδριο http://lfm.di.uoa.gr φαντάζομαι ότι στις μισές και παραπάνω ομιλίες θα καταλάβω λιγότερο από το 50% του περιεχομένου τους>>


S.E.Louridas

1.Μιλώ, μόνο όταν έχω να πώ κάτι καλύτερο από την σιωπή (Πυθαγόρας).
2.Οι αξίες αντανακλώνται, Δεν επιβάλλονται.
3.Είναι Κορυφαία η κάθε στιγμή επίλυσης ενός Μαθηματικού προβλήματος.
dement
Διευθύνον Μέλος
Δημοσιεύσεις: 1417
Εγγραφή: Τρί Δεκ 23, 2008 10:11 am

Re: Συνέδριο Λογικής και Θεμελίων των Μαθηματικών, Αθήνα 27-28 Ιουνίου 2018

#9

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από dement » Τρί Μάιος 15, 2018 7:38 am

fmak65 έγραψε:
Δευ Μάιος 14, 2018 11:32 pm
Ένας από τους ομιλητές του υποσυνεδρίου της Λογικής μου έγραψε σε mail τα παρακάτω:
...
Δεν θα μπορούσα να το θέσω καλύτερα.


Δημήτρης Σκουτέρης

Τα μαθηματικά είναι η μοναδική επιστήμη που θα μπορούσε κανείς να εξακολουθήσει να ασκεί αν κάποτε ξυπνούσε και το σύμπαν δεν υπήρχε πλέον.
ΠΑΠΑΔΟΠΟΥΛΟΣ ΣΤΑΥΡΟΣ
Δημοσιεύσεις: 3600
Εγγραφή: Πέμ Φεβ 27, 2014 9:05 am
Τοποθεσία: ΧΑΛΚΙΔΑ- ΑΘΗΝΑ-ΚΡΗΤΗ

Re: Συνέδριο Λογικής και Θεμελίων των Μαθηματικών, Αθήνα 27-28 Ιουνίου 2018

#10

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΠΑΠΑΔΟΠΟΥΛΟΣ ΣΤΑΥΡΟΣ » Τρί Μάιος 15, 2018 9:31 am

fmak65 έγραψε:
Δευ Μάιος 14, 2018 11:32 pm
Ένας από τους ομιλητές του υποσυνεδρίου της Λογικής μου έγραψε σε mail τα παρακάτω:
<<Όσον αφορά τα σχόλια στο ποστ στο mathematica https://www.mathematica.gr/forum/viewto ... =6&t=61725 , έκανα μερικές σκέψεις. Συγκεκριμένα, αν κάποιος είναι σε θέση να καταλάβει αυτά που θα ειπωθούν στις εισηγήσεις, τότε οπωσδήποτε θα είναι σε θέση να καταλάβει αγγλικά. Αυτό το λέω χωρίς κάποια αλαζονεία ή ελιτιστική διάθεση. Επίσης, ίσως να ακούγεται παράλογο, αλλά για κάποιον ερευνητή (ακόμα Έλληνα!) είναι πιο εύκολο να δώσει μια διάλεξη σχετικά με την έρευνά του στα Αγγλικά, παρά στη μητρική του γλώσσα! Όλη η έρευνα γίνεται πλέον στα Αγγλικά. Υπάρχουν έννοιες για τις οποίες δεν υπάρχουν αντίστοιχες λέξεις στα Ελληνικά, ή τουλάχιστον, αν κάποιος χρησιμοποιήσει έναν ελληνικό όρο για να περιγράψει μια έννοια, το πιθανότερο είναι όσοι τον ακούνε να μην έχουν ιδέα σε τι αναφέρεται, παρά μόνο αν μεταφράσουν τον όρο στα αγγλικά. Υπάρχει πλήθος τέτοιων παραδειγμάτων στα προπτυχιακά μαθήματα, όπου κάθε καθηγητής μεταφράζει μια έννοια όπως αυτός νομίζει ότι θα έπρεπε να είναι στα ελληνικά, με αποτέλεσμα οι φοιτητές να συναντούν την ίδια έννοια πολλές φορές (σε διαφορετικά μαθήματα) χωρίς να συνειδητοποιούν ότι πρόκειται για το ίδιο αντικείμενο, γιατί σε κάθε περίπτωση τους το λένε με διαφορετικό όνομα.

Καλώς ή κακώς, είναι ένα συνέδριο πανεπιστημιακών, οπότε για κάποιον που δεν είναι του κλάδου, θα είναι εξαιρετικά δύσκολο να παρακολουθήσει τα λεγόμενα, σε οποιαδήποτε γλώσσα και αν ακούγονται. Για παράδειγμα, δες το αντίστοιχο συνέδριο της Ανάλυσης http://fourier.math.uoc.gr/hms100analysis/ Τους μισούς ομιλητές τους έχω ακούσει να δίνουν ομιλίες (πολλούς όχι μόνο μία φορά), και η αλήθεια είναι ότι τους περισσότερους δεν μπόρεσα να τους ακολουθήσω για παραπάνω από 5 λεπτά. Χωρίς αυτό να σημαίνει ότι είναι κακοί ομιλητές. Θα πάω να παρακολουθήσω κάποιες ομιλίες εκεί, αλλά περισσότερο επειδή μιλάνε φίλοι και γνωστοί μου, παρά για να καταλάβω τις διαλέξεις τους. Ακόμα και στο "δικό μου" συνέδριο http://lfm.di.uoa.gr φαντάζομαι ότι στις μισές και παραπάνω ομιλίες θα καταλάβω λιγότερο από το 50% του περιεχομένου τους.>>.
Συμφωνώ απόλυτα με το κείμενο.

Εχοντας τα παραπάνω υπ όψιν έγραψα το σχόλιο.

Πάντως πιστεύω ότι η ΕΜΕ θα μπορούσε να διοργανώσει ομιλίες στα Ελληνικά για τους καθηγητές μέσης εκπαίδευσης
όπου θα παρουσιάζονται ερευνητικές εργασίες σε τέτοια μορφή ώστε να γίνονται τουλάχιστον εκ μέρει κατανοητές.
Αλλά αυτό είναι άλλο πράγμα.


Άβαταρ μέλους
S.E.Louridas
Δημοσιεύσεις: 5956
Εγγραφή: Σάβ Μαρ 21, 2009 10:53 am
Τοποθεσία: Aegaleo.
Επικοινωνία:

Re: Συνέδριο Λογικής και Θεμελίων των Μαθηματικών, Αθήνα 27-28 Ιουνίου 2018

#11

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από S.E.Louridas » Τρί Μάιος 15, 2018 9:49 am

Εν τάξει. Εύχομαι από καρδιάς από το συνέδριο αυτό να αναδειχθουν και κάποιες καινούργιες θεωρητικές Μαθηματικές στιγμές.
Προσωπικά θα προτείνω και από εδώ κάτι που Η ΥΛΟΠΟΙΗΣΗ ΤΟΥ, θα είναι κατά την άποψη μου τεράστια παρέμβαση και βέβαια θα αποτελούσε μήνυμα αισιοδοξίας και για την Πατρίδα, ειδικά τώρα που την εποχή αυτή χρειάζονται απαντήσεις στις προκλήσεις της.
Θα ήταν αμφίδρομη τιμή.
Η ΗΜΕΤΕΡΗ ΠΡΟΤΑΣΗ:
ΝΑ ΓΙΝΕΙ ΣΤΑ ΠΛΑΙΣΙΑ ΠΟΥ ΑΝΑΦΕΡΟΜΑΣΤΕ (**) ΚΑΙ ΕΝΑ ΕΠΙΠΛΕΟΝ ΣΥΝΕΔΡΙΟ ΠΟΥ ΟΙ ΕΙΣΗΓΗΤΕΣ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΑΝΑ ΤΟΝ ΚΟΣΜΟ ΝΥΝ ΝΕΑΡΟΙ ΔΙΔΑΣΚΟΝΤΕΣ ΕΛΛΗΝΕΣ ΠΑΝΕΠΙΣΤΗΜΙΑΚΟΙ ΚΥΡΟΥΣ ΠΟΥ ΥΠΗΡΞΑΝ ΤΑΥΤΟΧΡΟΝΑ ΚΑΙ ΤΡΟΠΑΙΟΥΧΟΙ ΤΩΝ ΔΙΑΓΩΝΙΣΜΩΝ ΒΜΟ, ΙΜΟ, ΩΣ ΣΤΕΛΕΧΟΙ ΤΩΝ ΕΘΝΙΚΩΝ ΜΑΘΗΜΑΤΙΚΩΝ ΠΟΥ ΣΥΓΚΡΟΤΟΥΝΤΑΙ ΑΠΟ ΤΗΝ Ε.Μ.Ε.
ΔΕΝ ΧΡΕΙΑΖΕΤΑΙ ΝΑ ΨΑΞΕΙ ΚΑΙ ΠΟΛΥ ΚΑΠΟΙΟΣ ΓΙΑ ΤΟΝ ΝΕΟ ΑΥΤΟ "ΑΙΜΑ" ΠΟΥ ΑΥΤΗ ΤΗ ΣΤΙΓΜΗ ΜΕΣΟΥΡΑΝΕΊ ΣΤΟ ΔΙΕΘΝΕΣ ΜΑΘΗΜΑΤΙΚΟ ΠΕΡΙΒΑΛΛΟΝ.


(*) ΘΑ ΑΝΕΦΕΡΑ ΠΟΛΛΑ ΤΕΤΟΙΑ ΟΝΟΜΑΤΑ, ΑΛΛΑ ΤΡΕΜΩ ΣΤΗΝ ΙΔΕΑ ΝΑ ΑΔΙΚΗΣΩ ΚΑΠΟΙΟΝ ΞΕΧΝΩΝΤΑΣ ΤΗΝ ΣΤΙΓΜΗ ΑΥΤΗ ΤΟ ΟΝΟΜΑ ΤΟΥ.

(**)
Mihalis_Lambrou έγραψε:
Τρί Μάιος 08, 2018 3:07 pm
Διεθνές Συνέδριο Λογικής και Θεμελίων των Μαθηματικών στην Αθήνα 27-28 Ιουνίου 2018, στα πλαίσια των 100 χρόνων της ΕΜΕ.
Πληροφορίες εδώ.
Γίνεται παράλληλα (ως υποσύνολο) με το 1ο Διεθνές Συνέδριο Ελλήνων Μαθηματικών το οποίο είναι 25-30 Ιουνίου. Βλέπε εδώ.
Άλλο παράλληλο συνέδριο, αυτό της Ανάλυσης, αναφέρθηκε εδώ.
(***) Προσωπικά πάντως ας μου επιτραπεί να καταθέσω ότι "δέχομαι" χωρίς όμως να αντιλαμβάνομαι ως δόγμα ότι: Η Ικανή και Αναγκαία συνθήκη για να είναι κάποιος "Πανεπιστημιακός είτε Ερευνητής" είναι να γνωρίζει άπταιστα Αγγλικά. Και αυτό γιατί δεν κατανοώ από ποιά Επιστημονική άρα Ελεύθερη σκέψη προκύπτει αυτό. Αυτό μάλλιστα το λέω έχοντας ήδη συγγράψει διεθνές βιβλίο από τις εκδόσεις "Springer" πάνω στο "art off problems solving" στην Γεωμετρία στο πνεύμα των Μαθηματικών Ολυμπιάδων με foreword by M.Freedman (Fields Medal in Mathematics 1986), νυν καθηγητή του University of California, και κορυφαίου στελέχους της Microsoft.


S.E.Louridas

1.Μιλώ, μόνο όταν έχω να πώ κάτι καλύτερο από την σιωπή (Πυθαγόρας).
2.Οι αξίες αντανακλώνται, Δεν επιβάλλονται.
3.Είναι Κορυφαία η κάθε στιγμή επίλυσης ενός Μαθηματικού προβλήματος.
kalafatis_kon
Δημοσιεύσεις: 135
Εγγραφή: Πέμ Μαρ 19, 2009 8:49 pm

Re: Συνέδριο Λογικής και Θεμελίων των Μαθηματικών, Αθήνα 27-28 Ιουνίου 2018

#12

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από kalafatis_kon » Τρί Μάιος 15, 2018 11:43 pm

fmak65 έγραψε: ↑
Δευ Μάιος 14, 2018 10:32 pm
Ένας από τους ομιλητές του υποσυνεδρίου της Λογικής μου έγραψε σε mail τα παρακάτω:
<<Όσον αφορά τα σχόλια στο ποστ στο mathematica https://www.mathematica.gr/forum/viewto ... =6&t=61725 , έκανα μερικές σκέψεις. Συγκεκριμένα, αν κάποιος είναι σε θέση να καταλάβει αυτά που θα ειπωθούν στις εισηγήσεις, τότε οπωσδήποτε θα είναι σε θέση να καταλάβει αγγλικά. Αυτό το λέω χωρίς κάποια αλαζονεία ή ελιτιστική διάθεση. Επίσης, ίσως να ακούγεται παράλογο, αλλά για κάποιον ερευνητή (ακόμα Έλληνα!) είναι πιο εύκολο να δώσει μια διάλεξη σχετικά με την έρευνά του στα Αγγλικά, παρά στη μητρική του γλώσσα! Όλη η έρευνα γίνεται πλέον στα Αγγλικά. Υπάρχουν έννοιες για τις οποίες δεν υπάρχουν αντίστοιχες λέξεις στα Ελληνικά, ή τουλάχιστον, αν κάποιος χρησιμοποιήσει έναν ελληνικό όρο για να περιγράψει μια έννοια, το πιθανότερο είναι όσοι τον ακούνε να μην έχουν ιδέα σε τι αναφέρεται, παρά μόνο αν μεταφράσουν τον όρο στα αγγλικά.
Το ανώνυμο mail του ανώνυμου μέλους νομίζω ότι στερείται οποιασδήποτε ουσιαστικής επιχειρηματολογίας. Το συνέδριο αυτό πραγματοποιείται στην Ελλάδα και έπρεπε να προβλεφθεί από τους διοργανωτές η δυνατότητα να γίνουν εισηγήσεις και στην ελληνική γλώσσα. Ταυτόχρονα, για να μπορέσουν όλοι όσοι έχουν πραγματικό ενδιαφέρον να το παρακολουθήσουν, θα έπρεπε να έχουν προετοιμαστεί οι κατάλληλοι άνθρωποι που θα μεταφράσουν στην ελληνική γλώσσα. Έτσι ώστε όλη αυτή η "προχωρημένη" έρευνα να μπορέσει να διαχυθεί σε όσο δυνατόν μεγαλύτερο κοινό. Αυτός άλλωστε δεν είναι και ο σκοπός της ΕΜΕ; Διδάσκουμε τους μαθητές μας ότι τα Μαθηματικά είναι μια διεθνής γλώσσα που ενώνει τους ανθρώπους, μια γλώσσα που μπορεί να γίνει βάση για την κοινή κατανόηση και συνεργασία. Εδώ τι συμβαίνει; Δεν μπορεί να ενώσει και να γίνει κατανοητή από τους μαθηματικούς; Τι νοοτροπία είναι αυτή που μεταφέρεται; Εκτός αν ο ανώνυμος συγγραφέας του mail θέλει να πει ότι πλέον η ελληνική γλώσσα είναι ανίκανη να παρακολουθήσει τις εξελίξεις και να αποδώσει την σύγχρονη έρευνα στα μαθηματικά άρα θα πρέπει να προσαρμόσουμε και το σχολικό περιβάλλον στην αγγλική έτσι ώστε οι μαθητές μας να μην μειονεκτούν.
από ΠΑΠΑΔΟΠΟΥΛΟΣ ΣΤΑΥΡΟΣ
Συμφωνώ απόλυτα με το κείμενο.

Εχοντας τα παραπάνω υπ όψιν έγραψα το σχόλιο.

Πάντως πιστεύω ότι η ΕΜΕ θα μπορούσε να διοργανώσει ομιλίες στα Ελληνικά για τους καθηγητές μέσης εκπαίδευσης
όπου θα παρουσιάζονται ερευνητικές εργασίες σε τέτοια μορφή ώστε να γίνονται τουλάχιστον εκ μέρει κατανοητές.
Αλλά αυτό είναι άλλο πράγμα.
Κυριε Παπαδόπουλε δεν σας γνωρίζω απο ότι φάινεται απο την τοποθέτησή σας πρέπει να είστε σε ανωτατη βαθμίδα, ευχαριστώ πολύ πάντως που ενδιαφερθήκατε για του καημένους καθηγητάκους της μέσης εκπαίδευσης και θα ήθελα απλά να σας θυμίσω ότι σε αυτούς περιλαμβάνονται πολύ αξιόλογοι μαθηματικοί με διδακτορικά και μεταπτυχιακά.

Στους ανώνυμους και επώνυμους που μετέφεραν αυτές τις απόψεις θα θυμίσω κάποιους στίχους
Καὶ νὰ ἀδελφέ μου ποὺ μάθαμε νὰ κουβεντιάζουμε ἥσυχα κι ἁπλά.
Καταλαβαινόμαστε τώρα, δὲν χρειάζονται περισσότερα.
Κι αὔριο λέω θὰ γίνουμε ἀκόμα πιὸ ἁπλοί.
Θὰ βροῦμε αὐτὰ τὰ λόγια ποὺ παίρνουνε τὸ ἴδιο βάρος
σ᾿ ὅλες τὶς καρδιές, σ᾿ ὅλα τὰ χείλη.
Ἔτσι νὰ λέμε πιὰ τὰ σύκα-σύκα καὶ τὴ σκάφη-σκάφη.
Κι ἔτσι ποὺ νὰ χαμογελᾶνε οἱ ἄλλοι καὶ νὰ λένε,
«Τέτοια ποιήματα, σοῦ φτιάχνουμε ἑκατὸ τὴν ὥρα.»
Αὐτὸ θέλουμε κι ἐμεῖς.
Γιατὶ ἐμεῖς δὲν τραγουδᾶμε γιὰ νὰ ξεχωρίσουμε ἀδελφέ μου ἀπ᾿ τὸν κόσμο.
Ἐμεῖς τραγουδᾶμε γιὰ νὰ σμίξουμε τὸν κόσμο.

Αν δεν τους γνωρίζουν ευκαιρία να τους μάθουν.


Mihalis_Lambrou
Επιμελητής
Δημοσιεύσεις: 15762
Εγγραφή: Κυρ Δεκ 21, 2008 2:04 am

Re: Συνέδριο Λογικής και Θεμελίων των Μαθηματικών, Αθήνα 27-28 Ιουνίου 2018

#13

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Mihalis_Lambrou » Τετ Μάιος 16, 2018 12:08 am

kalafatis_kon έγραψε:
Τρί Μάιος 15, 2018 11:43 pm

Κυριε Παπαδόπουλε δεν σας γνωρίζω απο ότι φάινεται απο την τοποθέτησή σας πρέπει να είστε σε ανωτατη βαθμίδα, ευχαριστώ πολύ πάντως που ενδιαφερθήκατε για του καημένους καθηγητάκους της μέσης εκπαίδευσης και θα ήθελα απλά να σας θυμίσω ότι σε αυτούς περιλαμβάνονται πολύ αξιόλογοι μαθηματικοί με διδακτορικά και μεταπτυχιακά.
Κώστα, ο Σταύρος είναι ένας από αυτούς που αναφέρεις: Μια ζωή Φροντιστής αλλά και σίγουρα ένας από τους ΠΟΛΥ ΑΞΙΟΛΟΓΟΥΣ Μαθηματικούς με διδακτορικά και μεταπτυχιακά.


kalafatis_kon
Δημοσιεύσεις: 135
Εγγραφή: Πέμ Μαρ 19, 2009 8:49 pm

Re: Συνέδριο Λογικής και Θεμελίων των Μαθηματικών, Αθήνα 27-28 Ιουνίου 2018

#14

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από kalafatis_kon » Τρί Ιουν 26, 2018 2:09 pm

Μπράβο, στον κύριο Δαφέρμο που παρέβει τον κανόνα του συνεδρίου "The languge to be used is English".
Απέδειξε με τον καλύτερο τρόπο πως μπορείς να τιμάς την πατρίδα σου και ταυτόχτονα το πόσο κακή ήταν αυτή η απόφαση της ΕΜΕ.


Άβαταρ μέλους
grigkost
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 3053
Εγγραφή: Πέμ Δεκ 18, 2008 12:54 pm
Τοποθεσία: Ιωάννινα
Επικοινωνία:

Re: Συνέδριο Λογικής και Θεμελίων των Μαθηματικών, Αθήνα 27-28 Ιουνίου 2018

#15

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από grigkost » Τρί Ιουν 26, 2018 2:25 pm

kalafatis_kon έγραψε:
Τρί Ιουν 26, 2018 2:09 pm
Μπράβο, στον κύριο Δαφέρμο που παρέβει τον κανόνα του συνεδρίου "The languge to be used is English".
Απέδειξε με τον καλύτερο τρόπο πως μπορείς να τιμάς την πατρίδα σου και ταυτόχτονα το πόσο κακή ήταν αυτή η απόφαση της ΕΜΕ.
κ. Καλαφάτη,

οι υπόλοιποι ομιλητές που έδωσαν ή θα δώσουν την ομιλία τους στην Αγγλική, δεν τιμούν την πατρίδα τους;
Το συνέδριο είναι διεθνές. Από όσο γνωρίζω, ουκ ολίγοι, εξαιρετικοί, αλλά μη γνωρίζοντες την Ελληνική, μαθηματικοί(*) το παρακολούθησαν ή θα το παρακολουθήσουν.
Τι είναι αυτό που δεν καταλαβαίνετε;
Πάντως δεν προτίθεμαι να προσπαθήσω να σας πείσω για οτιδήποτε.

Φιλικά

(*) οι οποίοι δεν θα μας τιμούσαν αν οι ομιλίες ήταν στην Ελληνική.


{\color{dred}\Gamma\!\rho\,{\rm{H}}\gamma\varnothing\varrho{\mathscr{H}}\varsigma \ {\mathbb{K}}\,\Omega\sum{\rm{t}}{\mathscr{A}}\,{\mathbb{K}}\!\odot\varsigma
dement
Διευθύνον Μέλος
Δημοσιεύσεις: 1417
Εγγραφή: Τρί Δεκ 23, 2008 10:11 am

Re: Συνέδριο Λογικής και Θεμελίων των Μαθηματικών, Αθήνα 27-28 Ιουνίου 2018

#16

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από dement » Τρί Ιουν 26, 2018 2:28 pm

grigkost έγραψε:
Τρί Ιουν 26, 2018 2:25 pm
kalafatis_kon έγραψε:
Τρί Ιουν 26, 2018 2:09 pm
Μπράβο, στον κύριο Δαφέρμο που παρέβει τον κανόνα του συνεδρίου "The languge to be used is English".
Απέδειξε με τον καλύτερο τρόπο πως μπορείς να τιμάς την πατρίδα σου και ταυτόχτονα το πόσο κακή ήταν αυτή η απόφαση της ΕΜΕ.
κ. Καλαφάτη,

οι υπόλοιποι ομιλητές που έδωσαν ή θα δώσουν την ομιλία τους στην Αγγλική, δεν τιμούν την πατρίδα τους;
Το συνέδριο είναι διεθνές. Από όσο γνωρίζω, ουκ ολίγοι, εξαιρετικοί, αλλά μη γνωρίζοντες την Ελληνική, μαθηματικοί το παρακολούθησαν ή θα το παρακολουθήσουν.
Τι είναι αυτό που δεν καταλαβαίνετε;
Πάντως δεν προτίθεμαι να προσπαθήσω να σας πείσω για οτιδήποτε.

Φιλικά
:10sta10:


Δημήτρης Σκουτέρης

Τα μαθηματικά είναι η μοναδική επιστήμη που θα μπορούσε κανείς να εξακολουθήσει να ασκεί αν κάποτε ξυπνούσε και το σύμπαν δεν υπήρχε πλέον.
kalafatis_kon
Δημοσιεύσεις: 135
Εγγραφή: Πέμ Μαρ 19, 2009 8:49 pm

Re: Συνέδριο Λογικής και Θεμελίων των Μαθηματικών, Αθήνα 27-28 Ιουνίου 2018

#17

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από kalafatis_kon » Τρί Ιουν 26, 2018 2:55 pm

grigkost έγραψε:
Τρί Ιουν 26, 2018 2:25 pm
kalafatis_kon έγραψε:
Τρί Ιουν 26, 2018 2:09 pm
Μπράβο, στον κύριο Δαφέρμο που παρέβει τον κανόνα του συνεδρίου "The languge to be used is English".
Απέδειξε με τον καλύτερο τρόπο πως μπορείς να τιμάς την πατρίδα σου και ταυτόχτονα το πόσο κακή ήταν αυτή η απόφαση της ΕΜΕ.
κ. Καλαφάτη,

οι υπόλοιποι ομιλητές που έδωσαν ή θα δώσουν την ομιλία τους στην Αγγλική, δεν τιμούν την πατρίδα τους;
Το συνέδριο είναι διεθνές. Από όσο γνωρίζω, ουκ ολίγοι, εξαιρετικοί, αλλά μη γνωρίζοντες την Ελληνική, μαθηματικοί(*) το παρακολούθησαν ή θα το παρακολουθήσουν.
Τι είναι αυτό που δεν καταλαβαίνετε;
Πάντως δεν προτίθεμαι να προσπαθήσω να σας πείσω για οτιδήποτε.

Φιλικά

(*) οι οποίοι δεν θα μας τιμούσαν αν οι ομιλίες ήταν στην Ελληνική.
grigkost:
Χωρίς να θέλω να σας προσβάλλω (πραγματικά δεν γνωρίζω ποιος είστε) αλλά γράψατε κάτι χωρίς να έχετε διαβάσει από την αρχή την τοποθέτησή μου. Διαβάστε την σας παρακαλώ και στην συνέχεια διορθώστε το μήνυμά σας.


Άβαταρ μέλους
silouan
Επιμελητής
Δημοσιεύσεις: 1398
Εγγραφή: Τρί Ιαν 27, 2009 10:52 pm

Re: Συνέδριο Λογικής και Θεμελίων των Μαθηματικών, Αθήνα 27-28 Ιουνίου 2018

#18

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από silouan » Πέμ Ιουν 28, 2018 4:21 pm

Πάντως, όλες οι ομιλίες που έχω παρακολουθήσει ως τώρα, ήταν στα ελληνικά. Και εγώ στα ελληνικά μίλησα.
Οι ομιλητές ρωτάνε στην αρχή της ομιλίας τους αν υπάρχει κάποιος που δεν καταλαβαίνει ελληνικά και αν δεν υπάρχει κάποιος τέτοιος, η ομιλία και η συζήτηση γίνονται στα ελληνικά.


Σιλουανός Μπραζιτίκος
Άβαταρ μέλους
grigkost
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 3053
Εγγραφή: Πέμ Δεκ 18, 2008 12:54 pm
Τοποθεσία: Ιωάννινα
Επικοινωνία:

Re: Συνέδριο Λογικής και Θεμελίων των Μαθηματικών, Αθήνα 27-28 Ιουνίου 2018

#19

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από grigkost » Πέμ Ιουν 28, 2018 4:40 pm

silouan έγραψε:
Πέμ Ιουν 28, 2018 4:21 pm
...Οι ομιλητές ρωτάνε στην αρχή της ομιλίας τους αν υπάρχει κάποιος που δεν καταλαβαίνει ελληνικά και αν δεν υπάρχει κάποιος τέτοιος, η ομιλία και η συζήτηση γίνονται στα ελληνικά.
Σιλουανέ,

δεν νομίζω ότι έχει κανείς αντίρρηση για αυτή την "συνεπαγωγή".


{\color{dred}\Gamma\!\rho\,{\rm{H}}\gamma\varnothing\varrho{\mathscr{H}}\varsigma \ {\mathbb{K}}\,\Omega\sum{\rm{t}}{\mathscr{A}}\,{\mathbb{K}}\!\odot\varsigma
kalafatis_kon
Δημοσιεύσεις: 135
Εγγραφή: Πέμ Μαρ 19, 2009 8:49 pm

Re: Συνέδριο Λογικής και Θεμελίων των Μαθηματικών, Αθήνα 27-28 Ιουνίου 2018

#20

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από kalafatis_kon » Πέμ Ιουν 28, 2018 10:07 pm

grigkost έγραψε:
Πέμ Ιουν 28, 2018 4:40 pm
silouan έγραψε:
Πέμ Ιουν 28, 2018 4:21 pm
...Οι ομιλητές ρωτάνε στην αρχή της ομιλίας τους αν υπάρχει κάποιος που δεν καταλαβαίνει ελληνικά και αν δεν υπάρχει κάποιος τέτοιος, η ομιλία και η συζήτηση γίνονται στα ελληνικά.
Σιλουανέ,

δεν νομίζω ότι έχει κανείς αντίρρηση για αυτή την "συνεπαγωγή".
Κύριε Σιλουάνε αυτό ακριβώς ήταν και από την αρχή το θέμα που έθεσα. Θα έπρεπε η ΕΜΕ από την αρχική ανακοίνωση να μην αποκλείσει την ελληνική γλώσσα από τις γλώσσες του συνεδρίου έτσι ώστε να μπορεί κάποιος εισηγητής από την αρχή να ξέρει ότι μπορεί να κάνει εισήγηση στην ελληνική γλώσσα.
Δηλαδή έπρεπε από την αρχή να προβλέπεται ότι γλώσσες του συνεδρίου είναι η ελληνική και η αγγλική.

Ταυτόχρονα θα έπρεπε για την πληρότητα και την κάλυψη όσων δεν μπορούν να καταλάβουν τις εισηγήσεις στην αγγλική ή στην ελληνική να υπάρχει μια σύντομη μετάφραση σε συνεργασία με τους εισηγητές και στις δύο γλώσσες. Όλα αυτά (εισηγήσεις, πρόγραμμα, βιογραφικά,κλπ) θα μπορούσαν να είχαν αναρτηθεί στο διαδίκτυο σε δύο εκδόσεις μία για κάθε γλώσσα. Έτσι λοιπόν ο κάθε ενδιαφερόμενος θα κατέβαζε την αντίστοιχη εισήγηση στην γλώσσα που καταλαβαίνει και θα μπορούσε σχετικά εύκολα, για τα θέματα που τον ενδιαφέρουν, να τα παρακολουθήσει. Με τον τρόπο αυτό θα υπήρχε μεγαλύτερη προσέλευση και έσοδα (σε 2-3 ομιλίες που παρακολούθησα στο κεντρικό αμφιθέατρο ήταν λιγότερο από 200 άτομα). Μια και λοιπόν έγινε αυτή η τόσο σημαντική διοργάνωση έπρεπε να γίνει με τέτοιο τρόπο που να αφήσει το μέγιστο δυνατό αποτύπωμα στην Μαθηματική κοινότητα της χώρας μας. Για αυτό νομίζω ότι δραστηριοποιείται ΕΜΕ.

Αυτή ήταν η θέση μου κύριε grigkost και υπόλοιποι συνομιλητές. Κάποτε να λειτουργήσουμε και σ΄ αυτή την χώρα όπως σε αυτές που συμπατριώτες μας διαπρέπουν.


Απάντηση

Επιστροφή σε “Γενικά Μηνύματα”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 7 επισκέπτες