ΠΑΛΙΑ ΣΧΟΛΙΚΑ ΒΙΒΛΙΑ-ανατύπωση

Συντονιστής: spyros

ΚΕΦΑΛΟΝΙΤΗΣ
Δημοσιεύσεις: 1292
Εγγραφή: Δευ Δεκ 28, 2009 11:41 pm
Τοποθεσία: Kάπου στο πιο μεγάλο νησί του Ιονίου

ΠΑΛΙΑ ΣΧΟΛΙΚΑ ΒΙΒΛΙΑ-ανατύπωση

#1

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΚΕΦΑΛΟΝΙΤΗΣ » Πέμ Δεκ 30, 2010 9:58 pm

Έμαθα ότι κάποιος εκδοτικός οίκος στην Αθήνα ανατυπώνει παλιά σχολικά βιβλία, ανάμεσα σε αυτά και κάποια των Μπαρμπαστάθη,Νικολάου,Σακελλαρίου.Είναι αλήθεια;
Παρακαλώ όποιον ξέρει να μου στείλει προσωπικό μήνυμα, γιατί δεν θέλω η απάντηση να πάρει το χαρακτήρα διαφήμησης.


Μπάμπης Στεργίου
Επιμελητής
Δημοσιεύσεις: 5561
Εγγραφή: Δευ Δεκ 22, 2008 2:16 pm
Τοποθεσία: Χαλκίδα - Καρδίτσα

Re: ΠΑΛΙΑ ΣΧΟΛΙΚΑ ΒΙΒΛΙΑ-ανατύπωση

#2

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Μπάμπης Στεργίου » Παρ Δεκ 31, 2010 8:40 pm

Είδα το βιβλίο του Ν. Σακελλαρίου να κυκλοφορεί , αλλά δεν θυμάμαι ποιος εκδοτικός οίκος το έχει κάνει.Αυτό το βιβλίο είχα και ως μαθητής.

Είναι μια καλή κίνηση και μακάρι να συνεχιστεί και για άλλα καλά βιβλία του τότε(Μπάρμπαστάθης κλπ).
Η αναφορά σε τέτοιες εκδοτικές προσπάθειες , όπως και σε κάθε έκδοση , δεν είναι ποτέ διαφήμηση !!! Είναι εντελώς επιβεβλημένη , διότι έχει ως σκοπό την ενημέρωση των συναδέλφων.
Σκεφτείτε να θεωρούταν διαφήμημη πχ η βιβλιογραφία στο τέλος ενός βιβλίου ή ενός άρθρου ή σε μια εργασία που δίνει ο καθηγητής στους μαθητές ή στους φοιτητές.Ο κόσμος θα πήγαινε στο σκοταδισμό και στη βαρβαρότητα.
Η διαφήμηση έχει να κάνει με άλλα πράγματα και αυτό γίνεται αντιληπτό από κάθε άνθρωπο που διαθέτει στοιχειώδη νοημοσύνη και κρίση.
Θεωρώ λοιπόν πως η ερώτησή σου είναι πολύ εύστοχη και βοηθάει στην ενημέρωση του κοινού μας. Αν μάθεις κάτι περισσότερο, σε παρακαλώ να επανέλθεις!

Καλή Χρονιά και δημιουργική!
Μπάμπης


kkala
Δημοσιεύσεις: 226
Εγγραφή: Κυρ Μαρ 30, 2014 6:12 pm

Re: ΠΑΛΙΑ ΣΧΟΛΙΚΑ ΒΙΒΛΙΑ-ανατύπωση

#3

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από kkala » Παρ Σεπ 14, 2018 11:34 am

Τα σχολικά αυτά βιβλία (που έχουν πέσει στην αντίληψή μου και αγοράσει μερικά) είναι των εκδόσεων "ΚΑΛΟΚΑΘΗ", Ζαϊμη 20, Αθήνα 106 83, <www.kalokathis.gr>. Φαίνονται σαν φωτοαντίγραφα των πρωτοτύπων, χωρίς το βιβλιόσημο. Η τελευταία σελίδα τους αναφέρει τον παρόντα εκδότη και το ότι σκοπός είναι "να θυμίσουν στους παλιούς τα πρώτα σχολικά χρόνια και να τα διηγούνται στους νέους".
Σημειώνεται πάντως ότι έχουν εκδοθεί (τουλάχιστον έως τώρα) μόνο εγκεκριμένα σχολικά βιβλία του ΟΕΣΒ/ΟΕΔΒ. Π.χ. στα χέρια μου αυτή τη στιγμή βρίσκονται η Άλγεβρα του Ν. Σακελλαρίου (1951), η Θεωρητική Γεωμετρία του Ν. Δ. Νικολάου (1960) και η Θεωρητική Γεωμετρ'ία του Χ. Μπαρμπαστάθη (1940). Δεν βρήκα εκδόσεις των βιβλίων του Π. Τόγκα ή Γ. Παπανικολάου. Υπάρχουν εκδόσεις πολύ περισσότερων βιβλίων του ΟΕΣΒ/ΟΕΔΒ, μαθηματικών, ιστορικών, αρχαίων/νέων ελληνικών, κλπ. Τιμή κάθε βιβλίου 10 € (αγορά από πλανόδιους).
Συμφωνώ και εγώ ότι τα παραπάνω δεν αποτελούν διαφήμιση, αλλά πληροφόρηση, ώστε να συμπληρωθεί κάπως το θέμα. Φυσικά τα εν λόγω μαθηματικά βιβλία (και άλλα ακόμα) μπορεί κανείς να τα κατεβάσει και από το διαδίκτυο σε μορφή pdf (parmenides52).


Κώστας Καλαϊτζόγλου
Mihalis_Lambrou
Επιμελητής
Δημοσιεύσεις: 15764
Εγγραφή: Κυρ Δεκ 21, 2008 2:04 am

Re: ΠΑΛΙΑ ΣΧΟΛΙΚΑ ΒΙΒΛΙΑ-ανατύπωση

#4

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Mihalis_Lambrou » Παρ Σεπ 14, 2018 5:39 pm

kkala έγραψε:
Παρ Σεπ 14, 2018 11:34 am
<www.kalokathis.gr>
Πρώτα απ' όλα ευχαριστούμε.

Δεν μου ανοίγει το λινκ. Είναι δικό μου το πρόβλημα ή δεν ανοίγει και σε άλλους;


kkala
Δημοσιεύσεις: 226
Εγγραφή: Κυρ Μαρ 30, 2014 6:12 pm

Re: ΠΑΛΙΑ ΣΧΟΛΙΚΑ ΒΙΒΛΙΑ-ανατύπωση

#5

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από kkala » Παρ Σεπ 14, 2018 11:52 pm

Είδα το πρόβλημα και εγώ, αν και αυτό το site αναφέρεται στα εκδοθέντα βιβλία και στο <http://www.biblionet.gr/com/6547/%CE%9A ... E%B8%CE%B7>. Ίσως το site έχει αντικατασταθεί, στην αρχή φαντάστηκα ότι το πρόβλημα είναι παροδικό. Στοιχεία του εκδότη (από το παραπάνω biblionet.gr)
τηλ 2103306397
fax 210330698
e-mail: elenikalokathi@yahoo.com


Κώστας Καλαϊτζόγλου
kkala
Δημοσιεύσεις: 226
Εγγραφή: Κυρ Μαρ 30, 2014 6:12 pm

Re: ΠΑΛΙΑ ΣΧΟΛΙΚΑ ΒΙΒΛΙΑ-ανατύπωση

#6

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από kkala » Σάβ Σεπ 22, 2018 10:41 am

Μετά από τηλεφωνική επικοινωνία (στο παραπάνω τηλέφωνο) έμαθα ότι το "site" των εκδόσεων Καλοκάθη ανακατασκευάζεται και αναμένεται να είναι έτοιμο τέλος Σεπτεμβρίου 2018. Μπορεί κάποιος να μπεί στο <www.kalokathisbookshop.gr> (έχει αλλάξει όνομα), αλλά το "site" δεν είναι συμπληρωμένο. Διαπίστωσα και εγώ ότι ακόμα δεν λειτουργούν στοιχεία του, π.χ. η μετάβαση στο "Σχολικές αναμνήσεις", όπου πιθανώς βρίσκονται ανατυπώσεις σχολικών βιβλίων.


Κώστας Καλαϊτζόγλου
Απάντηση

Επιστροφή σε “Γενικά Μηνύματα”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 13 επισκέπτες