Σχολή...

Συντονιστής: spyros

SpyrOs__
Δημοσιεύσεις: 8
Εγγραφή: Κυρ Ιούλ 04, 2010 7:26 pm
Τοποθεσία: Ηλιούπολη

Σχολή...

#1

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από SpyrOs__ » Τρί Ιούλ 06, 2010 3:19 pm

Γειά σας!
Όπως είναι γνωστό σήμερα πήραμε τις βαθμολογίες μας και τα μόρια μου είναι 17143 για το 2ο και το 4ο πεδίο και 17641 για το 5ο.Πριν τα Χριστούγεννα ακόμα είχα αποφασίσει να μπώ στη σχολή που με ενδιαφέρει πάρα πολύ και το αντικείμενο και γενικά παντα μου άρεσε.Μαθηματικό..Εγώ την επιλέγω καθαρά επιδή με ενδιαφέρει πάρα πολύ και θέλω πολύ να δώ όλα τα υπόλοιπα πέρα από αυτά που μάθαμε μέχρι την 3η λυκείου..Επιλέγω δηλαδή από τη μεριά μου πρώτα σπουδές και αυτό που με ενδιαφέρει να μάθω.Τώρα ένας μεγάλος βαθμός ικανότητας στα μαθηματικά είναι απαραίτητος και τον κατέχω σε κάποιο σημείο πιστεύω ύστερα και απο ποολύ διάβασμα μαθηματικών μέσα στη χρονιά.Αυτό που ήθελα να σας ρωτήσω(και με ενδιαφέρει κατα πολύ η γνώμη σας)είναι από μέρους σας ποιά θα ήταν τα στοιχεία που μπορούν να σε κάνουν να πιστεύεις ότι είσαι ικανός να μπείς σε αυτή τη σχολή...Το χω συζητήσει αρκετά και με τους καθηγητές μου και το σκέφτομαι συνέχεια και μόνος μου και θα με βοηθήσει πολύ η άποψη σας και ενδεχομένως μια συζήτηση πάνω σε αυτό..


Ευχαριστώ πολύ!


paylos
Δημοσιεύσεις: 146
Εγγραφή: Δευ Φεβ 02, 2009 8:33 pm
Τοποθεσία: ΝΕΑ ΣΜΥΡΝΗ

Re: Σχολή...

#2

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από paylos » Τρί Ιούλ 06, 2010 4:12 pm

Στα Μαθηματικά τι βαθμό έγραψες;


ΠΑΥΛΟΣ
SpyrOs__
Δημοσιεύσεις: 8
Εγγραφή: Κυρ Ιούλ 04, 2010 7:26 pm
Τοποθεσία: Ηλιούπολη

Re: Σχολή...

#3

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από SpyrOs__ » Τρί Ιούλ 06, 2010 4:33 pm

15.2 με 2 βαθμούς χαμένους από θεωρία(την ήξερα βέβαια αλλά εκείνη τη στιγμή βρισκόμουν αλλού).Οι ασκήσεις μου ήταν σωστές εκτός από το τελευταίο ερτώτημα του 4ου και κάτι λαθάκια είχα κάνει προς το τέλος του ολοκληρώματος στ 3ο θέμα αν θυμάστε.


SpyrOs__
Δημοσιεύσεις: 8
Εγγραφή: Κυρ Ιούλ 04, 2010 7:26 pm
Τοποθεσία: Ηλιούπολη

Re: Σχολή...

#4

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από SpyrOs__ » Τρί Ιούλ 06, 2010 4:34 pm

Μου είχε βγει κάπως να κάνω διαίρεση πολυονύμων και είχα κάνει λάθος εκεί.


paylos
Δημοσιεύσεις: 146
Εγγραφή: Δευ Φεβ 02, 2009 8:33 pm
Τοποθεσία: ΝΕΑ ΣΜΥΡΝΗ

Re: Σχολή...

#5

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από paylos » Τρί Ιούλ 06, 2010 4:46 pm

Είναι θετικό το γεγονός ότι το Μαθηματικό τμήμα το επιλέγουν αρκετοί υποψήφιοι γιατί πραγματικά αγαπούν τα Μαθηματικά και τους αρέσει να ασχολούνται μ' αυτά. Σε αντίθεση με αυτό που συμβαίνει αρκετές φορές, δηλαδή να περνάει κάποιος στο μαθηματικό πχ της Σάμου, επειδή έγραψε ΑΟΔΕ βαθμό 20, Βιολογία 19 και ένα 10ράκι στα Μαθηματικά.

Σπύρο προχώρα και κάνε αυτό που πραγματικά επιθυμείς και ονειρεύεσαι. Καλή σταδιοδρομία σου εύχομαι.


ΠΑΥΛΟΣ
SpyrOs__
Δημοσιεύσεις: 8
Εγγραφή: Κυρ Ιούλ 04, 2010 7:26 pm
Τοποθεσία: Ηλιούπολη

Re: Σχολή...

#6

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από SpyrOs__ » Τρί Ιούλ 06, 2010 4:52 pm

Αυτό όντως είναι αλήθεια πολλές τέτοιες επιλογές υπάρχουν.Εγώ όμως ξέρω ότι μου αρέσουν πολύ και θέλω πολύ να δω τι ακολουθεί ακόμα..Και πραγματικά στην κατεύθυνση είχα γράψει με πάρα πολύ άγχος ενώ στη γενική που ήμουν πολύ ήρεμος έγραψα πολύ καλύτερα(18.5).Ευχαριστώ πολύ για τη συμβουλή και όποιος άλλος έχει να προσθέσει κάτι ή εσείς έχετε κάποια άλλη παρατήρηση με χαρά μου να την ακούσω!


petros r

Πολυτεχνεια

#7

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από petros r » Τρί Ιούλ 06, 2010 6:09 pm

Παιδια σας παρακαλω οποιος ξερει ας μου ενημερωσει σχετικα με τα πολυτεχνεια! Ειναι αληθεια αυτα που λενε οι φημες οτι υπαρχει μεγαλη πιθανοτητα να βγεις ανεργος οσο και καλος να εισαι στην δουλεια σου?? Μου εχουν φερει και παραδειγμα το εξης οτι ενας εβγαλε τη σχολη (ηταν πολυ καλος στη δουλεια του) και εκανε μεταπτυχιακο στο Cambridge και εξειδικευτηκε στις γεφυρες και το αποτελεσμα ειναι οταν ερθει παλι πισω στην Ελλαδα να μεινει ανεργος. :shock:


mtsarduckas
Δημοσιεύσεις: 106
Εγγραφή: Πέμ Απρ 09, 2009 9:44 am
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Πολυτεχνεια

#8

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από mtsarduckas » Τρί Ιούλ 06, 2010 6:20 pm

Welcome to Pswrokwstaina...


petros r

Re: Πολυτεχνεια

#9

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από petros r » Τρί Ιούλ 06, 2010 6:25 pm

Δεν το καταλαβα το υπονοουμενο! :shock:


kika
Δημοσιεύσεις: 109
Εγγραφή: Παρ Φεβ 05, 2010 7:57 pm

Re: Σχολή...

#10

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από kika » Τρί Ιούλ 06, 2010 6:32 pm

εγώ με τη σειρά μου θα σου πω ότι τα πανεπιστημιακά μαθηματικά πια ξεφεύγουν αρκετά από αυτά του λυκείου...
όταν είχα μπει στη σχολή-και μένα πρώτη μου επιλογή,μπορούσα να πάω μέχρι και ιατρική με τα μόρια που έπιανα-μου είχαν φανεί πολύ ασύνδετα με τα σχολικά με αποτέλεσμα να χαθώ λίγο και να μην διαβάζω.
όπως και να χει αν πραγματικά σου αρέσουν θα βρεις αρκετό ενδιαφέρον και να ξέρεις ότι η σοβαρή ενασχόληση απαιτεί και πολύυυυ σοβαρό διάβασμα, σε κάθε επιστήμη βέβαια αλλά ειδικότερα στα μαθηματικά για να μην χάνεις τον ειρμό...

όπως και να χει συγχαρητήρια για την επιτυχία σου και σου εύχομαι όλα να πάνε καλά!!!
όλα είναι στο χέρι σου από εδώ και πέρα και αξίοποιησε τις ευκαιρίες που θα σου δωθούν στο έπακρο!!! :coolspeak:


Άβαταρ μέλους
mathxl
Δημοσιεύσεις: 6736
Εγγραφή: Τρί Δεκ 23, 2008 3:49 pm
Τοποθεσία: Σιδηρόκαστρο
Επικοινωνία:

Re: Πολυτεχνεια

#11

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από mathxl » Τρί Ιούλ 06, 2010 7:16 pm

Mχχμχμχ, σχεδόν όλα τα μη στρατιωτικοαστυνομικοδασκαλο επαγγέλματα είναι κορεσμένα...αλλά μην φοβάσαι! Αν αγαπάς αυτό που θέλεις να σπουδάσεις και το κυνηγήσεις με πάθος θα πετύχεις.


Ποτε δεν κάνω λάθος! Μια φορά νομιζα πως είχα κάνει, αλλά τελικά έκανα λάθος!
Απ' τα τσακάλια δεν γλυτώνεις μ' ευχές η παρακάλια. Κ. Βάρναλης
Aπέναντι στις αξίες σου να είσαι ανυποχώρητος

Ενεργό μέλος από 23-12-2008 ως και 17-8-2014 (δεν θα απαντήσω σε πμ)
Dimitris X
Δημοσιεύσεις: 243
Εγγραφή: Τρί Ιουν 23, 2009 10:51 pm

Επιλογή σχολής.(ημμυ-μαθηματικό)

#12

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Dimitris X » Πέμ Ιούλ 08, 2010 10:24 pm

Γεια σας.
Μόλις τελείωσα τη τρίτη λυκείου και όπως πολλοί άλλοι βρίσκομαι σε ένα δίλημα εν όψη του μηχανογραφικού(το καταθέτω τη τρίτη).

Τα τελευταία 2-3 χρόνια ασχολούμαι με τα μαθηματικά διότι πραγματικά με γοητεύουν(κυρίως τα olympiad mathematics,διότι τα σχολικά μου φένονταν ιδιαίτερα εύκολα).Ο στόχος μου από την αρχή της 2ας λυκείου ήδη ήταν να μπω στο μαθηματικό αθηνών.
Το σίγουρο είναι ότι δεν θα μπορούσα να είμαι σε σχολή που το βασικό αντικείμενο που διαπραγματεύται δεν είναι τα μαθηματικά.Δυστυχώς όμως έγραψα παρα πολύ καλά στις πανελλήνιες.Έβγαλα 19.464 μόρια....Και λέω δυστυχώς γατί επείσης μία σχολή που θα με ενδιέφερε,αλλά δεν περίμενα να την πιάσω(και για να πω την αλήθεια δεν ξέρω ποιο ΑΚΡΙΒΩΣ είναι το αντικείμενο της,όσο και αν έξαψα στο net) είναι οι ηλέκτρολόγοι του πολυτεχνίου.(ΗΜΜΥ)

Αυτό που ρωτάω είναι το εξής:
Ποιές είναι οι διέξοδοι από το μαθηματικό για κάποιον που(προς το παρόν) δεν ενδιαφέρεται για διδασκαλια(σε σχολείο-φροντηστήριο),ούτε για οικονομικά,ούτε για υπολογιστές.Σίγουρα είναι ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ νωρίς αλλά το μοναδικό πράγμα που μπορώ να φανταστώ τον εαυτό μου να κάνει(και που αυτή τη στιγμή πιστεύω θα με γέμιζε) είναι η έρευνα.Το ερωτημά μου είναι σε ποιους τομείς (πέραν φυσικά των κλασικών μαθηματικών) μπορείς να κάνεις έρευνα???.Δηλαδή ποιοι δρόμοι ανοίγονται για μεταπτυχιακά,σε ποιους τομείς κλπ.???

Από την άλλη ποιοι δρόμοι ανοίγονται σε κάποιον που έχει τελειώσει την ΗΜΜΥ.Μία δουλειά σε μία εταιρία με κλασικό ωράριο κλπ κλπ μου φαντάζει λυπήρη.Σίγουρα θα έπλειτα.Τι έρευνα μπορείς να κάνεις από εκεί και κυρίως θα μπορούσα να ασχοληθώ με μαθηματικά???Το ξέρω ότι δεν είναι το κατάλληλο Forum να ρωτάω για την ημμυ αλλά ίσως να έχετε μία συμβουλή.

Να τονίσω επείσης ότι δεν με ενδιαφέρει προς το παρόν ούτε η επαγγελματική αποκατάσταση και τα χρήματα ούτε η τυχόν δυσκολία της σχολής.....

Σαφέστατα προς το παρόν κλείνω προς μαθηματικό απλώς θέλω να έχω λάβει υπ'όψιν μου όλες τις παραμέτρους πριν απαντήσω....Γιατί δεν θέλω να φτάσω κάποτε να πω ''είχα βγάλει τόσα μόρι και πήγα μαθηματικό'',αν και τα αγαπάω τόσο πολύ που δεν ξέρω πως γίνεται να πω κάποτε κάτι τέτοιο....Ίσως επειδή άκουσα(και διάβασα) σε διάφορα forums πολλούς που είχαν τρέλα με τα μαθηματικά στο λύκειο αλλά απογοητεύτηκαν από τη σχολή.

Σας ευχαριστώ.Οποιαδήποτε απάντηση ευπρόσδεκτη.Αν έχετε να με ρωτήσετε κάτι πριν απαντήσετε ευχαρίστως.

Thanks in advance.


Dreamkiller
Δημοσιεύσεις: 263
Εγγραφή: Τρί Δεκ 23, 2008 12:52 pm

Re: Σχολή...

#13

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Dreamkiller » Πέμ Ιούλ 08, 2010 10:31 pm

http://terrytao.wordpress.com/career-advice/

Συμβουλές του Terence Tao σε όσους θέλουν να ασχοληθούν με μαθηματικά. Ελπίζω να σας φανεί χρήσιμο.


Άβαταρ μέλους
KapioPulsar
Δημοσιεύσεις: 175
Εγγραφή: Τρί Ιαν 05, 2010 12:59 pm
Τοποθεσία: Κρήτη

Re: Επιλογή σχολής.(ημμυ-μαθηματικό)

#14

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από KapioPulsar » Πέμ Ιούλ 08, 2010 10:33 pm

Dimitris X έγραψε:Γεια σας.
Μόλις τελείωσα τη τρίτη λυκείου και όπως πολλοί άλλοι βρίσκομαι σε ένα δίλημα εν όψη του μηχανογραφικού(το καταθέτω τη τρίτη).

Τα τελευταία 2-3 χρόνια ασχολούμαι με τα μαθηματικά διότι πραγματικά με γοητεύουν(κυρίως τα olympiad mathematics,διότι τα σχολικά μου φένονταν ιδιαίτερα εύκολα).Ο στόχος μου από την αρχή της 2ας λυκείου ήδη ήταν να μπω στο μαθηματικό αθηνών.
Το σίγουρο είναι ότι δεν θα μπορούσα να είμαι σε σχολή που το βασικό αντικείμενο που διαπραγματεύται δεν είναι τα μαθηματικά.Δυστυχώς όμως έγραψα παρα πολύ καλά στις πανελλήνιες.Έβγαλα 19.464 μόρια....Και λέω δυστυχώς γατί επείσης μία σχολή που θα με ενδιέφερε,αλλά δεν περίμενα να την πιάσω(και για να πω την αλήθεια δεν ξέρω ποιο ΑΚΡΙΒΩΣ είναι το αντικείμενο της,όσο και αν έξαψα στο net) είναι οι ηλέκτρολόγοι του πολυτεχνίου.(ΗΜΜΥ)

Αυτό που ρωτάω είναι το εξής:
Ποιές είναι οι διέξοδοι από το μαθηματικό για κάποιον που(προς το παρόν) δεν ενδιαφέρεται για διδασκαλια(σε σχολείο-φροντηστήριο),ούτε για οικονομικά,ούτε για υπολογιστές.Σίγουρα είναι ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ νωρίς αλλά το μοναδικό πράγμα που μπορώ να φανταστώ τον εαυτό μου να κάνει(και που αυτή τη στιγμή πιστεύω θα με γέμιζε) είναι η έρευνα.Το ερωτημά μου είναι σε ποιους τομείς (πέραν φυσικά των κλασικών μαθηματικών) μπορείς να κάνεις έρευνα???.Δηλαδή ποιοι δρόμοι ανοίγονται για μεταπτυχιακά,σε ποιους τομείς κλπ.???

Από την άλλη ποιοι δρόμοι ανοίγονται σε κάποιον που έχει τελειώσει την ΗΜΜΥ.Μία δουλειά σε μία εταιρία με κλασικό ωράριο κλπ κλπ μου φαντάζει λυπήρη.Σίγουρα θα έπλειτα.Τι έρευνα μπορείς να κάνεις από εκεί και κυρίως θα μπορούσα να ασχοληθώ με μαθηματικά???Το ξέρω ότι δεν είναι το κατάλληλο Forum να ρωτάω για την ημμυ αλλά ίσως να έχετε μία συμβουλή.

Να τονίσω επείσης ότι δεν με ενδιαφέρει προς το παρόν ούτε η επαγγελματική αποκατάσταση και τα χρήματα ούτε η τυχόν δυσκολία της σχολής.....

Σαφέστατα προς το παρόν κλείνω προς μαθηματικό απλώς θέλω να έχω λάβει υπ'όψιν μου όλες τις παραμέτρους πριν απαντήσω....Γιατί δεν θέλω να φτάσω κάποτε να πω ''είχα βγάλει τόσα μόρι και πήγα μαθηματικό'',αν και τα αγαπάω τόσο πολύ που δεν ξέρω πως γίνεται να πω κάποτε κάτι τέτοιο....Ίσως επειδή άκουσα(και διάβασα) σε διάφορα forums πολλούς που είχαν τρέλα με τα μαθηματικά στο λύκειο αλλά απογοητεύτηκαν από τη σχολή.

Σας ευχαριστώ.Οποιαδήποτε απάντηση ευπρόσδεκτη.Αν έχετε να με ρωτήσετε κάτι πριν απαντήσετε ευχαρίστως.

Thanks in advance.
μπορει να ακουστει ασχετο αλλα η γνωμη μου ειναι οτι αφου τα μαθηματικα ειναι αυτο που θες ακολουθησε το και (μαλλον...) δεν θα σε απογοητευση οτι και να γινει... το ιδιο κανω και εγω που εβγαλα πολυ (ΠΟΛΥ ! :D ) πανω απο τη σχολη και επελεξα να παω με ενα φιλο μου Φυσικο κρητης (για πολλους λογους) κατι που εχω επιλεξει απο την Α λυκειου !!

Φιλικα Νικος..!


---------------------------------------------
( \forall ) \equiv ( \neg  \exists  \neg)
---------------------------------------------
Νίκος.
achilleas
Γενικός Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 3014
Εγγραφή: Τρί Σεπ 15, 2009 3:32 pm

Re: Σχολή...

#15

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από achilleas » Πέμ Ιούλ 08, 2010 10:38 pm

Κάποια σχόλια:

1) Γνωρίζω άτομα που τελειώνουν τη σχολή Ηλεκτρολόγων Μηχανολόγων του Πολυτεχνείου και μετά συνεχίζουνε μεταπτυχιακά στα Μαθηματικά. Οπότε η επιλογή του Πολυτεχνείου δεν αποκλείει την έρευνα στα μαθηματικά.

2) Θα συμβούλευα κάποιον προπτυχιακό φοιτητή των μαθηματικών να αποκτήσει γνώσεις σε όσα περισσότερα αντικείμενα μπορεί, και οικονομικά και υπολογιστές, αν είναι δυνατόν. Αυτό είναι σύνηθης πρακτική στα αμερικάνικα πανεπιστήμια και εκτιμάται ιδιαίτερα από την "αγορά εργασίας". Αν μετανοιώσεις στα 25 σου χρόνια, δεν θα ξαναέχεις τις ίδιες ευκαιρίες.

3) Οι τομείς που μπορεί να κάνει κανείς έρευνα είναι πάρα πολλοί, αλλά αυτό είναι κάτι που θα (πρέπει να) σε απασχολήσει τουλάχιστον μετά από 1-2 χρόνια.

4) Γνώρισα πολλά άτομα που τα παράτησαν μετά το master και άλλους που απομυθοποίησαν την ακαδημαϊκή καριέρα στα 28 τους ή στα 32 τους και αποφάσισαν να συνεχίσουν μετά το PhD στην wall street (είναι πολλά τα λεφτά!!). Ποτέ δεν ξέρεις!


Φιλικά,

Αχιλλέας


SpyrOs__
Δημοσιεύσεις: 8
Εγγραφή: Κυρ Ιούλ 04, 2010 7:26 pm
Τοποθεσία: Ηλιούπολη

Re: Σχολή...

#16

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από SpyrOs__ » Παρ Ιούλ 09, 2010 12:14 am

Φίλε Δημήτρη επειδή από ότι βλέπω προβληματίζεσαι και εσύ(αλλά είσαι σε πολύ καλύτερη θέση από μένα),εγώ σου προτείνω να κάνεις αυτό που σκέφτομαι και εγώ αρχικά.Να επιλέξεις σε αυτο το στάδιο αυτό που σου αρέσει και να επιλέξεις σπουδές.Ασφαλώς πιάνεις ηλεκτρολόγους που για μένα π.χ. είναι top.Η σχολή αυτή έχει τα πάντα και ιδιαίτερα αρκετά και δύσκολα μαθήματικά.Επίσης έχει πολύ καλή επαγγελματική αποκατάσταση αφού καταπιάνει πάάάρα πολλούς τομείς.Επίσης προσπάθησε να μην παρασυρθείς και πεις ότι επειδή έβγαλες αυτά τα μόρια πρέπει αναγκαστικά να μπεις στο πολυτεχνείο.Αν τα μαθηματικά σου αρέσουν τότε δεν έχεις λόγο να μην τα επιλέξεις.Γιατί όπως λες μπορεί κάποια στιγμή να φτάσεις και να πείς "γιατί μπήκα ηλεκτρολόγους ενώ γουστάρω μαθηματικό";Αυτό που θέλω να σου πω και ελπίζω όσο γίνεται να σε βοηθήσω είναι να μην σκέφτεσαι τα μόρια και αυτά για την επιλογή στη σχολή σου αλλά να τα βάλεις κάτω και να σκεφτείς μόνος σου τι σου αρέσει να σπουδάσεις μετά το λύκειο..

Ελπίζω να μπόρεσα να σε κάνω να καταλάβεις περίπου τι εννοώ και συγχαρητήρια για την επιτυχία σου!!


Άβαταρ μέλους
Gerasimos92
Δημοσιεύσεις: 79
Εγγραφή: Σάβ Ιαν 30, 2010 9:59 am
Τοποθεσία: Γλασκώβη
Επικοινωνία:

Re: Σχολή...

#17

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Gerasimos92 » Παρ Ιούλ 09, 2010 2:21 am

Πρώτα από'λα θέλω να πω συγχαρητήρια σε όλα τα μέλη του :logo: για τις φοβερές τους επιδόσεις.
(19.464 μόρια... Μπράβο ρε Δημήτρη!!!!!!)

Θα συμφωνήσω και εγώ ότι ανεξαρτήτος μορίων πρέπει να ακολουθείς αυτό που αγαπάς.
Οπότε αυτό που πρέπει να κάνεις είναι να ψαχτείς περισσότερο για το ΗΜΜΥ και να πάρεις την απόφασή σου χωρίς να σκέφτεσαι ότι θα χαραμίσεις μόρια.Τυχαίνει ένα συγκενικό μου πρόσωπο να την έχει πατήσει έχοντας την παραπάνω λανθασμένη λογική.

Μαθηματικά ,λοιπόν, θα ακολουθήσω και εγώ...
Με τον βαθμό που έβγαλα περνάω σε όλα τα τμήματα μαθηματικών.
Έχω κάνει όμως αιτήσεις σε πανεπιστημια του εξωτερικού!!! (Σκοτία και τα δύο, Ενδιμβούργο και Γλασκόβη)
και θα κάνω τις σπουδές μου εκεί.Ο λόγος που το αναφέρω είναι γιατί θα ήθελα να ακούσω την άποψή σας για αυτή μου την επιλογή!

Ευχαριτώ εκ των προτέρων!


Άβαταρ μέλους
tsolis
Δημοσιεύσεις: 57
Εγγραφή: Κυρ Σεπ 27, 2009 7:55 pm
Τοποθεσία: Ιωάννινα

ΣΕΜΦΕ Η' ΜΑΘΗΜΑΤΙΚΟ (ΑΠΟΡΙΑ)

#18

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από tsolis » Σάβ Ιούλ 10, 2010 8:42 am

ΣΕΜΦΕ ή Μαθηματικό;
Ο Σεμφίτης έχει τις ίδιες επιλογές με έναν μαθηματικό, όσον αφορα την επιλογή επαγγέλματος;
Αξίζει να πάει κανείς ΣΕΜΦΕ;


\left|\left|u \right| \right|=(\int_{X}^{}{}\left|u \right|^{p}dm+\int_{X}^{}{}dL^{(p)}(u,u))^{\frac{1}{p}}
Άβαταρ μέλους
Nick1990
Δημοσιεύσεις: 669
Εγγραφή: Παρ Ιαν 23, 2009 3:15 pm
Τοποθεσία: Peking University, Πεκίνο

Re: ΣΕΜΦΕ Η' ΜΑΘΗΜΑΤΙΚΟ (ΑΠΟΡΙΑ)

#19

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Nick1990 » Σάβ Ιούλ 10, 2010 1:29 pm

tsolis έγραψε: Αξίζει να πάει κανείς ΣΕΜΦΕ;
Ναι, αν θες να ασχοληθεις με εφαρμογες σε πληροφορικη/στατιστικη/οικονομικα η εφαρμοσμενη φυσικη τοτε ειναι σαφος η καλυτερη επιλογη, εξ αλλου με την ερευνα στα μαθηματικα (αν αυτη σου αρεσει) μπορεις κατ εμε να ασχοληθεις και σε ελευθερο χρονο ανεξαρτητα απο τις σπουδες σου, αν ομως θελεις να ασχοληθεις επαγγελματικα με την ερευνα στα θεωρητικα μαθηματικα - κατι που απ οσο ξερω δεν ειναι ιδιαιτερα κερδοφορο αν δεν καταφερεις να γινεις κορυφαιος ερευνητής παγκοσμίως- η αν θες να γινεις απλα καθηγητής, τοτε για να μην παιδευεσε με 60 μαθηματα θεωρητικών και εφαρμοσμενων μαθηματικων, βολευει καλυτερα να πας στο Μαθηματικο. Για εφαρμογες των μαθηματικων σε οτιδηποτε, εκτός της επιστημης των μηχανικων, η ΣΕΜΦΕ ειναι η καλυτερη επιλογη, αλλα ειναι μια πολυ δυσκολη σχολη για γερα νευρα με την εννοια του οτι στα πρωτα 2 ετη εμβαθυνεις αρκετα σε 4 επιστημες (Μαθηματικα, Φυσικη, Προγραμματισμο, Μηχανικη, και διαφορους συνδυασμους ολων αυτων) ωστε να διαλεξεις μετα το τι θα ακολουθήσεις (παρολο που φοιτω εκει βεβαια, το θεωρω περιττο το οτι στον κορμο μαθαινουμε τοσα πολλα πραγματα που δεν θα τα χρειαστουμε πουθενα).

Ελπιζω να βοηθησα
τελευταία επεξεργασία από Nick1990 σε Τετ Αύγ 28, 2013 3:26 am, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.


Κολλιοπουλος Νικος.
Μεταδιδακτορικός ερευνητής.
Ερευνητικά ενδιαφέροντα: Στοχαστικές ΜΔΕ, ασυμπτωτική ανάλυση στοχαστικών συστημάτων, εφαρμογές αυτών στα χρηματοοικονομικά και στη διαχείριση ρίσκων.
killbill
Δημοσιεύσεις: 230
Εγγραφή: Κυρ Φεβ 08, 2009 1:34 pm

Re: Σχολή...

#20

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από killbill » Κυρ Ιούλ 18, 2010 8:20 am

Gerasimos92 έγραψε: Μαθηματικά ,λοιπόν, θα ακολουθήσω και εγώ...
Με τον βαθμό που έβγαλα περνάω σε όλα τα τμήματα μαθηματικών.
Έχω κάνει όμως αιτήσεις σε πανεπιστημια του εξωτερικού!!! (Σκωτία και τα δύο, Ενδιμβούργο και Γλασκόβη)
και θα κάνω τις σπουδές μου εκεί.Ο λόγος που το αναφέρω είναι γιατί θα ήθελα να ακούσω την άποψή σας για αυτή μου την επιλογή!
Ευχαριστώ εκ των προτέρων!
Την καλύτερη δουλειά θα κάνεις να σπουδάσεις εξωτερικό εφόσον έχεις αυτή τη δυνατότητα. Όχι ότι τα τμήματα Μαθηματικών στην Ελλάδα δεν είναι καλά, ίσα ίσα το αντίθετο, αλλά:
1) Στα Ελληνικά πανεπιστήμια θα σε "φάνε" οι καταλήψεις, οι απεργίες των καθηγητών, οι φοιτιτικές συνελεύσεις, οι αφίσες, οι μουτζουρωμένοι τοίχοι και τα κατεστραμμένα έδρανα, οι χυμένοι καφέδες στο αμφιθέατρο....
2) Στην Ελλάδα είναι πολύ δύσκολο να τελειώσεις Μαθηματικό με καλό βαθμό. Στην Αγγλία είναι αλλιώς το πνεύμα και το εξεταστικό σύστημα (βαθμοί A, B, C κλπ), με αποτέλεσμα όταν αποφοιτήσεις με το καλό και αναγνωρίσεις το πτυχίο σου ως προς την ισοτιμία αλλά και την ισοβαθμία, θα σου αναγνωριστεί με βαθμό το λιγότερο 8! Ο βαθμός πτυχίου μετράει για τον διορισμό σου στην Ελλάδα και θα πάρεις τρελλά μόρια και δεν θα σε συναγωνίζεται κανείς!
Στην Ελλάδα το (πρωην) ΔΙΚΑΤΣΑ, έχει μια λίστα αξιολόγησης των Βρετανικών πανεπιστημίων (αυτό που θέλει να κάνει και η Διαμαντοπούλου). Οπότε με βάση αυτό, τους βαθμούς σου και δεν ξέρω εγώ τι άλλα κριτήρια, θα εκπλαγείς όταν δείς οτι ο αντίστοιχος Ελληνικός βαθμός σου είναι το ελάχιστο 8!. Σου μιλάω εκ πείρας, γιατί έκανα ένα μεταπτυχιακό στην πληροφορική στην Αγγλία (τελειώνοντας το μαθηματικό) και είχα γράψει διάφορους βαθμούς (B, C αλλά κανένα Α), και όταν αναγνώρισα το πτυχίο ως προς την ισοτιμία στο ΔΙΚΑΤΣΑ, έκριναν ότι αντιστοιχεί σε βαθμό 9!!!! Στην Ελλάδα μεταπτυχιακό με 9 δεν παίρνει ούτε ο Καραθεωδορή!!
Τον βαθμό πτυχίου θα τον βρεις μπροστά σου! Εγώ δεν τα ήξερα αυτά που σου λέω. Αν τα ήξερα θα μπορούσα να ξαναδώσω κάποια μαθήματα που τα πέρασα με 5 με 1 μέρα διάβασμα, ώστε να βελτιώσω τον βαθμό μου. Τώρα το βρίσκω συνέχεια μπροστά μου και δεν μπορώ να κάνω κάτι.
3) Στην Αγγλία έχει άλλο σύστημα. Δεν σου δίνουν ένα συγκεκριμένο σύγγραμμα να διαβάσεις, αλλά μια προτεινόμενη λίστα από βιβλία, και σου λένε ψάξε! Έτσι μαθαίνεις να κάνεις έρευνα και να αναζητάς μόνος σου την πληροφορία. Στην Ελλάδα κάθε καθηγητής γράφει το δικό του κακογραμμένο και πρόχειρο σύγγραμμα, για να πάρει τα απαραίτητα κονδύλια και να φάει με χρυσές κουτάλες, και στις εξετάσεις ρωτάει μόνο από τα δικά του. Εδώ μπαίνεις σε έναν παπαγαλίστικο τρόπο διαβάσματος, ώστε να περάσεις το μάθημα και μόνο. Στην Αγγλία όλοι διαβάζουν στις βιβλιοθήκες γιατί απλά δεν υπάρχει συγγεκριμένο βιβλίο! Έτσι έρχεσαι σε επαφή με απίστευτα καλογραμμένα βιβλία! Τι να σου πω για παράδειγμα: Αρκεί να σου δείξω το κακογραμμένο βιβλίο για τον Διανυσματικό λογισμό πολλών μεταβλητών του Έλληνα καθηγητή και να σου δείξω και το αντίστοιχο Αμερικάνικο με ιλουστρασιόν χαρτί και έγχρωμες τρισδιάστατες φωτογραφίες από το λογισμικό mathematica!
4) Θα μάθεις πολύ καλα μια ξένη γλώσσα και γενικά θα αποκτήσεις ωραίες εμπειρίες τόσο από ζωή όσο και στην πανεπιστημιακή σου πορεία.


Και μια τελευταία συμβουλή: Σήμερα υπάρχει και το Internet. (μακάρι να υπήρχε όταν σπούδαζα και εγώ) Εκμεταλλεύσου το. Για το κάθε τι στα μαθηματικά μπορείς να βρεις απίστευτο υλικό όπως Applets, γραφικά κλπ που θα σε βοηθήσει να κατανοήσεις τις έννοιες, και όχι να τις παπαγαλίσεις για να περάσεις απλά το μάθημα! Μην μπεις ποτέ σου σε αυτή την νοοτροπία....

Ελπίζω να σε βοήθησα κάπως


Απάντηση

Επιστροφή σε “Γενικά Μηνύματα”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 4 επισκέπτες