Ένα παλιό φυλλάδιο !

Εδώ θα καταχωρούνται ασκήσεις οι οποίες συνδυάζουν τουλάχιστον δύο διαφορετικά εκ των παραπάνω κεφάλαια και έχουν επαναληπτικό χαρακτήρα.

Συντονιστής: Καρδαμίτσης Σπύρος

Μπάμπης Στεργίου
Επιμελητής
Δημοσιεύσεις: 5561
Εγγραφή: Δευ Δεκ 22, 2008 2:16 pm
Τοποθεσία: Χαλκίδα - Καρδίτσα

Ένα παλιό φυλλάδιο !

#1

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Μπάμπης Στεργίου » Κυρ Δεκ 12, 2010 10:33 am

Στις αρχές της δεκαετίας του 2000 είχα εκδόσει ένα μικρό φυλλάδιο που το δίναμε δωρεάν στα βιβλιοπωλεία της χώρας . Επειδή και γω ακόμα το είχα ξεχάσει, το ανέσυρα ξανά και το προσφέρω ηλεκτρονικά στα μέλη μας, μια και οι νεότεροι δεν πρόλαβαν να το αποκτήσουν εκείνη την εποχή.
Μετά από τόσα χρόνια, μερικά πράγματα του φυλλαδίου αυτού θα τα έγραφα σήμερα διαφορετικά. Δεν κάνω ωστόσο καμία παρέμβαση , μια και η ουσία παραμένει η ίδια.
Καλή Κυριακή !

Μπάμπης
Συνημμένα
Μπάμπης Στεργίου - Εύρεση Συνάρτησης.pdf
(469.59 KiB) Μεταφορτώθηκε 1369 φορές


Άβαταρ μέλους
A.Spyridakis
Δημοσιεύσεις: 495
Εγγραφή: Δευ Δεκ 22, 2008 11:47 am
Τοποθεσία: Εδώ

Re: Ένα παλιό φυλλάδιο !

#2

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από A.Spyridakis » Κυρ Δεκ 12, 2010 11:04 am

Μπάμπη, μόλις τελείωσα το -προσεκτικό- διάβασμα του φυλλαδίου σου!
Πολύ χρήσιμο και κατατοπιστικό (εννοείται ότι το έσωσα!).
:10sta10: :clap2:
Να είσαι ΠΑΝΤΑ καλά!

Α


Άβαταρ μέλους
Μάκης Χατζόπουλος
Δημοσιεύσεις: 2456
Εγγραφή: Δευ Δεκ 22, 2008 4:13 pm
Τοποθεσία: Αθήνα
Επικοινωνία:

Re: Ένα παλιό φυλλάδιο !

#3

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Μάκης Χατζόπουλος » Κυρ Δεκ 12, 2010 11:56 am

Μόνο παλιό/φυλλάδιο δεν είναι!

Μπάμπη δεν σου κρύβω ότι το έχω, είναι πολύ καλό, μου είχε κάνει τότε μεγάλη εντύπωση και είχα ενδιαφερθεί για τον "δράστη", ήταν η μέρα που σε γνώρισα μέσω της δουλειάς σου, από τότε αναζητώ ότι παρουσιάζεις! Είναι λίρα εκατό!!

Ευχαριστούμε για την προσφορά, νομίζω ότι πρέπει να το έχουν όλοι οι Μαθηματικοί.


(1) verba volant, scripta manent = τα λόγια πετούν, τα γραπτά μένουν
Εικόνα
kostas.zig
Δημοσιεύσεις: 533
Εγγραφή: Κυρ Δεκ 21, 2008 3:29 pm

Re: Ένα παλιό φυλλάδιο !

#4

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από kostas.zig » Κυρ Δεκ 12, 2010 12:17 pm

Άνοιξε Μπάμπη τα κιτάπια σου ;) να δούμε τι άλλους θησαυρούς κρύβεις.... :clap:
Ευχαριστούμε!


Ζυγούρης Κώστας
Άβαταρ μέλους
Κοτρώνης Αναστάσιος
Επιμελητής
Δημοσιεύσεις: 3203
Εγγραφή: Κυρ Φεβ 22, 2009 11:11 pm
Τοποθεσία: Μπροστά στο πισί...
Επικοινωνία:

Re: Ένα παλιό φυλλάδιο !

#5

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Κοτρώνης Αναστάσιος » Κυρ Δεκ 12, 2010 3:51 pm

Μπάμπη πολύ όμορφο. Να είσαι καλά.


Εσύ....; Θα γίνεις κανίβαλος....;
irakleios
Δημοσιεύσεις: 805
Εγγραφή: Τετ Ιουν 30, 2010 1:20 pm

Re: Ένα παλιό φυλλάδιο !

#6

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από irakleios » Κυρ Δεκ 12, 2010 4:14 pm

Υπέροχη εργασία!!! Αυτά δεν τα μαθαίνουμε ...αυτά σπάνια τα ακούς...
Ευχαριστούμε πολύ ...ΘΕΛΟΥΜΕ ΚΑΙ ΑΛΛΑ!!!!


Η.Γ
Μπάμπης Στεργίου
Επιμελητής
Δημοσιεύσεις: 5561
Εγγραφή: Δευ Δεκ 22, 2008 2:16 pm
Τοποθεσία: Χαλκίδα - Καρδίτσα

Re: Ένα παλιό φυλλάδιο !

#7

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Μπάμπης Στεργίου » Κυρ Δεκ 12, 2010 6:23 pm

Παιδιά - μου επιτρέπεται να σας λέω έτσι - δεν έκανα και κάτι σπουδαίο. Ένα φυλλαδιάκι είναι όλο κιόλο. Αυτό που με ανησυχεί και δεν θέλω να σας το κρύψω είναι αυτά που σχεδιάζονται για μας χωρίς εμάς και αφορούν τα μαθηματικά, τη δουλειά μας και τη μαθηματική παιδεία στα επόμενα χρόνια. Σκέφτομαι κάθε μέρα πόσα παιδιά , μαθητές εννοώ , που μπορούν να μάθουν ωραία πράγματα στα μαθηματικάκαι να αποτελέσουν τους αυριανούς επιστήμονες και στελέχη της πατρίδας , μένουν τελικά πίσω διότι έχουμε ένα ισοπεδωτικό σύστημα από τη μια και από την άλλη όλες αυτές οι προσπάθειες για περικοπές κάνουν τεράστιο κακό. Το βλέπω φέτος στο σχολείο με τις τόσες οδηγίες και τις ασυνέπειες. Για το Γυμνάσιο δε, όπως μου τα έχουν περιγράψει συνάδελφοι που διδάσκουν εκεί, τα πράγματα είναι πολύ χειρότερα.
Δεν θα προχωρήσω άλλο το θέμα αυτό, μια και δεν είναι του παρόντος. Χαίρομαι όμως στην ιδέα ότι υπάρχετε όλοι εσείς που ξεκινάτε με μεγαλύτερη αρχική ταχύτητα σε σχέση με μας και θα πάρετε κάποια στιγμή πιο δυναμικά τα ηνία.Σκεφτείτε πχ ότι αυτά που διαβάσατε σε αυτό το φυλλάδιο ο ίδιος χρειάστηκε να διδιάσκω για σχεδόν 20 χρόνια για να εντοπίσω , ενώ εσείς αυτά πια θα τα έχετε ως βασικές γνώσεις. Όπως και να το κάνουμε έχετε ένα μεγάλο προβάδισμα που πρέπει να διατηρήσετε.
Ας μείνουμε λοιπόν στον κοινό αγώνα και την προσπάθεια που έχουμε μπροστά μας και την αλληλεγγύη που πρέπει να μας ενώνει και να μας δυναμώνει. Τα άλλα δεν έχουν και τόση αξία, τουλάχιστον για μένα , μετά από σχεδόν 30 χρόνια στον πίνακα.
Μπάμπης


harinho7
Δημοσιεύσεις: 41
Εγγραφή: Τετ Οκτ 20, 2010 7:48 pm
Τοποθεσία: ΠΤΟΛΕΜΑΙΔΑ

Re: Ένα παλιό φυλλάδιο !

#8

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από harinho7 » Τετ Δεκ 15, 2010 2:27 pm

Κύριε Mπάμπη 10000 ευχαριστώ. Αυτό ακριβώς έψαχνα για να καταλάβω ότι Φ(χ)Γ(χ)=0 ποτέ Φ(χ)=0 η Γ(χ)=0


Άβαταρ μέλους
apotin
Δημοσιεύσεις: 845
Εγγραφή: Τετ Απρ 08, 2009 5:53 pm

Re: Ένα παλιό φυλλάδιο !

#9

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από apotin » Πέμ Δεκ 16, 2010 10:29 am

Πολύ χρήσιμο, ευχαριστούμε.


Αποστόλης
Kostas01
Δημοσιεύσεις: 46
Εγγραφή: Δευ Οκτ 25, 2010 2:18 pm

Re: Ένα παλιό φυλλάδιο !

#10

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Kostas01 » Πέμ Δεκ 16, 2010 10:52 am

... για να καταλάβω ότι Φ(χ)Γ(χ)=0 ποτέ Φ(χ)=0 η Γ(χ)=0
Δεν θέλω να γίνομαι ...ψείρας :-), αλλά νομίζω ταιριάζει η φράση:

Ποτέ μη λες ποτέ


Θανάσης Νικολόπουλος
Δημοσιεύσεις: 101
Εγγραφή: Σάβ Σεπ 18, 2010 12:51 pm

Re: Ένα παλιό φυλλάδιο !

#11

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Θανάσης Νικολόπουλος » Πέμ Δεκ 16, 2010 12:52 pm

χε χε το έχω και γω αυτό το φυλλαδιάκι κάπου στη βιβλιοθήκη μου αν θυμάμαι καλά...

θυμάμαι πάντως σίγουρα πολύ καλά τις σκέψεις μου όταν το είδα να πρωτοκυκλοφορεί, πόσο σημαντικά κατάλαβα εξαρχής ότι ήταν τα περιεχόμενά του...

και όταν, χρόνια μετά, καθηγητής σε φροντιστήριο, χρειάστηκε να συστηματοποιήσω το θέμα "Εύρεση συνάρτησης", θυμήθηκα αυτό το φυλλαδιάκι και στοιχεία του που ακόμα με ακολουθούσαν και συμπλήρωναν στο μυαλό μου το "παζλ" του ερωτήματος...

Πραγματικά αξιόλογη προσπάθεια και καλά έκανες Μπάμπη να την αναρτήσεις...

Φανταστείτε ότι (και το ξέρω από πρώτο χέρι) υπάρχουν πολλοί καθηγητές που διδάσκουν και σε σχολεία και σε φροντιστήρια που δεν ασχολούνται σχεδόν καθόλου με το ερώτημα αυτό, αν και τα τελευταία χρόνια στις Πανελληνιες μας απασχόλησε ουκ ολίγες φορές...

Είναι βλέπετε "δύσκολο" θέμα, εκτός της πεπατημένης της διδακτέας ύλης (με την έννοια ότι δεν αναφέρεται σε κάποια παράγραφο του σχολικού κάποιος μπούσουλας...)

Και πάλι μπράβο για μία χρήσιμη προσφορά...


Νικολόπουλος Αθανάσιος
Γυμνάσιο & ΓΕΛ Κατασταρίου Ζακύνθου
Άβαταρ μέλους
pito
Δημοσιεύσεις: 1764
Εγγραφή: Τρί Μάιος 18, 2010 10:41 pm
Τοποθεσία: mathematica

Re: Ένα παλιό φυλλάδιο !

#12

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από pito » Κυρ Οκτ 07, 2012 4:04 pm

Κύριε Μπάμπη εξαιρετικό, σας ευχαριστούμε!


1. Δεν διδάσκουμε με αυτό που λέμε και κάνουμε. Διδάσκουμε με αυτό που είμαστε.
2. Ο μέτριος δάσκαλος περιγράφει. Ο καλός δάσκαλος εξηγεί. Ο σωστός δάσκαλος αποδεικνύει. Ο σπουδαίος δάσκαλος εμπνέει. ( Γουίλιαμ Γουάρντ)
Άβαταρ μέλους
polysot
Επιμελητής
Δημοσιεύσεις: 2583
Εγγραφή: Δευ Οκτ 19, 2009 11:43 pm
Τοποθεσία: Όπου βρω ενδιαφέρουσες προσωπικότητες...
Επικοινωνία:

Re: Ένα παλιό φυλλάδιο !

#13

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από polysot » Κυρ Οκτ 07, 2012 9:39 pm

Κάθε τακτοποιημένο φυλλάδιο χρήσιμο για μας,
κάθε ευχαριστώ ευχάριστο και ενθαρρυντικό για όλους !!!
Ευχαριστούμε.


Σωτήρης Δ. Χασάπης

Ζήσε τα μαθηματικά σου!
-----------------------------
"There is a scientific taste just as there is a literary or artistic one", Renan
"The journey of a thousand miles begins with one step.", Lao Tzu
Άβαταρ μέλους
parmenides51
Δημοσιεύσεις: 6239
Εγγραφή: Πέμ Απρ 23, 2009 9:13 pm
Τοποθεσία: Πεύκη
Επικοινωνία:

Re: Ένα παλιό φυλλάδιο !

#14

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από parmenides51 » Κυρ Οκτ 07, 2012 10:33 pm

Με την αφορμή της επαναφοράς, ας προσθέσω πως έχω συγκεντρώσει όσα φυλλάδια ανέβηκαν στο :logo: ανα κατηγόρια:


Τα φυλλάδια του mathematica
Φυλλάδια σε Σχολικά Μαθηματικά (Γυμνάσιο + Α' Λυκείου + Β' Λυκείου Άλγεβρα, Κατεύθυνσης) (1η δημοσίευση στον φάκελο Ο ΦΑΚΕΛΟΣ ΤΟΥ ΚΑΘΗΓΗΤΗ: Γενικά)
Bulletin Επανάληψη Φυλλάδια Απορίες ΓΛΓΕΝ (Γ΄ Λυκείου Γενικής) (1η δημοσίευση σε φάκελο ΜΑΘΗΜΑΤΙΚΑ ΓΕΝΙΚΗΣ ΠΑΙΔΕΙΑΣ Γ')
Bulletin Επανάληψη Φυλλάδια ΓΛΚΑΤ (Γ΄ Λυκείου Κατεύθυνσης) (1η δημοσίευση σε φάκελο ΜΑΘΗΜΑΤΙΚΑ ΚΑΤΕΥΘΥΝΣΗΣ Γ':ΑΣΚΗΣΕΙΣ ΣΕ ΟΛΗ ΤΗΝ ΥΛΗ)
Φυλλάδια σε Διαγωνιστικά Μαθηματικα (2η δημοσίευση σε φάκελο ΜΑΘΗΜΑΤΙΚΟΙ ΔΙΑΓΩΝΙΣΜΟΙ ΚΑΙ ΟΛΥΜΠΙΑΔΕΣ: Θέματα διαγωνισμών της ΕΜΕ)

τα παραπάνω καθώς και όσα άλλες Συλλογές Ασκήσεων έχω φτιάξει βρίσκονται στην ιστοσελίδα μου (2η δημοσίευση στον φάκελο Ο ΦΑΚΕΛΟΣ ΤΟΥ ΚΑΘΗΓΗΤΗ: Γενικά). Υπενθυμίζω ότι σε κάθε φάκελο Λυκειακού μαθήματος έχω ετοιμάσει ένα Bulletin (ευρετήριο των δημοσιευμένων θεμάτων στον αντίστοιχο φάκελο κατηγοριοποιημένες ανα είδος ασκήσεων) το οποίο είναι και η 1η δημοσίευση του εκάστοτε φακέλου.


Με αφορμή σχετικό σχόλιο συναδέλφου σχετικά με το πως λειτουργούν οι ταξινομήσεις (Βulletin) γιατί σίγουρα θα υπάρχουν κάποιοι που δεν το γνωρίζουν, ας ενημερώσω με τα παρακάτω :
Σε κάθε μάθημα που υπάρχει ένα Bulletin διαβάζω κάθε δημοσίευση στον συγκεκριμένο φάκελο, σε όλους τους άλλους λυκειακούς φακέλους και στα αρχεία του :logo: ,
σε πρώτη φάση τις ταξινομώ με βάση την κατηγορία ασκήσεων
σε δεύτερη βάζω δίπλα κάποιες λέξεις κλειδιά για να ξεχωρίζουν
και σε τρίτη σημειώνω όλη την εκφώνηση αντί του τίτλου της παραπομπής (αυτό με τον καιρό θα γίνει , δείτε πχ. στα συστήματα τι εννοώ)
και μπορεί κάποιος να χρησιμοποιείς την αναζήτηση στο εκάστοτε Bulletin ως εξής:
Ας υποθέσουμε πως κάποιος αναζητά ασκήσεις με παραμετρικά συστήματα α' βαθμού στον φάκελο της Β΄ Κατεύθυνσης
τότε θα ανοίξει το αντίστοιχο Bulletin (1η δημοσίευση στον αντίστοιχο φάκελο του μαθήματος, συγκεκριμένα Β' ΛΥΚΕΙΟΥ:ΜΑΘΗΜΑΤΙΚΑ ΚΑΤΕΥΘΥΝΣΗΣ Β' )
και με αναζήτηση στην σελίδα (πλήκτρα Ctrl+f) του όρου παραμετρ και παράμετρ)
θα αναζητήσει εαν υπάρχουν συστήματα στις κατηγορίες ευθείες ή στις επαναληπτικές.


Απάντηση

Επιστροφή σε “ΑΣΚΗΣΕΙΣ ΣΕ ΟΛΗ ΤΗΝ ΥΛΗ Γ'”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 3 επισκέπτες