Μαθηματικό τμήμα Παν.Πατρών

Συντονιστής: spyros

YiannisPol

Μαθηματικό τμήμα Παν.Πατρών

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από YiannisPol » Δευ Σεπ 23, 2019 5:25 am

Καλησπέρα σας,
Φέτος έδωσα πανελλήνιες και κατάφερα να εισαχθώ στο τμήμα μαθηματικών του πανεπιστημίου Πατρών (πρώτη επιλογή), πριν μερικές μέρες όμως παρουσιάστηκε ευκαιρία για σπουδές στο εξωτερικό σε αντίστοιχο τμήμα. Προσπαθώ να τα ζυγίσω για να αποφασίσω ποιόν δρόμο θα ακολουθήσω, απο την μια το εξωτερικό μάλλον είναι ο σωστότερος εάν το κοιτάξουμε με καθαρά ακαδημαϊκά κριτήρια όμως όπως είναι λογικό η οικονομική επιβάρυνση είναι αρκετά σοβαρή. Θα ήθελα λοιπόν εάν κάποιος έχει εμπειρία με το συγκεκριμένο τμήμα να την μοιραστεί μαζί μου ώστε να μπορέσω περίπου να καταλάβω πόσο μεγάλη είναι η ''ψαλίδα'' ( εάν και εφόσον αυτή υπάρχει) στην ποιότητα των δυο τμημάτων για να μπορέσω να λάβω την απόφαση μου με όσο περισσότερα στοιχεία γίνεται. Ο σκεπτικισμός μου προς το Παν.Πατρών εντείνεται ελαφρώς αφού σε όσες κατατάξεις είδα το τμήμα μαθηματικών του,είναι τελευταίο ή προτελευταίο στη χώρα ( το οποίο βέβαια δεν σημαίνει απαραίτητα κάτι διότι δεν ξέρω με ποιά κριτήρια έγιναν αυτές οι κατατάξεις) και επειδή διαβάζοντας την ιστοσελίδα του τμήματος είδα οτι για πτυχίο απαιτούνται 36 μαθήματα, τα οποία μου φαίνονται υπερβολικά λίγα ενώ προσωπικά δεν έχω ξανασυναντήσει τμήμα Ελληνικού πανεπιστημίου στις θετικές επιστήμες με λιγότερα απο 45-50 μαθήματα για πτυχίο,Πάλι μπορεί αυτό να μην σημαίνει τίποτα απλώς με έβαλε σε σκέψεις.

Σας ευχαριστώ όλους που διαβάσατε τα όσα έγραψα και ελπίζω να μην φάνηκε πως προσπαθώ να υπονομεύσω το συγκεκριμένο τμήμα μαθηματικών,σας διαβεβαιώ δεν έχω καμία τέτοια πρόθεση.

ΥΓ: Είμαι απο Πάτρα άρα το να σπουδάσω εδώ δεν συνιστά κάποια οικονομική επιβάρυνση για εμένα,γι'αυτό άλλωστε το έβαλα και πρώτη επιλογή.

Λέξεις Κλειδιά:
Mihalis_Lambrou
Επιμελητής

Re: Μαθηματικό τμήμα Παν.Πατρών

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Mihalis_Lambrou » Δευ Σεπ 23, 2019 8:07 am

YiannisPol έγραψε:
Δευ Σεπ 23, 2019 5:25 am
σπουδές στο εξωτερικό σε αντίστοιχο τμήμα.
Συγχαρητήρια για την επιτυχία σου και καλώς ήλθες στο mathematica.

Πολύπλοκο το θέμα που ρωτάς, αλλά χωρίς να μας πεις ποιο είναι το εν λόγω Πανεπιστήμιο του εξωτερικού, όλη
η συζήτηση είναι άνευ νοήματος. Υπάρχουν και στο εξωτερικό Πανεπιστήμια τρίτης κατηγορίας όπως υπάρχουν άλλα με τεράστια αξία.
Π.χ. εκεί που σπούδασα υπήρχαν στο διδακτικό προσωπικό πέντε καθηγητές με βραβείο Νόμπελ Φυσικής ή Ιατρικής,
ενώ στο Μαθηματικό υπήρχαν Fields Medalist. Ας μείνουμε λοιπόν σε ποιο συγκεκριμένη συζήτηση, για να αποφύγουμε τα γενικόλογα.

YiannisPol

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από YiannisPol » Δευ Σεπ 23, 2019 8:26 am

Mihalis_Lambrou έγραψε:
Δευ Σεπ 23, 2019 8:07 am
YiannisPol έγραψε:
Δευ Σεπ 23, 2019 5:25 am
σπουδές στο εξωτερικό σε αντίστοιχο τμήμα.
Πολύπλοκο το θέμα που ρωτάς, αλλά χωρίς να μας πεις ποιο είναι το εν λόγω Πανεπιστήμιο του εξωτερικού, όλη
η συζήτηση είναι άνευ νοήματος.
Καλησπέρα και ευχαριστώ για την απάντηση,αυτή τη στιγμή έχω θετική απάντηση απο 1 πανεπιστήμιο του εξωτερικού καθώς κάνω ακόμα ορισμένες αιτήσεις σε ιδρύματα που τις δέχονται ακόμα,όμως εάν αποφασίσω ότι θα δεκτώ την οικονομική επιβάρυνση για σπουδές εκτός Ελλάδας υπάρχει το ενδεχόμενο να περιμένω ένα ακόμα έτος και να κάνω αιτήσεις και σε άλλα πανεπιστήμια μέσω κάποιου προγράμματος,γι'αυτό απέφυγα να δώσω παραπάνω στοιχεία,δεν ήθελα η συζήτηση να πάει στο μαθηματικό Πάτρας ''ενάντια'' σε Χ μαθηματικό εξωτερικού αλλά γενικά στο εάν το μαθηματικό Πάτρας σε συνδιασμό με τον οικονομικό παράγοντα είναι αρκετά για να με κρατήσουν εδώ.Γενικά η κατάσταση μου είναι κάπως στο ''δώσε πανελλήνιες να έχεις σίγουρο κάποιο μαθηματικό και θα δούμε μετά τι ακριβώς θα γίνει'' ελπίζω να καταλαβαίνετε τι εννοώ.

Άβαταρ μέλους
mick7

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από mick7 » Δευ Σεπ 23, 2019 8:37 am

Μερικές συμβουλές...
1) Εξέτασε αν σου εξασφαλίζει επαγγελματική αποκατάσταση οι οποίες σπουδές...καλή η αγάπη για τα Μαθηματικά άλλα νηστικό αρκούδι δεν χορεύει...
2 Προσπάθησε να έχεις όσο το δυνατό λιγότερο χρέος μετά από αυτές...ήτοι προσπάθησε για υποτροφία...εάν δεν ειναι δυνατή θα σου πρότεινα σπουδές στην Ελλάδα (που ειναι δωρεάν ) και μετά κάποιο μεταπτυχιακό στο εξωτερικό... ;)

drakpap

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από drakpap » Δευ Σεπ 23, 2019 9:53 am

Νομίζω ότι κάνεις κάποιο λάθος λέγοντας ότι κανένα ελληνικό πανεπιστήμιο δεν έχει λιγότερα απο 45-50. Αν κοιτάξεις μέχρι το μαθηματικό Αθήνας έχει 36 μαθήματα. Η ποσότητα των μαθημάτων δεν νομίζω να είναι κριτήριο για το αν είναι καλό. Προσωπική άποψη μου είναι ότι και το μαθηματικό Πατρών και του εξωτερικού θα είναι καλά. Εξαρτάται από εσένα και πόσο θα το κυνηγήσεις οι καλοί ποτέ δεν χάνονται. Και από προσωπική άποψη τέλειωσα ελληνικό πανεπιστήμιο και έκανα μεταπτυχιακό στην Αγγλία θεωρώ ότι το επίπεδο μου ήταν σε πολύ καλό επίπεδο όταν πήγα απλά η οργάνωση τους είναι πολύ καλύτερη.

Μάρκος Βασίλης
Επικοινωνία:

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Μάρκος Βασίλης » Δευ Σεπ 23, 2019 11:23 am

Κάτι ακόμα: Το πτυχίο εξωτερικού που κοιτάς αναγνωρίζεται από τον ΔΟΑΤΑΠ; Είναι τριετούς ή τετραετούς φοίτησης; Αν σκέφτεσαι να φύγεις έξω και να γυρίσεις μετά στην Ελλάδα, καλό είναι να έχεις και αυτά κατά νου.

\textcolor{blue}{\forall after-maths}
Άβαταρ μέλους
Tolaso J Kos
Επικοινωνία:

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Tolaso J Kos » Δευ Σεπ 23, 2019 1:13 pm

Αν με ρωτούσες πριν λίγα χρόνια θα σου έλεγα φύγε! Μη το σκέφτεσαι! Οι εποχές έχουν αλλάξει. Από το 2012 που έδωσα εγώ μέχρι τώρα 2019 έχουν περάσει σχεδόν 7 χρόνια και τα πράγματα έχουν αλλάξει. Λίγο, αλλά έχουν αλλάξει. Άποψή μου είναι να ζυγίσεις τα πράγματα, δηλ. τι προσφέρει το ένα ίδρυμα τι το άλλο και να πάρεις την απόφαση που θα είναι προς όφελος σου.

Είμαι βέβαια της άποψης ότι όταν δίνεται μια ευκαιρία τέτοιου μήκους να την αρπάζει κάποιος από τα μαλλιά, διότι μπορεί να μην ξανά παρουσιαστεί. Το εξωτερικό βέβαια ανοίγει περισσότερες πόρτες από ότι ανοίγουν τα πανεπιστήμια της Ελλάδας.

Οπότε η απόφαση είναι στα χέρια σου.

Η φαντασία είναι σημαντικότερη από τη γνώση !
\displaystyle{{\color{blue}\mathbf{Life=\int_{birth}^{death}\frac{happiness}{time}\Delta time} }}
Άβαταρ μέλους
mick7

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από mick7 » Δευ Σεπ 23, 2019 2:59 pm

Ξανακοιταζοντας το θέμα των μαθημάτων είδα ότι πτυχίο πήρα με 33 μαθήματα ...από κάποιο μαθηματικό τμήμα την δεκαετία του 90...Τα μαθήματα που πέρασα φαίνονται παρακάτω... ;)

Εικόνα
τελευταία επεξεργασία από mick7 σε Τρί Σεπ 24, 2019 3:51 am, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.

ΚΕΦΑΛΟΝΙΤΗΣ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΚΕΦΑΛΟΝΙΤΗΣ » Δευ Σεπ 23, 2019 9:01 pm

Σπούδασα στο Μαθηματικό της Πάτρας από το 1985 έως το 1990.
Έχω πολύ καλές αναμνήσεις , οι κακές στιγμές ήταν σαφώς λιγότερες από τις καλές...
Βέβαια η αγάπη μου για τα μαθηματικά κάλυπτε κάποιες άλλες κακές στιγμές...
Νομίζω πάντως ότι πήρα επαρκή εφόδια για να μπορώ να δουλέψω μετά την αποφοίτηση και μάλιστα πετυχημένα.
Και τότε για να πάρεις πτυχίο έπρεπε να περάσεις 36 μαθήματα συν 4 μαθήματα ξένων γλωσσών , συνολικά 40 μαθήματα.
Νοσταλγώ τις στιγμές που πήγαινα στην βιβλιοθήκη του τμήματος...
Συμβουλές δεν δίνω , η ζωή είναι τόσο απρόβλεπτη που ό,τι λέμε το ισοπεδώνει ή το ξεπερνάει...
Ήθελα μόνο να γράψω σχετικά με την δική μου εμπειρία...

fmak65

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από fmak65 » Τρί Σεπ 24, 2019 9:36 am

Δεν γνωρίζω αν υπάρχει η δυνατότητα, αλλά γνωστός μου μαθηματικός που τελείωσε το 2012 είχε περάσει 10 μαθήματα παραπάνω (δήλωνε περισσότερα επιλογής), τα οποία δεν μέτρησαν στον βαθμό πτυχίου, αλλά εμφανίζονται στην αναλυτική βαθμολογία του, οπότε μπορεί να αποδείξει ότι έχει γνώσεις και από αυτά τα αντικείμενα.

Μαραντιδης Φωτης
Μάρκος Βασίλης
Επικοινωνία:

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Μάρκος Βασίλης » Τρί Σεπ 24, 2019 10:50 am

fmak65 έγραψε:
Τρί Σεπ 24, 2019 9:36 am
Δεν γνωρίζω αν υπάρχει η δυνατότητα, αλλά γνωστός μου μαθηματικός που τελείωσε το 2012 είχε περάσει 10 μαθήματα παραπάνω (δήλωνε περισσότερα επιλογής), τα οποία δεν μέτρησαν στον βαθμό πτυχίου, αλλά εμφανίζονται στην αναλυτική βαθμολογία του, οπότε μπορεί να αποδείξει ότι έχει γνώσεις και από αυτά τα αντικείμενα.
Ναι, αυτό γίνεται, όσα θες δίνεις παραπάνω και προσμετρώνται στον Γ.Μ.Ο. μόνο οι υψηλότεροι βαθμοί (modulo να βγαίνουν οι κατευθύνσεις, ειδικεύσεις κ.λπ.). Κι εγώ με 46/36 τελείωσα. Βεβαίως, δεν ξέρω αν αυτό αντισταθμίζει ή ανεβάζει την ποιότητα ενός πτυχίου, ανάλογα, πάντα, που στοχεύει κανείς.

\textcolor{blue}{\forall after-maths}
Άβαταρ μέλους
Al.Koutsouridis

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Al.Koutsouridis » Τρί Σεπ 24, 2019 11:37 am

Μία άλλη παράμετρος είναι το που βλέπεις επαγγελματικά το εαυτό σου μετά το πέρας τον σπουδών. Καταλαβαίνω ότι είναι δύσκολο να απαντηθεί κάτι τέτοιο τώρα, παρόλα αυτά είναι σημαντικό να τονίσουμε ότι, διαφορετική θα είναι η απάντηση αν έχεις σκοπό να ασχοληθείς με την δευτεροβάθμια εκπαίδευση, ακαδημαϊκή καριέρα ή εργασία σε εταιρίες.

Επίσης όσον αναφορά το κύριο σκέλος της ανάρτησης σου θα συμφωνήσω με τον κ.Λαμπρου, δεν έχεις δώσει και πολλές πληροφορίες για να σου δοθεί πιο εμπεριστατωμένη απάντηση. Διαφορετικό είναι να πας στην Οξφόρδη και διαφορετικό στο Unknown University of Middleofnowhereshire.

Όσο αναφορά τον αριθμό των μαθημάτων 36 είναι καλά πιστεύω. Πάνω κάτω είναι 5 μαθήματα το εξάμηνο με κάποια λιγότερα στο τελευταίο έτος όπου θα έχεις την πτυχιακή εργασία. Παραπάνω είναι αχρείαστος φόρτος εργασίας.

Απάντηση

Επιστροφή σε “Γενικά Μηνύματα”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: ΛΕΚΚΑΣ ΓΙΩΡΓΟΣ και 5 επισκέπτες